Šiandien Kaune atidaroma Tado Bujanausko kurtų iliustracijų paroda „Dekoratyvinė skulptūra Kaune“. Šiuo iliustracijų ciklu menininkas siekia priminti apie laiko ir žmonių užmirštas skulptūras Kaune.
Liepos 14 dieną (ketvirtadienį) 19 val. Kauno menininkų namų galerijos erdvėje atidaroma T.Bujanausko paroda „Dekoratyvinė skulptūra Kaune“. Paroda veiks iki liepos 29 dienos Kauno menininkų namų darbo valandomis. Ciklo iliustracijoms menininkas pasirinko risografijos techniką, kuri pasirodė tam tinkamiausia siekiant atskleisti skulptūrų tekstūrą ir medžiagiškumą.
Visame mieste išsibarstę įvairiems žanrams priskirtini kūriniai dažniausiai akcentuoja tam tikrus šalia esančius objektus, neretai tiesiog puošia parkus ar skverus. Nemažai iliustracijose regimų skulptūrų sukurtos sovietų okupacijos metais. Ciklą įkvėpė menininko paties atradimai, susidomėjimas skulptūrų autoriais ir atsiradimų istorija.
Parodoje – ne visos Kauno skulptūros. T.Bujanauskas pasirinko sau asmeniškai įdomiausius, turinčius simbolinę prasmę, kūrinius mieste. Menininką keri skulptūros esančios ne centre, o tolimesniuose Kauno mikrorajonuose, iš kurių daugelis turi ir sovietiniams laikams būdingų elementų ar žinučių. Kai kurios žavi neįtikėtinu masteliu, kitos – itin švariomis linijomis ar formomis, kurios net ir dabartiniame kontekste atrodo įspūdingai.
Kuriant šį ciklą didelis atradimas menininkui buvo pano. Šio dekoratyvinio skulptūros tipo kūrinių Kaune ir visoje Lietuvoje nemažai, dažniausiai jie puošia reikšmingų pastatų, universitetų, energetikos ar kultūros vietų fasadus.
Pristatomi ir vieno iš T.Bujanausko mėgstamiausių skulptorių Juozo Ruzgo legendiniai kūriniai: „Perkūnas“ (1967), „Palangos Juzė“ (1978), varinis pano „Šiluma“ (1973). Ant Lietuvos energetikos instituto sienos esanti „Plazma“ (1972) žavi savo estetiškumu ir minimalizmu.
Ši paroda yra Kauno menininkų namų kuruojamo parodų ciklo „Permainos“ dalis.
Parengta pagal Kauno menininkų namų informaciją.
Titulinė nuotrauka: „Perkūnas“, J.Ruzgas, 1967 m.