Vilniaus meras Remigijus Šimašius savo „Facebook“ paskyroje vakar pranešė, jog sostinės centre esantys nebaigti statyti Maskvos namai bus nugriauti. „Propagandos mašinos projektas Vilniuje uždaromas dar net neatidarytas!“, – žinia dalinasi meras. Šias dar 2010 metais sostinės centre pradėtas statybas finansavo Rusijos sostinės valdžia.
PASTATYTAS NE PAGAL STATYBOS LEIDIMĄ
2017 metų VSD Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime teigiama, kad „Maskvos namų“ projekto perspektyvos Vilniuje „turi palyginti didelę simbolinę ir praktinę reikšmę Rusijai kaip potencialus jos įtakos, tėvynainių politikos ir viešosios diplomatijos instrumentas“.
„Beveik užbaigtus statyti Maskvos namus radau kaip palikimą tapęs meru 2015 metais. Ir architektūriškai, ir geopolitiškai pastatas būtų svetimkūnis Vilniaus širdyje, o ir pastatytas, kaip vėliau paaiškėjo, ne pagal statybos leidimą. Tuomet galimybė nutraukti šį Maskvos projektą daugeliui atrodė mažai tikėtina, bet nuėjome ilgą teisinį kelią ir esame štai čia – Maskvos namai bus demontuoti. Ačiū komandai, kuri nuveikė didžiulį darbą“, – rašo R.Šimašius.
Laimėjus teismus, Maskvos namų sklypas yra grąžinamas valstybei, o nugriovus statinį ketinama teikti pasiūlymus, kaip geriau panaudoti sklypą. „Laimėjome teismus, tad sklypas grįžta valstybei. Dabar tik laiko klausimas, kada Nacionalinė žemės tarnyba formaliai panaikins panaudos sutartį (tikiuosi, neužtruks, kreipėmės dėl to), o Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pradės griovimo procesą (tik ji pagal įstatymą tai gali padaryti – irgi jau kreipėmės, kad pradėtų). Procedūros, tikėtina, dar užtruks bent keletą mėnesių, bet esminis darbas pabaigtas. Istorijoje beliko padėti tašką“, – situaciją dėsto meras.
TEISMAS MASKVOS NAMŲ SKUNDĄ ATMETĖ
Vilniuje pastatyti Maskvos namus sumanyta dar 2004-aisias, kai karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejaus iškilmėse lankėsi tuometis Maskvos meras Jurijus Lužkovas. Buvo skelbiama, kad šie namai bus kultūros ir verslo bendradarbiavimo centras, kurio tikslas – sukurti ir toliau plėtoti gerus kaimyninius santykius tarp Maskvos ir Vilniaus. Pagal 2005 metais parengtą detalųjį planą A.Juozapavičiaus gatvėje buvo galima statyti daugiausia 6 aukštų pastatą, tačiau Maskvos namai dokumentą ignoravo ir iškilo iki 7 aukštų (PILOTAS.LT duomenimis, architektas – Leonidas Merkinas). Įsisukusi teismų karuselė pasibaigė tik 2021-ųjų rugsėjį, kai Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė Maskvos namų skundą Vilniaus savivaldybei dėl atsisakymo derinti projektinius pasiūlymus Maskvos namų statybai. „Maskvos namų“ statybas vykdanti viešoji įstaiga „Maskvos kultūros ir verslo centras – Maskvos namai“ teismo prašė panaikinti savivaldybės sprendimą atmesti statinio projektinius pasiūlymus ir įpareigoti svarstyti juos iš naujo…
„Jei kas nors klaus, kodėl griaunamas beveik baigtas pastatas, ar jo neįmanoma pritaikyti kitoms reikmėms – jis pastatytas aukštesnis, nei leistina, architektūriškai svetimkūnis, funkciškai neišbaigtas bei neracionalus“, – argumentus jį griauti savo interneto paskyroje išvardina R.Šimašius. „…viena aišku – ši vieta priešais Gedimino pilį neteks propagandos mašinai“ , – galiausiai deda tašką jis.
Parengta pagal R.Šimašiaus ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: R.Šimašiaus.
pritariu
( 2022-01-21 )
Bent vienas išties teisingas sprendimas dėl griovimo (ko nepasakyčiau apie Policijos pastato Giraitės g. griovimą). Kiek pamenu,,sklypą šiam objektui skyrė tuometinis meras Zuokas?
nusikaltimas
( 2022-01-22 )
Policijos pastato nugriovimas yra turbūt didžiausia Vilniaus architektūrinė klaida. Statyba šioje vietoje neatneš laimės naujiesiems architektams.
mnmn
( 2022-01-21 )
rimtas sprendimas. sveikinu.