Vilniaus miesto taryba po svarstymo komitetuose pritarė siūlymui papildyti ir patikslinti sąrašą objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus. Taip įtvirtinta sostinės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus nuostata, kad konkursas yra patikimiausias kelias rasti geriausiai architektūriniam sprendimui.
DAUGIAU ĮVAIROVĖS IR ARCHITEKTŪROS KOKYBĖS
Kaip praneša Vilniaus miesto savivaldybė, reikalavimai keisis ne tik už viešuosius pinigus, bet ir privačiai planuojamų projektų Vilniuje vystytojams.
Skelbti architektūrinį konkursą bus privaloma planuojant didesnį nei 5.000 m² pastatą miesto centre, ir tai bus taikoma įvairios paskirties – viešbučių, administracinės, prekybos, paslaugų, kultūros, mokslo, gydymo, poilsio, sporto, gyvenamosios, religinės ir specialiosios paskirties statiniams. Likusiai miesto teritorijai architektūriniai konkursai bus organizuojami planuojant didesnius nei 10.000 m² administracinės, kultūros, mokslo, gydymo, sporto, gyvenamosios, religinės ir specialiosios paskirties objektus ar jų priestatus, nepriklausomai nuo finansavimo šaltinio. „Labai svarbu, kad „konkursuosim“ ir daugiabučius didesnius nei 5.000 m² centre ir 10.000 m² – už centro ribų. Dabar, rinkai pučiantis, daugiabučiai dažnai bandomi klonuoti, o ne projektuoti. Tad konkursai įneš daugiau įvairovės ir kokybės“, – įsitikinęs Vilniaus vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.
Architektūrinio konkurso keliu turės būti planuojami ir mažesni – 3.000 m² ploto – statiniai, jei jų statyba finansuojama Vilniaus miesto savivaldybės ir valstybės biudžeto lėšomis. Tai – administracinės, kultūros, mokslo, gydymo ir sporto objektai ar jų priestatai. „Tad ir čia vėlgi mažiau bus „projektavimo paslaugų pirkimų pagal mažiausios kainos kriterijų“, ką labai mėgsta daryti valstybės institucijos“, – savo Fcebook paskyroje pažymi M.Pakalnis.
DAUGIAU GALIŲ MIESTO VYR. ARCHITEKTUI
Be to, vyriausiasis miesto architektas kiekvienu atveju spręs, ar Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto lėšomis planuojamiems objektams, kurių plotas nuo 1.000 iki 3.000 m², reikalinga rengti architektūrinį konkursą, ar šiuos projektus privaloma tik įvertinti nepriklausomu ekspertiniu vertinimu. Vyriausiojo miesto architekto kompetencija bus apsvarstyti ir tai, ar reikalinga atlikti nepriklausomą ekspertinį vertinimą objektams, kurių bendrasis plotas iki 1.000 m². Šie sprendimai bus taikomi administracinės, kultūros, mokslo, gydymo ir sporto objektams ar jų priestatams.
Kaip ir iki šiol, architektūros konkursai turės būti skelbiami planuojant aukštybinius pastatus ir tam tikrais teritorijų planavimo dokumentuose numatytais atvejais.
Taryba nurodė, kad šiandien priimtas sprendimas netaikomas objektams, dėl kurių projektavimo iki sprendimo įsigaliojimo datos yra pasirašyta planuojamo objekto projektavimo darbų rangos sutartis bei gauta teigiama Lietuvos architektų sąjungos Architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos ar Lietuvos architektų rūmų Vilniaus regioninės architektūros tarybos vertinimo išvada.
Parengta pagal Vilnius savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.
Publikaciją iš dalies remia Lietuvos Kultūros Taryba.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT
Konkursas konkursui nelygu
( 2021-04-22 )
Manau,ne visada ir konkursai padeda pasiekti kokybiškos architektūros .Pav. Žalgirio stadiono istorija- ankstesnio konkurso metu išrinktas ,manau,labai geras projektas,bet po to buvo kita s,švelniai tariant,konkursas, ir rezultatas manau, vargu ar vertas tokios Vilniaus vietos.
mnmn
( 2021-04-22 )
konkursas yra tik metodas geresnei architekturinei kokybei pasiekti.
savaime suprantama, metodas pats savaime negali uztikrinti kokybisko rezultato. ji nulemia metodo naudotojai ir dalyviai.
to mnmn
( 2021-04-23 )
Pagal mane,labai blogai yra „kviestiniai“ arba „riboti“ ,“užsakomieji“ konkursai- taip užkertama galimybė pavienių architektų idėjoms.konkursų užsakovai dažniausiai renkasi „patyrusius“,“išreklamuotus“ projektavimo fabrikus. Taip matau būsimą situaciją,
Redaktoriui
( 2021-04-22 )
Šiame portale tik skelbimai,o kur straipsniai?
redaktoris
( 2021-04-22 )
Jokios prievartos, gerbiamasis. Jūsų valia rinktis geriau jūsų poreikius tenkinantį portalą.
kuliešius
( 2021-04-23 )
jo, man irgi cia viskas nepatinka