Vilniaus miesto savivaldybė ir Mykolo Romerio universitetas (MRU) Antakalnyje, Valakupių g. 5, steigia progimnaziją. Siekiant rasti geriausius patalpų pritaikymo šiuolaikiniams ugdymo poreikiams sprendimus architektai, švietimo ekspertai ir kiti specialistai kviečiami dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse ir pateikti savo patalpų ir teritorijos vizijas.
TURĖS „ŽALIOSIOS MOKYKLOS“ BRUOŽŲ
Ugdymo kompleksą sudarys: progimnazija 1–8 klasės mokiniams (bendrai iki 600 vietų), ikimokyklinio ugdymo įstaiga, vykdanti ir priešmokyklinio ugdymo programą (bendrai iki 130 vaikų). Ugdymas bus vykdomas tradicine pedagogine sistema, tačiau turės „žaliosios mokyklos“ bruožų. Vaikų ugdymas vyks ne tik atnaujintose pastatų vidaus erdvėse, bet bus aktyviai naudojamos ir lauko erdvės. Progimnazija veiks kaip visos dienos mokykla, todėl ypatingai svarbi mokymosi, darbo, ramaus ir aktyvaus poilsio erdvių įvairovė. Mokykloje bus įrengta STEAM laboratorija. Skirtingų pakopų ugdymo erdvės veiks jiems skirtose erdvėse, tačiau dalinsis bendra infrastruktūra (maitinimo, sporto, renginių erdvėmis ir įranga).
Dalis komplekso erdvių ir įrangos bus prieinama mokyklos ir aplinkinės bendruomenės nariams ir ne pamokų metu (sporto, renginių, maitinimo, dirbtuvių, laboratorijų). Svarstomi galimi esamo bendrabučio korpuso pritaikymo scenarijai (pavyzdžiui, dalis ikimokyklinio ugdymo, dalis gyvenamoji atvykstantiems pedagogams).
Rengiamų kūrybinių dirbtuvių tikslas – parengti esamų pastatų komplekso pritaikymo šiuolaikiniam ikimokykliniam, pradiniam ir pagrindiniam ugdymui studiją, kuria remiantis vėliau bus parengta projektavimo užduotis projektavimo paslaugų pirkimui. Lūkesčiai kūrybinių dirbtuvių rezultatui: parengta pastatų, esančių Valakupių g. 5 Vilniuje, erdvinės-funkcinės transformacijos į progimnaziją su vaikų darželiu koncepcija. Planuojama, jog MRU ir savivaldybės bendros investicijos į šį bendrą projektą siektų apie 7 mln. Eur.
KVIEČIAMOS TARPDISCIPLININĖS GRUPĖS
Į kūrybines dirbtuves kviečiamos tarpdisciplininės ne mažesnės kaip 3 narių komandos, kurias sudarytų bent vienas architektas, bent vienas edukologijos (arba sociologijos) specialistas, taip pat kitos pasirinktos srities ekspertas (pavyzdžiui, kraštovaizdžio architektūros, interjero dizaino, psichologijos) ar bendruomenės atstovas.
Kiekvienai komandai numatytas 3.000 eurų honoraras, jeigu komanda dalyvaus visose kūrybinių dirbtuvių sesijose ir pateiks bei pristatys užsakovo lūkesčius atitinkančias studijas (apimant, bet neapsiribojant aiškinamuoju raštu, idėją iliustruojančiais architektūriniais brėžiniais, schemomis, vizualizacijomis).
Kūrybinių grupių paraiškos dalyvauti atrankoje priimamos iki gruodžio 18 dienos. Norintieji dalyvauti, turi registruotis internetu.
Registruojantis reikia pateikti motyvacinį laišką (200–500 žodžių), architekto išsilavinimą, edukologo (ar sociologo) išsilavinimą patvirtinančius dokumentus, kiekvieno grupės nario gyvenimo aprašymą ir svarbiausių architektūros bei mokslo darbų sąrašus (jei reikia su internetinėmis nuorodomis ir iliustruojančia medžiaga). Patirtis projektuojant ugdymui skirtus objektus – privalumas. Taip pat prašytume nurodyti, kuriai iš dirbtuvių temų kūrybinė grupė teiktų prioritetą: 1) miesto mokykla (urbanistinis integralumas, lauko erdvių funkcinis-erdvinis sprendimas, lauko-vidaus integracija); 2) įtrauki mokykla (funkcinės-erdvinės esamų pastatų
Atrinktos kūrybinės grupės bus paskelbtos gruodžio 22 dieną. Kūrybinių dirbtuvių 1-oji sesija įvyks 2021 metų sausio 5 dieną, 2-oji sesija – sausio 12 dieną, o 3-oji sesija – sausio 19 dieną. Kūrybinių darbų pristatymas, diskusija ir apibendrinimas numatyti sausio 26-ąją.
Parengta pagal Vilniaus savivaldybės informaciją.
Titulinė nuotrauka: S.Žiūros.