Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į Peticijų komisijos išvadą, vakar pritarė Rasos Kalinauskaitės peticijai „Dėl statybų Vilniaus baroko paminkluose“. Draudimas nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektų teritorijose statyti statinius, nesusijusius su paveldo objektų eksponavimu ar tvarkymu, dabar turės būti įtvirtintas teisiškai.
PASIPIKTINIMĄ SUKĖLĖ STATYBOS PRIE MISIONIERIŲ VIENUOLYNO
Vakar Seimas bendru sutarimu pritarė nutarimui patenkinti peticijoje „Dėl statybų Vilniaus baroko paminkluose“ pateiktą pasiūlymą inicijuoti teisės aktų pakeitimus, įtvirtinant konkretų draudimą nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektų teritorijose statyti statinius, nesusijusius su paveldo objektų eksponavimu ar tvarkymu.
„Šiuo metu dviejų nacionalinės reikšmės kultūros paveldo kompleksų, formuojančių estetinę ir istorinę Lietuvos sostinės Vilniaus tapatybę, teritorijose yra baigiami arba suplanuoti statyti su šiais paminklais niekaip nesusiję ir, mūsų manymu, paveldo vertybes žalojantys ar sumenkinantys, istorinį miestovaizdį darkantys naujadarai, kuriuos pagimdė valstybės ir savivaldos lygmens politikų, tarnautojų bei ekspertų veiksmai ir sprendimai, sudarę sąlygas kultūros paveldo sąskaita tenkinti privatų interesą“, – buvo rašoma dar pavasarį išplatintoje peticijoje „Dėl statybų Vilniaus baroko paminkluose“.
Didžiausio visuomenės pasipiktinimo susilaukė jau baigiami statyti daugiabučiai namai (arch. „Do Architects“) Vilniaus misionierių vienuolyno statinių ansamblio teritorijoje, buvusio šio vienuolyno sodo vietoje. „Nesuprantame, kaip šių statybų faktą galima suderinti su imperatyviu draudimu kultūros paveldo objektų teritorijose statyti statinius, nesusijusius su paveldo objektų eksponavimu ar tvarkymu, kuris buvo aiškiai įtvirtintas iki 2019 m. gruodžio 31 d. galiojusios Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo redakcijos 11 straipsnyje“, – teigiama visuomenininkų deklaracijoje. Dokumente taip pat buvo nuogąstaujama, kad istorija netrukus:„gali pasikartoti ir su kitu nacionalinės svarbos kultūros paveldo paminklu – Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios, dominikonų vienuolyno ansamblio ir Šv. Jokūbo ligoninės statinių kompleksu (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 1073; toliau – Lukiškių dominikonų kompleksas), kurio teritorijoje rengiamasi statyti naujus masyvius viešbučio pastatus ir požeminę 237 vietų automobilių aikštelę“.
KOMISIJA KONSTATAVO NUOGĄSTAVIMŲ PAGRĮSTUMĄ
Rasos Kalinauskaitės peticiją „Dėl statybų Vilniaus baroko paminkluose“ išnagrinėjusi Petro Čimbaro vadovaujama Seimo peticijų komisija sprendimą tenkinti joje pateiktą pasiūlymą inicijuoti teisės aktų pakeitimus, įtvirtinant konkretų draudimą nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektų teritorijose statyti statinius, nesusijusius su paveldo objektų eksponavimu ir tvarkymu priėmė dar prieš savaitę. Šį sprendimą ji grindė LR Aplinkos ministerijos, LR Kultūros ministerijos, Kultūros paveldo departamento ir Valstybinės kultūros paveldo komisijos pateiktomis nuomonėmis, taip pat manydama, kad piliečių nuogąstavimai dėl vykdomų statybų neigiamų pasekmių vertingiausioms nekilnojamosioms kultūros vertybėms yra pagrįsti. Taip pat pripažįstama, kad strateginiuose dokumentuose suformuluoti kultūros paveldo išsaugojimo tikslai bei jų įgyvendinimo priemonės kai kuriais atvejais lieka tik deklaratyviomis formuluotėmis. Komisija taip pat pasiūlė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 60 straipsnį papildyti nuostatomis, kurios leistų išsaugoti kultūros paminklų teritorijų autentiškumą (žr. pav).
Parengta pagal PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: Visuomenė labiausia piktinasi dėl daugiabučių namų (arch. „Do architektai“), statomų Vilniaus misionierių vienuolyno statinių ansamblio teritorijoje, buvusio šio vienuolyno sodo vietoje. Foto: ©PILOTAS.LT
kur?
( 2020-10-02 )
Peticijos gerai, tačiau kur mūsų paminklosauga? Kodėl leidžia tokias baisybes?
aha
( 2020-10-01 )
antausis kvadratu suteneriams
Go
( 2020-10-01 )
Pagal šią peticiją Gerb. Gediminas ant kalno pilies nepastatęs būtų, nes nagi gadina vertingas landšafto savybes. Ir jeigu tai būt pavykę, kitas Gerb. Laurynas katedros po pilim niekaip nepastatytų.
naiviam
( 2020-10-02 )
Kunigaikštis Avulis pristatys mums pilių, neabejokime. Bus ir katedrų, daug.
zo
( 2020-10-02 )
GO bego is istorijos pamoku ko gero, todel dabar raso kaip treciokas.
Abu payzdziai ne kontekste.
Gediminas – buvo valdovas. Vienvaldis. Ir tvarkesi Vilniuje, kaip savo kieme.
Katedra pastatyta kito vienvaldzio valdovo – vyskupo.
Ar noretumet grizti nuo savo minkstos demokratiskos sofos i vienvaldystes laikus su savo projektavimo paslaugu paketeliu? Bijau, kad nespetumet pampersu keisti.
antakalnis
( 2020-09-30 )
Logiška Seimo reakcija į architektūrinius įvykius pastaraisiais metais.
KPD departamentas jau seniai yra bejėgis.