2020 metais Venecijoje įvyks 17-oji Architektūros bienalė „Kaip mes gyvensime kartu?“. Latvija joje pristatys architektūros firmos NRJA sukurtą paviljoną, kuris atskleis būdus kaip technologijos vis labiau pasisavina mūsų erdvę ir mąstymą.
STATOME ŽMONĖMS AR PASTATAMS?
17-ojoje Venecijos architektūros bienalėje Latviją atstovaus architektūros firma NRJA su paviljonu „Tai ne tau! Tai pastatui“. Kūrybinė komanda į pagrindinį bienalės klausimą „Kaip mes gyvensime kartu?“ atsakys sutelkdama dėmesį į technologijų ir žmonių sąveiką architektūros kontekste. Kaip portalui PILOTAS.LT sakė biuro NRJA vadovas Uldis Lukševics, parodos šūkis „Tai ne tau! Tai pastatui“ kviečia kritiškai pažvelgti į situacijas, kai išmanieji įrenginiai pradeda taikyti savo taisykles, nesuprantamas architektūros vartotojams ir nusavina žmonėms skirtas erdves. Tokios situacijos tampa vis dažnesnės diegiant visiems tinkančias universalias technologijas bei kelia klausimą: kam mes iš tikrųjų statome? žmonėms ar patiems pastatams?
„Arsenale“ numatytas Latvijos paviljonas, tai apčiuopiamas bei interaktyvus pavyzdys patirties, susidūrus su padėti turinčiais, tačiau visaverčiais pastatų gyventojais tapusiais įrenginiais su kuriais turime išmokti sugyventi.
PAKVIES IŠ NAUJO ĮVERTINTI TECHNOLOGIJŲ VAIDMENĮ
Sukurtoje instaliacijoje „Durdom“ – daugybė intelektualiųjų įrenginių, uzurpavusių iki absurdo sumažėjusį žmonių gyvenamąjį plotą ir sukuriančių klaustrofobišką atmosferą bei pajuokiančių architektūrą, kuri neteko pastatų naudotojų bei jų poreikių. Lydinti publikacija pakvies iš naujo įvertinti technologijos vaidmenį šiuolaikinėje architektūroje, sutelkiant dėmesį į techninius absurdus kasdieniame gyvenime. Joje bus ironiški žymių Latvijos prozininkų, publicistų ir tyrinėtojų trumpi pasakojimai, kuriuose aprašoma patirtis su išgalvotomis ar šiuolaikinėmis, tačiau absurdiškomis technologijomis – nenaudojamais langais, dienos metu veikiančiu apšvietimu, ventiliacijos sistemomis, kurios veisia bakterijas ir įvairūs kiti techniniai absurdai. Ar turėtume kaltinti technologijas ir jų kūrėjų pastangas pajungti žmonių gyvenimus protingam valdymui? O gal tai žmonės yra atsilikę nuo technologijų?
Venecijos architektūros bienalė vyks nuo 2020 metų gegužės 23-osios iki Lapkričio 29 dienos. Venecijos architektūros bienalės 17-ąją tarptautinę parodą kuruoja Hashimas Sarkis.
Architektūros įmonė NRJA („no rules just architecture“) jau atstovavo Latvijai 2014 metų Venecijos architektūros bienalės parodoje „Nerašyta“, skirtoje pokario modernizmo architektūros paveldo tyrinėjimams. 2020 metų Venecijos architektūros bienalės projekto kuratoriai: Uldis Luksevics, Elina Libiete, Ivars Veinbergs, Ieva Lace-Luksevica, Zigmars Jauja, Inga Dubinska ir Liga Jumburga. Instaliaciją „Durdom“ sukūrė NRJA, bendradarbiaudama su Peteriu Riekstinu. Leidinio „Tai ne tau! Tai skirta pastatui“ idėja – NRJA ir konsultacijų įmonė „Architxt“ (Olga Procevska, Igors Gubenko, Katja Firjane). Vizualinį projekto identitetą sukūrė Aleksejus Murasko, garso dizainą – Gatis Ziema. Kūrybinę komandą taip pat sudaro vaizdo siužetų autoriai: Voldemaras Dudumas, Robertsas Kulenko ir Elvijs Parpucis, prodiuserė Austra Berzina ir komunikacijos ekspertė Linda Berzina.
Parengta pagal NRJA informaciją.
Titulinis pav.: Instaliacija „Durdom“, NRJA su P.Riekstinu