Leidykla „Tyto alba“ ką tik įspūdingai perleido religijotyrininko, rašytojo, eseisto Gintaro Beresnevičiaus (1961–2006) sisteminę studiją „Lietuvių religija ir mitologija“. Tai tapo paskata pažvelgti į šio vieno ryškiausių mūsų mąstytojo, mokslininko darbus ir idėjas šiandien.
Spalio 15 dieną (antradienį) 18 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Valstybingumo erdvė, II a., Gedimino pr. 51, Vilnius) rengiamas G.Beresnevičiaus knygos „Lietuvių religija ir mitologija“ pristatymas. Vyks pokalbis apie G.Beresnevičių, jo tekstus ir idėjas. Dalyvauja etnologė, tautosakos, baltų religijos ir mitologijos tyrinėtoja Radvilė Racėnaitė, religijotyrininkas, mitologas Dainius Razauskas ir rašytojas, literatūros tyrinėtojas Rimantas Kmita. Moderuoja žurnalistė, „Tyto alba“ atstovė Raminta Jonykaitė.
Didžiulėje studijoje „Lietuvių religija ir mitologija“ tarsi atgyja senovės baltų pasaulis. Provokuojamus teiginius ir įdomias hipotezes apie įvairius lietuvių religijos fenomenus G.Beresnevičius grindžia gausybe baltų, graikų, skandinavų, slavų ir kitų tautų istorijos, mitologijos, tautosakos pavyzdžių. Lengva, patrauklia kalba parašytoje studijoje – senieji dievai, kultai, žynių institucija, senosios religijos tąsa ir jos reliktai, mūsų laikus pasiekę įvairių papročių forma.
„G.Beresnevičius savo tekstais kūrė naująjį istorinį pasakojimą, o gal net ir naująją mitologiją apie nūdienos Lietuvos situaciją pasaulyje bei lietuvių sąmonės pokyčius. Laisvas žmogus, intelektualinis gaivalas, metaforos virtuozas, sykiu jo būta ir nepaprastai lietuviško autoriaus“, – taip G.Beresnevičių yra apibūdinęs kolega Leonidas Donskis.
Šiandien įvairiose medijose cituojami G.Beresnevičiaus darbai, iš naujo skaitomi tekstai tarsi rodo, kad G.Beresnevičius kaip niekad svarbus. Kodėl? Kuo šiandien svarbi sugrįžtanti G.Beresnevičiaus studija „Lietuvių religija ir mitologija“? Kuo G. Beresnevičiaus idėjos reikšmingos ne tik religijų, mitologijos tyrinėtojams, bet mūsų kultūrai ir visuomenei apskritai?
Įėjimas laisvas.
Sisteminė studija „Lietuvių religija ir mitologija“ nagrinėja senąją lietuvių religiją fenomenologiniu aspektu. Studijoje gausu baltų, graikų, skandinavų, slavų ir kitų tautų istorijos, mitologijos, tautosakos pavyzdžių, kuriais autorius grindžia provokuojamus savo teiginius ir įdomias hipotezes apie įvairius lietuvių religijos fenomenus. Senieji dievai, kultai, žynių institucija, senosios religijos tąsa ir jos reliktai, įvairių papročių pavidalu pasiekę mūsų laikus, tarsi atgyja G.Beresnevičiaus studijoje. Knygą praturtina žymaus lietuvių dailininko Šarūno Leonavičiaus piešiniai ir ofortai.
Parengta pagal Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekos ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: wikipedia.
mnmn
( 2019-10-08 )
kai kam buvo svarbus pakankamai GB. tik, aisku, ne valstybei
...........
( 2019-10-08 )
https://www.alfa.lt/straipsnis/37006/ivykio-liudininkas-g-beresnevicius-mire-policininku-igrustas-i-automobilio-bagazine
JPN
( 2019-10-07 )
Gaila, kad šis talentingas žmogus nebuvo toks „svarbus“, kai buvo gyvas…. Vis dar nemokame branginti ir vertinti to, ką turime geriausio.