Šiemet Europos paveldo dienos kviečia pažinti ir pramogauti. Įvairaus amžiaus lankytojams skirti renginiai – pažintiniai pasivaikščiojimai, paskaitos, parodos, edukaciniai užsiėmimai, žygiai, orientaciniai žaidimai ir kt. – padės iš naujo atrasti kultūros paveldą.
DIDIKŲ VIRTUVĖ, TARPUKARIO MUZIKA, KŪLGRINDA
Nūnai „nestebina asmenukės prie Milano Duomo katedros ar Atėnų Akropolio. Kylame į Paryžiaus Eifelio bokštą ar Portugalijos maurų pilyse žaidžiame lobių paieškos žaidimus. Skubame į vakarų Europos šalis, ar net kitus žemynus, ieškodami pramogų, lankydami vieną už kitą įspūdingesnius objektus. Visgi, dažnai liekam taip ir nepažinę savo šalies kultūros vertybių, todėl vertėtų sustoti apsižvalgyti ir čia – Lietuvoje. Esame supami išskirtinės architektūros pastatų, didikų laikus menančių dvarų ir bažnyčių, įvairių religijų maldos namų, žymių asmenybių memorialinių vietų, didingų piliakalnių ir įspūdingų gamtos peizažų, kuriuos galime pasiekti žygiuojant, važiuojant dviračiu ir net plaukiant“, – rašoma Europos paveldo dienų Lietuvoje anotacijoje.
Trokštantys išgirsti tarpukario Lietuvos muziką, tai gali padaryti rugpjūtį apsilankę prezidento Antano Smetonos dvare Užugiryje, kur demonstruojama ir to meto mada, o išsiilgę klasikos garsų, vasarą juos gali išgirsti barokiniame Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblyje. Išskirtinių skonių mėgėjai Zyplių dvare gali ragauti Lietuvos didikų virtuvės paveldo patiekalų. Užuodus dzūkiškų bandų kvapą, suprasite esantys Nemajūnuose, kuriuos lyg karūna puošia medinė neogotikos stiliaus bažnyčia. Unikalių istorijų galima pasiklausyti apsilankius trijų šimtmečių istoriją menančiame Šlyninkos vandens malūne, į kurį atvilioja razavų blynų kvapas. Ne dažnas girdėjo, o tuo labiau drįso išbandyti mūsų protėvių sukurtą slaptą, akmenimis grįstą kelią, įrengtą pelkėje – Sietuvos kūlgrindą. Raseinių Arešto namų kompleksas kviečia pamatyti jo istoriją pasitelkiant virtualios realybės akinius. Ieškantys išskirtinių pramogų, gali dalyvauti Kernavėje organizuojamose gyvosios archeologijos dienose ir pažinti senovės lietuvių papročius, gyvenimo ypatumus ir karybą, o Gelgaudiškio dvaro rūmų darbuotojai pasiūlys įsisukti į nuotaikingus XVIII – XIX a. dvaro šokius.
ATKREIPS DĖMESĮ Į NEPAŽINTĄ PAVELDĄ
Kasmet rugsėjį vykstančių Europos paveldo dienų metu Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos kartu su miestų bei rajonų savivaldybėmis siekia atkreipti dėmesį į vis dar nepažintą Lietuvos kultūros paveldą. Būtent Europos paveldo dienų metu kultūros paveldo objektų savininkai bei valdytojai atvers užmirštų, apleistų ar uždarų objektų duris. Renginių metu lankytojai turės išskirtinę galimybę susipažinti su dar neatrastu Lietuvos kultūros paveldu. Šiemet Europos paveldo dienos visoje Lietuvoje vyks rugsėjo 20-22 dienomis.
Lietuvoje kasmet vykstančios Europos paveldo dienos – tai puiki proga dalyvauti, pamatyti, išgirsti, prisiliesti, pajausti, paskanauti ir net užuosti.
Titulinė nuotrauka: Zyplių dvaras. Foto: ©PILOTAS.LT
Parengta pagal Europos paveldo dienos informaciją.