Dalyvaudama „Kultūros nakties“ programoje, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija birželio 14 dieną atidaro fotografijų parodą „Nugrimzdusios Lietuvos povandeninio paveldo istorijos“. Renginį sustiprins ir praplės paskaita apie povandeninė archeologiją, UNESCO komisijos sekretoriato leidinio pristatymas, edukaciniai užsiėmimai.
Birželio 14 dieną (penktadienį) 18 val. Lietuvos nacionalinė UNESCO komisijos galerijoje (šv. Jono g. 11, Vilnius) įvyks fotografijų parodos „Nugrimzdusios Lietuvos povandeninio paveldo istorijos“ atidarymas. 18.30 val. prof. habil. dr. Vladas Žulkus (Klaipėdos universitetas) skaitys paskaitą „Nuskendę laivai ir krantai. Povandeninė archeologija“. Taip pat, bus pristatytas UNESCO komisijos sekretoriato leidinys „Povandeninio kultūros paveldo apsaugos konvencija. Įgyvendinimo gairės“, vyks edukaciniai užsiėmimai vaikams, pristatantys povandeninę archeologiją.
Paskutiniaisiais dešimtmečiais Lietuvoje vykdomi plataus masto povandeniniai tyrimai bei atrandami vis nauji povandeniniai archeologiniai objektai demonstruoja, jog Lietuvos vandenys yra turtingi dar neatrastu ir menkai pažįstamu paveldu. Po vandeniu yra atsidūrę senieji krantai, reliktiniai landšaftai, priešistorinės ežerų gyvenvietės, viduramžių gyvenviečių ir uostų, tiltų liekanos, įvairių laikotarpių luotai, laivai, jų kroviniai ir kitos vertybės. Visa tai mums pasakoja po vandeniu nugrimzdusią ir ten išlikusią net kelių tūkstančių metų senovės žmogaus gyvensenos ir kasdienybės istoriją.
Šioje parodoje eksponuojami dvejų dešimtmečių Lietuvos povandeninio paveldo objektų tyrimų vaizdai, fotografuoti ir filmuoti profesionalių narų ir archeologų tyrėjų Lietuvos ežeruose, upėse bei Baltijos jūroje vykdytų ekspedicijų metu. Parodoje vizualiai pristatomos ne tik povandeninio paveldo vertybės, bet atskleidžiama sudėtinga archeologų-narų darbo po vandeniu specifika ir išskirtiniai atradimai, kurie atveria galimybę pažinti kitokią istorijos ir kultūros dalį.
Šiuo metu į Lietuvos nekilnojamojo kultūros paveldo vertybių registrą yra įrašyta 18 povandeninio paveldo objektų, iš kurių 12 yra Baltijos jūroje ir 6 – ežeruose ar upėse. Dalies jų bei kitų, naujai surastų objektų, istorijos atskleidžiamos parodoje eksponuojamų fotografijų aprašymuose.
Fotografijų autoriai: Gintautas Krakauskas, prof. Vladas Žulkus, Sabine Kerkau. Filmuotos medžiagos autoriai: Aldas Matiukas, prof. Vladas Žulkus, dr. Mantas Kvedaravičius. Parodos organizatoriai: Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas, VšĮ Povandeninės archeologijos centras. Parodos rėmėjai: Kultūros paveldo departamentas.
Parengta pagal Lietuvos nacionalinė UNESCO komisijos informaciją.