Rytoj Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje, Kaune rengiamas monografijos pristatymas. Lietuvos valstybingumo 100-mečiui dedikuotoje monografijoje nagrinėjama mūsų krašte gerai žinomo architekto, dailininko, pedagogo, „tautinio stiliaus“ ir moderniosios architektūros pradininko bei propaguotojo gyvenimas ir kūryba.
Kovo 21 dieną (ketvirtadienį) 17 val. Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje (V.Putvinskio g. 55, Kaunas) įvyks Linos Preišegalavičienės monografijos „Tautinės modernybės architektas: Vladimiro Dubeneckio gyvenimas ir kūryba 1888–1932“ pristatymas. Paties V.Dubeneckio projektuotame pastate rengiamame pristatyme dalyvaus knygos autorė dr. L.Preišegalavičienė, doc. dr. Ina Pukelytė (Vytauto Didžiojo universitetas), doc. dr. Vaidas Petrulis (KTU Architektūros ir urbanistikos tyrimų centras).
Žinomo menininko kūrybinis laikotarpis trumpas, trukęs vos daugiau nei dešimtmetį, bet įspūdingai ryškus. V.Dubeneckis tapo pirmuoju „tautinio stiliaus“ ieškotoju Nepriklausomoje Lietuvoje. Lietuvio tremtinio šeimoje Rusijoje, Altajaus krašte gimęs menininkas, gyvenęs ir dirbęs Kaune 1919–1932 m., paliko Lietuvai solidų kūrybinį palikimą. Brandžiausias architekto kūrinys – Vytauto Didžiojo muziejaus pastatas Kaune (šiuo metu – Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus ir Vytauto Didžiojo karo muziejus) tapo Lietuvos valstybingumo ikona, o pasiūlyta „tautinio stiliaus“ formuluotė daugeliu aspektų virto šiuolaikiniu kolektyviniu Lietuvos gyventojų skoniu. V.Dubeneckio asmenybės, gyvenimo ir kūrybinio palikimo gerbimas yra fenomenalus reiškinys, nes prasidėjo iš karto po menininko mirties 1932 m. ir vyko nepriklausomai nuo besikeičiančios kultūrinės-politinės situacijos. Paradoksalu, kad iki šiol neturėjome monografijos, nagrinėjančios visų gerbiamos asmenybės gyvenimą ir kūrybą.
Vienoje vietoje sukaupta žinoma ir nežinoma istorinė medžiaga daugelį turėtų paskatinti iš naujo pergalvoti iki šiol nusistovėjusias Lietuvos architektūros ir dailės istorijos žinias. Knyga skirta menotyrininkams, kultūrologams, architektams, dailės studijų studentams ir plačiajai visuomenei besidominčiai Nepriklausomos Lietuvos nacionaline kultūra.
Parengta pagal Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus informaciją.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT
PS
( 2019-03-21 )
Nauja direktorė Čiurlionies muziejuje. Pajauskite vieningas permainas.
dar
( 2019-03-21 )
Gal visgi reikėtų informuoti M.K. Čiurlionio muziejų ( mkc.info@ciurlionis.lt) dėl nepatikslintos informacijos apie V.Dubeneckį-juk taip ,mano nuomone, klaidinama visuomenė.
pritariu ggle pilot
( 2019-03-21 )
„Rusų kilmės menininkas, gyvenęs ir dirbęs Kaune 1919–1932 m., paliko Lietuvai solidų kūrybinį palikimą.“
http://www.ciurlionis.lt/monografija-tautines-modernybes-architektas-vladimiro-dubeneckio-gyvenimas-ir-kuryba-1888-1932
Ir iš kur M.K.Čiurlionio muziejus semiasi tokios informacijos? Kas už tai atskingas?
nuomonė
( 2019-03-21 )
Po 1863 m. sukilimo Rusijos caras uždraudė lietuvių kalbą viešąjame gyvenime ( spauda,mokyklos ir t.t.). Lietuvių kalbos draudimas tęsėsi 40 metų. Nesant lietuviškų mokyklų, dažnai lietuviai mokydavosi rusiškose, lenkiškose mokyklose. Siekiant valstybinės tarnybos ar lipant karjeros laiptais prisipažinti esant lietuviu ,matyt, nebuvo privalumas. Taip palaipsniu vyko lietuvių lenkėjimas. Be to, nemažai lietuvių caro valdžia ištrėmė į Sibirą,o į jų namus atkeldavo gyventojus iš rytinių gubernijų . Ypač sparčiai mažėjo lietuvių nuošimtis Vilniaus gubernijoje- suslavėjo ištisi lietuvių kalbos plotai tarp Vilniaus ir Minsko, tarp Druskininkų ir Gardino ir toliau į pietus no jo ….
Caro valdžios išduotuose dokumentuose lietuvių vardai dažnai būdavo rusinami- Juozas tapdavo Josif, Mykolas-Michail, Petras-Piotr. Matyt,ir Vlado vardas oficialiuose dokumentuose buvo rašomas Vladimir.
ggle pilot
( 2019-03-21 )
https://lt.wikipedia.org/wiki/Vladimiras_Dubeneckis
Gimė lietuvio tremtinio šeimoje.
Almantas Bružas
( 2019-03-21 )
Labai ačiū už pastabą. Kitą požiūrį šiuo klausimu išsakantį M.K.Čiurlionio dailės muziejaus pranešimą jau pataisėme.
vladas
( 2019-03-20 )
Absurdiška klaida. Vladas Dubeneckis buvo lietuvis, gimęs lietuvio tremtinio šeimoje Altajaus krašte. Natūralu, kad ten ir jo vardas buvo rusifikuotas metrikuose.