Ką tik paaiškėjo, jog Pritzkerio architektūros premija šiemet bus įteikta japonų architektui Arata‘i Isozaki‘ui (Arata Isodzaki). Architektūros Nobeliu vadinama „The Hyatt“ fondo remiama prestižiškiausia pasaulio architektūros premija už gyvenimo darbus šiuolaikinės architektūros meistrams įteikiama kasmet.
PRADĖJO SU KENZO TANGE
1931 metais Ōita mieste gimęs architektas, urbanistas ir teoretikas Arata Isozakis iš pradžių dirbo kartu su kitu Pritzkerio premijos laureatu Kenzo Tange (1987 m.). Nuosavą projektavimo firmą – „Arata Isozaki & Associates“ – jis įkūrė 1963-aisais ir per daugiau nei pusę amžiaus trunkančią savo ilgametę architektūros praktiką suprojektavo per 100 pastatų. Tarp jų – 17.000 vietų 1992 metų Barselonos vasaros olimpiados arena „Palau Sant Jordi“ (Ispanija), šiuolaikinio meno muziejus Los Andžele (JAV), Milano bokštas „Allianz“ (Italija), Žiemos olimpinių žaidynių stadionas ir kiti svarbūs Pekino statiniai bei Šanchajaus koncertų salė (Kinija). Savo karjeros pradžioje architektas daugiausia dirbo gimtajame mieste ir Fukuokoje, tačiau jis buvo vienas pirmųjų japonų architektų pradėjusių projektuoti užsienyje.
Gimtinėje jis yra suprojektavęs brutalistinę Ōita biblioteką (1966) ir Gunma modernaus meno muziejų (1974), Kitakyushu regioninę biblioteką (1974), Nara šimtmečio salę ir daugybė kitų.
SIŪLĖ NEAPSIRIBOTI TRADICIJOMIS
„A.Isozaki‘s pirmasis suprato, jog architektūros poreikis yra tiek globalus, tiek lokalus, kad šios dvi jėgos yra vieno iššūkio dalis“, ֪– pažymėjo apdovanojimą paskyrusios komisijos pirmininkas Stephenas Breyeris (Stephen Breyer). „Daugelį metų jis stengėsi, kad pasaulio vietos, turinčios senas tradicijas, neapsiribotų vien šiomis tradicijomis, bet ir skleistų jas tuo pat metu besimokydamos iš likusio pasaulio“, – sakė S.Breyeris.
87 metų architektas A.Isozaki‘is yra jau 46-as Pritzkerio premijos laureatas bei aštuntas šį prizą laimėjęs japonas. Laureatams įteikiamas specialus bronzinis medalis ir 100.000 JAV dolerių (apie 88.500 eurų) premija.
Iš kitų Pritzkerio laureatų galima paminėti Jorną Utzoną (Danija), Oscarą Niemeyerį (Brazilija) Zaha Hadid (Irakas/Didžioji Britanija) ir kitus.
Iškilminga A.Isozakio apdovanojimo ceremonija įvyks gegužės mėnesį Paryžiuje.
Parengta pagal Hyatt viešbučių fondo informaciją.
JPN
( 2019-03-07 )
Puikūs Meistro darbai… Ir panašu,kad niekas Japonijoje nesiruošia griauti kad ir Gunma muziejaus , kaip kad lietuviška valdžia nugriovė VAI Giraitės g.