Lietuvos architektų rūmai (LAR) pateikė pasiūlymus dėl STR keitimo. Pasiūlymai pateikti dėl visuomenei svarbių statinių projektų viešumo, siekiant parengti pasiūlymus Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos statybos techninio reglamento „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ pakeitimo projektui.
LAR SIŪLYMAI APIMA 6 TEMAS
Lietuvos architektų rūmų STR keitimo pasiūlymai parengti atsižvelgiant į anksčiau Rūmuose vykusių diskusijų išvadas ir gegužės 3 dieną surengtos viešos diskusijos dalyvių – vietos bendruomenių atstovų, architektų, valstybės tarnautojų ir kitų suinteresuotų asmenų – pateiktus pasiūlymus ir argumentus.
Lietuvos architektų rūmų pasiūlymas apima 6 pagrindines temas: visuomenei svarbių statinių sąrašą ir jo sudarymo kriterijus, Sąraše esančių statinių paskirčių patikslinimą ir papildymą, visuomenės informavimo ir dalyvavimo reikalavimus, statinio architekto dalyvavimą projektavimo procese ir projekto pasirašymo tvarkas, statinio projekto dalių ir projekto vadovo statuso reglamentavimą.
Pateiktame pasiūlyme LAR pabrėžia, jog efektyvus dialogas su visuomene turi įvykti kur kas ankstesnėje stadijoje, vykdant privalomą teritorijų planavimą ir užtikrinant, kad jo metu, suderinus skirtingus visuomenės interesus, bus nustatyti konkretūs erdviniai sprendiniai. Kol to nėra padaryta, siūloma, jog Visuomenei svarbių statinių sąrašas turėtų būti sudaromas priešingu principu nei dabar – nurodant statinius, kurių atžvilgiu visuomenės informavimas ir dalyvavimas nėra privalomas. Esant dabartiniam Sąrašo sudarymo principui, siūloma statinius jame įvardinti ne vien pagal jų paskirtį, bet kartu ir pagal jų vietą bei finansavimo šaltinį. Siūloma į Sąrašą įtraukti visų paskirčių naujai statomus ir rekonstruojamus statinius kultūros paveldo objektų teritorijose, jų apsaugos zonose, kultūros paveldo vietovėse ir jų apsaugos zonose. Taip pat siūloma į Sąrašą įtraukti visus statomus ir rekonstruojamus statinius, kurio projektavimas ir (ar) statyba finansuojama Lietuvos Respublikos ir (ar) Europos Sąjungos biudžeto lėšomis.
ATKREIPIA DĖMESĮ Į PROJEKTO VADOVO STATUSĄ
Atsižvelgiant į LAR gaunamus skundus ir Sąraše esančių bei naujai numatomų statinių (pagal jų paskirtis) realią svarbą visuomenei, siūloma neapriboti prekybos, paslaugų, sporto paskirties inžinerinių statinių, kelių ir gatvių jokiais konkrečiais jų parametrais; įtraukti papildomus maitinimo, poilsio paskirties pastatus ir automobilių parkavimo aikšteles; keisti reglamentavimą taip, kad atskirais objektais galėtų būti įvardintos viešosios erdvės ir jų atžvilgiu taikomi visuomenės informavimo ir dalyvavimo reikalavimai.
Atsižvelgiant į didelį Rūmuose sprendžiamų ginčų kiekį, taip pat perkančiųjų organizacijų ir statytojų klaidinimą bei kylančias sudėtingas praktines problemas dėl šiuo metu nesuderinto statybos ir autorių teisių reguliavimo, papildomai siūloma aiškiai sureguliuoti autorių teisių klausimus projektavimo procese.
Rūmai labai aiškiai nepritaria naujos dalies „Gaisrų gesinimo sistema“, reglamentuojančios techninio projekto papildymą nauja sudėtine dalimi, įvedimui. Rūmų manymu, tai yra perteklinis reikalavimas, padidinsiantis biurokratinę naštą ir neturėsiantis jokios papildomos įtakos bendrai projekto kokybei. Taip pat Rūmai, dar kartą siūlydami atkreipti dėmesį į projekto vadovo statusą, kvestionuoja, kodėl jis atsako už visus sprendinius, nepriklausomai nuo savo išsilavinimo. Rūmų siūlymu, atsakomybę turėtų nešti projektų dalių vadovai pagal kompetenciją, o projekto vadovas turėtų eiti administracines vadybininko pareigas.
Parengta pagal Lietuvos architektų rūmų informaciją.
Nuotrauka: ©PILOTAS.LT