Kaunui tapus Lietuvos Respublikos laikinąja sostine, šio miesto transformacija prilygo stebuklui. Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma kilnojamoji paroda „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas, 1918–1940“ į šią modernistinę transformaciją pažvelgia skirtingais aspektais.
Vasario 14 dieną (trečiadienį) 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaroma kilnojamoji paroda „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas, 1918–1940“. Spaudos konferencijoje dalyvaus parodos kuratoriai Marija Drėmaitė, Giedrė Jankevičiūtė, Vaidas Petrulis, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė Asta Junevičienė ir NDG vadovė Lolita Jablonskienė.
Kauno modernioji architektūra atspindi politinį, socialinį, ekonominį ir kultūrinį optimizmą, kuris XX a. I pusėje buvo būdingas naujųjų Europos valstybių sostinėms. Kaunas radikaliai pakeitė savo tapatybę: per mažiau nei 20 metų gyventojai pastatė daugiau nei 12.000 naujų pastatų ir pavertė Kauną modernia, elegantiška, europietiška sostine. Po Antrojo pasaulinio karo ir sovietų okupacijos metu tarpukario Kauno modernistinės architektūros paveldas atliko svarbų vaidmenį – jis tapo buvusio valstybingumo atmintimi, simboliniu langu į Vakarus ir pavyzdžiu Lietuvos architektams. Šiandieniam Kaunui šis paveldas yra svarbus tapatybės šaltinis ir miesto genius loci išraiška. Paroda pasakoja ne vien apie Kauną. Ji yra apie nuolat gimstančias ir žlungančias viltis, apie kūrybos pastangas ir optimizmą, apie idėjų ir formų migraciją, lokalumą ir bendrumą, apie meną ir laisvę, karą ir priespaudą. Apie praeities formų ir idėjų kaitą bei jų santykį su šiandiena.
Kilnojamoji paroda „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas, 1918–1940“ skirta Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui ir Kauno modernizmo architektūros tarptautinei sklaidai, rengiant paraišką į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Projektą organizuoja Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, finansuoja Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija. Parodos strateginis partneris – Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija. Partneris – LDM Nacionalinė dailės galerija. 2018 m. paroda bus eksponuojama UNESCO būstinėje Paryžiuje, festivalyje „Flux. Festival Lituano delle Arte 2018“ Auditorium-Parco della Musica centre Romoje, Talino nacionalinėje bibliotekoje ir Vroclavo architektūros muziejuje.
Kuratoriai: Marija Drėmaitė, Giedrė Jankevičiūtė, Vaidas Petrulis. Architektūros ir dizaino kūrėjai: Ieva Cicėnaitė, Matas Šiupšinskas, Linas Gliaudelis.
Paroda Nacionalinėje dailės galerijoje veiks iki kovo 18 d. Jos lankymas nemokamas.
Projektą lydi knyga „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas, 1918–1940“ (Lapas, 2018) ir viešų paskaitų ciklas Nacionalinėje dailės galerijoje.
PROGRAMA
Vasario 14 diena (trečiadienis)
18 val. kilnojamosios parodos „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas, 1918–1940“. Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidarymas.
Kovo 1 diena (ketvirtadienis)
18 val. dr. Vaido Petrulio paskaita „Kauno modernizmas kaip kultūrinis projektas. Tarpukariu, sovietmečiu, dabar“.
Kovo 8 diena (ketvirtadienis)
18 val. Prof. Giedrės Jankevičiūtės paskaita „Tarp dviejų sostinių: Valstybės rūmų konkursas“.
Kovo 14 diena (trečiadienis)
18 val. dr. Marijos Drėmaitės paskaita „Migruojantys modernistai. Tarpukario Kauno architektai“.
Parengta pagal Nacionalinės dailės galerijos informaciją.
Nuotrauka: ©PILOTAS.LT