Geri interjero sprendimai matomi plika akimi, o geriausi – tik jaučiami, bet nepastebimi. Interjero profesionalai kasdien susiduria su užduotimi sukurti jaukų interjerą, tačiau ne kiekvienas žino, iš ko susideda jaukumas.
Namų jaukumas – tai pojūčių visuma, kuria sumaniai valdydami interjero dizaineriai kuria aplinkos aurą. Garsai namuose, patalpų akustika – neatsiejama namų komforto dalis.
Tradicinėse bažnyčiose, kaip žinia, akustika buvo pasitelkiama kuriant didybės atmosferą, tuo tarpu teatruose ir koncertų salėse kokybiškas garso sklidimas yra esminis faktorius, kuris nulemia žiūrovo patirties kokybę. Gyvenamuose namuose akustika yra vienas iš pagrindinių elementų kuriant ramybės, šilumos ir jaukumo aurą. Kaip žinia, triukšmo kontrolė gyvenamoje aplinkoje – svarbiausia akustinių sprendimų užduotis.
NUŽUDYTI GARSĄ – LENGVIAUSIA
Žinomas egiptiečių kilmės britų interjero dizaineris Johnas Stefanidis yra pastebėjęs: „Dažna modernių namų problema yra ta, kad jie uždaromi į vakuumus. O tada ten gyvenantys žmonės stebisi, kodėl nejaučia namų auros“.
Būtent sumanus garsų balanso suvaldymas ir erdvės užpildymas natūraliu skambesiu, pasitelkiant reikiamas medžiagas ir atitinkamus daiktinius sprendimus, lemia akustinę patalpos sėkmę.
Akustikos sprendimus renovuotoje Nacionalinėje bibliotekoje diegusios bendrovės „Knauf“ technikas Kastytis Vaseris sako: „Garso sklidimas oru bei paviršiais – nuo seno įvairiais aspektais nagrinėjamas reiškinys, kuris daro reikšmingą įtaką aplinkos, kurioje gyvename, mokomės ar dirbame, kokybei. Tai ištisas mokslas, kurio esmė – kontroliuoti triukšmą patalpose, taip atkuriant natūralaus garso balansą. Kaip žinia, patalpų akustika apima tiek triukšmo, sklindančio už patalpos ribų, kontrolę, tiek garso charakteristikų, sklindančių konkrečioje patalpoje, valdymą“.
INDIVIDUALAUS BŪSTO SKAMBESYS
Kiekvienos patalpos charakteriui būdingas savitas garso kontrolės poreikis. Jis labai priklauso nuo pasirinktų apdailos medžiagų, interjero stilistikos bei dekoratyvių sprendimų.
Garso balanso patalpoje kūrimas – tikslingai taikomų žinių bei kūrybinių sprendimų simbiozė, kurioje nemažiau reikšmingas yra ir patalpos užpildymas baldais. Norint priimti tinkamiausią sprendimą apie patalpos akustiką galvojantis specialistas turi įvertinti poreikį ir perprasti erdvės charakteringumą.
Tarsi alchemikas, atsargiai sveriantis prabangiausias substancijas – šilumą, subtilius garsus, raminančius ir gaivinančius atspalvius, švelnias bei šiurkščias faktūras, vaizdą, atsiveriantį pro langus ir erdves, gaudžiančias horizonte – interjero architektas kuria namų jaukumą. Visgi teisingi baziniai sprendimai – patalpos apstatymas, subalansuotas medžiagiškumas bei lygaus ir perforuoto gipso plokštės – geba suteikti elegancijos ir subtilumo namų skambesiui devyniais atvejais iš dešimties.
Išnaudodami erdvės parametrus interjero dizaineriai dažnai sumažina nepageidaujamų garsų sklidimą oru ir jų atspindžių kiekį parinkdami subtilius sprendimus: pavyzdžiui, jeigu patalpa pasižymi aukštomis lubomis, erdvė panaudojama užpildant ją aukštomis knygų lentynomis.
Be to, jaukumą įvairiuose patalpos lygiuose didina bei akustiką gerina ir tokie paprasti dalykai kaip kambariniai augalai, kurie ne tik valo orą, puošia, tačiau ir „sugeria“ perteklinius namų garsus.
Pabaigai, prisiminkime XX amžiaus interjero dekoravimo meistrės Sibyl Colefax klasikinį aforizmą – „subalansuokite interjerą pokalbiams, o kėdės pačios savimi pasirūpins“.
Taigi, didžiausias iššūkis interjero profesionalų kasdienybėje: įvertinti bei perprasti apie ką, su kuo ir kaip interjero gyventojas labiausiai mėgsta kalbėtis – ir sukurti jam namų atmosferą, kurioje jaukumą sudaro vaizdo, garso ir savijautos harmonija.
Foto: Kompanijos KNAUF archyvas.