Šiandien prasidedantis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ švenčia 15-ąjį gimtadienį. Britišku humoru žaižaruojančia Sally Potter juosta „Vakarėlis“ Vilniuje startuojanti kino šventė jau pirmąjį savaitgalį lankytojams pasiūlys daug gero kino, susitikimų su svečiais bei kitų kino renginių.
STIPRIAUSI FILMAI IR ATRADIMŲ DŽIAUGSMAS
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 9–26 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Pasak „Scanoramos“ įkūrėjos ir meno vadovės dr. Gražinos Arlickaitės, festivalio metu žiūrovams bus pateikti ne tik stipriausi metų filmai, bet ir mažiau žinomų vardų ir darbų atradimo džiaugsmas. „Norėjome ir save, ir žiūrovus pasveikinti kaip reta galinga programa, pateikdami Europos kino vaizdą kiek galima įdomesniais skerspjūviais. Žvelgdama į Europos kino lauką, „Scanorama“ akcentuoja akivaizdžią tendenciją – šiuolaikinis kinas bando atgaivinti neorealizmo požiūrį į mažą žmogų ir jo paprastą likimą, pasukdamas toliau nuo epochos arčiau vieno žmogaus sielos virpesių,“ – pastebi dr. G.Arlickaitė.
Vėlyvą ketvirtadienio vakarą „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre festivalį atidarantis rež. S.Potter filmas „Vakarėlis“ (angl. The Party) – tai inteligentiška ironija persmelktas siužetas ir visiems puikiai pažįstamų aktorių būrys, kuris prie bendro vakarienės stalo meistriškai kurs nepatogias, o vėliau ir netramdomai juokingas situacijas.
Pirmojo festivalio savaitgalio programoje žiūrovai ras stipriausius metų filmus – Auksinės palmės šakelės laimėtojo, R.Östlundo, „Kvadratą“, Berlyno Auksinio lokio laureatės, I.Enyedi, filmą „Apie kūną ir sielą“. Būtina pamatyti ir bene laukiamiausią „Naujienų iš Šiaurės“ filmą – J.Triero „Telmą“ ir antrąjį P.Schønau Fogo darbą „Tu išnyksti“.
SUSITIKIMAI SEKS VIENAS PO KITĄ
Beje, apšilimas prieš vakarėlį vyks „Skalvijos“ kino teatre, kur filmo „Šiška Deluxe“ herojai – niekaip suaugti negalinčių bičiulių trijulė – netikėtai paveldėtose patalpose bandys atidaryti piceriją. Vilniuje tai vienintelė proga pamatyti šią kuriozišką slovėnų dramą.
Penktadienį neišvengiamai reikės rinktis. Svarbiausias patarimas siekiantiems tikros „scanoramiškos“ patirties – neturėti išankstinių nusistatymų ir nebijoti pasiduoti atsitiktinumams. Neapsiriks penktadienį pradėję kartu su „Popieže Joana“. Filmą pristatys pats filmo režisierius J.Breschandas, kuris po seanso pokalbį pratęsti kvies į šiemet kartu su „Caffeine Roasters“ kavine įkurtą „Kino klubą“ – specialią erdvę „Forum Cinemas Vingis“ erdvėse, skirtą diskusijoms su filmų režisieriais ir kitais kūrybinių komandų nariais.
Vėliau festivalyje lankysis dar vienas svečias – Slovėnijos filmo „Medis“ scenaristas ir operatorius M.Ličenas papasakos, kaip filmo estetika padeda atverti kelius į žiūrovų širdis ir protus. Nepaprastai žavingi filmo kadrai žiūrovą prijaukina išgyventi sudėtingą šeimyninės dramos istoriją. Jaunos režisierės debiutinis darbas 2014 metais buvo pristatytas „Oskarams“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje.
Iškiliausias šių metų islandų debiutas, režisierės A.H.Hjörleifsdóttir pilnametražė juosta „Gulbinas“, pasakoja apie Solę – aikštingą 9-metę mergaitę, kuri atvyksta dirbti pas gimines į tolimą Islandijos kaimelį. Gamta čia beribė, o žmonės – šiurkštūs. Po seanso, jau visai vakare, režisierė kvies pasikalbėti „Kino klubo“ diskusijoje.
KINO DISKUSIJOS IR LIETUVIŠKA PREMJERA
Pirmasis festivalio šeštadienis nudžiugins pačius smalsiausius festivalio lankytojus. Lapkričio 11 dieną prasidėsiančiose „Scanoramos kryptyse“ kino kūrėjai ir mėgėjai turės galimybę susitikti su politinių satyrų režisieriumi J.Radlmaieriu. Jaunasis kūrėjas kvies diskutuoti apie nesąmonę kaip galvojimo būdą, eseistinių komedijų tradiciją ir darbą su neprofesionaliais aktoriais. Vakare „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre jis pristatys savo filmą „Buržuazinio šuns savikritika“ – stipriai kitoks filmas su fantastikos elementais apie gyvenimą ir kiną.
Kitame „Scanoramos krypčių“ susitikime audiovizualinės srities teisininkė Daiva Jurkonytė aptars kūrėjų teisų (ne)gerbimo, (ne)žinojimo ir (ne)gynimo kultūrą, statistiką ir įpročius, taip pat mažiau žinomas arba alternatyvias autorinių teisių gynimo praktikas.
Tie, kuriems teisiniai dalykai mažiau aktualūs, iškart po pirmųjų dirbtuvių spės pažiūrėti mitologinio laiko tėkmės persmelktą istoriją apie jaunos moters vietą vyrų pasaulyje. Režisierė A.Felicia Scutelnicu pristatys savo juostą „Anišoara“. Tai istorija apie paauglę mergaitę, gyvenančią mažame kaimelyje kalvotos Moldavijos slėnyje. Jos gyvenimas kartu su seneliu Petru ir mažuoju broliu Andrejumi – kuklus, ramus ir pilnas archajiško cikliškumo. Kartą ji pamato išvaizdų Dragošą, ir staiga viskas prisipildo nepatirtos prasmės ir ilgesio.
Šeštadieninio repertuaro gausoje verta atkreipti dėmesį į pirmąją festivalio lietuvišką premjerą –seserų V.ir J.Samulionyčių dokumentinę juostą „Močiute, Guten Tag!“. Filmas pasakoja apie asmenišką seserų kelionę po savo močiutės praeitį, kupiną neatsakytų klausimų. Karas, bėgimas į Vokietiją, paslaptingas mylimasis ir lemtingi gyvenimo apsisprendimai – su kiekvienu žingsniu klausimų tik daugėja, o artimiausi šeimos nariai vienas po kito atsitveria tylos siena. Žiūrovai turės progą susitikti su režisierėmis ir pasikalbėti apie filmą.
KONKURUOJA VIEN MOTERYS
Sekmadienį atėjusiems su šeima puikiai tiks žavus, pamokantis ir praturtinantis filmas „Vasara 1993-ieji“. Tai jautri ir įžvalgi drama, panardinanti žiūrovus tiesiai į vaikystę, kur juokas ir lengvabūdiškumas eina koja kojon su baimėmis ir brandinančiais išgyvenimais. Šį C.Simón debiutą Ispanija pristatė „Oskarams“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje.
„Braškių dienos“ pasakoja apie 15-metį Vojteką, kuris su tėvais atvyksta į Švediją dirbti braškių laukuose. Ten jaunuolis susidraugauja su vietos ūkininko dukra Anele, tačiau į dvi stovyklas susiskaldžiusi bendruomenė nepasiruošusi priimti jų santykių.
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ jau paskelbė lietuviškus filmus, atrinktus į konkursinę programą „Naujasis Baltijos kinas“ (NBK) ir pretenduojančius į geriausio lietuviško trumpametražio filmo apdovanojimą. Devintus metus iš eilės rengiamą konkursinę programą šiemet vienija ne tik trumpas metras – visus atrinktus filmus režisavo moterys.
Šiemet NBK konkurse – žanrų, stilių ir temų įvairovė. Trumpametražiuose filmuose atskleidžiamos temos – vis drąsesnės, jauni kūrėjai išbando naujas technikas ir ieško savito vizualinio braižo.
VERTINS TARPTAUTINĖ KOMISIJA
„Prieš devynerius metus kurdami NBK galvojome, kaip „Scanorama“ galėtų prisidėti prie kino industrijos puoselėjimo ir augimo. Dalinti apdovanojimus pripažintiems Europos kino veteranams neatrodė tinkamas kelias, todėl pasirinkome kurti platformą, kuri taptų jaunųjų Lietuvos ir kaimyninių Baltijos šalių režisierių tramplinu į platesnius vandenis“, – sako dr. G.Arlickaitė, „Scanorama“ įkūrėja ir meno vadovė.
NBK konkursui nominuoti lietuviški filmai: „Gimimas“ (rež. E.Mameniškytė), „Kur dingsta daiktai, kur dingsta žmonės“ (rež. J.Janavičiūtė), „Paskutinė diena“ (rež. K.Matvejevaitė), „Paskutinė stotelė – Mėnulis“ (rež. B.Sodeikaitė), „Yana“ (rež. S.Bliuvaitė) Iš viso konkursinei NBK programai šiemet buvo pateikti 38 lietuviški filmai. Greta lietuviškų filmų į konkursinę NBK programą atrinkti 2 darbai iš Latvijos ir 3 – iš Estijos.
Atrankos komisijos pateiktus filmus dabar vertins tarptautinė patyrusių profesionalų komanda: kino prodiuseris Z.Peynirci (Turkija), Austrijos studentų kino festivalio „film:riss“ įkūrėjas ir meno vadovas D.Tschütscher (Austrija), kino ir teatro aktorė A.Strechel (Vokietija). Tarptautinei komisijai šiemet pirmininkaus aktorė, tarptautinių kino projektų ekspertė L.Silveira (Portugalija).
Geriausias lietuvių režisieriaus filmas bus apdovanotas audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos „AVAKA“ įsteigtu 3.000 Eur piniginiu prizu, o pagrindinio prizo laimėtojui „Vilniaus kino klasteris“ būsimam autoriaus kino projektui dovanos paslaugų už 12.000 eurų.
Parengta pagal „Scanorama“ informaciją.
Nuotrauka: „Vakarėlis“, rež. S.Potter