Klaipėdoje šiandien startavo tarptautinė konferencija, kuri ieškos naujų idėjų, kaip toliau plėtoti piliavietės atnaujinimo projektą. Renginyje bus analizuojamos ne tik kultūros paveldo atkūrimo galimybės Lietuvoje, savo patirtimi dalinsis svečiai iš Vokietijos, Lenkijos, Latvijos.
Taip pat bus galima ne tik pažvelgti, kaip atrodytų atkurta pilis iš įvairų miesto vietų, bet ir virtualiai pasivaikščioti po jos vidų.
PRISTATYS PROJEKTĄ BEI PAVYZDŽIUS IŠ UŽSIENIO
Klaipėdos piliavietės rytinės kurtinos salėje (Pilies g. 4) 8 ir 9 dienomis nuo 9.30 val. ir 8.50 val. rengiama tarptautinė konferencija „Klaipėdos pilies atkūrimo perspektyvos“. Klaipėdos miesto savivaldybės organizuojamame nemokamame renginyje bus pristatytas piliavietės projektas, bus galima ne tik išgirsti apie jo svarbą, istoriją, esamą situaciją, perspektyvas, bet ir pažvelgti į ateitį, kaip galėtų atrodyti atkurta tvirtovė iš įvairių miesto pusių, pasivaikščioti po objekto vidų. Sukurtą virtualų Klaipėdos pilies 3D modelį pristatys įmonė „Uostamiesčio projektai“. Konferencijos moderatorius – doc. dr. Aldis Gedutis.
Renginio dalyviai taip pat išgirs, kokių klausimų kyla, atkuriant Vilniaus Aukštutinę pilį, kaip buvo atkurta Daugpilio tvirtovė, išnaudota Panemunės pilis, kodėl Ščecinas pasirinko statyti modernų muziejų istorinėje miesto dalyje, kokios veiklos čia organizuojamos. Svečiai iš Vokietijos apžvelgs įvairias istorinių pastatų pritaikymo galimybes, bandys atskleisti, kodėl vienose tvirtovėse, pilyse klesti viešbučiai, o kitose ši veikla nėra sėkminga. Pateiks konkrečius pavyzdžius iš visos Europos.
Bus analizuojamos viešojo sektoriaus ir privataus verslo partnerystės galimybės, atkuriant piliavietę, pateikta Lietuvos patirtis šioje srityje. Skirtingų sričių specialistai grupėse diskutuos apie miesto pilies atkūrimą, pritaikymą įvairiems poreikiams, kokios veiklos čia galėtų būti organizuojamos.
PROJEKTAS ĮGYVENDINAMAS ETAPAIS
Klaipėdos pilies ir bastionų kompleksas yra vienas svarbiausių Klaipėdos ir viso Pajūrio regiono išlikusių kultūros paveldo objektų. Ši teritorija vertinama kaip išskirtinė nacionalinė vertybė, turinti architektūrinę, urbanistinę, istorinę-asociatyvinę vertę ir teikianti savitumą uostamiesčiui.
2012 metais projektavimo įmonė „Uostamiesčio projektas“ parengė pirmojo piliavietės atnaujinimo etapo techninį projektą „Šiaurinės kurtinos atkūrimas; rytinės kurtinos atkūrimas, pritaikant esamą dažų sandėlį; pilies ir bastionų komplekso teritorijos sutvarkymas“. Preliminari darbų kaina tuometinėmis kainomis siekė 13,3 mln. eurų. Kadangi projektas sudėtingas, o investicijos reikalingos didelės, numatyta, kad jį būtų galima įgyvendinti etapais.
Pirmiausia buvo restauruotos princo Karlo ir princo Frydricho bastionų ir šiaurinės bei rytinės kurtinos atraminės sienutės, konservuoti ir restauruoti tyrimų metu atkasti archeologiniai mūrai ir grindinių atodangos, suremontuotos juos dengiančios stoginės, sutvarkytas pilies kiemas, klojant dangą, žyminčią pilies rūmų bei išorinių bastionų ir kurtinų kontūrus, įrengtas Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus informacijos centras.
Toliau ėjo Klaipėdos pilies ir bastionų komplekso rytinės kurtinos atkūrimas, Antrojo pasaulinio karo laikų dažų sandėlio restauravimas, pritaikant jį visuomeninių renginių ir turizmo reikmėms. Atgaivintame pilies ir bastionų komplekse sudarytos sąlygos kultūrinio-pažintinio ir konferencinio turizmo plėtrai.
Klaipėdos savivaldybė tęsia piliavietės atnaujinimo darbus. Siekiama atkurti šiaurinę kurtiną, pritaikant turizmo reikmėms, princo Karlo bastioną, restauruoti didįjį bokštą, įrengti vidaus ir lauko inžinerinius tinklus.
Parengta pagal Klaipėdos savivaldybės informaciją.
Pav.: Klaipėdos savivaldybė.