Pastaruoju metu pasaulis išgyvena akivaizdų robotikos bumą, kuris įtraukia jau nuo pradinių mokyklos klasių. Vienas pirmųjų egzaminuoti šį bumą imasi Dizaino muziejus „Vitra“. Vasarį muziejus į robotiką pažvelgs iš skirtingų pusių – surengs ekspozicija, diskutuos, kritikuos.
Pastaruoju metu pasaulis karštligiškai kuria bepiločius lėktuvus, automobilius, dronus, intelektualius sensorius ir pan. Tai laikotarpis, kai net ir robotikos srityje gana kukliai atrodančioje Lietuvoje, retas berniukas nelanko robotikos būrelio ar bent nenorėtų jo lankyti savo mokykloje ar net universitete. Apie laukiantį perversmą šioje srityje jau tvirtai kalba ir robotikos ekspertai . Vokietijos pasienyje įsikūręs Dizaino muziejus „Vitra“ (Charles-Eames g. 2, Weil am Rhein) vienas pirmųjų bando iš įvairių dizaino pusių pažvelgti į robotikos bumą.
Vasario 10 dieną Dizaino muziejuje „Vitra“ atsidaro paroda „Hello, Robot. Design between Human and Machine“ (liet. Labas, Robote. Dizainas tarp žmogaus ir mašinos“). Joje pristatoma plati robotų įvairovė: namų, pramonės, medicininės priežiūros, o taip pat – medijos instaliacijos, kompiuteriniai žaidimai, filmų bei literatūros pavyzdžiai. Tuo pat metu paroda nubrėžia mūsų etines ir politines ribas su šiandienos robotika. Ekspozicijoje – daugiau nei 150 objektų, tarp kurių – Bruce Sterlingo, Douglaso Couplando, Joris Laarmano, Carlo Ratti, „Dunne & Raby“ ir Philipo Beesley darbai.
Parodos „Hello, Robot. Design between Human and Machine“ atidarymo renginys numatytas muziejaus gaisrinėje (arch. Z.Hadid). Jame dalyvauja įtakingas provokuojančių mokslo novelių ir fikcijos kūrinių autorius B.Sterlingas. Jis taip pat yra pripažintas dizaino ekspertas. Pokalbyje bus aptariama kaip robotai tapo mūsų gyvenimo dalimi, kaip jie įtakoja mūsų aplinkos dizainą ir kokių iššūkių bei galimybių turi tikėtis visuomenė. Norintieji dalyvauti renginyje, turi registruotis iki vasario 3 dienos.
Vasario 16 dieną Dizaino muziejuje „Vitra“ viešės britų dizaineriai Anthony Dunne‘as ir Fiona Raby („Dunne & Raby“). 1994 metais įkūrę savo studiją, jiedu vieni pirmųjų pradėjo dizainą traktuoti kaip tam tikrą dizainerių, pramonės ir visuomenės bendravimo įrankį bei tyrinėjo naujų technologijų keliamas socialines, kultūrines ir etines pasekmes. Su britų dizaineriais siejama ir kritinio dizaino – labiau keliančio klausimus nei duodančio sprendimus – koncepcija. Pokalbyje „Critical Design and Robotics“ (liet. „kritinis dizainas ir robotika“) bus kalbama apie dizainerių darbus, kurie yra sankirtoje tarp gamtos ir socialinių mokslų bei sąsajoje tarp dizaino ir naujų technologijų.
Dizaino muziejaus „Vitra“ organizuojami robotikos bumui aptarti skirti renginiai turėtų padėti atsakyti ar mums iš tikrųjų reikia robotų, ar jie gali padaryti mūsų darbą ar surasti savo požiūrį į tai, jog sukurtieji objektai gali turėti jausmus.
Parengta pagal Dizaino muziejaus „Vitra“ informaciją.
Nuotrauka: Vitra Design Museum.