Penktadienio vakarą, kultūros nakties metu, paaiškėjo kasmetinio konkurso „Jaunojo dizainerio prizas“ 2016 metų nugalėtojai. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino inovacijų centro rengiamame konkurse geriausi produkto, komunikacijos ir mados dizaino kūrėjai buvo apdovanoti jau šeštą kartą.
Konkursą „Jaunojo dizainerio prizas“ VDA Dizaino inovacijų centras kasmet rengia nuo 2011 metų. Šiemet iš viso buvo pateikti 57 darbai: 14 – produkto, 21 – mados ir 22 – komunikacijos dizaino kategorijose. 40 darbų pateikė Vilniaus dailės akademijos (Vilniaus, Kauno, Telšių ir Klaipėdos fakultetų) 17 – Vilniaus dizaino kolegijos, 2 – Vilniaus kolegijos studentai.
TRIRATIS MOTOCIKLAS AKO
Produkto dizaino kategorijoje pagrindinį prizą pelnė Lukas Avėnas (VDA VF) už triratį motociklą AKO (doc. Š.Šlektavičius). Siekdamas vairuotojams suteikti natūralaus judėjimo jausmą, neprarandant kontrolės ir saugumo, dizaineris savo koncepcijoje apjungė geriausias motociklų bei automobilių savybes. Išskirtines savybes šiai transporto priemonei suteikia ne tik palinkstanti važiuoklė, bet ir transporto priemonės išorėje esantis variklis bei kiti inovatyvūs dizaino sprendimai.
Papildomas prizas buvo skirtas Gabrielei Ugnė Petrauskaitei (VDA VF) už skaras, sekančias pasakas (prof. A.Lisauskienė). Ieškodama tarpusavio ryšio realizavimo galimybių, dizainerė statišką, grafiniais elementais dekoruotą objektą – skarą – papildė dinamiškais praturtintos realybės elementais ir pavertė pasakų sekimo priemone. Publikos prizą šioje kategorijoje pelnė Aistė Bankauskaitė už lazerinio mikroapdirbimo įrenginio dizainą.
7 MIRTINOS NUODĖMĖS
Komunikacijos dizaino kategorijoje pagrindinį prizą laimėjo Gintarė Ribikauskaitė (VDA VF), sukūrusi spekuliatyvaus dizaino projektą „Nuodų pakuotės BECAUSE_OF“ (lekt. dokt. E.Kavarskas). Nuodų pakuotės, sukurtos remiantis septyniomis mirtinomis nuodėmėmis ir bei jų „ambasadoriais“ – istorinėmis asmenybėmis, yra provokacija, skatinanti kuriančius žmones susimąstyti apie darbo etikos ribų egzistavimą. „Nenuodinga ribų paieška jums ir apie jus“,- savo darbo prasmę apibrėžia dizainerė. Šis G.Ribikauskaitės darbas pelnė ir publikos prizą.
Papildomas prizas šioje kategorijoje už projektą MANIFESTO UTOPIJA atiteko Domui Mikšiui (VDA VF, prof. Marius Bartkus). Šis projektas nagrinėja šiandieninį dizainerio kūrybos ir komercijos santykį, tačiau jo tikslas nėra panaikinti šią priešpriešą. Manifestu jis išreiškė savo asmeninį požiūrį, suformuluodamas dešimt originalumo, kūrybiškumo, atradimo džiaugsmo kūrybos taisyklių, iliustruojamų grafinių tūrinių kompozicijų.
NEBYLI, ŠVARI, JAUTRI BŪSENA
Mados dizaino kategorijoje komisijos sprendimu pagrindinis prizas skirtas Mortai Nakaitei (Vilniaus kolegija) už eksperimentinę kolekciją apie nebylią, švarią, jautrią būseną (doc. L.Gerulaitienė). Pasitelkdama autorines audinių dekoravimo technikas, dizainerė sugretino Charmso kūryboje juntamą atmosferą, architektoniškus Vilniaus fragmentus ir temos pavadinime skambančią būseną. „Tą dieną žmogus atsikėlė ir ramiai išėjo į gatvę. Vėl buvo žiema", – savo kolekcijos idėją apibūdina dizainerė, suderinusi skulptūriškus siluetus bei netradicines faktūras. M.Nakaitės kolekcija buvo įvertinta ir publikos prizu.
Papildomas prizas atiteko Justinai Semčenkaitei (VDA VF) už drabužių kolekciją GIRL POWER (doc. R.Maldutienė). Ši kolekcija, kurios kiekvienas kostiumas turi atskirą reikšmę, yra savotiškas manifestas, skatinantis ironiškai pažvelgti į šiandienos grožio standartus. Paradokso įspūdžio dizainerė siekia kontrasto principu derindama formas bei faktūras – jose svarbus vaidmuo tenka tekstilei ir rankų darbui.
EKSPOZICIJA VEIKS IKI LIEPOS 23-OSIOS
Pagrindinio ir papildomo prizų laimėtojus išrinko konkurso komisija, kurią šiemet sudarė mados dizainerės Eglė Žiemytė (D.EFECT) ir Agnė Biskytė (BISABIS), grafikos dizaineriai Džiugas Valančauskas (Not Perfect | Y&R) ir Miglė Rudaitytė (BLUSHING), produktų dizaineriai Vytautas Gečas (MARCH DESIGN STUDIO) ir Simonas Tarvydas (INDI) bei Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro vadovas Marius Urbanavičius. Publikos prizo laimėtoją kiekvienoje iš trijų kategorijų išrinko viename iš portalų balsavę skaitytojai.
15 konkurso nominantų darbų VDA ekspozicijų salėje TITANIKAS bus eksponuojama iki liepos 23 d.
Parengta pagal „Jaunojo dizainerio prizo“ informaciją.
Ridik
( 2016-06-21 )
Manau,reikėtų ir KTU Architektūrai smarkiai atsišviežinti.
Pritariu
( 2016-06-21 )
Galėtų pasikviesti šviežių jėgų,ir ne tik dizaino…
Nuomonė
( 2016-06-20 )
Kažkaip nėra (gal neatidžiai perskaičiau straipsnį?) tarp apdovanotųjų VDA Kauno fakulteto jaunųjų dizainerių? Gal reikia iš esmės stiprinti dizaino dėstytojų pajėgas šiame fakultete?