Šiandien Fotografijos muziejuje, Šiauliuose architektūros istorikė Marija Drėmaitė pristatys monografiją „Progreso meteoras: modernizacija ir pramonės architektūra Lietuvoje 1920–1940“. Autorė neabejoja, jog „progreso meteoras“ įdomus ne vien architektams ir istorikams, bet ir plačiajai auditorijai.
Gegužės 26 dieną (ketvirtadienį) 17 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) įvyks architektūros istorikės dr. M.Drėmaitės monografijos „Progreso meteoras: modernizacija ir pramonės architektūra Lietuvoje 1920–1940“ pristatymas. Renginys nemokamas.
Knygoje nagrinėjama pramonės pastatų architektūra, jų aplinka, pastatuose dirbusi ir juos lankiusi visuomenė ir tai, kaip modernizacijos ir industrializacijos reiškiniai keitė miestus ir kraštovaizdį. Monografijoje nemažai kalbama apie jau prieškariu pramonės centru tapusį ir 1939 m. įmonių skaičiumi Klaipėdą pralenkusį Šiaulių miestą bei jo architektūrą. Dalį svarbios vaizdinės medžiagos savo knygai dr. M. Drėmaitė gavo iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus.
„Kai papasakojau pažįstamiems architektams, kad rašau knygą apie pramonės architektūrą, jie ilgokai suko galvas, kas ją galėtų simbolizuoti. Tyrimų laboratorija? „Pieno centro“ rūmai Laisvės alėjoje? O gal Linkaičių ginklų fabrikas Radviliškio miškuose? Kas išliko ir ką mes apie tai žinome? Ką, be „smetoniško sviesto“, žinome apie tarpukario Lietuvos industrializaciją, ir kodėl, mano manymu, yra svarbu apie tai žinoti?“, – knygos rašymo idėją komentuoja autorė.
„Didesnės antikomunistinės knygos nesu skaitęs – joje labai vaizdžiai pademonstruota, ko netekome po 1940-ųjų“, – taip apie leidinį Vilniaus knygų mugėje kalbėjo Vilniaus Universiteto profesorius istorikas Alfredas Bumblauskas.
Parengta pagal Fotografijos muziejaus informaciją.