Vilniuje, požeminėje vandens saugykloje atidaroma Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos vykdomo projekto paroda „Lipti nematomomis struktūromis. Apie disciplinuojančias ritualines praktikas“. Neįprastoje erdvėje eksponuojami šiuolaikinių Lietuvos ir Norvegijos menininkų kūriniai. Rezidencijų programoje dalyvavę 10 menininkų darbus sukūrė parodoms, kurios vyks Vilniuje, Nidoje ir Žeimiuose ir Lillestrøme (Norvegija).
PRAKTIKOS KVESTIONUOJAMOS, INTERPRETUOJAMOS, ARDOMOS
Balandžio 29 dieną (penktadienį) 18 val. požeminėje vandens saugykloje (Liepkalnio g. 20, Vilniuje) įvyks Vilniaus dailės akademijos (VDA) Nidos meno kolonijos vykdomo projekto paroda „Lipti nematomomis struktūromis. Apie disciplinuojančias ritualines praktikas“. Parodos kuratoriai – Eglė Mikalajūnė ir Samiro M’kadmi.
Šioje parodoje norima pažvelgti į ritualines disciplinuojančias praktikas, kurios tokios įprastos ir paplitusios, jog galiausiai tampa nematomomis. Ir visgi jos niekur nedingsta – tebeturime jomis laipioti, t.y. jas patirti, pajusti, kaip jos formuoja, kuria ir atkuria mūsų elgesį bei tapatybę. Tačiau svarbu nepamiršti, kad šios praktikos nėra stabilios ir išliekančios ilgam; priešingai, jos keičiasi ir gali būti perkuriamos.
Menininkai Robertas Narkus, Saulius Leonavičiusir Vida Strasevičiūtėiš Lietuvos bei trys menininkės iš Norvegijos – Kristin Tårnesvik, Tanya Busse ir Victoria Durnak parodoje pristato naujausius savo kūrinius, pasakojančius apie daugybę ritualinių praktikų nuo praeities žmonių užsiėmimų, apie kuriuos žinoma tik iš archeologinių duomenų, iki šiuolaikinių ritualų, visiems gerai pažįstamų simbolinių gestų.. Šios praktikos yra kvestionuojamos, interpretuojamos, ardomos, modifikuojamos, tampa fikcijų dalimi.
2 METUS TRUNKANČIO POJEKTO DALIS
Darbai eksponuojami vandens rezervuare, erdvėje, kuri buvo pastatyta 1912–1916 m. Vilniuje įrengiant modernią vandentiekio sistemą. Tai buvo nematoma požeminė miesto struktūra, neabejotinai padariusi įtaką miesto gyventojų kasdienybei. Po šimto metų saugyklos santykis su miestu pasikeitė – šiandien ji pirmą kartą naudojama kaip ekspozicinė erdvė.
Paroda „Lipti nematomomis struktūromis. Apie disciplinuojančias ritualines praktikas“– tai šešių institucijų trijose šalyse (Islandijoje, Lietuvoje ir Norvegijoje) rengiamo dvejus metus trunkančio rezidencijų ir parodų projekto dalis.
Parengta pagal VDA Nidos meno kolonijos informaciją.