Skulptoriaus Kęstučio Lanausko kantrybė baigėsi. Daugiau nei 10 metų klausęs Kauno savivaldybininkų pažadų "susimokėti", skulptorius nutarė išsivežti savo autorinį darbą "Laivelis" iš Laisvės alėjos. Granitinė K.Lanausko skulptūra paliko Kauno centrinę viešąją erdvę įkandin S.Žirgulio, V.Naručio, M.Jurėno ir kitų skulptorių kūrinių, nes… Kaunas pilnas kultūros tik “ant popieriaus”.
K.Lanauskas iš Kauno išsivežė ne tik granitinę skulptūrą “Laivelis”, bet ir kitas 3 skulptūras, stovėjusias senamiesčio viešose erdvėse.
„Viskam yra ribos“,– sakė portalui PILOTAS.LT nelinksmas skulptorius. „Kai dešimt metų tave maitina pažadais sumokėti už miesto viešoje erdvėje stovintį darbą, o galiausiai net ir pažadai baigiasi,- prasideda slapstymasis, vengimas į akis pažiūrėt, supranti, kad to meno iš tiesų nereikia. Jis reikalingas tik pasipuikuoti atidarymo dieną. Gal dar prieš miesto svečius pasigirti…“- sakė vienas geriausių granitinės skulptūros meistrų.
Skulptorius teigė, kad Kauno miestas, traktuoja menininkus it beprocentinę „kredito uniją“, kuri privalo atskubėti „su savo menais“ vos pirštu pamojus. Tai žemina kūrėjus ir absoliučiai neatitinka menininkų realių gyvenimo sąlygų bei galimybių.
LAISVĖS ALĖJA = SKULPTŪRŲ GALERIJA GIMĖ 2005
Kaip žinia, 2005-aisiais praūžė meno projektas "Laisvės alėja = skulptūrų galerija" ir pagrindinę miesto viešąją erdvę užpildė keliolika skulptūrų iš granito. Greta garsių Kauno menininkų – Stasio Žirgulio, Vytauto Umbraso, Algimanto Šlapiko, Vytauto Naručio – skulptūros simpoziume sėkmingai dalyvavo ir jaunieji skulptoriai – Kęstutis Lanauskas, Donatas Dovidavičius, Artūras Burneika, Simonas Šidlauskas, Mindaugas Jurėnas ir kiti. Beje, iš miesto savivaldybės beveik iš karto pasigirdo kandžių replikų skulptoriams "išsivežkite savo šiukšles patys" ir…ilgainiui šito buvo pasiekta.
Žinoma, tuomet 2005-aisiais, kliuvo tai, kad skirtingi miesto vadovai nesugebėjo susiderinti tarpusavyje beveik vienu metu vykstančio architektūrinio Laisvės alėjos rekonstrukcijos konkurso ir skulptorių plenero, tačiau dabar, iš laiko nuotolio atrodo, kad dešimtmetis yra pakankamas laikas ne tokioms smulkmenos sureguliuoti. Deja, menas eilinį kartą Kauno buvo atmestas…
LAISVĖS ALĖJA = SKULPTŪRŲ GALERIJA MIRĖ 2016
Nors dabar Kauno savivaldybė ypač uoliai pučia piarinius Kaunas pilnas kultūros trimitus, didelė dalis miesto menininkų skundžiasi, kad taip sunku nebuvo seniai – „pilnatvė“ lepina nebent tuos, kurie moka pasirinkti teisingą muilą…
Uždaromų bibliotekų, emigruojančių iš miesto viešųjų erdvių skulptūrų, apgailėtino miesto viešojo dizaino ir dezertyruojančių iš Laisvės alėjos universitetų kontekste, kaunietiška ambicija imtis Europos kultūros sostinės misijos, skamba jeigu ne liguistai, tai fantasmagoriškai. Ypač – projekto "Laisvės alėja = skulptūrų galerija" pakasynų fone…
antinelegaluinvazija
( 2016-04-12 )
Ramu, tai pasiulyk kokiu pagrindu buvo galima sumoketi uz tas skulpturas, jeigu teigi, kad tai nera tiesa ir tik „nurasyta“ bus ant to. Nes kai sukritikuoji reikia ir pasiulyti alternatyva. Konkreciai zoziu sakyk 🙂
O cia papildymas straipsnio, jei jis butu objektyviai rasomas (tai yra abieju pusiu argumentais, o ne tik vienos):
deja, neturime jokių teisinių svertų, kaip atsiskaityti su prieš 10 metų tam tikrus susitarimus su tuometine valdžia pasiekusiais menininkais. Bet skulptūrų Laisvės alėjoje ir mūsų gražaus miesto vietose tikrai bus. Šįmet bursime visos Lietuvos menininkus, kurių geriausios idėjos bus įgyvendintos realybėje
Ramu
( 2016-04-11 )
Bėda man atrodo šaknyje, kai galvojama, kad menininko kūrinys viešoje erdvėje yra jo „įsiamžinimas“, kaip sako mūsų kultūros ministras. O kažkodėl kai perkami šviestuvai Laisvės alėjai niekas nesako, kad tai yra kažkokios firmos „įsiamžinimas“ ir nevengia už juos susimokėti. Aišku, galiausiai viskas bus nurašyta ant ne taip reikalą sutvarkiusių buvusių valdžių arba ant „teisinio pagrindo“ nebuvimo.
antinelegaluinvazija
( 2016-04-09 )
4554, labai saunus ad hominem „argumentas“
Užpelkis
( 2016-04-09 )
Mano manymu, tas projektas buvo neišbaigtas. Statyti skulptūras Laisvės al. yra labai sudėtingas dalykas. Ką ir matėme. Kai kurios skulptūros buvo čiabuvių suniokotos. Kitos atrodė skurdžiai – miesto aplinka reikalauja tam tikro aplinkos pajautimo, čia neužtenka kaltu truputi akmenį apdirbti. Vykusiai atrodė tik „Akmenų siena“ Ryšių kiemelyje, bet po privatizacijos, jai iškylo grėsmė irgi būti privatizuotai, demontuotai ir utilizuotai. „Nes ji juk neneša pelno“ – tokia 99 proc. Lietuvos verclynikų logika. Šio skulptūrų projekto pabaiga nėra kažkas naujo Lietuvos istorijoje. O dėl KEKS’o, tai čia yra ES pinigų įsisavinimo projektas neturintis nieko bendro su kokrečiu kontekstu – neimsi pinigų tu, paims kitas.
to antiantinelegalu
( 2016-04-08 )
jusu impotencija yra akivaizdi. negi butina apie tai rekti?
antinelegaluinvazija
( 2016-04-08 )
O kodel nepateikta kitos puses argumentu?
Pvz. kitam straipsnyje raso, kad nera teisinio pagrindo kaip sumoketi.
Nezinau tiesa, ar ne, bet apgailetini straipsniai kuriuose pateikiama tik vienos puses argumentai.
Nieko naujo
( 2016-04-07 )
„Š. Birutis: už menininkų norą įsiamžinti turi mokėti ne valstybė“
http://www.lrt.lt/naujienos/kalba_vilnius/32/43758#wowzaplaystart=4294000&wowzaplayduration=1444000
„Šarūnas Birutis: „Kultūra nėra vien tik menas““
http://www.ve.lt/naujienos/kultura/kulturos-naujienos/sarunas-birutis-kultura-nera-vien-tik-menas-1024546/
P.S. Kiek man žinoma, Šarūnas Birutis yra LR Kultūros ministras.
Giras
( 2016-04-07 )
o ko reikejo tiketis?