Kiek laisvės yra Laisvės alėjoje? Kiek Laisvės alėja yra subrendusi architektūrinei laisvei? Ar kiekviena nauja intervencija istoriniame Laisvės alėjos kūne jau savaime gali puoštis architektūrinės modernybės titulais? Apskritai – ar architektūrinės minties laisvė suderinama su atsakomybe istorinio konteksto atžvilgiu?
Tai – iš tiesų drąsūs iššūkiai, kuriuos imasi aktualizuoti Tarptautinio Kauno architektūros festivalio KAFe 2013 projektas LAISVĖS IMPULSAI.
ABSOLIUTI LAISVĖ JAUNIESIEMS ARCHITEKTAMS
Rugsėjo 1-ąją Kauno Laisvės alėjoje prasidės inovatyvus, eksperimentinis naujos architektūros istorinėje aplinkoje galimybes nagrinėjantis renginys. Projekto tikslas – inicijuoti gyvas, atviras ir, svarbiausia – drąsias, miestiečių, verslo, architektų ir savivaldos atstovų diskusijas apie tai, kokia gali (ar galėtų) būti šių dienų architektūra istorinėse miestų erdvėse.
Projektas LAISVĖS IMPULSAI siūlo jaunosios kartos architektams (iki 40-ies) pateikti savo vizijas "sergančioms" Laisvės alėjos vietoms: pastatams, fasadams, numatomiems antstatams, intarpams, urbanistinėms spragoms ir pan.
Laisvės alėja šiam projektui pasirinkta todėl, kad tai pagrindinė miesto erdvė, o naujai čia pastatyti objektai sulaukė itin stipraus visuomenės nepritarimo. Kita vertus – šioje istorinėje gatvėje yra daug apleistų pastatų, nesutvarkytų vietų, kurių užstatymus ar funkcijas galiausiai vis tiek reikės išspręsti, tad tokiam atsakingam žingsniui reikia ypač rimtai pasirengti ir apsvarstyti visas galimas alternatyvas.
TIKSLAS – ATVIRA IR KRITIŠKA DISKUSIJA
Pasitelkus architektūros idėjų vizualizacijas bus siekiama sužadinti viešas ir kritiškas diskusijas – kaip istorineje miesto erdvėje galėtų derėti sena ir nauja. Kokia yra paveldo reikšmė, kaip galėtų užgimti nauji architektūriniai sprendimai, ko reikėtų, kad miestas atgimtų, o jo architektūrinis ir urbanistinis veidas bei to veido kaita būtų kiekvieno miesto gyventojo intelektualus rūpestis.
Kadangi šių architektūrinių vizijų neketinama įgyvendinti, joms nebus taikomi jokie apribojimai, išskyrus vieną – meninį…
Anot festivalio KAFe 2013 direktoriaus Gintaro Balčyčio, šiuo metu jau yra rezervuoti keturi namai-ligoniai Laisvės alėjoje.
Vėliau, surinkus visus pasiūlymus, jaunųjų architektų vizijos bus kokybiškai atspausdintos ant didelio formato stendų (2 x 3 m.) ir du mėnesius bus eksponuojamos Laivės alėjoje šalia "gydomų" pastatų. Taip visa Laisvės alėja taps unikalia architektūros pasiūlymų laboratorija – galerija ir atvirų diskusijų forumu po atviru dangumi.
Kaip portalui PILOTAS.LT sakė G.Balčytis – tai bus pirmas tokio pobūdžio viešas architektūrinis bandymas drauge su miesto bendruomene susivokti, kokios architektūros atsiradimas būtų tinkamiausias ar nepriimtiniausias svarbiausiose istorinėse miestų dalyse.
Po renginio žadama išleisti katalogą.
Parengta pagal PILOTAS.LT ir festivalio KAFe 2013 informaciją