images_phocagallery_4396_moksl_cent_1603_4396_tit-3_fkaa

NAUJAS LIETUVOS MOKSLO ETAPAS://DU AMBICINGI MOKSLO CENTRAI VILNIUJE

Lietuvoje turime esminį įvykį: Saulėtekio slėnyje Vilniaus studentų miestelyje vakar atidaryti du nauji mokslo centrai. Ekspertai tvirtina – Jungtinio gyvybės mokslų centro ir Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro atidarymu prasidėjo naujas etapas Lietuvos mokslo istorijoje. Vilniaus universiteto surengtoje mokslo pažangos židinių atidarymo šventėje dalyvavo aukščiausi šalies vadovai, įtakingų Europos institucijų, politikos, verslo ir mokslo atstovai.

V.BŪDIENĖ: TAI KONKRETUS ŽINGSNIS INOVACIJŲ ŠALIES LINK

„Lietuvos mokslui po daugelio metų malimosi vietoje, infrastruktūros "nuovargio" ir mokslinės įrangos nusidėvėjimo labai reikėjo naujos energijos, postūmio ir šiuolaikinės infrastruktūros. Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų daugelyje pasaulio šalių randasi vis daugiau. Slėnių sėkmė kyla iš sinergijos ir klasterizacijos“- portalui PILOTAS.LT teigė Virginija Būdienė, prezidentės Dalios Grybauskaitės ex-vyriausioji patarėja, ilgus metus kuravusi „slėnių“ reikalus.

Viena aktyviausių lietuviškų „slėnių architekčių“ tvirtina, kad šiais laikais pažangiausiose pasaulio šalyse būtent tokiuose klasteriuose gimsta naujovės, mokslo atradimai ir įvyksta jų komercializacija.

Anot V.Būdienės, „JAV, Tailande, Suomijoje, Nyderlanduose inovacijų politika paremta būdent klasteriais. Tačiau, laikas parodys, ar mūsų universitetų, institutų vadovai yra toliaregiai vizionieriai, ar verslininkai nesimurkdo vien "čia ir dabar" mantrose, bet geba ir gali strategiškai žvelgti į ateitį. Kol kas turime tik pirmąją serialo "Slėniai" seriją. Iki tikros inovacijų šalies dar toli. Bet šiandieną pagrindo optimizmui turime pakankamai.“

V.Būdienė užsiminė, kad momento svarbą stiprina ir ką tik žymiam mūsų biochemikui Virginijui Šikšniui, su keturiais bendražygiais iš užsienio, Harvardo Universiteto paskirta pasaulinio garso Alpert premija už priešvirusinės apsaugos sistemos CRISPR sukūrimą.

VIENAS AMBICINGIAUSIŲ PROJEKTŲ LIETUVOJE

Jungtinio gyvybės mokslų centre (JGMC) ir Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centre (NFTMC) žada telktis stipriausias tarptautinis Lietuvos mokslo potencialas. Vilniaus universiteto (VU) rektorius prof. Artūras Žukauskas teigė, kad centrai pastebimai pakels studijų bei mokslo lygį Lietuvoje.

JGMC sui generis vidinio organizacinio darinio valdybos pirmininkas prof. Eugenijus Butkus įsitikinęs, jog naujųjų centrų veiklos perspektyva priartina Lietuvą prie Nobelio premijos.

Svarbus mokslo centrų atidarymo akcentas – NFTMC įrengta mokslinių tyrimų organizacijos CERN keliaujanti interaktyvi paroda „Accelerating Science“. Lankytojai joje galės susipažinti su didžiausiomis Visatos paslaptimis. Ši ekspozicija turėtų sugriauti stereotipą, esą fundamentalusis mokslas visuomenei yra nesuprantamas ir nuobodus – šiuolaikiniai fundamentalūs tyrimai čia pateikiami vizualiai ir paprastai.

FIZIKŲ RŪMAI GAVO KRISTALINĘ FASADŲ GARDELĘ

Per 27.000 m² ploto Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centras (NFTMC) – vienas didžiausių Lietuvos mokslo centro projektų. Šis centras sujungia trijų skirtingų mokslo institucijų padalinius – Fizinių ir technologijos mokslų centrą, VU Fizikos fakultetą, dalį VU Chemijos fakulteto, VU Taikomųjų mokslų bei Teorinės fizikos ir astronomijos institutus. Kuriamos 3 laboratorijos, priklausančios Vilniaus Gedimino technikos universitetui.

Centre koncentruojasi 4 pagrindinės technologijų kryptys: puslaidininkinė nanotechnologija, organinių medžiagų technologijos, chemijos technologijos ir lazerių bei šviesos technologijos. 4 aukštų komplekse įkurta didžiausia ir moderniausia Lietuvoje ir Baltijos šalyse fizinių, chemijos ir technologijos mokslų tyrimų bazė.Jame vienu metu tyrimus galės atlikti 700 mokslininkų bei studentų. Centre veiks 46 mokslinės laboratorijos ir jų grupės, kurių moksline ir technologine infrastruktūra galės naudotis ne tik mokslininkai, bet ir verslo atstovai.

Architektūrinės firmos AKG architektai (R.Bimba, M.Gorpiničius, G.Adlys, L.Dabravalskytė) pasistengė, kad NFTMC paskirtis atsispindėtų ir architektūriškai.  Pastatas struktūriškai atkartoja kristalą, o jo lakoniškų centro tūrių fasaduose architektai improvizavo šešiabriaunės grafeno kristalinės gardelės tema.

BIOMOKSLININKAI TRIŪS RIMTIES ARCHITEKTŪROJE

Pagrindinis Jungtinio gyvybės mokslų centro (JGMC) tikslas – sukurti šiuolaikinę mokslinių tyrimų erdvę biotechnologijų ir molekulinės medicinos mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros reikmėms. Čia kuriasi VU Biochemijos ir Biotechnologijos institutai, Gamtos mokslų fakulteto biologinės katedros, greta – verslo inkubatorius.

JGMC projektuotojai – UAB „Ekoprojektas“, „Viltekta“, „Architektūros linija“ (arch. G.Čaikauskas, M.Šejnicki, V.Venckūnienė, V.Raugala) – teigia sukūrę mokslui būdingą rimties architektūrą.

24.000 m² ploto monumentalių formų JGMC pastato pagrindinė idėja – komplekso moduliai, tarsi atskiros materijos ląsteles, sudarantys vieningą visumą. Fasadų vertikales, anot autorių, inspiravo Saulėtekio pušų kamienų faktūros.

JGMC pagal gyvybės mokslų studijų programas studijuos 800 studentų, 160 doktorantų, dirbs 200 mokslinio-pedagoginio personalo. Jiems įrengtos 24 auditorijos, 10 mokomųjų mokslinių laboratorijų, 3 kompiuterių klasės, 23 moderniausia įranga aprūpintos atviros prieigos mokslinės laboratorijos, savarankiškoms studijoms skirtos darbo vietos.

AMBICINGAS MOKSLO KLASTERIS ĮVYKO

Abu nauji šiuolaikiški mokslo centrai įrengti panaudojant Europos Sąjungos lėšas. Jas skyrė LR švietimo ir mokslo ministerija.

JGMC ir NFTMC kartu su kiek anksčiau Saulėtekyje duris atvėrusiu Mokslinės komunikacijos ir informacijos centru – VU biblioteka (arch. R.Palekas, B.Puzonas, A.Palekienė, P.Išora, M.Šiupšinskas, M.Zemlickaitė, L.Sužiedelytė, A.Barzda, J.Garšvaitė, V.Bavarskis), pelniusia autoriams visus įmanomus Lietuvoje architektūrinius apdovanojimus.

Nuo šiol Saulėtekio slėnio kompleksas – didžiausias ir pažangiausias mokslinis klasteris šalyje. Jis taip yra savotiškas šiuolaikinės architektūros pasiekimų Lietuvoje atspindys.

Šaltiniai: Vilniaus universitetas, Virginija Būdienė.

Komentarai

 1. Visiškai pritariu. Be to stovėjimas vietoje taip pat degradavimas. Eiti į priekį kritika privaloma.
  Labai stinga profesionalios architektūros kritikos. Ne tos, kurią sukuria už 300 LTL „architektūrologės“ apie jūsų objektus, jei norite „tapti“ meno kūrėjais. Ne tos kandžios ad hominem kritikos ar panegirikos. Bet tos, kuri stebi, vertina objektą aplinkoje, stebi, kaip objektas veikia, veikia aplinką ir žmones. ir t.t.
  Belieka akis ir protą pailsinti skaitant užsienio žurnalus ir blogus. O ne tik archdaily paveikslėlius vartyti.

 2. Komentuoti pacia architektura Lietuvoje komplikuota, kadangi autoriai kritika priima labai asmeniskai ir aisku neigiamai, o projektuojanciu architektu ratas nera didelis, juo labiau jie sedi tose komisijose, taigi geriau tyla, nei profesionali kritika, o tai reiskia visgi degradavima

 3. Kiekvienas dirbkime savo darbą: redaktoris – redaguoja, ką rašo. Jei neišeina – siūlo kitiems. Architektorius – kūria architektūrą. Jei nepavyksta – na – nepavyko. Nesmerkit. Kitą kartą pavyks.

 4. Gerbiamas Architekte,
  kodėl jūs manote, kad temą būtina išsemti vienu straipsniu…?
  Be to, jūs ir pats turite galimybę parašyti savo nuomonę apie „architektūros pasiekimus“. Mes mielai spausdinsime.

 5. Save architektūriniu leidiniu vadinantis energingai aprašinėja mokslo pasiekimus pastatais, bet vengia analizuoti architektūros pasiekimus, nutyli apie jos novatoriškumą. Gal taip lengviau gyventi?

 6. man irgi atrodo – mokslas žingsnį žengė pirmyn, o architektūra liko stovėti vietoje

 7. Dovanokit už netaktą, ale labai jau nuobodūs fasadai šitų Palekų statinių …

 8. Daug skambių žodžių str.pavadinime ir tekste,bet architektūra,mano nuomone,kaip čia pasakius…

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

flow_vn_240100_e01_xxx

SOSTINĖS VERSLO AKCENTAS: Konstitucijos prospekte atidarytas verslo centras „Flow“

2024 sausio 262 KomentaraiPILOTAS.LT

Vakar sostinės Konstitucijos prospekte, šalia J.Jablonskio skvero įvyko oficialus „Eika Development“ vystomo 20 aukštų verslo centro „Flow“ atidarymas. Per dvejus metus iškilusi „Flow“ verslo erdvė,

Co-living Saulėtekyje

„CO-LIVING‘AS“ SAULĖTEKYJE: Įsikurs 500 jaunųjų profesionalų

2024 sausio 91 KomentarasPILOTAS.LT

Europoje tarp jaunų specialistų ir studentų populiarus bendruomeniško būsto konceptas „co-living“ populiarėja ir Lietuvoje, kur pastaraisiais metais įgyvendintas jau ne vienas panašus projektas. Studentų akademiniame

Žygimantų 12

STATYBOS ŽYGIMANTŲ GATVĖJE: Naujas 54 butų namas prie Žaliojo tilto

2023 lapkričio 161 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus senamiestyje, Neries pakrantėje prasideda naujo daugiabučio gyvenamojo namo statyba. Itin jautrioje miesto vietoje numatytame statinyje suprojektuoti 54 butai ir 4 komercijai skirtos patalpos. Nemažai

DO Architects

VU STATYS 5 BENDRABUČIUS: Saulėtekyje projektuojamas modernus kompleksas

2023 liepos 121 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus universitetas Saulėtekyje, kur dabar yra jo bendrabučių miestelis, planuoja statyti naują jų kompleksą. Universiteto užsakymu, bendrovės „DO Architects“ parengtuose projektiniuose pasiūlymuose nurodoma, kad Plytinės gatvėje

Konkursinis projektas devizu „Cube“.

LAIMĖJO „CUBE“: Užsakomajame tarptautiniame konkurse „Lvivo 38“ nugalėjo lietuviai

2022 gruodžio 9Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau skelbė, jog nekilnojamojo turto vystytojo „Releven“ projekto „Lvivo 38“ kviestinio tarptautinio architektūrinio konkurso finale susigrūmė projektai „Cube“ ir „Vilnius’ Steps“. Ką tik nugalėtoju

Konkursinis projektas „3 Dots“ („Cloud architektai“), 1-oji vieta.

VERSLO TRIKAMPIO KONVERSIJA: Svarstoma „įdarbinti“ kelių architektūros komandų idėjas

2022 rugsėjo 301 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniuje baigėsi 4 mėnesius trukęs vienos didžiausių nekilnojamojo turto plėtros bendrovių Lietuvoje „Darnu Group“ inicijuotas „Verslo trikampio“ konversijos architektūrinį konkursas. Jame laimėtojomis paskelbtos net 4

Saulėtekio alėja

HUMANIZUOS STUDENTIŠKĄJĄ GATVĘ: Vilniaus Saulėtekio alėja taps žalesnė

2022 rugpjūčio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Studentų garsinama sostinės Saulėtekio alėja Antakalnyje greitai įgaus humaniškesnį pavidalą – taps patogesnė pėstiesiems ir žalesnė. Remontuojant jos viduryje taip pat bus įrengta žalioji skiriamoji

Mokslo ir inovacijų centras „Vizium“

VENTSPILIO „VIZIUM“: Architekto Audriaus Ambraso nuotolinė paskaita

2022 balandžio 281 KomentarasPILOTAS.LT

Ventspilyje pernai iškilo įspūdingas šiuolaikinės architektūros vietoženklis – Mokslo ir inovacijų centras „Vizium“. Šio visuomeninio objekto architektūros idėją, laimėjusią tarptautinį konkursą, pristatys bei projektavimo „broliukų“

VU Medicinos fakulteto Mokslo centras

VU MEDICINOS ATEITIS: Santaros slėnyje iškils 17.000 m² ploto mokslo centras

2021 sausio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus universitetas Santaros slėnyje statys 17.000 m² ploto pažangų mokslo centrą, sukomponuoto iš 6 tarpusavyje sujungtų blokų. Naujame mokslo centro pastate numatytos erdvės sukurs daugiau

Flow

NAUJAS ŠNIPIŠKIŲ DUETAS: Konstitucijos prospekte „Eika“ planuoja elgtis tvariai

2020 gruodžio 229 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus Konstitucijos prospekte planuojamas naujas verslo centras „Flow“. Nekilnojamojo turto plėtros ir statybos bendrovė „Eika“ šį iš 15 ir 20 aukštų bokštų sukomponuotą centrą planuoja

VU Chemijos ir geomokslų fakultetas (arch. G.Čaikauskas, S.Klezys, V.Raugala, V.Venckūnienė)

VU PLĖTRA SAULĖTEKYJE: Kuriamas didžiausias STEAM mokslo branduolys

2020 lapkričio 62 KomentaraiPILOTAS.LT

Vyriausybė neseniai patvirtino naujai dviejų Vilniaus universiteto (VU) padalinių infrastruktūrai sukurti skirtas lėšas. Saulėtekyje greta jau veikiančių stipriausių šalies mokslo centrų per trejus metus, planuojama,

Projektas „Teltonika High-Tech Hill“, arch. R.Bimbos bendrovė AKG

MIKROSCHEMOS PRINCIPU: Liepkalnio kalvos varžytuvėse laimėjo Remigijus Bimba

2020 lapkričio 44 KomentaraiPILOTAS.LT

Įmonių grupė „Teltonika“ Liepkalnio kalvoje, Vilniuje planuoja 65.000 m² ploto aukštųjų technologijų parką. Uždaras jo architektūros idėjų varžytuves ką tik laimėjo vilniečio architekto Remigijaus Bimbos

Lvovo g. 21 A

„EIKOS“ PROJEKTAS JUDA PIRMYN: Pasirašė sutartį su architektūros konkurso laimėtojais

2019 lapkričio 29Be komentarųPILOTAS.LT

UAB „Verslo investicijos“ ir UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ pasirašė 15-20 aukštų administracinio pastato Lvovo g. 21 A projektavimo sutartį. Projektuotojai – UAB „Architektūros kūrybinė grupė“

Remigijus Bimba

PRITARTA KOMPROMISUI: VAUET apsvarstė Žygimantų g. užstatymo išklotinę

2019 rugsėjo 63 KomentaraiPILOTAS.LT

Neseniai įvykusi Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba pritarė Vilniaus Žygimantų gatvės perimetriniam užstatymui. Konstatuota, kad tai kompromisinis variantas, minimaliai pažeidžiantis panoramos vertingąsias savybes ir

Remigijus Bimba

VILNIAUS LVOVO G. 21A: Architektūrinės kalvos akcentą projektuos R.Bimbos kolektyvas

2019 liepos 312 KomentaraiPILOTAS.LT

Administracinio pastato Lvovo g. 21a, Vilniuje atviro projekto tarptautinį architektūros konkursą laimėjo architekto Remigijaus Bimbos vadovaujamo kolektyvo „Architektūros kūrybinė grupė“ projektinis sumanymas. Nugalėtojams atiteko 12.000

Center Znanosti

MOKSLO CENTRAS SLOVĖNIJOJE: Atviro architektūros konkurso prizinis fondas – 94.000 Eur

2018 spalio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Slovėnijoje neseniai paskelbtas svarbus tarptautinis Mokslo centro architektūros idėjų konkursas. Konkurso prizinis fondas siekia 94.000 eurų, o dar 24.000 eurų organizatoriai planuoja padalinti dalyviams už

Mokslo sala

UŽDEGĖ ŽALIĄ ŠVIESĄ: Pasirašė sutartį dėl 23 mln. eurų vertės „Mokslo salos“ projektavimo

2018 gegužės 141 KomentarasPILOTAS.LT

Kaune bunda Nacionalinio mokslo ir inovacijų centro „Mokslo sala“ projektas. Po bene pusantrų metų tylos pagaliau paskelbta, kad su projektuotojais pasirašyta sutartis dėl techninio projekto

Mokslo centro Krokuvoje konkursas

MOKSLO CENTRAS KROKUVOJE: Lenkai ieško architektūros idėjų

2017 rugsėjo 14Be komentarųPILOTAS.LT

Lenkijos architektų sąjunga paskelbė Mažosios Lenkijos mokslo centro Krokuvoje architektūrinių idėjų konkursą. Konkurso prizinis fondas siekia 150.000  zlotų (apie 35.000 Eur.), kurių trečdalis atiteks nugalėtojui.

Remigijus Bimba

ŽYGIMANTŲ G. DAUGIABUČIO KONKURSAS: Laimėjo „senamiestinė“ kelių pastatų iliuzija

2017 kovo 2218 KomentarųPILOTAS.LT

Bendrovė „Žygimantų 12“ ir Lietuvos architektų sąjunga surengė daugiabučio gyvenamojo namo Vilniaus senamiestyje architektūrinių pasiūlymų kviestinį konkursą. Ką tik paaiškėjo, jog pirmąją vietą laimėjo vilniečio

images_phocagallery_4803_moksl_sala_4803_4803_tit2_bublysparodoje

SALOS APVAISINIMO PARADAS_1: Kodėl tatuiruotės laimėjo prieš receptus?

Pasiūlymas Nacionalinį Mokslo ir inovacijų centrą statyti nuobodžiaujančioje vidury Kauno Nemuno saloje – viena perspektyviausių idėjų, kada nors gimusių Kauno valdžios galvose. Tačiau tuščiose galvose

images_phocagallery_4798_vdu_putv_1610_4798_vdu_pu_161006_e09_bra

VDU PASTATAS-SODAS://KAUNE ATIDARYTAS DAUGIAFUNKCINIS MOKSLO IR STUDIJŲ CENTRAS

Kaune, tarpukarinėje V.Putvinskio gatvėje ką tik atidarytas naujas modernus Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) daugiafunkcinis mokslo ir studijų centras. Architektės G.Janulytės-Bernotienės kolektyvo suprojektuotas pastatas išsiskiria savo

images_phocagallery_4751_moksl_1609_4751_tit1

146 PROJEKTAI: TARPTAUTINIS „MOKSLO SALOS“ KONKURSAS PRASIDĖJO MASYVIU STARTU

Birželį paskelbtas “Mokslo salos” tarptautinis architektūros idėjų konkursas šiandieną prasidėjo masyviu startu – finišo liniją Kauno architektų namuose kirto net 146 projektai. Labai panašu, kad

images_phocagallery_4396_moksl_cent_1603_4396_tit-3_fkaa

NAUJAS LIETUVOS MOKSLO ETAPAS://DU AMBICINGI MOKSLO CENTRAI VILNIUJE

Lietuvoje turime esminį įvykį: Saulėtekio slėnyje Vilniaus studentų miestelyje vakar atidaryti du nauji mokslo centrai. Ekspertai tvirtina – Jungtinio gyvybės mokslų centro ir Nacionalinio fizinių

images_straipsniu_foto_4340_tit2_moksl_kn__160200_e01_xxx

GREITIS VS PROTAS://AR SULAUKS “MOKSLO SALA” ADEKVATAUS ARCHITEKTŪRINIO KONKURSO?

Garsiai ir džiaugsmingai apskelbtas sprendimas Kaune, Nemuno saloje statyti Mokslo ir technologijų populiarinimo centrą kuriam laikui dingo iš viešos erdvės. Populistiškai žadėjusi analogų Lietuvoje neturintį

images_phocagallery_4271_moksl_sala_1601_4271_tit-3_lufva_fo_350000_e01

GREITIS PATEISINA VISKĄ://MOKSLO SALA SMINGA Į KAUNĄ REAKTYVINIU GREIČIU

Mokslo muziejai ir įvairaus pobūdžio centrai pasaulyje vis labiau tampa madingu įrankiu, priartinančiu mokslo ir technologijų aukštumas iki eilinio žmogaus ir, žinoma, vaiko. Mokslo populiarinimo