Fotomeno festivalis „Kaunas Photo“ M.Žilinsko dailės galerijoje rengia olandų fotografo Rob Hornstra ir publicisto Arnold van Bruggen „lėtojo žurnalizmo“ chrestomatinę parodą „Sočio projektas: Kaukazo turizmo ir karo atlasas“. Ši paroda – 5 metus trukusio darbo ir eilės kelionių į Kaukazą rezultatas: fotografijos, žemėlapiai ir aiškinamieji tekstai, atskleidžia Rusijos miesto Sočio ir jo apylinkių istoriją, ruošiantis 2014 metų „Žiemos olimpinėms žaidynėms“.
PIRMA KARTĄ POSOVIETINĖJE ŠALYJE
Sausio 15 dieną (penktadienį) 17 val., Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus M.Žilinsko dailės galerijoje įvyks parodos „Sočio projektas: Kaukazo turizmo ir karo atlasas“ atidarymas. Paroda, aplankiusi dešimtis galerijų ir muziejų – nuo Niujorko iki Delio – kiekvienoje meno erdvėje pateikiama kitaip. Paroda Kaune – pirma galimybė pristatyti „Sočio projektą“ buvusioje Sovietų Sąjungos šalyje.
Tik sužinoję, kad 2014 metais „Žiemos olimpinės žaidynės“ vyks Sočyje, nuo 2009 m. iki 2013 m. olandai fotografas R.Hornstra ir publicistas A. van Bruggen pradėjo keliauti į Sočį, Rusiją ir Kaukazo apylinkes. Pasiruošimo 2014 metų žiemos olimpiadai įkarštyje, jie nuolat sugrįždavo į šį izoliuotą ir nepaprastai sudėtingą regioną. Vaizdai ir kartu sekantys tekstai atskleidžia komplikuotą, daugialypę ginčytino regiono istoriją, parodo „tikrąjį Rusijos veidą“ post-Sočyje Krymo prijungimo prie Rusijos, Ukrainos konflikto ir brutualaus Boriso Nemtsovo nužudymo kontekste. Rob Hornstro fotografijos metodas jungia „lėtosios formos“ dokumentinį pasakojimą su šiuolaikiniu portretu, rastomis fotografijomis ir kitais vizualiais elementais, surinktais kelionių metu. Tuo tarpu Van Bruggenas prisideda patrauklių istorijų serijomis apie žmones, kraštą, ir jo neramią istoriją.
ATSKLEIDŽIA SKAUDŽIAUSIAS RUSIJOS ŽAIZDAS
„Sočio projekto“ parodose fotografijos, teksto ir daugialypės terpės samplaika atskleidžia pačias skaudžiausias ir įsisenėjusias Rusijos žaizdas. Kol į Sočio olimpines žaidynes buvo investuojami milžiniški pinigai, dauguma aplinkinių kaimų vis dar neturėjo vandens, dujų, o Kaukazo kalnų viršūnėse vis dar vyko užsitęsęs karas prieš sukilėlius. Kol Putinas svajojo apie olimpines iškilmes ir atkurtą Rusijos įvaizdį pasaulyje, daugelis rusų svajojo apie šalį be žmogaus teisių suvaržymo ir diskriminuojančių įstatymų.
Parodos autoriai surengė daugiau kaip 15 grupinių ir personalinių „Sočio projekto“ parodų Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Indijoje. Apie projekto tarptautinę sėkmę byloja gausa apdovanojimų: 2014 m. įvertintas „Olandų dizaino apdovanojimuose-komunikacijai“, 2010 m. apdovanotas „Canon“ prizu už inovatyvų fotožurnalizmą, 2011 m. laimėjo „Magnum Expression“ apdovanojimą, 2012 m. „Sony Pasaulio fotografijos apdovanojimuose“ nominuotas meno ir kultūros kategorijoje, 2012 m. laimėjo „Pasaulio Spaudos Fotografijos“ apdovanojimą.
Paroda „Sočio projektas: Kaukazo turizmo ir karo atlasas“ Kaune veiks iki vasario 21 dienos.
Parengta pagal „Kaunas Photo“ informaciją.