Stoties rajonai paprastai būna ne itin patrauklia miesto dalis. Tačiau šiandien Vilniuje ji tampa ne vien madinga, bet ir idėjine erdve. Pastaraisiais metais aplink sostinės stotį įsikūrė keli nauji kvartalai, atsidarė itin populiarūs barai, į rajoną atsikėlė smulkieji verslai, taip išplėsdami ne tik sostinės centro, bet ir mūsų suvokimo ribas. Kultūros bare „Kablys“ įvykusi diskusija pabandė giliau pažvelgti į šios transformacijos fenomeną.
„NEIŠPŪSKIME BURBULO IŠ STOTIES RAJONO“
Rugpjūčio 27 dieną (ketvirtadienį) 19 val. kultūros bare „Kablys“ (Kauno g. 5) įvyko pokalbis-diskusija „Kuo atgimsta stoties rajonas?“. Diskusijoje dalyvavo architektas, muzikantas, artimai pažįstantis Stoties rajoną, Algirdas Kaušpėdas, vienas baro „Bukowski“ įkūrėjų Ronaldas Šmitas, baro „Dėvėti“ šeimininkas Dmitrijus Petrauskas, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius. Kartu su beveik 300 žmonių auditorija diskusijos klausėsi ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius bei jo komanda. Diskusiją organizavo „Vilnius Street Art Festival“ ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija.
Pokalbių programos renginyje „Kuo atgimsta Stoties rajonas?“ pokalbio dalyviai lyg susitarę tvirtino, jog kalbėti apie Stoties rajono patrauklumą kol kas dar turime atsargiai – dirbtinai sukėlę burbulą nekilnojamojo turto rinkoje, užkirstume kelią kūrybingiems ir drąsiems jauniems žmonėms atrasti savo vietą mieste. Iš auditorijos taip pat dažnai pasigirsdavo mintys, kad Stoties rajonui šiuo metu reikia ne stambaus verslo investicijų, o bendruomenės susivienijimo ir savarankiško gerovės kūrimo.
ATSIKELIA JAUNI DRĄSŪS ŽMONĖS
„Šiuo metu Stoties rajone vyksta tai, ką jau ne kartą esame matę kituose pasaulio miestuose – čia keliasi jauni, drąsūs ir inovatyvių idėjų turintys žmonės, ieškantys pigesnės alternatyvos brangiam ir kiek nuobodžiam senamiesčiui. Į tokius rajonus kaip mūsų Stotis jie ateina ne dėl to, kad čia jau yra gera gyventi, o veikiau dėl kūrybinės laisvės ir galimybių pasireikšti. Tačiau turime būti labai atsargūs ir neišpūsti burbulo iš Stoties rajono, kad nesukiltų nekilnojamojo turto kainos – taip sustabdysime jaunų ir įdomių idėjų atėjimą į rajoną“, – teigia „Bukowski“ įkūrėjas R.Šmitas.
LNTPA direktorius M.Statulevičius taip pat pridėjo, jog yra dar viena priežastis, kodėl stabdyti jaunų žmonių kėlimosi į Stoties rajoną nereikėtų – remiantis Olandijos patirtimi, kuri daugeliu aspektų yra panaši į dabar Lietuvoje vykstančius procesus, inovatyvūs verslai ir įvairios iniciatyvos į anksčiau pavojingais laikytus rajonus pritraukia didelį žmonių srautą, kuris natūraliai didina rajono saugumą.
RENGIAMAS STOTIES DETALUSIS
Vieną geriausių tokio poveikio pavyzdžių pateikė BBQ baro „Keulė rūkė“ įkūrėjas D.Čečkauskas, papasakojęs apie sunkumus, su kuriais susidūrė tik pradėjęs verslą – baimindamasis Pylimo gatvės pabaigoje didesnio nusikaltimų kiekio, savo iniciatyva prie „Keulė Rūkė“ pastato esantį skverelį sutvarkė taip, kad ten nebesilankytų prostitucijos paslaugas perkantys asmenys, asocialūs rajono gyventojai ir nuo priklausomybų kenčiantys žmonės. Pasak Dominyko, geriausia kaita Stoties rajonui – privačios čia verslus kuriančių ar gyvenančių asmenų iniciatyvos.
Dėl traukos objektų trūkumo sutiko ir architektas A.Kaušpėdas, kuris išskyrė dvi Stoties rajono vertybes: Halės turgų ir traukinių bei autobusų Stotis. Pasak architekto, šie du objektai galėtų tapti vietomis, iš kurių net nereikėtų išeiti, norint rasti visas reikalingas paslaugas ir pramogas. Vilniaus miesto meras R. Šimašius patikino, jog šiuo metu jau yra rengiamas autobusų Stoties rekonstrukcijos detalusis projektas.
Parengta pagal Vilniaus savivaldybės ir „Vilnius Street Art Festival“ informaciją.
Užpelkis
( 2015-08-27 )
Prieš pradėdami pokalbį bare „Kablys“ dalyviai tegul pasivaikšto po stoties rajoną, apeina aplinkui tą patį „Kablį“. Už jo nugaros stovi keturi šiukšlių konteineriai („Ekošvaros“ nemokami kioskai), iš kurių, dienos bėgyje, „maitinasi“ koks šimtas Vilniaus gyventojų. Jie čia pat ir „ilsisi“ – J.Ivanauskaitės skverelyje, kurį puošia „brutaliojo primityvizmo“ stiliaus Ks. Fakejevaitės skulptūra „Katinas Korsakas“ su iškelta uodega. Daugelis jų serga tuberkulioze, bet tai netrukdo tais pačiais suoleliais naudotis ir jaunoms mamoms su vaikais. Pavydėtina simbiozė. Šalia ant kampo socrūpybos skyrius, prie kurio nuo 6.30 val. ryto išsirikiuoja eilutė žmonių. Toliau 1911 m. pastatytas Chajos Lėjos Kremer penkiaukštis su buvusiais pirmaisiais liftais Vilniaus mieste. Puikios architektūros pastatas, projektuotas A.Filipočiaus-Duboviko. Dar toliau geriausias Vilniaus restoranas „Dublis vienas“. Tik nežinia kodėl jis geriausias, nes niekad neteko matyti jo dirbančio. Ypač įspudingas baras prie stoties net su dviem lauko „terasomis“. Ten lankytojai sėdi net 6 val. ryto žiemą, prie minus 5 laipsnių. Štai jums ir stoties rajonas. Čia yra ką vystyti ir kam vystytis…
JPN
( 2015-08-26 )
Optimizmas yra gerai,bet kol kas-
http://bustas.lrytas.lt/nekilnojamasis-turtas/vilniaus-stoties-rajonas-tik-drasiems-zmonems.htm
http://bustas.lrytas.lt/nekilnojamasis-turtas/tragedijos-pazenklintos-vietos-ka-reikia-zinoti-perkant-busta.htm
http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/nelaimes/ligonineje-mire-ziauriai-sumustas-kompozitorius-t-dobrovolskis.htm