Plungėje iškilmingai atidaryta restauruota Mykolo Kleopo Oginskio dvaro sodyba, dėl savo puošnumo dar vadinama Žemaitijos Versaliu. Atkurta puošni rūmų laiptinė, restauruotosios salės. Šia proga vieno garsiausių šalies dvaro ansamblių žirgyne surengtas įspūdingas koncertas – taip pat vienas iš renginių, skirtų M.K.Oginskio 250-ųjų gimimo metinių jubiliejui pažymėti.
Į DVARĄ SUGRĮŽTA TRADICIJOS
Oginskių paveldo saugojimas bei intelektualinių, muzikinių, kultūrinių tradicijų gaivinamas ir puoselėjimas kunigaikščio Mykolo Oginskio rezidencijoje – svarbi Žemaičių dailės muziejaus veiklos sritis. Jis plungiškius ir miesto svečius pakvietė į Mykolo Kleopo Oginskio dvaro sodybos atidarymą. Sodyba atidaryta Kauno miesto pučiamųjų instrumentų orkestro „Ąžuolynas“ ir Kauno valstybinio muzikinio teatro solistės Ramintos Vaicekauskaitės bei M. K. Čiurlionio kvarteto, grojančio unikaliais XVIII amžiaus italų meistrų instrumentais. Taip pat įvyko Artūro Noviko džiazo mokyklos ansamblio, saksofonisto Petro Vyšniausko, jo sūnaus trimitininko ir fliugelhornininko Dominyko Vyšniausko, perkusininko Arkadijaus Gotesmano pasirodymai.
Turininga koncertinė, žaidybiniais elementais perpinta dienos programa, betarpiškai perėjo į vakarinę, teatralizuotą, šviesos misterija papuoštą Europos muziejų nakties programą. Lankytojai galėjo sudalyvauti teatralizuotoje ekskursijoje.
Mykolo Oginskio dvaro rūmų atidarymo ceremoniją vainikavo rūmų atšventinimo ritualas. Iškilmingai buvo pašventintas ir dvaro laikrodinės-oranžerijos bokšte naujai suskambęs varpas.
VIENAS GRAŽIAUSIŲ DVARŲ KOMPLEKSŲ
M.K.Oginskis (1765–1833) buvo daugeliu talentų pasižymėjusi XVIII–XIX amžių sandūros asmenybė: politikas, diplomatas, Abiejų Tautų Respublikos Seimo narys, Vilniaus universiteto mokslo tarybos garbės narys, Lietuvos sukilėlių Vyriausybės, Lietuvos tautinės aukščiausiosios tarybos narys, socialinių reformų idėjų puoselėtojas, memuarų rašytojas, kompozitorius. Jis aktyviai dalyvavo politinėje, valstybės valdymo, švietimo, socialinių reformų, ypač baudžiavos panaikinimo, kultūros prieinamumo didinimo ir visuomenės kūrybiškumo skatinimo.
Plungės Oginskių dvaro ansamblis ir parkas – vienas gražiausių Lietuvos dvarų kompleksų. Jis minimas nuo XVI a. antrosios pusės. Dvarą valdė Valavičiai, Karpiai, Krispinai-Kiršenšteinai, Zubovai, o paskutinysis dvaro valdytojas buvo kunigaikštis Mykolas Oginskis. 2000 metais šis dvaras įrašytas į valstybės saugomų kultūros paminklu sąrašą.
Rūmai (1879 m., arch. K.Lorentz) taip pat yra glaudžiai siejami su garsios Lietuvos didikų Oginskių giminės švietėjiška, filantropine ir kultūrine veikla. Šie rūmai išgyvena antrąjį renesansą tuo pačiu metu, kai Europos kultūros visuomenė mini vieno žymiausio Oginskių giminės atstovo kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio 250-ąsias gimimo metines. Beje, 2015-uosius Seimas yra paskelbęs Mykolo Kleopo Oginskio metais. Rugpjūčio 29 – rugsėjo 26 dienomis juose taip pat numatytas 10-asis tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis.
PROJEKTAS PRADĖTAS 2008-AISIAIS
Plungės M.K.Oginskio dvaro sodybos, ją supančio parko atkūrimo projektas pradėtas 2008 metais ir įgyvendintas 4 etapais. Statybos darbų rangovas – UAB „Plungės Jonis“, o fasadų atnaujinimo darbus atliko bendrovė „Pamario restauratorius“. Buvusią deivių skulptūrinę kompoziciją atkūrė skulptorius S.Plotnikovas.
Paskutiniame dvaro restauracijos ir atkūrimo etape (projektuotojas – Projektavimo ir restauravimo institutas) buvo atkuriamas rūmų vidus. Ūkio ministerija tam skyrė 1,094 mln. eurų. Buvo stengiamasi atkurti Oginskių laikų interjerą bei išplanavimą (restaurat. UAB „Pamario troba“). Čia atkurta puošni laiptinė, o restauruotosios rūmų salės – apstatytos atnaujintais autentiškais bei nupirktais baldais, papuoštos meno kūriniais.
Parengta pagal Žemaičių dailės muziejaus ir PILOTAS.LT informaciją.
Dariuss
( 2015-05-19 )
Šiek tiek keistoka, kad į architektūrą orientuotoje sveitainėje straipsnyje paminimi statybininkai, o apie architektus nė žodžio.