Kol kas išsamūs geologiniai žemėlapiai sudaryti tik pusei Lietuvos teritorijos. Kartografavimo darbai šiuo metu atliekami Kvėdarnos apylinkėse ir Švenčionių rajone. Čia Lietuvos geologijos tarnyba (LGT) prie Aplinkos ministerijos atlieka erdvinio geologinio kartografavimo darbus.
Tokie darbai šalyje vykdomi jau pusšimtį metų, tačiau kartografuota yra apie 50% Lietuvos teritorijos. Geologinio kartografavimo būdu 1:50.000 masteliu sudaryti teminiai žemėlapiai – geologiniai (kvartero, prekvartero, inžinerinis), hidrogeologiniai (gruntinio vandens ir spūdinio požeminio vandens), geomorfologinis bei naudingųjų iškasenų.
Valstybinis erdvinis geologinis kartografavimas – yra tam tikros teritorijos sausumoje arba jūroje geologinis tyrimas ir gautos informacijos pateikimas žemėlapių, schemų, pjūvių, erdvinių vaizdų pavidalu. Jis padeda nustatyti žemės gelmių sandarą ir savybes, jų naudojimo sąlygas ir galimybes.
Pradėjus rengti detaliuosius miestų, miestelių, saugomų teritorijų ir kitų vietų planus, specialios paskirties teritorijų planavimo dokumentus, labai išaugo poreikis turėti išsamią geologinę informaciją apie konkrečią vietovę. Tokios informacijos prireikia ir sprendžiant kitus su žemės paviršiumi ir jos gelmėmis susijusius klausimus.
Svarbią informaciją apie aplinkos kokybę teikia dirvožemio geocheminis kartografavimas. Plėtojant miestų teritorijas, gyvenamuosius rajonus, industrines ar žaliąsias zonas būtina atsižvelgti į užterštumą sunkiaisiais metalais arba tam tikrų elementų trūkumą. LGT registruoja ir tiria šalies taršos židinius. Jos Geologinės aplinkos taršos židinių informacinėje sistemoje nuo 1985 m. sukaupta duomenų apie daugiau kaip 11 tūkst. potencialių taršos židinių.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją