Kauno fotografijos galerijoje atidaroma ukrainiečio Aleksandro Glyadyelovo paroda „Nevolia“ (liet. „Nelaisvė“), kuri praskleidžia kalinių kasdienybės užkulisius ir tarsi panardina į įkalinimo įstaigose tvyrančią atmosferą. Parodoje eksponuojamos fotografijos sukurtos skirtingose įkalinimo įstaigose: Rusijoje, Ukrainoje, Padnestrėje, Kirgizijoje, Kazachstane. Atidaryme dalyvaus darbų autorius.
FOTOGRAFIJAS KAUPĖ DAUGIAU NEI DEŠIMTMETĮ
Kovo 21 dieną (ketvirtadienį) 17.30 val. Kauno fotografijos galerijoje (Rotušės a.1/Vilniaus g. 2, Kaunas) įvyks Aleksandro Glyadyelovo (Aleksandr Glyadyelov) parodos „Nevolia“ atidarymas. Darbai šiam fotografijų ciklui sukurti skirtingose įkalinimo įstaigose: Rusijoje (2001, 2002), Ukrainoje (2005, 2009, 2012), Padnestrėje (2008), Kirgizijoje (2007, 2009), Kazachstane (2010).
Aleksandr Glyadyelov: „Vaizdas po vaizdo: taip daugiau nei dešimtmetį kaupiau fotografijas. Projekto pavadinimas vis keitėsi ir keitėsi, kol galiausiai sugalvojau paskutinįjį – paprastą ir aiškų. Visą šį laiką nuolatos prisimenu vieną dieną Sibire.
„MES VISI ČIA TIK STUMIAME LAIKĄ“
Tai buvo lygiai prieš dvyliką metų. Išėjau pro 16-uoju numeriu pažymėtos kolonijos apsaugos įėjimą. Baigiau tos dienos fotografavimą ir apskritai tai jau buvo paskutinysis šioje vietoje. Perėjimo gale, ties betoninės užtvaros kampu besiramsčiuodama dvejomis lazdomis stovėjo senutė. Stengiausi eiti neskubomis. Už manęs ėjęs tik ką lygtinai paleistas kalinys paėjėjo į priekį ir pasilenkęs virš senolės tarė: „Aš mačiau, kad jis jau atgavo savo dokumentus. Jis netrukus išeis.“
Aš lūkuriavau kiek atokiau, mindžiukuodamas vasario mėnesio sniegą. Tas miestelis vadinosi Lesnoy Abagur. Jame stūkso dvi kolonijas skiriančios betoninės pertvaros bei maža gatvelė su rąstiniais namais, kuriuose gyvena įkalinimo įstaigų darbuotojai. Tai vienintelis kraštovaizdis po pilku žieminio Sibiro dangumi.
„Mes visi čia stumiame laiką, tik naktis leidžiame skirtingose spygliuotos vielos pusėse”. Ši sentencija puikiai iliustruoja santykį tarp Rusijos kalinių ir jų prižiūrėtojų.
Jis stovėjo šalia savo senelės ir kartojo tai dar ir dar kartą, apstulbęs ir įsistebeilijęs į betoninių užtvarų grožį, pustuzinį trobų, seną sniegą ir žemai pakibusį niūrų dangų: “Ach štai kas yra laisvė!” Jis šypsojosi sutrikusia šypsena ir verkė.“
Aleksandras Glyadyelovas gimė 1956 m. Legnitce (Lenkija) sovietų armijos kariškio šeimoje. Nuo 1974 metų gyvena Kijeve. Kijevo politechnikos institute studijavo optiką, nuo 1980 savarankiškai mokinosi fotografijos, 1989 m. ėmė dirbti laisvai samdomu fotožurnalistu. Glyadyelov daug keliavo po visą buvusią Sovietų Sąjungą, kūrė fotoprojektus Ukrainoje, Rusijoje, Moldovoje, Kirgizijoje, Uzbekistane, Tadžikistane, Turkmėnistane, Gruzijoje, Azerbaidžane, Latvijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, JAV. Fotografavo karinius konfliktus Moldovoje (kur buvo sužeistas), Nagornij Karabache ir Čečėnijoje.
Fotografas yra Ukrpressphoto-97Grand-Prix laimėtojas, 1998 m. jam įteikta Europos fotografijos konkurso Hasselblad premija Vevėje (Šveicarija), pelnęs daug kitų apdovanojimų.
A. Glyadyelov atvyksta pagal Kauno fotografijos galerijos meno rezidencijų programą. Projektą remia LR Kultūros ministerija.
Paroda „Nevolia“ Kauno fotografijos galerijoje veiks iki balandžio 7 dienos.
Parengta pagal Kauno fotografijos galerijos informaciją.