images_phocagallery_2226_rohe_fina_1302_2226_rohe_ba_030000_e01_KAA

5 EUROPOS LYDERIAI//L.MIES VAN DER ROHE FONDO ARCHITEKTŪROS NAUJIENOS

Ką tik Europos Komisija ir L.Mies van der Rohe fondas paskelbė penkis finalininkus, kurie ir varžysis dėl šių metų Europos Sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimo, dar vadinamo L. Mies van der Rohe apdovanojimu. Konkurse dalyvauja 335 architektūros objektai iš 37 Europos šalių.

L.Mies van der Rohe fondas praneša, kad šių metų laureatas ir specialaus Jaunojo architekto apdovanojimo laimėtojas bus paskelbti gegužę, o apdovanojimų įteikimo iškilmės vyks birželio 6-ąją, kaip visada – Liudviko Mies van der Rohe paviljone Barselonoje.

Šių metų konkursas šiek tiek skiriasi nuo ankstesniųjų, nes jam pateikta daugiau viešųjų erdvių projektų ir socialinių objektų. Gal tai krizės krečiamos Europos požymis, o gal ir didesnio dėmesnio sulaukianti ne prabangos architektūra.

KRIZĖ KOREGUOJA ARCHITEKTŪRINES EUROPOS PANORAMAS

„Norėčiau pasveikinti visų konkursui nominuotų darbų kūrėjus ir ypač konkurso finalininkus. Europos architektūroje gausu talentingų kūrėjų. Drauge akivaizdu, kad dėl ekonomikos nuosmukio architektūros sektorius susiduria su didelėmis problemomis. Europos Komisija ir L.Mies van der Rohe fondas yra įsipareigoję remti šį sektorių, kuris ne tik prisideda prie ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo, bet ir yra svarbus grožio ir visuomenės sanglaudos „variklis“. Šie apdovanojimai bus teikiami ir pagal būsimą programą „Kūrybiška Europa“, taigi, architektūros sektorius bus remiamas ir toliau“, – finalininkų paskelbimo proga kalbėjo užšvietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou.

Svarbu pastebėti, kad nuo 1987-ųjų savarankiškai modernios architektūros apdovanojimus teikęs L.Mies van der Rohe fondas ilgainiui buvo integruotas į Europos komisijos programas ir jau kelerius metus fondo geriausios architektūros rinkimai vadinami ES Šiuolaikinės architektūros apdovanojimais.

FINALE – PENKI VIEŠOJO SEKTORIAUS STATINIAI

Europa pagrįstai gali didžiuotis savo viešojo sektoriaus statiniais ir tai dar kartą patvirtina 2013-ųjų L.Mies van der Rohe konkurso finalas. Čia – rotušė, koncertų salė, senelių namai ir dvi miesto viešosios erdvės. Visi išskirtinės architektūros kūriniai gimė architektūriniuose konkursuose, kuriuose, be jokios abejonės, esminis vertinimo kriterijus nebuvo pigiausia projekto kaina.

MIESTO ROTUŠĖ, Gentas (Belgija), solidžiomis ir kiek rūstokomis formomis bei medžiagomis sukūrė rimtą, tačiau ir pakankamai jaukią vešąją erdvę tankiame ir jautriame miesto centro istoriniame audinyje. Architektai: „Robbrecht en Daem architecten“ ir „Marie-José Van Hee architecten“.

MIESTO PARKAS SUPERKILEN, Kopenhaga (Danija) – žaismingas, besikeičiantis ir aktyvus. Tiek formų, tiek funkcijų, tiek ir optimistinės spalvininkystės požiūriu. Architektai: „BIG Bjarke Ingels Group“ ir „Topotek1“ bei „Superflex“.

KONCERTŲ IR KONFERENCIJŲ CENTRAS HARPAReikjavike (Islandija) tarsi užbaigė monumentalų ciklą – skandinaviškos kultūros atgręžimo į svarbiausią regionui – vandens stichiją. Architektai: „Batteríid Architects“ ir „Henning Larsen Architects“ bei „Studio Olafur Eliasson“.

SENJORŲ REZIDENCIJA, Alkaser do Salis (Portugalija), stebina ne tik architektūrinių sprendinių elegancija ir rafinuotu skoniu, bet ir valstybės dėmesiu gyvenimo saulėlydį pasitinkantiems savo piliečiams. Architektai: „Aires Mateus Arquitectos“.

MIESTO VIEŠOJI ERDVĖ METROPOL PARASOL, Sevilija (Ispanija), be abejo žinoma daugeliui besidominčių Europos architektūra. Architektas Juergen Mayer H. prieš dešimtmetį pelnęs šio fondo apdovanojimą Jaunąjam architektui, sėkmingai realizuoja vieną efektingą statinį po kito. Klijuotos medienos „parasonikai“ ispaniško karščio alinamai miesto aikštei – be abejonės taiklus ir įspūdingas opusas.

PROJEKTUS SIŪLO IR ORGANIZACIJOS, IR EKSPERTAI

Konkurso vertinimo komisijai šiemet pirmininkavo „sausasis olandas“ Wielas Aretsas. Be jo komisijoje taip pat dirbo Niujorko modernaus meno muziejaus (MoMA) šiuolaikinės architektūros kuratorius Pedro Gadanho, „Ensamble Studio“ (Madridas) architektas Antónas García-Abrilis, firmos „Sauerbruch Hutton Architects“ (Berlynas) architektė Louisa Hutton, Danijos architektūros centro (DAC) vadovas Kentas Martinussenas, Pompidou centro (Paryžius) Architektūros ir dizaino skyriaus vadovas Frédéricas Migaryou, žurnalo „Architektura-murator“ (Varšuva) redaktorė Ewa Porębska ir L.Mies van der Rohe fondo vadovė ir atrankos komisijos sekretorė Giovanna Carnevali.

ES programos „Kultūra“ ir L.Mies van der Rohe fondo lėšomis bendrai finansuojamas 60.000 EUR apdovanojimas – prestižiškiausias Europos architektūros apdovanojimas. Jis teikiamas kas antrus metus už per tą laiką realizuotus objektus. Šių metų konkursas – jau tryliktasis.

Objektus konkursui siūlo nepriklausomi Europos modernios architektūros ekspertai, Europos architektų taryboms priklausančios asociacijos, nacionalinės architektų sąjungos ir patariamasis konkurso komitetas.

EUROPOS TURNYRE – NET SEPTYNI LIETUVIŠKI PROJEKTAI

Lietuvą šių metų svarbiausiame Europos architektūros turnyre atstovavo 7 objektai. Svencelės jėgos aitvarų ir burlenčių centrą (Andre Baldi Architecture Urbanism) ir Namą Braškių gatvėje (G.Natkevičius ir partneriai) pasiūlė nepriklausomas L.Mies van der Rohe ekspertas Audrys Karalius, o Kėdainių krematoriumą (G.Natkevičius ir partneriai), „Žalgirio“ areną Kaune (E.Miliūno studija), Gaisrinę Vilniuje (Laimos ir Ginto projektai), Vilniaus universiteto biblioteką (Paleko Arch studija) ir Kūrybines dirbtuves „Beepart“ Vilniuje (Simonas Liuga ir Andrius Ciplijauskas) moderniosios architektūros turnyrui rekomendavo Lietuvos architektų sąjunga.

Kol kas per neilgą geriausios Europos architektūros rinkimų istoriją nė vienam lietuviškam projektui nepavyko prasibrauti į finalo penketuką, tačiau tikėtina, kad iš gausios šiemetinės lietuviškos rinktinės bent vienas kitas, įveikęs milžinišką 335 projektų konkurenciją, papuls į oficialią L.Mies van der Rohe konkursantų parodą ir katalogą.

Tai būtų nemenkas laimėjimas, kadangi fondo rūpesčiu paroda aplanko pagrindinius Europos architektūros centrus ir muziejus. Jos dalyviai gausiai kviečiami publikuotis įvairiausiuose Europos ir pasaulio architektūros leidiniuose.

Beje, šiemet pirmą kartą L.Mies van der Rohe 2013 rinktinė paroda aplankys ir Lietuvą. Ji bus eksponuojama Kauno architektūros festivalyje.

Parengta pagal Liudviko Mies van der Rohe fondo ir PILOTAS.LT informaciją.

MIESTO ROTUŠĖ, Gentas (Belgija).

Architektai: „Robbrecht en Daem architecten“ ir „Marie-José Van Hee architecten“. (L.Mies van der Rohe fondo nuotraukos):

MIESTO PARKAS SUPERKILEN, Kopenhaga (Danija).

Architektai: „BIG Bjarke Ingels Group“ ir „Topotek1“ bei „Superflex“. (L.Mies van der Rohe fondo nuotraukos):

KONCERTŲ IR KONFERENCIJŲ CENTRAS HARPA, Reikjavikas (Islandija).

Architektai: „Batteríid Architects“ ir „Henning Larsen Architects“ bei „Studio Olafur Eliasson“. (L.Mies van der Rohe fondo nuotraukos):

SENJORŲ REZIDENCIJA, Alkaser do Salis (Portugalija).

Architektai: „Aires Mateus Arquitectos“. (L.Mies van der Rohe fondo nuotraukos):

MIESTO VIEŠOJI ERDVĖ METROPOL PARASOL, Sevilija (Ispanija).

Architektas: J.Mayer H. (L.Mies van der Rohe fondo nuotraukos):

Komentarai

  1. tarp kitko, sevilijos miestas mayerio konstruktui suteike nauja pavadinima – setas de sevilla. savivaldybe nutare ta grandiozine pavesine pavadinti sevilijos grybais, nes miestieciai jau seniai taip pramine mayerio statini. http://www.ocholeguas.com/2011/05/10/espana/1305021158.html

  2. Jeigu Paleko VU biblioteka tikrai atitinka Europini lygi, tai ji tikrai bus itraukta ir i Europine paroda. Rudeni, atrodo, bus proga ir patikrinti.

  3. musu architektura geriausia, kai arti nera kitos architekturos. vat, tik tas vilniaus barokas biski gadina ora modernizmui. ne oistrach.

  4. manau lietuvos architektura stebina ne tik europa, bet ir pasauly, laime kad ne visi tai supranta, kitaip nebutu vietos kur pavalgyti per turistus: kinus, japonus, pietu amerika… visa laime

  5. Tik nereikia pūsti burbulo. Paleko grupės biblioteka ,ko gero,atitinka europinį lygį.kiti-vietinės reikšmės vidutiniokai. Gal reikėtų keisti darbų atrinkimo sistemą (juk ne visi siunčia savo darbus parodai Žvilgsnis į save).,sudaryti rimtesnę komisiją. Komisijai reikėtų nepatingėti pavažinėti po Lietuvą,yra išties architektūrinių sėkmių,kurių autoriai tiesiog nesireklamuoja,nelenda į žiniasklaidą.

  6. Pagaliau pamatysime visa Europini elita vienoje vietoje. Manau, kad visu pirma Mies van der Rohes paroda reikalinga uzsakovams ir musu valdziai apsviesti. Kaunas su tuo festivaliu atrodo gana rimtai uzsiemes.

  7. nepaisant krizes, finalininkai visai neblogi. palaikau!

  8. nesuprantu, kas parinko zalgirio arenos nuotraukas ekspozicijai. atrodo, kaip psichologinio trilerio kadrai. architekturos nesimato is viso.

  9. Nereikia taip jaudintis,kiti-irgi jokia naujiena.Svarbu,kad būtų savo vietoje.

  10. Svenceles konteineriu pristatyta Olandijoje pakankamai. Tai (su islyga) „naujiena“ tik Lietuvoje.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Paveldo dienos 2023

UŽ PAVELDO PUOSELĖJIMĄ: Iškilmingai apdovanoti paveldosaugininkai ir restauratoriai

2023 rugsėjo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Europos paveldo dienų proga Vilniaus šv. Jurgio bažnyčioje iškilmingai įteikti Kultūros paveldo departamento apdovanojimai už Lietuvos kultūros paveldo puoselėjimą bei Lietuvos restauratorių sąjungos apdovanojimai. PAGERBĖ

Arvo Pärt

BALTA MUZIKOS ŠVIESA: Estų minimalistas A.Piartas apdovanotas „Polar“ muzikos premija

2023 gegužės 241 KomentarasPILOTAS.LT

Švedijos muzikos akademija „Polar“ muzikos premiją šiemet paskyrė iškiliajam estų minimalizmo kompozitoriui Arvo Piartui (Arvo Pärt). Garbingąjį apdovanojimą tradiciškai įteikia Švedijos karalius Karolis XVI Gustavas.

Tadas Vosylius

KAUNO RAJONAS APDOVANOJO: Pirmasis „Kultūros smaragdas“ – skulptoriui

2023 balandžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Balandžio 18-osios vakarą, minint Kultūros dieną, Nacionaliniame Kauno dramos teatre buvo pagerbti Kauno rajono kultūros darbuotojai. Šiemet įsteigta Kauno rajono savivaldybės kultūros premija „Kultūros smaragdas“

Kauno paveldas

KULTŪROS PAVELDO APDOVANOJIMAI: Kauniečiai pirmiausia išrinks savo laureatus

2023 balandžio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinė kultūros paveldo komisija pirmą kartą paskelbė Lietuvos kultūros paveldo apdovanojimus. Laureatai renkami 3 kategorijose: gerųjų paveldo sutvarkymo pavyzdžių, veiklių žmonių ir pavyzdinių iniciatyvų. Kauniečiai

Jauno žmogaus memuarai

AUKSINIAI SCENOS KRYŽIAI 2022: Pagerbti geriausi metų scenos menininkai

2023 kovo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinės teatro dienos išvakarėse geriausi 2022 metų scenos menininkai apdovanoti Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Įteiktos Kultūros ministerijos Profesionaliojo scenos meno premijos ir atminimo ženklai –

Algimantas Mačiulis ir Evaldas Purlys

UŽ NUOPELNUS LIETUVAI: Prezidentas apdovanojo ir du architektus

2023 vasario 202 KomentaraiPILOTAS.LT

Valstybės atkūrimo dienos proga Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė valstybės apdovanojimus už nuopelnus Lietuvai ir už jos vardo garsinimą pasaulyje. Tarp apdovanotųjų – du

Auksiniai Feniksai 2022

NUSILEIDO „AUKSINIAI FENIKSAI“: Vilniaus rotušėje išdalyti kultūros apdovanojimai

2023 sausio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje 8-tą kartą išdalyti prestižiniai kultūros apdovanojimai „Auksiniai feniksai“. Lietuvos kultūros centrų asociacijos organizuotame išskirtiniame renginyje pagerbti šiais metais labiausiai nusipelnę fiziniai

CityCharge V2

LIETUVIŠKA ĮKROVIMO STOTELĖ: Pažangios technologijos ir nepriekaištingas dizainas

2023 sausio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Intensyvėjant elektromobilių įkrovimo infrastruktūros plėtrai, įkrovimo stotelės taps neišvengiama urbanistikos dalimi. „CityCharge V2“ elektromobilių įkrovimo stotelė pelnė konkurso „Lietuvos metų gaminys 2022“ aukso medalį. Tai

Tėja Kvedaravičiūtė

DRĄSIOJI DOKUMENTIKA: Ukrainoje nužudyto M.Kvedaravičiaus filmas – geriausias Europoje

2022 gruodžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį Reikjavike įvykusiuose Europos kino apdovanojimuose geriausio dokumentinio filmo titulą laimėjo „Mariupolis 2“, sukurtas Ukrainoje nužudyto lietuvių režisieriaus Manto Kvedaravičiaus. Garbingą apdovanojimą už M.Kvedaravičių atsiėmė jo

Mindaugas Statulevičius

UŽ DARNIĄ PLĖTRĄ 2022: Paskelbti geriausi Lietuvos NT plėtros metų projektai

2022 gruodžio 81 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2022 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT objektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija

Lietuvos architektų žiedas

YPATINGAS GARBĖS ŽENKLAS: Laukiama kandidatūrų 7-ajam Lietuvos architektų žiedui

2022 lapkričio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Kiekvienais metais per Lietuvos architektų rūmų narių visuotinį metinį susirinkimą įteikiamas ypatingas Rūmų garbės ženklas – Lietuvos architektų žiedas. Šiam itin solidžiam asmens architektūrinės veiklos

Žvilgsnis į save 2021-2022

ŽVILGSNIS Į SAVE: Artėja 2021-2022 m. Lietuvos architektūros apdovanojimų finalas

2022 spalio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Artėja kas antrus metus organizuojamų geriausios Lietuvos architektūros apdovanojimų „Žvilgsnis į save“ finalas. Tarptautinės vertinimo komisijos išrinkti nugalėtojai bus paskelbti spalio 13 dieną Vilniaus rotušėje.

Mies van der Rohe

AIRIŲ TRIUMFAS TĘSIASI: Mies van der Rohe 2022 laurus nuskynė „Grafton Architects“

2022 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Briuselyje surengtoje spaudos konferencijoje Europos Komisija ir Mies van der Rohe fondas paskelbė 2022 metų Europos Sąjungos šiuolaikinės architektūros premijos – Mies van der

Marija Drėmaitė

ŽMONĖS VERČIA MIESTĄ JUDĖTI: Vilnius apdovanojo Šv. Kristoforo statulėlėmis

2022 sausio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Šventinį Vilniaus gimtadienio vakarą 10 garbingų miestiečių Rotušėje iškilmingai apdovanoti Šv. Kristoforo statulėlėmis už idėjas ir darbus Vilniui, miesto puoselėjimą ir garsinimą. Jiems tradiciškai įteiktos

Naujasis europinis bauhauzas

APDOVANOS UŽ „BAUHAUZIŠKAS“ VERTYBES: Paskelbtas 2022 metų konkursas

2022 sausio 24Be komentarųPILOTAS.LT

LR Aplinkos ministerija Lietuvos architektus pakvietė dalyvauti Europos Komisijos paskelbtame 2022 metų konkurse Naujojo europinio bauhauzo premijoms laimėti. Tai galimybė parodyti gerąją patirtį, pavyzdžius ir

Balkrishna Doshi

RIBA AUKSAS 2022: Britai apdovanos pripažintą indų modernizmo architektą

2021 gruodžio 101 KomentarasPILOTAS.LT

Pripažintam Indijos modernizmo architektui Balkrishna Doshi kitais metais bus įteiktas Karališkosios britų architektų sąjungos (RIBA) 2022 metų Aukso medalis – vienas prestižiškiausių architektūros apdovanojimų pasaulyje.

Geras dizainas 2021

GERAS DIZAINAS 2021: Paskelbti Lietuvos dizaino prizo nominantai

2021 rugsėjo 28Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos dizaino prizas „Geras dizainas“ šiemet sulaukė 150 paraiškų. Kaip ir kasmet, nominantus apdovanojimams iš jų išrinko nepriklausoma komisija, sudaryta iš užsienio šalių ekspertų. GERIAUSIUS

Šilta Šiaurė

„ŠILTA ŠIAURĖ“ PAJŪRYJE: „Atgimęs“ lietuviškas namukas – „Dezeen’o“ finale

2021 rugsėjo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Švenčionėliuose nutūpęs jaunas architektūros ir interjero studijos „Šilta Šiaurė“ kolektyvas klientų bei gerbėjų širdis nuolat tirpdo savo jaukios ir aplinkai jautrios architektūros kūriniais. Jo vienas pernykščių kūdikių

Mies van der Rohe

PRIKĖLĖ MODERNISTINĮ PROJEKTĄ: JAV realizuojama sena L. Mies van der Rohe idėja

2021 birželio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Jungtinių Amerikos valstijų Indianos universitetas nusprendė prikelti ilgam pamirštą architekto Ludwig Mies van der Rohe projektą. Jau šį rudenį universiteto miestelyje planuojamas atidaryti statinys bus pritaikytas meno

Gerda Liudvinavičiūtė

„CELSIUS 273“ PAGYRĖ AZIJOJE: G.Liudvinavičiūtė laimėjo 4-ąją vietą

2021 vasario 19Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos dizaino forumo narė Gerda Liudvinavičiūtė „DFA Design for Asia“ parodoje laimėjo 4-ąją vietą. Savo kūrybą „CELSIUS 273“ vardu pristatanti dizainerė daugiausiai tyrinėja architektūros ir

Grands Prix du Design

GRANDS PRIX DU DESIGN: Tarptautinis architektūros ir dizaino konkursas

2021 vasario 5Be komentarųPILOTAS.LT

Karantino laikotarpis architektūros ir dizaino sektoriui išbandymų parengė ne tik pluoštą išbandymų, bet ir naujų galimybių. Viena iš tokių – tarptautiniu tapęs Kanados Kvebeko provincijos

Erdvė tarp dviejų Kadiso katedrų (arch. Alberto Campo Baeza). Foto: Javier Callejas

ISPANŲ ŠVIESOS VIRTUOZAS: Architektui A.Campo Baeza‘i – reikšmingas nacionalinis apdovanojimas

2021 sausio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Žinomas ispanų architektas Alberto Campo Baeza savo gimtinėje ką tik nuskynė prestižinio Nacionalinio architektūros apdovanojimo laurus. Valjadolide gimęs architektas daugiausia projektavo ne tik savo gimtojoje

Nešk savo šviesą ir tikėk

UŽ NUOPELNUS KULTŪRAI: Įteikė 3 garbės ženklus „Nešk savo šviesą ir tikėk“

2020 lapkričio 272 KomentaraiPILOTAS.LT

Laikinai einantis kultūros ministro pareigas Mindaugas Kvietkauskas trims Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusiems žmonėms įteikė aukščiausius Kultūros ministerijos skiriamus apdovanojimus – garbės ženklus „Nešk savo

David Adjaye

RIBA AUKSO MEDALIS 2021: Britai apdovanos serą Davidą Adjaye

2020 spalio 11 KomentarasPILOTAS.LT

2021 metų Karališkosios britų architektų sąjungos (RIBA) Aukso medaliu bus apdovanotas žinomas architektas seras Davidas Adjaye (David Adjaye). Vieną pačių garbingiausių architektūros apdovanojimų pasaulyje aprobuoja

„Nešk savo šviesą ir tikėk“

ĮTEIKĖ GARBĖS ŽENKLUS: 6 kūrėjams – aukščiausi kultūros apdovanojimai

2020 rugsėjo 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusiems 6 kūrėjams įteikė aukščiausius Kultūros ministerijos skiriamus apdovanojimus – garbės ženklus „Nešk savo šviesą ir