Krizė, anot senovės kinų išminčių, yra dvilypė – ji reiškia ir negandas, ir naujas galimybes. Galbūt tai, kad vis dažniau tarptautiniame kontekste mirga lietuviškos architektų pavardės,- būtent ir yra šviesioji krizės pusė, didinanti lietuviško architektūros genomo aktyvumą ir kūrybinį skvarbumą svetimose teritorijose.
Ant ką tik pasibaigusio tarptautinio konceptualios architektūros konkurso Maskvoje pjedestalo irgi randame pripėduota lietuviškos architektūros mokyklos pirmūnų – paskatinamąją premiją laimėjo „H&I“ kūrybino kolektyvo architektai: Henrikas Žukauskas, Ieva Grudzinskienė, Aistė Meiduvienė, Tomas Bulka ir Ignas Juozelis.
KONCEPCINIS KONKURSAS MADOS ŠVYTURIUI SUKURTI
Tarptautinės architektūros agentūros „Arquitectum“ suorganizuotas koncepcinis konkursas „Maskva 2012. Mados rūmai Raudonoje aikštėje“ sulaukė 32 projektų iš viso pasaulio. Idėjinėms architektų batalijoms vieta pasirinkta pačioje Rusijos širdyje – Kremliaus teritorijoje, šalia paveldinių simbolių, Prezidento rezidencijos, svarbiausių cerkvių bei kitų istorinių Rusijos įžymybių. Dar vienas esminis konkurso reikalavimas: pastato aukštis – 100metrų.
Tokiem reikalavimams įgyvendinti lietuviai architektai pasirinko kiek netikėtą sprendimą – pasiūlė reinkarnuoti 1919 metais Vladimiro Tatlino (1885-1953) suprojektuotą spiralinį bokštą. Pasaulyje jau seniai Rusijos XX amžiaus modernistinio proveržio simboliu tapęs projektas, kaip žinoma, niekada nebuvo įgyvendintas, o universalusis jo autorius beveik nieko apčiuopiamo nerealizavo, gyveno skurde ir jokio pripažinimo tėvynėje taip ir nesulaukė.
RUSIJOS NEĮVERTINTAM IDEALISTUI – LIETUVIŠKAS SOLIDARUMAS
Architektas Henrikas Žukauskas sakė portalui PILOTAS.LT: „Tatlinas prisimintas todėl, kad nors gyveno labai varganai, buvo juodas idealistas: rinko pagalius, gelžgalius, vinis ir pats kalė, konstravo savo svajonių bokštą.“ Anot H.Žukausko, V.Tatlinas visą gyvenimą svajojo spiralinį bokštą pastatyti Maskvoje todėl, pagerbiant architektūros genijų bei pasitaikius tinkamai progai, V.Tatlino bokštas ir buvo inkrustuotas pačiame Kremliaus centre.
Anot H.Žukausko, V.Tatlino bokštą nutarta statyti Kremliuje dar ir dėl to, kad „jokio architekto, kad ir pačio genialiausio, sukurta nauja forma iš principo negali būti graži ir tinkama architektūriškai prisodrintame paveldiniame Kremliaus kontekste“.
SUGRĮŽIMAS Į ARCHITEKTŪRĄ IR POLITIKĄ PUOŠIA
Deja, tarptautinė konkurso žiuri buvo kitos nuomonės ir skyrė pirmąją vietą architektui Mauricio Ugarte iš Peru. Antruoju liko prancūzas Esteban Ochogavia, o treti – ispanai Jaime Francisco Lopez de Hierro ir Estefania Ruperez Soriano.
Verta priminti, kad Henrikas Žukauskas dar 9-tajame dešimtmetyje sėkmingai kovėsi ne viename architektūriniame konkurse Lietuvoje, yra realizavęs keletą grynos estetikos, griežtos, minimalistinės architektonikos pastatų Kaune, tačiau Nepriklausomybės metais pasuko į politiką, kurioje su permaininga sėkme darbavosi beveik du dešimtmečius. Prieš porą metų architektas grįžo į architektūrą, įkūrė studiją su dukra Ieva ir, atrodo, pradeda iš naujo atrasti „savo žaidimą“…
Vilmantas Rutkauskas
( 2012-06-09 )
–
Blaiviai žiūrint, tas toks monstrinis pastatas atrodarodo kaip po karo ir kažkaip psicho psichei logiškai slegiančiai. Logiškai – nebereikia ten tų balkių ir kuolų, kuriuos, žiūrėk Putinai Putinėli, prireiktų kas keletą metų nepigiai dažyti. Be to, sunku būtų rasti tokių durnių aukščio nebijančių balkių dažytojų.
henadij
( 2012-06-09 )
Saunuoliai, reikia rusams priminti ju paciu uzmirstus genijus.
henyte
( 2012-06-08 )
Nu ir pataike kaip aklas i aki: jokios koncepsijos tik pirstelejimas i ta puse. Ant svetimo arklio zukovskis priprato joti politiku samburiuose.
Neris
( 2012-06-08 )
As tai supratau, kad laimejo paskatinamaja premija. Gal nera taip blogai, kai konkursas tarptautinis.
pietro
( 2012-06-08 )
dukart perskaičiau straipsnelį. anomsuojama, kaip kažką laimėjus itin svarbaus, o straipsnis pasibaigia „deja…“ Tai gavo jie ką nors ar tik šiaip gražiai sumąstė?
NS
( 2012-06-08 )
Sutinku, ideja gera. Gal uzves rusus ant kelio ir is tikruju kils noras ispirkti kalte pries Tatlina.