Projektuoti tradicinėje aplinkoje – sudėtinga. Tą neseniai dar kartą vaizdžiai parodė ir neseniai įvykęs Nidos kino teatro „Agila“ rekonstrukcijos architektūros idėjų konkursas. Vienoje didžią praeitį turinčioje Olandijos saloje pastatytas Laivybos ir salyno gyventojų muziejaus naujasis korpusas demonstruoja, kad tulpių šalies architektai garsėja ne vien drąsios, bet ir savo kontekstualios šiuolaikinės architektūros objektais.
SALA MENA ŠLOVINGUS OLANDŲ LAIKUS
Olandija nuo seno garsėja jūrininkais. Garbinga laivybos istorija gali pasigirti ir jos Tekselio (Texel) sala. Olandų dominavimo jūroje laikais – XVII ir XVIII amžiuose – iš šios salos buvo rengiamos laivų ekspedicijos į Tolimuosius Rytus. Būtent čia buriniai laivai kantriai laukdavo tolimai kelionei palankaus vėjo. Kol laivai stovėdavo išmetę inkarą, juose vyko smulkūs taisymai, o jų įgulos būdavo aprūpinamos maistu ir vandeniu. Su jūreiviais atsisveikindavo artimieji.
Ir dabar vien laivu, keltu ar lėktuvu pasiekiamą didžiausią Vadeno salą kasmet aplanko net milijonas turistų. Pernai ji pasipildė nauju traukos objektu – pagal architektūros firmos „Mecanoo Architecten“ projektą pastatytu Laivybos ir salų gyventojų muziejaus korpusu, dar žinomu kaip Kaap Skil. Jame eksponuojamas didžiausias jūrinis maketas pasaulyje – 18 metrų ilgio ir 4 metrų pločio laivų stovėjimo vietos jūroje „Reede van Texel“ modelis. 1.200 m² ploto naujajame Tekselio salos turistų traukios objekte įrengtos parodų salės, viešosios erdvės, administracinės patalpos, kavinė. Tačiau svarbiausia, kad jo architektams pavyko surasti subtilų priėjimą prie vietos tradicinės architektūros, kuri aktuali ir muziejaus turiniui.
ARCHITEKTŪRĄ PADIKTAVO APLINKA
Pasak architektų, naujojo muziejaus korpuso architektūrą diktavo pati aplinka. Jo siluetą kuria 4 žaismingai kyšantys smailūs stogai. Stogų ritmas čia atitinka žaismingą salos gyvenvietės stogovaizdį, matomą nuo jūros. Palyginti su kontekstu stamboką muziejaus tūrį suskaidę šie stogo šlaitai, vertikaliai apkalti lentomis, o šių ažūras dengia ir stiklinius priekinį bei užpakalinį pastato fasadus. Šis architektų sprendinys taktiškai užsimena apie namų statybai vietos gyventojų nuo seno naudotas laivų lentas. Jie iš praktikos žinojo, kad „jūra ir atima, ir duoda“. Beje, muziejaus apdailai panaudota laivų mediena yra iškelta iš Olandijos didžiojo kanalo. Tai dar vienas muziejaus eksponatas.
Dėl tokios fasadų konstrukcijos bei stogo šlaituose įrengtų stoglangių muziejaus parodų salę dieną užlieja saulės šviesa. Viršutiniame pastato aukšte taip sukuriama išraiškinga šviesos ir šešėlių žaismė padeda sukurti pašiūrės atmosferą bei įspūdį tarsi muziejaus eksponatai būtų pakibę erdvėje. Stogai bei pro fasadų ažūrą lankytojų matoma gyvenvietės aplinka padeda geriau pajusti vietos kontekstą. Kaip kontrastas tam pastato apatiniame – rūsio – aukšte įrengtos uždaros patalpos labai tinka perteikti jūrinio maketo kuriamą istorinę atmosferą.
TYLIAI, BET ARGUMENTUOTAI
Kaap Skil nė kiek nenustelbia tradicinio vietos konteksto, bet jame tarsi ištirpsta. Ne ekspresyviai rėkdamas ir gestikuliuodamas, bet tarsi kalbėdamas tyliai, bet aiškiai ir argumentuotai, jis jautriam ir žingeidžiam keliautojui pasakoja žymiai daugiau. Tekselio sala šiemet turistų turėtų sulaukti dar daugiau.
Parengta pagal „Mecanoo Architecten“ informaciją.
mnmn
( 2012-04-02 )
teskite, mokytojau, teskite
Mokytojas
( 2012-03-31 )
Vaikučiai, Tekselio sala yra fryzų, ne olandų. Žodis „olandas“ reiškia ne tautą, o profesiją – sūrių gamintojo. Tą patį reiškia žodis „šveicaras“. Šitų valstybė vadinasi Helvetijos Konfederacija. O fryzai irgi ne tauta. Šis žodis reiškia „laisvieji žmonės“, kas visiškai nepriklauso nuo dialekto, kalbos ar gyvenamos vietos. Fryzai gyveno (ir tebegyvena visur, kur tik galėjo nuplaukti su savo laivais: upėmis, jūromis, okeanais. Tebūnie žinoma, kad fryzai ir prūsai – tas pats žodis („f“ daug kas taria kaip „p“). Verta žinoti, kad istorinis Nemuno deltos pavadinimas – Prūsijos Nyderlandai. Taip, kad yra apie ką pagalvoti (laisvalaikiu).