images_straipsniu_foto_1601_kauspedas1

KAUNAS – ARCHITEKTŲ MIESTAS// PASTABOS KOTRAVERSIŠKOMIS TEMOMIS

Kaunas  – krepšinio sostinė, Laisvės miestas, Santakos  miestas.  Yra nemažai  Kauno veidų, bet aš norėčiau pakalbėti apie Kauną – architektų miestą. Kaunas tikrai gali pasigirti savo architektais ir savo architektūra. Kauną netgi  galime pavadinti architektūriniu poligonu. Niekas taip karštai nesiginčija dėl architektūrinio skonio kaip kauniečiai.

Štai skandalingiausias Laisvės alėjoje atsiradęs architekto Virginijaus Juozaičio viešbutis žaismingai kauniečių pramintas “stiklainiu”. Koks kilo triukšmas – griauti, griauti! O man „stiklainis„ patinka. 

Mes tikrai galime sau leisti turėti pastatą, kuris mus auklėja. Šis pastatas provokuoja mus susimąstyti: ką mums reiškia istorinis architektūros paveldas, kaip turi atrodyti šiuolaikinė architektūra istoriniam kontekste. Man atrodo, kad gyvenimas negali stovėti vietoje ir mes turime tęsti tai, ką pradėjo mūsų protėviai. Bet ne kopijuoti, o interpretuoti  ir netgi eksperimentuoti. Mus iš tiesų labai jaudina didžiulis seno ir naujo kontrastas „stiklainyje“. Bet kodėl tai turi būti vertinama tik blogai? Negi filmas, kuriame yra prievartos scenų automatiškai yra blogas? Bet taip mes kurtume tik sterilius filmus, kurie neatspindi tikrovės, nemeniški. Architektūra, gerbiamieji, taip pat yra menas!

Kitas objektas apie kurį norėčiau pakalbėti – architekto Eugenijaus Miliūno suprojektuota Žalgirio arena.  Pirmą kartą Lietuvoje visa jėga architektas parodė kaip turi būti projektuojami vieši pastatai. Žalgirio arenos visos investicijos suklotos į pastato esmę: viduje – maksimaliai funkcionali, su puikia akustika, patogi, kokybiška arena, koridoriuose, pastato išorėje vyrauja minimalizmas. Toks požiūris Lietuvoje – nedažnas. Džiugu, kad kauniečiai parodė visai Lietuvai pavyzdį. Tačiau dėl  Žalgirio arenos  esu girdėjęs kritiškų atsiliepimų: nepatinka paprasti arenos fasadai, vamzdžiai, “plika akim” matoma ventiliacijos įranga, per mažai pinigų skirta aplinkai ir t.t. Bėda ta, kad mes dar iki šiol neatsiribojame nuo sovietinių laikų žmogaus mentaliteto – fasadiškumo. Noras pasirodyti išoriškai, dar tebegundo. Architektūra, kuri  vertinama pagal blizgius fasadus, butaforinius turtus ir tariamą monumentalią galią – praeities architektūra. Tai melaginga architektūra. Visi gerai pamename, kad sovietmečiu už grandiozinių fasadų mes nerasdavom nei  gerai įrengtų patalpų, nei patogumo, nei jaukumo.  

Eugenijui Miliūnui nebuvo lengva. Būdamas neeilinis architektas, filosofas, visuomenės naujo požiūrio formuotojas, jis ne tik įpūtė miestui naujų vėjų, bet ir paaukojo savo sveikatą.

Kitas objektas, apie kurį norėčiau pakalbėti – tai Kauno “Akropolis”. Kas matė už šią gražesnę Lietuvoje parduotuvę? Architektams Gediminui Jurevičiui ir Algimantui Kančui pavyko tobulai integruoti į bendrą interjerą senus pastatus. “ Akropolis” pastatytas futuristiškai, novatoriškai ir, rodos, paremtas rizikingais sprendimais. Kas galėjo anksčiau patikėti, kad milžiniška automobilių aikštelė gali būti patogiai įrengta virš magistralės? Šiandien akivaizdu, kad ji puikiai tarnauja miestui, naujajai arenai.

Esu visiškai įsitikinęs, kad Kaunas šį statinį gavo kaip dovaną, o ne kaip nelaimę. Tačiau, skeptikai nuolatos kartoja, kad “Akropolis” nurungė Laisvės alėją.

Šis požiūris yra iš esmės neteisingas, nes joks dirbtinis daiktas arba plastmasinis obuolys nenukonkuruos tikro obuolio. Kopija neatstos tikrojo originalo. Laisvės alėja yra Laisvės alėja. Tai tik laikinos Laisvės problemos. Ji tiesiog reikiamu metu nesusilaukė valdžios tinkamo dėmesio. Alėja pradėjo merdėti ir žmonės nustojo ja domėtis.

Kai neseniai architektai Asta ir Šarūnas Kiaunės pateikė naują Laisvės alėjos atgaivinimo projektą, miestui atsivėrė nauja graži vystymosi viltis: Laisvės alėja įgaus naujas gyvenimo ir žaidimo taisykles, įdomų ir dėkingą scenarijų ir neabejotinai  atsigaus.

Viena iš pagrindinių teisingo scenarijaus dalių yra žmonių ir transporto judėjimo Laisvės alėja sutvarkymas. Naujoje Laisvės alėjoje turi sugrįžti kažkas iš praeities –akmeninės  dangos, “Konkė”, špižinės detalės ir pan. Tam tikroje dalyje pėsčiųjų tako, vakare gali atrasti vietą automobiliui. Gyvenimas ir žmogus keičiasi ir mes jau negalime atimti iš Laisvės alėjos šiuolaikiško romantiško gyvenimo skonio – lėtai už automobilio vairo pravažiuoti Laisve… 

Džiugu, kad architektų Kiaunių projekte automobilių judėjimas alėja yra numatytas. Mes su architektu Augiu Guču apie automobilų eismą Laisvės alėjoje jau esame kalbėję daugiau nei prieš trisdešimt metų…..

Juk ir Kauno senamiestis atgijo vien todėl, kad žmonės gali patogiai pasistatyti savo automobilius. Rotušės aikštėje iškart  atsidarė dešimtys įvairių restoranelių, vyninių, parduotuvėlių.  Juk Kauno žmogaus tipas yra “su ratais”.  Jo gyvenime automobilis daug ką reiškia. Prisiminkime ir tai, kad Iš Kauno yra kilę didieji Lietuvos ralistai, verslai sukasi aplink automobilius, daugelis išmano apie mašinas. 

Kaune yra dar daug nuostabių , originalių, šiuolaikiškų pastatų. Tai G.Natkevičiaus, R.Adomaičio, G.Janulytės – Bernotienės, A.Karaliaus ir dar daugelio kitų architektų kūriniai, kuriems aptarti tiesiog trūksta laiko. Stengiausi pakalbėti tik apie daugiausiai diskusijų sukėlusius.

Esu isitikinęs , kad šiuolaikine Kauno architektūra kada nors didžiuosimės taip pat, kaip didžiuojamės prieškario Kauno architektūros šedevrais.

REDAKCIJOS PRIERAŠAS: straipsnio autoriui maloniai sutikus, perspausdiname šį tekstą iš „Vieningojo Kauno” svetainės. Gerbiame nuomonių įvairovę ir laikomės nuostatos, kad straipsnių autorių ir redakcijos nuomonės gali ir nesutapti.

Komentarai

 1. Na issake zmogus savo nuomone apie tai, kaip yra. Kam ieskoti kazkokiu povandeniniu sroviu, draugu-priesu ir piaro. Naudingiau butu surengti savo amato broliams konferencija ir paanalizuoti, ka ir kaip darome.

 2. neaisku apie ka . aisku kad apie savus ir viskas gerai . na ir gerai . tam ir kaunas . tam ir sustauskas . su hendriku . ir stiklainis ….

 3. As irgi gerbiu nuomoniu ivairove. Bet cia ne nuomones. Cia gryniausias piaras. Nemanau, kad protingas, bent kiek pasaulio ir gyvenimo mates zmogus gali kalbeti kaip pauglys: „Esu visiškai įsitikinęs, kad Kaunas šį statinį (Akropoli) gavo kaip dovaną.“
  Cia tas pats, kaip aiskinti, kad indenai is baltuju degtine gavo kaip dovana.
  Nesitikejau, kad Kauspedas kauniecius laiko tokiais „indenais“.

 4. Autorius stipriai nori pasirodyti, prigyrė savo draugus, na su Juozaičiu matyt vyno išgėrė nes foto užfiksuota kartu, o minčių protingų pasisakyme tai nerasta…

 5. Ir vėl artėja rinkimai.

 6. Pagal Kauspeda gaunasi sitaip: jeigu nepavarei maksimaliai kiek i sklypa telpa – tu ne architektas. Bent jau ne kavianskas.

 7. Kaikur su Kauspedu galima nesutikit, bet siaip kaip kaunietis pritariu daugumai minciu. Dazniausiai uz politiskai korektisku projektu ir pasisakymu slepiasi fobijos ir kurybine impotencija.

 8. pritariu bemaz daugumai issakytu kauspedo minciu! dziugu, jog atsiranda architektu tarpe nedegeneratu, nuolat draudzianciu, griaunanciu ir besiskundzianciu.

 9. Neatsimenu, kad buciau kada skaiciusi toki atvira nusisnekejima architekturiniais klausimais. Netikiu, kad kaunieciai tikrai didziuotusi tais „laimejimais“, kuriais dziaugiasi Kauspedas.

 10. tipiskas komercinio architekto mentalitetas. pinigai yra jega ir vienintele vertybe!

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Kaunas: pasakojimai apie miestą ir jo žmones

APIE KAUNĄ IR JO ŽMONES: 33 istorijų knygos pristatymas „Pienocentro“ rūmuose

2022 gruodžio 13Be komentarųPILOTAS.LT

700 metų ir 33 istorijos. Kaip atrodė kauniečio pasaulis skirtingais laikotarpiais? Kuo jis gyveno, ką valgė, kuo tikėjo, ką dirbo, kas buvo svarbu ir ką

Vaidas Petrulis

APDOVANOJO ARCHITEKTŪROLOGĄ: Dr. V.Petruliui paskirta Kauno mokslo premija

2022 lapkričio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miestas kasmet skiria mokslo premijas už ilgametę aktyvią ir reikšmingą mokslinę veiklą, aukščiausius pasiekimus nacionaliniu ar tarptautiniu mastu, novatorišką mokslinę idėją ir jos įgyvendinimą

Kaunas-Vilnius

APIE DVIEJŲ MIESTŲ PRIKLAUSOMYBĘ: Didžiąją parodą atidarys „MOratonas“

2022 balandžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Kaunas ir Vilnius, Vilnius ir Kaunas. Didžiausi Lietuvos miestai. Gal konkuruojantys, o gal būtini vienas kitam? Kaip ir kodėl jie (ne)sugyvena? MO muziejus atidaro didžiąją parodą

Vitrum 2020 Pulsas

SKAIDRI ERDVĖ: Atviras kvietimas stiklo ir  tarpdisciplininio meno kūrėjams

2020 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Stiklo meno festivalis „Vitrum 2020 Pulsas“ paskelbė atvirą kvietimą menininkams. Stiklo ir tarpdisciplininio meno kūrėjai kviečiami tyrinėti erdvės ir skaidrumo santykį bei dalyvauti parodoje „Skaidri

Sprendimas dėl Kauno modernizmo architektūros įtraukimo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą bus priimtas kitų metų asamblėjoje. Foto: ©PILOTAS.LT

PRISISTATO LATVIAMS: Kauno modernizmo architektūros paroda Rygos jugendo centre

2020 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Rygos jugendo centro muziejuje atidaroma paroda „Kauno modernizmo architektūra tarpukariu“. Tai Kauno modernizmo asmenybės, projektai bei šiuolaikinio šokio teatro „Aura“ vaizdo projektas jo interjeruose. Nuo

Gerda Liudvinavičiūtė

NAUJASIS BETONO MIESTAS: G.Liudvinavičiūtės betono juvelyrikos paroda Kaune

2020 vasario 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejuje atidaroma menininkės Gerdos Liudvinavičiūtės darbų paroda „Naujasis betono miestas. Nuo Kauno iki Tokijo“. Tai dvi betono juvelyrikos kolekcijos, įkvėptos XX a. architektūros

Vaizdo kameros Kaune

KAUNAS STEBĖS VISKĄ: Viešosiose erdvėse įdarbins 240 vaizdo kamerų

2019 lapkričio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kaunas diegia grandiozinį svarbiausių miesto vietų stebėjimo tinklą. Antrojo šalies miesto viešosiose erdvėse jau pradėtų muontuoti 240 vaizdo kamerų nufilmuotą medžiagą planuojama pradėti naudoti nuo

Architekto herbaras

ARCHITEKTO HERBARAS: Įsivaizduojamas Kauno raštų žemėlapis

2019 spalio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kauno menininkų namuose atidaroma menininkės architektės Aistės Ambrazevičiūtės paroda „Architekto herbaras“. Projektas siūlo žiūrovams pamatyti Kauno kasdienes erdves kitaip bei grožėtis gamtos fantazija. DĖMESYS

žurnalas "Į"

NEFASADINĖS KULTŪROS ŽURNALAS: Kaune renkama 4-ojo numerio komanda

2019 rugsėjo 26Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno fotografijos galerija jau ketvirtus metus tęsia žurnalo Kaunui „Į“ projektą, kuris kasmet vis iš naujos perspektyvos analizuoja Kauno miestą ir už fasadinės pusės vykstančius

Technikos muziejus

VIETOJE SALĖS – TERASA: Prasidėjo peikta Energetikos ir technikos muziejaus rekonstrukcija

2019 sausio 2910 KomentarųPILOTAS.LT

Sostinėje prasidėjo Energetikos ir technikos muziejaus rekonstrukcija. Tai bendras viešojo ir privataus kapitalo projektas, kuris kėlė nemažai abejonių ir plačiajai visuomenei, ir architektų bendruomenei. Dėl

karininkų Ramovė

MODERNIZMAS KAIP IDENTITETAS: Europos modernizmo miestų ir vietovių forumas Kaune

2018 rugsėjo 111 KomentarasPILOTAS.LT

Šiandien Kaune vyksta Europos modernizmo miestų ir vietovių forumas, kurio tema – „Ankstyvasis modernizmas: Centrinės ir Rytų Europos perspektyva“. Pagrindinis šio Forumo tikslas – suburti

Nemuno sala

URBANISTINIO SĄVARTYNO LINK: Pristatytas Nemuno salos parko projektas

2018 rugpjūčio 2013 KomentarųAndrius Ropolas

Praeitą savaitę Kauno visuomenei buvo pristatyti G.Natkevičiaus ir partnerių architektų biuro parengti Nemuno salos sutvarkymo projektiniai pasiūlymai. Renginyje – būrys žurnalistų, specialistų minia, daugybė vos

dendrocidas

AKMENINĮ KAUNO KŪNĄ PALIEKA ŽALIOJI SIELA: Kodėl kertame miesto šaknis?

2018 liepos 3112 KomentarųGražina Janulytė-Bernotienė

Želdynų mieste reikšmė žinoma nuo seno. Miestų kūrėjai įvairiais laikotarpiais „akmeninį kūną“ augino kartu su „žaliuoju kūnu“, suprasdami neatskiriamą miesto erdvės vienovę. Medžiai ir kiti

3D perėja

SKRAIDANTIS „ZEBRAS“: Vairuotojų dėmesiui – erdvinė perėja

2018 gegužės 4Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus pašonėje įsikūrusiuose Balsiuose prie neseniai atidaryto prekybos ir paslaugų centro „Žali“ įrengta neįprasta pėsčiųjų perėja. Važiuojant gatve, šios perėjos „zebras“ sukuria erdvinį efektą ir

Kauno ąžuolynas

KAUNO ĄŽUOLYNO PROJEKTAS: Medžių klausimas atidedamas neapibrėžtai ateičiai

2018 vasario 217 KomentaraiAudrys Karalius

Praeitą rugsėjį skandalingai sukritikuotas Kauno Ąžuolyno rekonstrukcijos projektas grįžta į sceną atsikratęs žydinčių rododendrų masyvų ir… medžių klausimo. Kauno savivaldybė rado originalų šimtamečio parko gydymo

Mimai, V.Luckus

LEGENDINIAI MIMAI: V.Luckaus fotoparoda Kauno pantomimos trupės 50-mečiui

2017 spalio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno fotografijos galerijoje atidaroma Vito Luckaus paroda „Mimai“, skirta Kauno pantomimos trupės įkūrimo 50-mečiui paminėti. Parodoje bus eksponuojami ne tik jau gerai žinomi fotomenininko parodų

ąžuolyno rekonstrukcija

ĄŽUOLYNO RODODENDRIZACIJA 2: Dendrologinė klaida būtų fatališka

2017 rugsėjo 73 KomentaraiDanguolė Liagienė

Nuostabų rododendro krūmą galima absoliučiai sukompromituoti, gausią jo kolekciją pasodinus Kauno Ąžuolyno parke, nes šie sumedėję krūmai nei patys gyvuos, nei ąžuolams leis. Paviešintas Ąžuolyno

Kauno Ąžuolynas

SKUBUS PROJEKTO PRISTATYMAS: Kauno savivaldybė parodys ką numatė Ąžuolynui

2017 rugsėjo 64 KomentaraiPILOTAS.LT

Prieš pusantros savaitės tvirtinusi, kad Ąžuolyno rekonstrukcijos projektas yra visiškai baigtas ir rugsėjį bus skelbiamas konkursas rangovui, Kauno savivaldybė staiga persigalvojo ir nutarė skandalingąjį projektą

Kauno Ąžuolynas

ĄŽUOLYNO RODODENDRIZACIJA: Kauno istorinį parką neatpažįstamai pertvarkys

2017 rugsėjo 446 KomentaraiAudrys Karalius

Neregėto masto dendrocidas Kauno gatvėse galų gale aprimo tik įsikišus teismui. Tačiau savivaldybės projektų bylose tiksinti bomba slepia dar galingesnį užtaisą, šįkart nukreiptą prieš ikoninį

Vienybės aikštė

VIENINGOJE TYLOJE: Prasideda Vienybės aikštės pertvarkymo projektavimas

2017 liepos 52 KomentaraiAudrys Karalius

Vieną pagrindinių Kauno aikščių gaubia visiška nežinia. Matyt, kad ta nežinia būtų dar tirštesnė, Kauno valdžia nutarė išbandyti miestiečių budrumą: liepos 7-osios vakarą kauniečiai laukiami

tit_vienybes-a

VIENINGA DUOBĖ: Kaunas 25 metams išnuomavo centrinę miesto aikštę verslui

2017 kovo 317 KomentarųAudrys Karalius

Vienybės aikštė, beveik 100-metį tarnavusi kauniečiams viena svarbiausių viešųjų erdvių – traukiasi iš viešojo gyvenimo. Vasario 28-ąją Vienybės aikštė Kauno Tarybos vienbalsiai pažeminta iki „inžinerinio

images_pulsas_foto_4840_trans_kn_161000_e01_xxx

GALERIJA ANT RATŲ://DARGANOTAS KAUNO DIENAS SKAIDRINA POPMENO STILIAUS KŪRINIAI

Darganotomis rudens dienomis kauniečių nuotaiką bando praskaidrinti „Galerija ant ratų“ – popmeno stiliaus kūriniais papuošti mikroautobusai. Tai bendras menininko Algio Kriščiūno ir maršrutiniais taksi Kauno

images_straipsniu_foto_4660_tit3_hilton

GRĖSMINGA „HILTON“ INTERVENCIJA: Technikos muziejaus išlikimo klausimu

PILOTAS.LT jau rašė, jog Kauno mero Visvaldo Matijošaičio „Vičiūnų“ įmonių grupė Vilniuje, greta Technikos muziejaus, pasiryžo pastatyti prabangų viešbutį „Hilton“. Projektą rengia architekto Algirdo Kaušpėdo

images_straipsniu_foto_4523_ciurl_kn_160500_e02_bra

KULTŪRINIAI KAUNO KRAŠTOVAIZDŽIAI://1 DIENA – 8 MUZIEJAI

Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus rengia žygį-žaidimą „Kultūriniai Kauno kraštovaizdžiai: 1 diena – 8 muziejai“. Tai – nemokama galimybė per vieną dieną atrasti ir iš naujo

images_phocagallery_4242_bibli_kaun_1601_4242_tit_pilnas_kulturos

KAUNAS VISKĄ JAU PERSKAITĖ://MIESTE PRADĖTA UŽDARINĖTI BIBLIOTEKAS

Tai, apie ką kiti miestai gali tik pasvajoti, amžinai jaunatviškas ir savim patenkintas Kaunas jau turi – žinių visuomenė mieste sukurta. Be to, Kaunas pilnas