images_phocagallery_1444_europ_laim_1112_Reimsas foto Europan

ŠAMPANĖ – JAUNŲ LIETUVAIČIŲ RANKOSE//PIRMĄKART LAIMĖTAS EUROPAN’AS

Populiariausio Europos konkurso jauniems architektams (iki 40 metų) garbės lentoje pirmą kartą sužibo lietuviškos pavardės: Justina Muliuolytė, Tadas Jonauskis ir Lukas Rekevičius. Lietuvaičių projektas “Multitalented City” (angl. Daugiatalentingasis miestas) buvo pripažintas geriausiu vienoje iš konkurso Europan'11 užduočių – Šampanės sostinėje Reimse.

Dvidešimt du metus vykstantis jaunųjų architektų konkursas Europan vienija 20 Europos šalių. Įvairiausi Europos miestai siūlo kas du metus vykstančiam konkursui problemines savo teritorijas, iš kurių išrenkamos konkursui įdomiausios. Taigi, kiekviename konkurse, jaunieji architektai turi galimybę rinktis iš vidutiniškai 50 – 70 “sergančių“ teritorijų visoje Europoje ir siūlyti architektūrinius receptus, Europan’o temų rėmuose. 

Poto tarptautinė komisija bei “konkursinių miestų” atstovai aptaria konkursinių projektų aktualumą, novatoriškumą,  konceptualumą, ir išrenka laimėtojus. Laimėjusių projektų autoriai įgyja teisę toliau vystyti bei realizuoti savo konkursinius pasiūlymus. Nors Lietuvos miestai kol kas nemato reikalo įdarbinti savo architektūrinių problemų sprendimui talentingiausio Europos jaunimo, mūsų architektai vis pamiklina ranką Europan’o turnyruose. Smagu, kad šiemet tie lietuviški bandymai vainikuoti akivaizdžia sėkme tarp 1826 dalyvių. 

Laureatais tapę J.Muliuolytė, T.Jonauskis ir L.Rekevičius pasirinko užduotį Prancūzijoje. Čia Europan komitetas atrinko šešias teritorijas, kurių gydymui buvo pateikti 239 projektai. Lapkritį geriausi “prancūziški” projektai, kartu su atrinktais kitose šalyse, buvo vertinami ir lyginami tarptautiniame Europan’o miestų forume Osle. Anot tarptautinės žiuri, buvo išskirti projektai, “pasiūlę  inovatyvius sprendinius ir kompleksiškiausiai nagrinėjantys urbanistinius miesto evoliucijos procesus” bei “pasiūlę išbaigtas komplikuotų teritorijų vystymo strategijas”.

“Prancūziškiems” projektams paskirtos 5 pirmosios premijos, 6 antrosios bei 7 paskatinamosios premijas. Beje, lietuvaičių garbei privalu pasakyti, kad tai vienintelė užsieniečių komanda šiemet laimėjusi konkursą Europan Prancūzijoje.

KONKURSO EUROPAN’11 LAUREATŲ INTERVIU

Pristatykite trumpai savo “auksinį projektą”.

"Multitalented city" projektas siūlo buvusio universiteto miestelio teritorijoje strategiją, kaip merdintis miesto pakraštys galėtų transformuotis ir tapti nauju centru. Projekto esmė – išvystytas penkių aikščių junginys, kuriantis viasiškai naują vietos identitetą. Darnus gyvenimo būdas čia tiesiogiai susiejamas su erdvine teritorijos organizacija. Aikštė tampa kasdieninio gyvenimo dalimi: įvairios funkcijos yra grupuojamos į klasterius. Kiekviena aikštė turi savitą identitetą, ji tampa kasdieniniu tvarių technologijų organizavimo branduoliu. Dabartiniai universiteto pastatai bei erdvės yra integruojami į naują struktūrą, nubrėžiant naujų aikščių ribas, bei transformuojant pastatus ir suteikiant jiems naujas funkcijas. 

Kas įkvėpė, kas paskatino išbandyti save Europan‘e?

Esame jauni ir ambicingi – dažnai dalyvaudavome konkursuose Lietuvoje. Visada norisi svetur gautas žinias pritaikyti ir išbandyti Lietuvoje. Tačiau sumąstėme, kad Lietuvos jau nebepakanka, reikia išbandyti jėgas ir užsienyje, pasitikrinti as esame lygiaverčiai su kitais Europos architektais. Konkursas Europan – bene geriausia vieta išbandyti save jaunimui.

Kodėl Prancūzija…?

Teritoriją Prancūzijoje pasirinkome, nes užduotis pasirodė pati įdomiausia: modernistinis universiteto miestelis išsikelia ir lieka apleista teritorija miesto pakraštyje su nepakartojamais apylinkių peizažais ir miesto plėtros galimybėmis. Nuvažiavome apžiūrėti vietos. Reimsas – Šampano sostinė, Šampanės regiono centras. Projekto teritorija apsupta vynuogynais su senom vyninėm, nuostabiomis apylinkių kalvomis. Universiteto miestelis senas, apgriuvęs, bet ir turintis ir savotiško „šarmo“ – betoniniai tūriai, konstruktyvai…

Kaip rutuliojosi jūsų laureatiški receptai šampaniečiams?

Aplankę Reimsą nutarėme: reikia išsaugoti ir išplėtoti atviras bei viešasias erdves, sujungti su aplinkiniais parkais ir išryškinti skirtingus identitetus. Architektūriniuose sprendimuose bandėme išsaugoti ir dar nesugriuvusius modernistinius pastatus. Eskizuojant ir dirbant toliau projektas pasipildė darnios plėtros idėjomis. Atsirado vystymo etapiškumas, daugiafunkcionalumas. Pasiūlėme darnaus transporto idėjų, išplėtotą dviračių eismo struktūrą. Bandėm įsivaizduoti, kaip turėtų atrodyti dvidešimt pirmo amžiaus miestas. Daug kalbėjomės ir diskutavome su architektais, energetikais, šiaip vietiniais prancūzais. Po to viską įtraukėme į projektą ir… pavyko. Komisija patikėjo, kad mūsų pasiūlyta sistema gali veikti. Tikimės, kad pavyks projektą realizuoti Reimse.

Esate jau šmėžavę portalo PILOTAS.LT puslapiuose, tačiau įdomu, ką veikiate kasdien?

Visi trys baigėme architektūrą VGTU. Tadas su Justina po to baigė urbanistikos magistratūrą Olandijoje, Delfto technikos universitete. Dabar abu ir dirba Olandijoje. Tadas nuo Naujų metų dirbs MVRDV kompanijoje Roterdame (ir labai dėl to pučiasi…), o Justina – POSAD ofise Hagoje. Lukas Rekevičius – jau suaugęs architektas, vadovauja architektų biurui „Aketuri“ Vilniuje.

Kaip sekasi paslaptingai partizaniškai organizacijai PUPA?

PUPA – tai „Public urbanism – Personal  architecture“ (angl. visuomeniška urbanistika – asmeniška architektūra). Arba – mūsų neformalios kūrybinės grupės moto, išreiškiantis mūsų požiūrį į profesiją. Urbanistiniai projektai – tai savotiškas visuomeninės diskusijos architektūrinis apipavidalinimas. Stengiamės bendradarbiauti su įvairiais žmonėmis, įvairiais specialistais, architektais, urbanistais bei provokuoti diskusijas apie miestą. Suvokę svarbiausius miesto augimo ir gyvavimo procesus, leidžiamės į miesto savitumo ir unikalumo paieškas. Tuomet architektūra tampa savotišku įrankiu, padedančiu perteikti mūsų idėjas, mus pačius, mūsų laikmetį.

Grupės PUPA branduolys – Justina Muliuolytė ir Tadas Jonauskis. PUPA jau dalyvavo Ukmergės piliakalnio konkurse su architektais iš UAB „Kupola“ (II vieta), Lukiškių aikštės konkurse su urbanistu Martynu Marozu Dalyvavome „Lituanikos“ kūrybinėse (Kaunas) dirbtuvėse su Karres en Brands biuru iš Olandijos. Prieš savaitę laimėjome trečią vietą Kauno piliavietės konkurse su didele ir marga komanda (Algiu Neniškiu, Egle Matulaityte, Ignu Uogintu, Jurgiu Dageliu).

Dėkoju už pokalbį. Linkiu sėkmės architektūriniuose konkursuose ir juos realizuojant – taip pat!

Komentarai

 1. Sveikinimai – šaunuoliai!

 2. saunuoliai , darbas olandijoj , mokslas ne lietuvoj , kalbu mokejimas . visiems norintiems susigaudyti reikia mokintis ten kur desto tie kurios irgi kazkas mokino . va ir rezultatas , o ir paciu galvos matyt sviesios ,

 3. Siūlau Piloto redakcijai įtraukti gerbiamą Vilmantą Rutkauską į nacionalinį saugomų personų paveldo sąrašą. Jeigu jo vieną dieną neliktų, Lietuva taptų plokščia iš karto.

 4. Gerbiamas Vilmantai, turbūt, ne iki galo perskaitei apie „auksinį projektą“. Buvusiame universitetiniame miestelyje ir siūlomame projekte „božonycos“ nė kvapo nėra.
  Šaunuoliai PUPA!


 5. Panašu, kad krikščioniški architektai konkursuose dažnai dalyvauja vien tam, kad „patvarkant“ būsimas teritorijas – jas krikščioninti, kaip kad negražiai taip buvo elgiamasi ir Kauno piliavietės „patvarkyme“- teritorijoje prismaigstant net žydiškų tikrų kryžių.

  Vėl, tame laimėjusiame kalėdinio šampano projekte, vėl gi – APE liuojant į žydkrikštą, klastingai pasirenkama CENTRU kažkokia aikštė, kurioje vėl gi – ar tik ne božo nyca ten stovi ?

 6. pagarba jaunimui!
  valio!

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

garsotvora2

JAUNŲJŲ PLATFORMA: Julijos Račiūnaitės paroda Kauno paveikslų galerijoje

2024 sausio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje atidaroma Julijos Račiūnaitės paroda „Iš privačios kolekcijos“. Parodoje pristatomos pastaraisiais metais autorės plėtotos temos tarp kurių – skaitmeninės

„Vilnius Football Academy“ stadionas Bukčių g., Vilniuje (D.Varanavičius (PV), arch. G.Aismontas, D.Baltrūnas).

FUTBOLO STADIONAS JAUNIMUI: Lazdynų stadionas orientuojasi į tarptautinius standartus

2024 sausio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“ ir futbolo mokykla „Vilnius Football Academy“ sostinės Lazdynų rajone už 2,5 mln. eurų statys futbolo stadioną su dirbtine danga ir

Kateriina Mustasaar

PAGRINDINIS PRIZAS – ESTEI: Baigėsi Baltijos šalių geriausių architektūros absolventų rinkimai

2023 lapkričio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune neseniai finišavo Baltijos šalių geriausių architektūros studentų baigiamųjų darbų konkursas (BAUA Award). Geriausia Baltijos šalių architektūros studente šįkart pripažinta Kateriina Mustasaar iš Estijos. GERIAUSIA

ekstremalai

NET PROFESIONALIEMS TRIUKAMS: Trakų Vokėje atveriama nauja erdvė ekstremalams

2023 spalio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Ekstremaliam sportui vis labiau pelnant jaunuolių simpatijas, šiandien Trakų Vokėje atveriama 300 m² ploto sporto erdvė BMX dviratininkams, paspirtukininkams bei riedutininkams.  Iš aštuonių aktyvaus sporto

dirbt_ma_230900_e01_xxx

PRISISTATO MALMĖJE: Bendra Keliaujančių architektūros dirbtuvių paroda

2023 rugsėjo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros fondo projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ paroda dalyvauja Malmėje, festivalyje „Malmö in the Making“. Malmės bibliotekoje eksponuojama paroda yra trijų architektūros ir darbo su bendruomenėmis

JDP'22

JAUNOJO DIZAINERIO PRIZAS 2023: Atidaroma 17 rinktinių darbų ekspozicija

2023 rugsėjo 15Be komentarųPILOTAS.LT

„Jaunojo dizainerio prizas“ – tai kasmetinis Vilniaus dailės akademijos konkursas, skirtas atrasti ir pažymėti perspektyviausius dizaino studentų baigiamuosius darbus. Atrinktų darbų paroda iš Vilniaus dailės akademijos „Titaniko“

Vievio tiltai

10-ASIS MAKARONŲ TILTŲ ČEMPIONATAS: Laimėjo jaunieji Vievio gimnazijos konstruktoriai

2023 gegužės 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Gedimino technikos universitete (Vilnius Tech) įvyko 10-asis čempionatas „Makaronų tiltai“. Jo metu buvo tradiciškai statomi tiltai iš makaronų ir aiškinamasi, kuris iš jų atlaikys

anyks_ko_230500_tit_xxx

ANYKŠČIŲ MUZIEJAUS KALVOS VIZIJOS: Konkurse varžosi 8 architektūros idėjos

2023 gegužės 5Be komentarųPILOTAS.LT

Antano Baranausko klėtelės Anykščiuose aplinkai bręsta permainos. Muziejinės kalvos infrastruktūros atnaujinimo ir kompleksinės plėtros atviro projekto konkurse varžosi 8 idėjos, kurių geriausia turėtų būti įgyvendinama.

karių palaidojimo vieta

IDĖJOS KONKURSAS KLAIPĖDOJE: II Pasaulinio karo sovietų karių palaidojimo pertvarkymas

2023 vasario 24Be komentarųPILOTAS.LT

Paskelbtas Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietos, esančios S.Daukanto gatvėje, Klaipėdoje, pertvarkymo supaprastinto projekto idėjos konkursas. Projekto konkurso užsakovas – Klaipėdos miesto savivaldybės

keist_me_230200_e01_xxx

MENO EDUKACIJOS KULMINACIJA: Projekto paaugliams katalogo pristatymas NDG

2023 vasario 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vienintelis toks Baltijos šalyse edukacinis projektas paaugliams „Kažkoks keistas menas“, prasidėjęs karantino metu, 2021 metų vasarį, virto dalyvių patirtį apibendrinančiu katalogu. Leidinys pristatomas šį sekmadienį

Stokholmo baldų mugė

Į SKANDINAVIJOS BALDŲ MEKĄ: VDA pirmą kartą dalyvaus Stokholmo baldų mugėje

2023 sausio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademija pirmą kartą dalyvaus Stokholmo baldų mugėje. Tai didžiausias tokio pobūdžio įvykis Šiaurės Europoje, kasmet sutraukiantis apie 40.000 lankytojų iš 100 pasaulio šalių. Vilniaus

Laura Slavinskaitė

DAR VIENA DIENA: L.Slavinskaitės tapybinė dedikacija sutiktiems žmonėms

2022 gruodžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Dailininkų sąjungos galerijoje, Vilniuje atidaroma šių metų konkurso „Jaunojo tapytojo prizas“ finalininkės bei specialiojo prizo laimėtojos Lauros Slavinskaitės tapybos paroda „Dar viena diena“. Autorės teigimu,

Vikenė Vaitkevičiūtė

JAUNIEJI ANTREPENERIAI: JDP 2022 katalogo pristatymas ir diskusija

2022 lapkričio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Vilniaus dailės akademijos (VDA) bibliotekoje bus pristatytas konkurso „Jaunojo dizainerio prizas 2022“ katalogas, vyks diskusija. Daugiau nei dešimtmetį organizuojamame dizaino konkurse kasmet dalyvauja 60-70 jaunųjų

Keliaujančios architektūros dirbtuvės

KAD MOKYKLA: Keliaujančios architektūros dirbtuvės tęsia aktualią misiją

2022 spalio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Keliaujančių architektūros dirbtuvių misija nepasikeitė nuo 2013 metų ir vis dar išlieka aktuali – tai kokybiškos aplinkos kūrimas kartu su Lietuvos regionuose gyvenančiais vaikais ir

Geriausias 2021 metų rekreacinės architektūros kūrinys

GERIAUSIA REKREACINĖ ARCHITEKTŪRA 2021: Laukiama paraiškų tradiciniam konkursui

2022 rugpjūčio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paskelbtas rekreacinę architektūrą Lietuvoje propaguojantis atviras kasmetinis konkursas „Geriausias 2021 metų rekreacinės architektūros kūrinys“. Konkursą organizuojantis Algimanto Zavišos labdaros ir paramos fondas paraiškų lauks

Jaunojo dizainerio prizas

JAUNOJO DIZAINERIO PRIZAS 2022: Kviečiama teikti paraiškas

2022 birželio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Prestižinis pradedančiųjų dizainerių konkursas  „Jaunojo dizainerio prizas“ kviečia teikti paraiškas. Konkurso nugalėtojai bus paskelbti birželio 30 d. iškilmingos apdovanojimų ceremonijos metu. KONKURSAS RENGIAMAS 12-ĄJĮ KARTĄ

Emilija Globytė

NEBŪTIES FORMOS: Iš popieriaus į architektūrą išsiveržianti E.Globytės kūryba

2022 gegužės 18Be komentarųPILOTAS.LT

Telšių Žemaitės dramos teatre atidaroma Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto Dizaino specialybės studentės Emilijos Globytės koliažų paroda „Nebūties formos“. Koliažuose atsiveria sąlyginai nekintanti Telšių, Klaipėdos

Putvinskio diena

KVIETIMAS KYLANTIEMS MENININKAMS: Kūrybiniai projektai Putvinskio gatvės dieną

2022 balandžio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Putvinskio gatvės dieną jau kelis metus iš eilės Kauno menininkų namai (KMN) bendradarbiauja su V.Putvinskio gatvėje esančiomis institucijomis, įstaigomis ir pavieniais kaimynais tam, kad gatvė

Tulpės

KAUNO „PILIAMIESČIO“ KONKURSAS: Žiuri išrinko 3 finalininkų kolektyvus

2022 vasario 141 KomentarasPILOTAS.LT

Kompanijos „YIT Lietuva“ atvirame „Piliamiesčio“ plėtros architektūriniame konkurse išrinktos 3 geriausios vizijos. Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus kartu su statybų bendrove „YIT Lietuva“ organizuotam konkursui

Dominykas Sidorovas

METŲ JAUNASIS TAPYTOJAS: „JTP 2021“ konkursą laimėjo D.Sidorovas

2021 lapkričio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar MO muziejuje, Vilniuje paskelbtas šių metų Jaunojo tapytojo prizo (JTP) konkurso nugalėtojas. Tarptautinė JTP žiuri geriausiu šių metų jaunuoju tapytoju Baltijos šalyse paskelbė Dominyką

Jaunojo dizainerio prizas 2021

JAUNOJO DIZAINERIO PRIZAS: 2021 metų parodos atidarymas ir apdovanojimai

2021 birželio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos (VDA) parodų salėje „Titanikas“ įvyks konkurso parodos „Jaunojo dizainerio prizo 2021“ atidarymas ir laureatų apdovanojimai. Šiemet konkursui pateiktos 62 paraiškos iš VDA,

ginei_fo_210400_tit_xxx

MIESTOVAIZDŽIO BALSAI: Stipendija už tarpukario modernizmo ir medžio tyrinėjimus

2021 balandžio 122 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiemet Viktoro Kuprevičiaus vardo stipendiją nuspręsta skirti Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Menų fakulteto II kurso magistrantei Mildai Gineikaitei už jos bakalauro darbą – kūrybinį projektą

stoti_ko_210300_e01_xxx

SKELBIAMAS TARPTAUTINIS KONKURSAS: Vilniui reikia ikoniškos geležinkelio stoties idėjų

2021 kovo 48 KomentaraiPILOTAS.LT

Stoties rajoną iš esmės pertvarkyti ketinantis Vilnius, kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG), ką tik paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti. Tokio kompleksiškumo konkursas, kai

Titulinis pav.: Be pavadinimo No. 1, A.Malukienė

PUBLIKA PASIRINKO LIETUVĘ: Latvijoje baigėsi „Nordic & Baltic Young Artist Award 2020″

2021 vasario 8Be komentarųPILOTAS.LT

Penktą kartą įvykusiame šiuolaikinio meno konkurse Latvijoje „Nordic & Baltic Young Artist Award 2020″ daugiausia publikos simpatijų pelnė VDA Vilniaus fakulteto Tapybos katedros absolventė Akvilė

Žygimantė Elena Jakštaitė

KYLANTI KINO ŽVAIGŽDĖ: Lietuvė – tarp ryškiausių debiutuojančių Europos aktorių

2021 sausio 131 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvių aktorė Žygimantė Elena Jakštaitė pakviesta dalyvauti Europos kiną populiarinančios organizacijos „European Film Promotion“ tarptautinėje programoje – „European Shooting Stars“, skirtoje kylančioms Europos kino žvaigždėms.