images_straipsniu_foto_1422_rutka_po_111200_e01_xxx

NAUJASIS VICEMINISTRAS//NETOLERUOS PRARAJOS TARP PAVELDOSAUGOS IR GYVENIMO

Šiandien Kultūros viceministru pradėjęs dirbti architektas ir paveldosaugininkas Gediminas Rutkauskas mano, kad Lietuvos paveldosauga išgyvena gilią krizę. „Pilietinis karas tarp modernistų ir retrospektyvininkų yra pernelyg užsitęsęs ir pražūtingas patiems paveldo objektams bei tautos identitetui, tam tikra prasme,“ sakė naujasis viceministras portalui PILOTAS.LT.

„Paveldosauga – paveldosaugai yra ydinga sistema, absoliučiai netinkama taikos sąlygomis. Paveldosauga gali atlikti valstybės iškeltus uždavinius tik tuomet, kai ji reflektuoja socialinę, kultūrinę ir ekonominę aplinką. Dabar Lietuvoje to nėra. Be konstruktyvaus socialinio dialogo nėra įmanoma jokia reali paveldosauga apskritai,“- sakė G.Rutkauskas. Viceministro manymu, visuomenė sutrikdyta – jai niekas dorai nepaaiškina, kas yra paveldosauga ir ko ji siekia. Be to, praraja tarp architektų ir paveldosaugininkų yra pernelyg didelė, verčianti ištisus projektus bei planavimo procesus defomuotis arba tiesiog žlugti.

„Lietuva panašias įtampas ir deformacijas pergyveno pokaryje. 20 metų po nepriklausomybės atkūrimo neturime gyventi niekam nenaudingų paveldosauginių įtampų fone. Tai kenkia pačiam paveldui, kurį dar turime. Tai kenkia ir valstybei.“- portalui PILOTAS.LT sakė G.Rutkauskas. Viceministras taip pat akcentavo, kad būtina išmokti gerinti paveldo objektų būklę minimalios intervencijos būdu.

Paklaustas, kokių darbų viceministro kabinete bus imtasi pirmiausiai, G.Rutkauskas atsakė – „prašysime Paveldo departamento reikliai ir dalykiškai įvertinti Lietuvos paveldosaugos sistemos darbą per pastaruosius 20 metų. Svarbu, kad patys paveldosaugos pareigūnai savikritiškai įvertintų sistemos būklę. Be abejo, prašysime tą patį vertinimą atlikti ir kitų visuomenės segmentų, turinčių reikalų su paveldosauga. Svarstysime, tarsimės, keisime. Pokyčiai šiandieną būtini, tai akivaizdu.“

G.Rutkauskas pareigose pakeitė į Klaipėdos miesto savivaldybę grįžusią Nijolę Laužikienę, kuri ten eis Ugdymo ir kultūros departamento vadovės pareigas. Iki šiol G.Rutkauskas buvo Vilniaus Senamiesčio atnaujinimo agentūros direktorius. Naujasis viceministras rūpinsis paveldu, užsienio ryšiais ir informacinėmis sistemomis, susijusiomis su muziejais ir bibliotekomis. Kultūros ministerijoje dirba dar du viceministrai: Stanislavas Vidtmannas kuruoja tautinių mažumų, Deividas Staponkus –  meno klausimus.

Kalbėjosi Audrys Karalius

Komentarai

  1. Estijoje,Talino senamiestyje ir aplink jį statomi labai modernios architektūros,tačiau subtiliai priderinti prie aplinkos pastatai ar antstatai (stikliniai taip pat). Čia nebandoma eiti istoristiniu keliu,imituojant gelžbetoninį renesansą ar atkūrinėti buvusius statinius iš piešinių,modernūs pastatai sėkmingai dera su puoselėjimu paveldu,jų autoriai teigiamai vertinami ir Europos kontekste (apie tai teko skaityti ir Pilote)Gal gerb. Lietuvos paveldosaugininkai galėtų artimiau susipažinti su Estijos paveldosaugos teorija ir praktika ?

  2. A6 irgi prisidedu prie sveikinimų Gediminui – panašu, kad ministerijoje formuojasi nebloga ir kūrybiška komanda.

  3. skaitau ir savo akimis netikiu. negi galu gale toje sistemoje atsirado nors vienas protingas zmogus???

  4. Ger. Vilmantai Rutkauskai, jus mums esate brangus, idomus ir nepakartojamas.
    Pirmadieni 8:00 jūsų neapdairaus paspaudimo padariniai bus likviduoti ir jūs vėl reguliariai gausite PILOTAS.LT naujienlaiškius.
    Ta proga leisime sau ir jūsų šio bei to paprašyti: būkite toks malonus ir susiraskite savo komentarams dar vieną tema. Jūsų firminė krikščionybės plūdimo transliacija galbūt labiau tiktų Marijos radijo tinklapyje…

  5. Gerb. Piloto Redakcija,
    netyčia matyt kažkur paspaudžiau – ir taip kažkaip netyčia atsisakiau atsiunčiamos prenumeratos.
    Jei būtų įmanona, atitaisykit mano neapdairumą.
    Žinau, kad nesu jums priimtinas, todėl kažkiek lieku dėkingas už pakantumą. Jei yra ar bus jums kas nepriimtina, trinkit, nieko baisaus tame. Juk jūs irgi rašot ką norit (o ne ką reikia).
    CHA


  6. Antra strėlė – į dievo langus.
    Tai reiškia, kad Lietuvoje visos božo nycos yra okupacinės (kryžiuočių darbo tęsėjos), tad turi būti įvardintos ne žydkultūros paveldo objektais, o okupaciniais palikimo objektais. O vatikaniniai LT ilgaskverniai – lai eina dirbti, arba kur nori.

  7. Is erzelio panasu, kad naujasis viceministras pirmaja strele paleido idealiai tiksliai. Stai kaip suputojo, susnypste visas paveldogalviu gyvatynas.
    Kai vaikysteje zaisdavome juru musi, tokiu atveju saukdavome – pataiiikeee!
    Lauksim antros streles.

  8. Sveikinu Gediminą, linkiu sėkmės.

  9. Štai ir grasinimai: nespėjo viceministru tapti, o jau „netoleruos pilietinio karo“. Nėra jokio pilietinio karo tarp paminklosaugininkų. Yra tik nepasotinamas verslo ryklių noras naikinamo paveldo sąskaita pastatyti kuo daugiau nekilnojamo turto ‘vienetų’ senamiesčiuose.
    Vienoje fronto linijoje yra paveldą gerbiantys, o kitoje pusėje – nekilnojamojo turto plėtros asociacijos šalininkai.
    Gaila, kad kultūros ministras pasirinko ne paminklosaugininką, o antipaminklosaugininką.

  10. Gediminas Kontrimas facebooke cituoja seimo narį Naglį Puteikį:
    „Dar viena liberartariškai mąstančių politikų ir priešiškų paveldui architektų pergalė. Nepavykus sunaikinti Kultūros paveldo komisijos, ji bandoma sugriauti iš vidaus paskiriant Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos šalininkus į jo sudėtį,o taip pat ir iš išorės, į politinius postus parenkant sovietinio stiliaus paveldo griovėjų, tokių kaip Jonas Glemaža mokinius ir gerbėjus. Nesiryžčiau Gediminą Rutkauską vadinti paminklosaugininku, nes jis yra aršus „stiklaininių“ ir „betonoidinių“ pastatų-naujadarų senamiesčiuose statybos šalininkas ir ne mažiau aršus autentiškų detalių paveldiniuose pastatuose naikinimo rėmėjas. Jis ne kartą viešai parėmė nederančių prie senamiesčių naujų pastatų statybą istorinėse miestų zonose, taip pat pritarė Aušros Vartų senovinių interjero detalių naikinimui ir pan. Todėl jį reikėtų vadinti ne paminklosaugininku, o naujosios architektūros senamiesčiuose apologetu ir autentiškų detalių pakeitimo šiuolaikinėmis statybinėmis medžiagomis šalininku. Paveldo ir autentiškumo saugojimui toks paskyrimas kelia didžiulę grėsmę, nes neabejotinai tuoj pat prasidės dangoraižių ir beveik aukštybinių pastatų protegavimas senamiesčiuose, panaudojant Kultūros ministerijos svertus.“

  11. Anuziui. Gerbiamasis Anuzi, manau, kad p. Rutkauskas pasakė būtent tą, ką norėjo, ir kalbėjo būtent apie modernizmą bei su juo susijusią pasaulėžiūrą. Pagaliau, mūsų miestų planavimas ir architektūrinai projektai (tarp jų laimintieji konkursus), netgi metrų gerai įvertinti studentų darbai, deja, yra modernistiniai – tiek pavidalu, tiek (ypač) dvasia. Totalitarizmas valdo mus, vis dar :-(. Gi „šiuolaikinis“ XXI a. pradžioje reiškia visai kitus dalykus. Lietuvoje tikrai yra šiuolaikiškai mąstančių architektų ir miestų planuotojų (vad. urbanistų), ypač jaunimo, – tik jie nelaimi konkursų, negauna didesnių užsakymų ir šiaip jau piktybiškai laikomi baltomis varnomis. Deja…

  12. ambicingas pareiskimas. ziuresim ziuresim.

  13. Gerbiama Jurate be reikalo veliasi i modernizmo, kaip stilistikos, kritika. Suprasciau, kad viceministras kalba ne apie modernizma, kaip stiliu, o apie siuolaikinius projektus apskritai, realizuacijos laikmecio prasme.

  14. „Pilietinis karas tarp modernistų ir retrospektyvininkų“ yra plėtros verslo sukurtas ir nesąžiningai eskaluojamas mitas (kaip ir tariamas visuomenės „tamsumas“). Kita vertus, modernizmas baigėsi prieš 40 metų, o mūsų vadinamasis „architektūros elitas“ (ir jį palaikantys vadinamieji „paveldosaugininkai“) vis dar iš vystyklų neišsikapsto – tikri „modernizmo retrospektyvininkai“ 🙂
    Iš tiesų takoskyra kitur – tarp privačių asmenų (net jei jie – valstybės tarnautojai) siekio bet kuria kaina pasipelnyti iš viešųjų gėrybių (prichvatizuoti, pasikorumpuoti…) ir visuomenės bandymų ginti viešąjį interesą (išsaugoti gamtą, paveldą, tautos etines vertybes, kultūrą).
    Be to, kada pagaliau Lietuvoje bus suvokta, kad architektūra yra visai kita profesija negu architektūros paveldo apsauga? Kodėl nei vienas tapytojas netvirtina, jog savaime yra ir tapybos restauratorius? Tapytojai protingesni? padoresni?… Juk šios profesijos reikia mokytis, bent jau antrosios pakopos (magistro) konservavimo-restauravimo studijas baigti, kaip yra daugumoje valstybių. Deja, Lietuvos aukštosiose mokyklose šios srities specialistai (nei architektūros, nei miestų planavimo, nei kraštovaizdžio) nerengiami – taigi norintieji turėtų mokytis užsienyje.
    Todėl pirmiausia reikia imtis specialistų rengimo – bent kelias valstybines stipendijas studijoms užsienyje įsteigti. Skubiai reikia panaikinti ir pseudo atestatus, kuriuos KPD išduoda išklausiusiems … 2 dienų paveldosaugos kursus. Na, bet jei per dvi dienas galima įgyti profesiją, kam tuomet aukštosios mokyklos???
    Ir paskutinis klausimas – kodėl Lietuvoje (priešingai šiuolaikinėms kultūros raidos tendencijoms) „stiklainiai“ yra „modernusis gėris“, o palaikoma ir tęsiama istorinė ir tradicinė aplinka – „retrospektyvusis blogis“?

  15. esu maloniai nustebintas, kad kulturineje valdzioje ima daugeti protingu galvu ir intelekto.
    taip pat bandyciau nepatiketi, kad komentatorius Arturas Imbrasas yra tas pats Arturas, kuris knygas raso. aname tiek daug izvalgu ir verbalines elegancijos, o sitame – tik primityvi krasnuchos formule visiems gyvenimo atvejams. koks nemalonus vardo ir pavardes sutapimas.

  16. imbrasas teisingai galvoja del lovio , taciau yra visgi tautoj zmoniu kurie prie lovio net neina . net nebando .

  17. kazkokie kvaili rasinejimai . argi ministerijose buna kitokiu , tik dori ir protingi , ir visi ten buna kad tik lietuvai butu geriau . ir vis daug nuveikia. o ties vagia masinas dar turi garbes kodeksa …

  18. Visi protingi ir dori kol prie lovio nepripuola.

  19. Galu gale ziebiasi maza viltis, kad kazkas imsis paveldo reikalu is esmes. Geriau veliau, negu niekad.

  20. Sveikinu ! Protingas ir doras zmogus. Daug nuveiks, jei issilaikys balne.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Nuotrauka Almanto Bružo

TĘSIA ISTORINIŲ PASTATŲ ATNAUJINIMĄ: KTU įgyvendina tvarumo reikalavimus

2025 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno technologijos universitetas (KTU) tęsia istorinių pastatų atnaujinimą. Modernizavimo planai rengiami pastatams A.Mickevičiaus ir Gedimino gatvėse, ruošiamasi atnaujinti ir KTU Centrinių rūmų eksterjerą. NEATSIEJAMA EUROPOS

Vilniaus senamiestis

DAUGIAU AUTENTIKOS IR DARNOS: Patvirtintas Vilniaus istorinio centro valdymo planas

2025 birželio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministras Šarūnas Birutis patvirtino Vilniaus istorinio centro – UNESCO pasaulio paveldo vietovės – valdymo planą. Šį strateginį dokumentą parengė Vilniaus miesto savivaldybė ir Kultūros

pasta_kl_250600_e01_xxx

NAUJOS KARTOS KULTŪROS FLAGMANAS: Parengta Klaipėdos centrinio pašto įveiklinimo koncepcija

2025 birželio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai parengta Klaipėdos centrinio pašto įveiklinimo koncepcija. Anot koncepcijos kūrėjų, šis mokslo ir meno centras turėtų būti kuriamas kaip naujos kartos kultūros flagmanas, skirtas mokslo

siaur_gl_250600_e02_xxx

SIAURUKAS VEŽA: Kelionė į Surdegio siaurojo geležinkelio stotį ir gegužinė 90-ųjų ritmu

2025 birželio 6Be komentarųPILOTAS.LT

VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ jau antrus metus iš eilės rengia gegužinę, įkvėptą 90-ųjų diskotekos ritmų. Šiemet šis renginys organizuojamas Aukštaitijos siaurojo geležinkelio Surdegio stotyje, o

Namas E.Ožeškienės g. 33 Kaune (arch. A.Funkas, 1937 m.).

STOJO GINTI AUTENTIŠKĄ TINKĄ: Gyventojų kreipimasis pasiekė Paveldo komisiją

2025 balandžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinė kultūros paveldo komisija pastarosiomis savaitėmis sprendė konfliktą tarp E.Ožeškienės g. 33, Kaune, esančio modernistinio pastato gyventojų ir paveldosaugos bei rangos institucijų. Gyventojų kreipimasis pasiekė

urehe_pl_250300_e01_xxx

PAVELDAS YRA NAMAI: Vilniuje vyks trečioji vieša UREHERIT konferencija

2025 kovo 21Be komentarųPILOTAS.LT

UREHERIT kartu su Lietuvos architektų sąjunga organizuoja trečiąją viešą konferenciją. Konferencija vyks balandžio 11 dieną Vilniuje. Šių metų tema – „Reconstructing Ukraine: Heritage is home“

dujus_kl_250300_tit_xxx

SUSKAMBĖS VARPAIS: Klaipėdoje baigia atgimti senoji dujų saugykla

2025 kovo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje baigia atgimti senoji dujų saugykla. Anksčiau sutvarkytame dujų saugyklos pastate įrengta senovinių automobilių ekspozicija, o baigiamame tvarkyti dabar – varpų ekspozicija. Kaip praneša Kultūros

Vilniaus balkonai

INVESTUOS Į ISTORINĘ STATYBĄ: Vilniaus miesto savivaldybė skiria 8 mln. eurų

2025 kovo 4Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė į paveldo apsaugos objektų ir istoriškai vertingų pastatų tvarkymą šiais metais investuos 8 mln. eurų. Dar 1,6 mln. eurų paveldo apsaugai skirs

Foto: Audriaus Solomino.

RESTAURATORIŲ AKIMIS: Sapiegų rūmuose organizuojamos restauravimo dirbtuvės

2025 vasario 28Be komentarųPILOTAS.LT

Rytoj Sapiegų rūmuose organizuojamos restauravimo dirbtuvės. Šio užsiėmimo tikslas – matyti restauratoriaus akimis. Kovo 1 dieną (šeštadienį) 14 val. Sapiegų rūmuose, Vilniuje vyks „Restauravimo ABC“

susit_km_250200_e01_xxx

SUSITIKIMAS KULTŪROS MINISTERIJOJE: Sukvietė architektų ir paveldosaugininkų bendruomenę

2025 vasario 20Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministras Šarūnas Birutis ir kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė susitiko su Kultūros paveldo ekspertų asociacijos, Lietuvos Respublikos restauratorių sąjungos, Lietuvos architektų rūmų, Lietuvos architektų

arka_pl_250200_e01_xxx

ĮERDVINTOS ISTORIJOS: Galerijos „Arka“ 35-mečiui skirta archyvinė ekspozicija

2025 vasario 17Be komentarųPILOTAS.LT

Galerija „Arka“, viena pirmųjų nepriklausomos Lietuvos parodinių erdvių, pakvietė į ypatingą jubiliejinę parodą „Arka’35: įerdvintos istorijos“. Vasario 20 dieną atidaroma ekspozicija lankytojams atskleis tris su

zemai_us_250100_e03_xxx

LIETUVIŠKOJI AMERIKA: Augustino ir Aistės Žemaičių parengto vadovo pristatymas Kaune

2025 sausio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kauno Ąžuolyno bibliotekoje (buvusi Kauno apskrities viešoji biblioteka) rengiamas išskirtinio Augustino ir Aistės Žemaičių parengto vadovo po lietuviškąją Ameriką – knygos „Gabalėliai Lietuvos: Amerika“

veliu_po_250100_e01_xxx

KULTŪROS VICEMINISTRĖ I.VELIUTĖ: Kultūra yra kasdienio gyvenimo prieskonis

2025 sausio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien pareigas pradeda eiti kultūros viceministrė Ingrida Veliutė. Jos atsakomybių sritys – kultūros paveldo ir atminties institucijų, kultūros turinio skaitmeninimo ir jo panaudojimo politikos formavimas.

Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus

PASKIRSTĖ 2 MLN. EURŲ: Finansuos Kultūros ministerijai pavaldžių muziejų projektus

2025 sausio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministro įsakymu nacionalinių ir valstybinių muziejų, kurie pavaldūs Kultūros ministerijai, 69-iems projektams paskirstyti 2 mln. eurų. Tai 400 tūkst. eurų daugiau nei pernai. Muziejų kilnojamosioms kultūros

Ugniagesių rūmai Kaune

DAUGIAU ATNAUJINTŲ FASADŲ: Kaunas tęsia istorinių pastatų tvarkymo rėmimą

2024 gruodžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Kaunas jau vienuoliktus metus tęsia miesto istorinių pastatų fasadų ir dekoro elementų atnaujinimo rėmimo programą. Pranešama, kad prioritetu čia žada išlikti UNESCO ir Europos paveldo

jauni_ci_241100_e01_xxx

SKAITMENIZUOS LIETUVIŠKĄJĮ PAVELDĄ ČIKAGOJE: V.Petrulio komanda kurs skaitmeninius dvynius

2024 lapkričio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno technologijos universiteto (KTU) komanda imasi kurti lietuviškojo architektūros paveldo Čikagoje skaitmeninius dvynius, siekiant aktualizuoti ir išsaugoti bent skaitmeniniu formatu ne Lietuvos teritorijoje esantį, tačiau

traku_pl_240900_e01_xxx

MIESTAS IR ŽMONĖS: Tarptautinė konferencija dėl Trakų senamiesčio gaivinimo

2024 rugsėjo 23Be komentarųPILOTAS.LT

Trakuose rengiama tarptautinę konferencija „Miestas ir žmonės: tvaraus, kultūros paveldu grįsto Trakų senamiesčio atgaivinimo link“. Konferencija siekiama atskleisti kultūros paveldo pamatinį vaidmenį ir potencialą gaivinant

Birštonas

PAVELDO DIENOS BIRŠTONE: 3 aktualios paskaitos ir renesanso vakaras

2024 rugsėjo 4Be komentarųPILOTAS.LT

Jau rytoj Lietuvoje prasidės didžiausias kultūros paveldo pažinimui skirtas renginys, vykstantis visoje Europoje – Europos paveldo dienos. Jis dar kartą atkreips visuomenės dėmesį į gausius

Nida

SIEKS TVARIOS PLĖTROS: Neringa įstojo į Pasaulio paveldo miestų organizaciją

2024 rugsėjo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Neringa oficialiai įstojo į Pasaulio paveldo miestų organizaciją (Organization of World Heritage Cities (OWHC)). Tokiam žingsniui dar gegužės mėnesį pritarė Neringos savivaldybės taryba. VIENIJA PER

tarsa_pl_240800_e02_xxx

ĮVEDĖ TARŠOS MOKESTĮ: Kauno senamiestyje apmokestintas pravažiavimas tranzitu

2024 rugpjūčio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Siauras Kauno senamiesčio gatveles kelionėms trumpinti besirenkantys vairuotojai raginami susimąstyti ir šio įpročio atsisakyti. Priešingu atveju už kiekvieną pravažiavimą Sumažintos taršos zonoje (STZ) teks susimokėti

Grey minimalist business project presentation  - 1

KULTŪROS ERDVIŲ FESTIVALIS: Prisistatys 16 naujų ir atnaujintų įstaigų

2024 rugpjūčio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija rengia kultūros erdvių festivalį „16“. Festivalyje bus galima aplankyti net 16 per pastaruosius metus atnaujintų ar visiškai naujų kultūros įstaigų visoje Lietuvoje: teatrų,

pavel_lt_240400_e01_xxx

NUSIPELNĘ PAVELDUI: Profesinės šventės dieną apdovanojo paveldosaugininkus

2024 balandžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Balandžio 18-ąją pasaulyje minint Tarptautinę paminklų ir paminklinių vietų apsaugos dieną Kultūros paveldo departamentas (KPD) prie Kultūros ministerijos savo profesinę šventės dieną šventė neseniai baigtuose

Didžiosios kapinės

IŠSAUGOTI ATEITIES KARTOMS: Didžiųjų kapinių idėjų konkursas Rygoje

2024 vasario 7Be komentarųPILOTAS.LT

Rygos miestas neseniai paskelbė istorinių kapinių išsaugojimo tarptautinį architektūros idėjų konkursą. Rengėjai tikisi projektinių idėjų, kaip pagarbiai išsaugoti ateities kartoms Didžiųjų kapinių palaidojimus, jų kultūrines-istorines ir

Mėlynasis skydas

MĖLYNOJO SKYDO GARANTIJOS: Kultūros paminklus žymės pagal Hagos konvenciją

2024 sausio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos kultūros paminklai bus pažymėti „Mėlynojo skydo“ (Blue Shield) ženklu. Tai UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencijoje, kuri dar žinoma kaip Hagos konvencija,

Atlantas

ISTORINIAI PASTATAI ATRODYS GERIAU: Vilnius paleidžia atnaujintą tvarkymo paramos programą

2024 sausio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra jau priima gyventojų prašymus finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės tvarkymą. Nuo šiol į dalinį finansavimą gali pretenduoti ne tik Senamiestyje, bet