images_straipsniu_foto_1422_rutka_po_111200_e01_xxx

NAUJASIS VICEMINISTRAS//NETOLERUOS PRARAJOS TARP PAVELDOSAUGOS IR GYVENIMO

Šiandien Kultūros viceministru pradėjęs dirbti architektas ir paveldosaugininkas Gediminas Rutkauskas mano, kad Lietuvos paveldosauga išgyvena gilią krizę. „Pilietinis karas tarp modernistų ir retrospektyvininkų yra pernelyg užsitęsęs ir pražūtingas patiems paveldo objektams bei tautos identitetui, tam tikra prasme,“ sakė naujasis viceministras portalui PILOTAS.LT.

„Paveldosauga – paveldosaugai yra ydinga sistema, absoliučiai netinkama taikos sąlygomis. Paveldosauga gali atlikti valstybės iškeltus uždavinius tik tuomet, kai ji reflektuoja socialinę, kultūrinę ir ekonominę aplinką. Dabar Lietuvoje to nėra. Be konstruktyvaus socialinio dialogo nėra įmanoma jokia reali paveldosauga apskritai,“- sakė G.Rutkauskas. Viceministro manymu, visuomenė sutrikdyta – jai niekas dorai nepaaiškina, kas yra paveldosauga ir ko ji siekia. Be to, praraja tarp architektų ir paveldosaugininkų yra pernelyg didelė, verčianti ištisus projektus bei planavimo procesus defomuotis arba tiesiog žlugti.

„Lietuva panašias įtampas ir deformacijas pergyveno pokaryje. 20 metų po nepriklausomybės atkūrimo neturime gyventi niekam nenaudingų paveldosauginių įtampų fone. Tai kenkia pačiam paveldui, kurį dar turime. Tai kenkia ir valstybei.“- portalui PILOTAS.LT sakė G.Rutkauskas. Viceministras taip pat akcentavo, kad būtina išmokti gerinti paveldo objektų būklę minimalios intervencijos būdu.

Paklaustas, kokių darbų viceministro kabinete bus imtasi pirmiausiai, G.Rutkauskas atsakė – „prašysime Paveldo departamento reikliai ir dalykiškai įvertinti Lietuvos paveldosaugos sistemos darbą per pastaruosius 20 metų. Svarbu, kad patys paveldosaugos pareigūnai savikritiškai įvertintų sistemos būklę. Be abejo, prašysime tą patį vertinimą atlikti ir kitų visuomenės segmentų, turinčių reikalų su paveldosauga. Svarstysime, tarsimės, keisime. Pokyčiai šiandieną būtini, tai akivaizdu.“

G.Rutkauskas pareigose pakeitė į Klaipėdos miesto savivaldybę grįžusią Nijolę Laužikienę, kuri ten eis Ugdymo ir kultūros departamento vadovės pareigas. Iki šiol G.Rutkauskas buvo Vilniaus Senamiesčio atnaujinimo agentūros direktorius. Naujasis viceministras rūpinsis paveldu, užsienio ryšiais ir informacinėmis sistemomis, susijusiomis su muziejais ir bibliotekomis. Kultūros ministerijoje dirba dar du viceministrai: Stanislavas Vidtmannas kuruoja tautinių mažumų, Deividas Staponkus –  meno klausimus.

Kalbėjosi Audrys Karalius

Komentarai

 1. Estijoje,Talino senamiestyje ir aplink jį statomi labai modernios architektūros,tačiau subtiliai priderinti prie aplinkos pastatai ar antstatai (stikliniai taip pat). Čia nebandoma eiti istoristiniu keliu,imituojant gelžbetoninį renesansą ar atkūrinėti buvusius statinius iš piešinių,modernūs pastatai sėkmingai dera su puoselėjimu paveldu,jų autoriai teigiamai vertinami ir Europos kontekste (apie tai teko skaityti ir Pilote)Gal gerb. Lietuvos paveldosaugininkai galėtų artimiau susipažinti su Estijos paveldosaugos teorija ir praktika ?

 2. A6 irgi prisidedu prie sveikinimų Gediminui – panašu, kad ministerijoje formuojasi nebloga ir kūrybiška komanda.

 3. skaitau ir savo akimis netikiu. negi galu gale toje sistemoje atsirado nors vienas protingas zmogus???

 4. Ger. Vilmantai Rutkauskai, jus mums esate brangus, idomus ir nepakartojamas.
  Pirmadieni 8:00 jūsų neapdairaus paspaudimo padariniai bus likviduoti ir jūs vėl reguliariai gausite PILOTAS.LT naujienlaiškius.
  Ta proga leisime sau ir jūsų šio bei to paprašyti: būkite toks malonus ir susiraskite savo komentarams dar vieną tema. Jūsų firminė krikščionybės plūdimo transliacija galbūt labiau tiktų Marijos radijo tinklapyje…

 5. Gerb. Piloto Redakcija,
  netyčia matyt kažkur paspaudžiau – ir taip kažkaip netyčia atsisakiau atsiunčiamos prenumeratos.
  Jei būtų įmanona, atitaisykit mano neapdairumą.
  Žinau, kad nesu jums priimtinas, todėl kažkiek lieku dėkingas už pakantumą. Jei yra ar bus jums kas nepriimtina, trinkit, nieko baisaus tame. Juk jūs irgi rašot ką norit (o ne ką reikia).
  CHA


 6. Antra strėlė – į dievo langus.
  Tai reiškia, kad Lietuvoje visos božo nycos yra okupacinės (kryžiuočių darbo tęsėjos), tad turi būti įvardintos ne žydkultūros paveldo objektais, o okupaciniais palikimo objektais. O vatikaniniai LT ilgaskverniai – lai eina dirbti, arba kur nori.

 7. Is erzelio panasu, kad naujasis viceministras pirmaja strele paleido idealiai tiksliai. Stai kaip suputojo, susnypste visas paveldogalviu gyvatynas.
  Kai vaikysteje zaisdavome juru musi, tokiu atveju saukdavome – pataiiikeee!
  Lauksim antros streles.

 8. Sveikinu Gediminą, linkiu sėkmės.

 9. Štai ir grasinimai: nespėjo viceministru tapti, o jau „netoleruos pilietinio karo“. Nėra jokio pilietinio karo tarp paminklosaugininkų. Yra tik nepasotinamas verslo ryklių noras naikinamo paveldo sąskaita pastatyti kuo daugiau nekilnojamo turto ‘vienetų’ senamiesčiuose.
  Vienoje fronto linijoje yra paveldą gerbiantys, o kitoje pusėje – nekilnojamojo turto plėtros asociacijos šalininkai.
  Gaila, kad kultūros ministras pasirinko ne paminklosaugininką, o antipaminklosaugininką.

 10. Gediminas Kontrimas facebooke cituoja seimo narį Naglį Puteikį:
  „Dar viena liberartariškai mąstančių politikų ir priešiškų paveldui architektų pergalė. Nepavykus sunaikinti Kultūros paveldo komisijos, ji bandoma sugriauti iš vidaus paskiriant Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos šalininkus į jo sudėtį,o taip pat ir iš išorės, į politinius postus parenkant sovietinio stiliaus paveldo griovėjų, tokių kaip Jonas Glemaža mokinius ir gerbėjus. Nesiryžčiau Gediminą Rutkauską vadinti paminklosaugininku, nes jis yra aršus „stiklaininių“ ir „betonoidinių“ pastatų-naujadarų senamiesčiuose statybos šalininkas ir ne mažiau aršus autentiškų detalių paveldiniuose pastatuose naikinimo rėmėjas. Jis ne kartą viešai parėmė nederančių prie senamiesčių naujų pastatų statybą istorinėse miestų zonose, taip pat pritarė Aušros Vartų senovinių interjero detalių naikinimui ir pan. Todėl jį reikėtų vadinti ne paminklosaugininku, o naujosios architektūros senamiesčiuose apologetu ir autentiškų detalių pakeitimo šiuolaikinėmis statybinėmis medžiagomis šalininku. Paveldo ir autentiškumo saugojimui toks paskyrimas kelia didžiulę grėsmę, nes neabejotinai tuoj pat prasidės dangoraižių ir beveik aukštybinių pastatų protegavimas senamiesčiuose, panaudojant Kultūros ministerijos svertus.“

 11. Anuziui. Gerbiamasis Anuzi, manau, kad p. Rutkauskas pasakė būtent tą, ką norėjo, ir kalbėjo būtent apie modernizmą bei su juo susijusią pasaulėžiūrą. Pagaliau, mūsų miestų planavimas ir architektūrinai projektai (tarp jų laimintieji konkursus), netgi metrų gerai įvertinti studentų darbai, deja, yra modernistiniai – tiek pavidalu, tiek (ypač) dvasia. Totalitarizmas valdo mus, vis dar :-(. Gi „šiuolaikinis“ XXI a. pradžioje reiškia visai kitus dalykus. Lietuvoje tikrai yra šiuolaikiškai mąstančių architektų ir miestų planuotojų (vad. urbanistų), ypač jaunimo, – tik jie nelaimi konkursų, negauna didesnių užsakymų ir šiaip jau piktybiškai laikomi baltomis varnomis. Deja…

 12. ambicingas pareiskimas. ziuresim ziuresim.

 13. Gerbiama Jurate be reikalo veliasi i modernizmo, kaip stilistikos, kritika. Suprasciau, kad viceministras kalba ne apie modernizma, kaip stiliu, o apie siuolaikinius projektus apskritai, realizuacijos laikmecio prasme.

 14. „Pilietinis karas tarp modernistų ir retrospektyvininkų“ yra plėtros verslo sukurtas ir nesąžiningai eskaluojamas mitas (kaip ir tariamas visuomenės „tamsumas“). Kita vertus, modernizmas baigėsi prieš 40 metų, o mūsų vadinamasis „architektūros elitas“ (ir jį palaikantys vadinamieji „paveldosaugininkai“) vis dar iš vystyklų neišsikapsto – tikri „modernizmo retrospektyvininkai“ 🙂
  Iš tiesų takoskyra kitur – tarp privačių asmenų (net jei jie – valstybės tarnautojai) siekio bet kuria kaina pasipelnyti iš viešųjų gėrybių (prichvatizuoti, pasikorumpuoti…) ir visuomenės bandymų ginti viešąjį interesą (išsaugoti gamtą, paveldą, tautos etines vertybes, kultūrą).
  Be to, kada pagaliau Lietuvoje bus suvokta, kad architektūra yra visai kita profesija negu architektūros paveldo apsauga? Kodėl nei vienas tapytojas netvirtina, jog savaime yra ir tapybos restauratorius? Tapytojai protingesni? padoresni?… Juk šios profesijos reikia mokytis, bent jau antrosios pakopos (magistro) konservavimo-restauravimo studijas baigti, kaip yra daugumoje valstybių. Deja, Lietuvos aukštosiose mokyklose šios srities specialistai (nei architektūros, nei miestų planavimo, nei kraštovaizdžio) nerengiami – taigi norintieji turėtų mokytis užsienyje.
  Todėl pirmiausia reikia imtis specialistų rengimo – bent kelias valstybines stipendijas studijoms užsienyje įsteigti. Skubiai reikia panaikinti ir pseudo atestatus, kuriuos KPD išduoda išklausiusiems … 2 dienų paveldosaugos kursus. Na, bet jei per dvi dienas galima įgyti profesiją, kam tuomet aukštosios mokyklos???
  Ir paskutinis klausimas – kodėl Lietuvoje (priešingai šiuolaikinėms kultūros raidos tendencijoms) „stiklainiai“ yra „modernusis gėris“, o palaikoma ir tęsiama istorinė ir tradicinė aplinka – „retrospektyvusis blogis“?

 15. esu maloniai nustebintas, kad kulturineje valdzioje ima daugeti protingu galvu ir intelekto.
  taip pat bandyciau nepatiketi, kad komentatorius Arturas Imbrasas yra tas pats Arturas, kuris knygas raso. aname tiek daug izvalgu ir verbalines elegancijos, o sitame – tik primityvi krasnuchos formule visiems gyvenimo atvejams. koks nemalonus vardo ir pavardes sutapimas.

 16. imbrasas teisingai galvoja del lovio , taciau yra visgi tautoj zmoniu kurie prie lovio net neina . net nebando .

 17. kazkokie kvaili rasinejimai . argi ministerijose buna kitokiu , tik dori ir protingi , ir visi ten buna kad tik lietuvai butu geriau . ir vis daug nuveikia. o ties vagia masinas dar turi garbes kodeksa …

 18. Visi protingi ir dori kol prie lovio nepripuola.

 19. Galu gale ziebiasi maza viltis, kad kazkas imsis paveldo reikalu is esmes. Geriau veliau, negu niekad.

 20. Sveikinu ! Protingas ir doras zmogus. Daug nuveiks, jei issilaikys balne.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Heritas

PAVELDO ĮKROVIMAS: Tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas“

2021 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjo 23 – 25 dienomis vyksta tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas‘21“. Ketvirtus metus vyksiantis paveldo festivalis vienija specialistus iš visos Lietuvos ir užsienio, valstybės bei

Lietuvos kultūros taryba

KULTŪROS MINISTERIJA: Bus keičiamas Lietuvos kultūros tarybos įstatymas

2021 rugsėjo 141 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros ministerija Seimo rudens sesijai teikia Lietuvos kultūros tarybos (LKT) įstatymo pakeitimą, kuriuo iš esmės bus keičiamas LKT finansavimo modelis. Kultūros ministras Simonas Kairys sako,

Kauno Bernardinų vienuolyno su Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia kompleksas tvarkomas nuo 2009-ųjų. Foto: ©PILOTAS.LT

ĮTRAUKIANTIS PAVELDAS: Sukvies simboliškosios Europos paveldo dienos

2021 rugsėjo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Europos paveldo dienos (EPD) šiemet kviečia intriguojančia tema „Įtraukiantis paveldas“. Tai ne tik vienas simboliškiausių Europos Tarybos inicijuotų renginių, bet jau nuoširdžiai pamėgtas visose penkiasdešimtyje

Fixus mobilis

PAVELDO MOKYMAI NERINGOJE: Rugsėji lankysis „FIXUS Mobilis“ komanda

2021 rugpjūčio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Projekto „FIXUS Mobilis“ komanda rugsėjį Nidoje ir Juodkrantėje rengia konsultacijas ir praktinius mokymus kultūros paveldo objektų, istorinių statinių valdytojams ir suinteresuotai visuomenei. VISKAS PRASIDEDA NUO

Valdovų rūmai

REIKIA VIENINGOS SISTEMOS: Siūloma reorganizuoti Kultūros paveldo centrą

2021 liepos 23Be komentarųPILOTAS.LT

Duomenys apie atliktus kultūros paveldo tyrimus šiandien yra išsibarstę po skirtingas įstaigas, o vieningos skaitmeninimo sistemos nėra. Valstybinė kultūros paveldo komisija pasiūlė reorganizuoti Kultūros paveldo

UNESCO

KAUNO ŽYGIS Į UNESCO: Vyksta svarbi komiteto asamblėjos sesija

2021 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Prasidėjo UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 44-oji asamblėjos sesija, kuri yra itin svarbi į UNESCO paveldo objektų sąrašą pretenduojančiam Kaunui. UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 44-oji asamblėjos

polocko-g-g-orzikausko-nuotrauka

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA: Statybų procesai Vilniaus senamiestyje neramina

2021 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Statybų procesai Vilniaus senamiestyje neramina tiek specialistus, tiek aktyvią visuomenę. Skundų gausa Valstybinę kultūros paveldo komisiją paskatino susitikti su visuomenės atstovais. Paaiškėjo, kad nuogąstavimai nėra

Oginskių paveldas

DINGUSIO PAVELDO SUGRĮŽIMAS: Oginskius menanti paroda Rietave

2021 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus šiandien atidaro parodą „Dingusio paveldo sugrįžimas“. Tai kartu ir kvietimas nauju žvilgsniu įvertinti šių praradimų mastą, raginimas imtis aktyvaus vaidmens

Siesikų dvaro sodyba

DAUGIAU PARAMOS PAVELDOTVARKAI: Papildomai paskirta 2 mln. eurų

2021 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Šių metų valstybės biudžete paveldui tvarkyti numatyti papildomi 2 mln. eurų. Kaip praneša Kultūros ministerija, papildomos lėšos leis ne tik tęsti seniau jau pradėtus tvarkybos

Malūnas

PASAKOJIMAI APIE MALŪNUS: Viešų paskaitų ciklas virtualiai

2020 gruodžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Projektas „Šiaurės sparnai: istorinių vėjo malūnų atminties archyvas“ skirtas Lietuvos vėjo malūnų paveldo tyrimams ir sklaidai, malūnų istorijai, atminčiai, išsaugojimo ir atgaivinimo klausimams. Vienas iš

Sprendimas dėl Kauno modernizmo architektūros įtraukimo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą bus priimtas kitų metų asamblėjoje. Foto: ©PILOTAS.LT

UNESCO PASAULIO PAVELDAS LIETUVOJE: Lūkesčiai, prioritetai ir galimybės

2020 gruodžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Seimas 2020-uosius yra paskelbęs UNESCO pasaulio paveldo Lietuvoje metais. Sėkmingas Kauno modernizmo architektūros kelias link Pasaulio paveldo sąrašo – ryškiausias šių metų rezultatas. UNESCO pasaulio

Nešk savo šviesą ir tikėk

UŽ NUOPELNUS KULTŪRAI: Įteikė 3 garbės ženklus „Nešk savo šviesą ir tikėk“

2020 lapkričio 272 KomentaraiPILOTAS.LT

Laikinai einantis kultūros ministro pareigas Mindaugas Kvietkauskas trims Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusiems žmonėms įteikė aukščiausius Kultūros ministerijos skiriamus apdovanojimus – garbės ženklus „Nešk savo

Kurmėnų mokykla

AMERIKONIŠKA KURNĖNŲ MOKYKLA: Prikėlė tarpukario mecenatystės pavyzdį

2020 lapkričio 161 KomentarasPILOTAS.LT

Tarpukariu statyta, tačiau daugiau kaip dešimtmetį neveikusi ir nykusi, Kurnėnų pagrindinė mokykla vėl atgavo pirminę išvaizdą. Šis Amerikos lietuvio suprojektuotas ir padovanotas pastatas prie Alytaus-Simno

Punia

KULTŪROS MINISTERIJA: Nustatyti 3 Kultūros kelių lygmenys

2020 lapkričio 133 KomentaraiPILOTAS.LT

Vadovaudamasi Kultūros kelių vystymo Lietuvoje koncepcija, kultūros ministerija patvirtino Kultūros kelių Lietuvoje lygmens nustatymo ir sertifikavimo tvarkos aprašą.   Šio aprašo reglamentuojama tvarka gali būti nustatyti

FIXUS Mobilis

„FIXUS MOBILIS“ KIMBA Į DARBUS: Suburtos 3 mobilios profesionalų komandos

2020 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Jau šį rudenį „FIXUS Mobilis“ komandos, sudarytos iš trijų skirtingų sričių profesionalų, kibs į darbus in situ: projekto metu mikroautobusais-dirbtuvėmis jos lankys ir atrinktus kultūros

vilni_pa_200800_e02_kaa

KVIEČIA „HERITAS‘20“: Kultūros paveldo festivalis prasidės diskusijomis

2020 rugsėjo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Spalio pradžioje rengiamas tarptautinis kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų festivalis „Heritas“ vienija specialistus, valstybės bei privačias organizacijas, viešąsias įstaigas, privačias įmones, ir visus, neabejingus kultūros

Merkinės bažnyčia

VIENA SENIAUSIŲ LIETUVOJE: Naujai suspindo Merkinės bažnyčia

2020 rugsėjo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Merkinėje naujai suspindo Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia. Tai viena seniausių bažnyčių Lietuvoje, kuri išsaugojo gotikinės architektūros bruožų. Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas,

Gelgaudiškio dvaras

KULTŪROS PAVELDO DIENOS: 350 renginių, 550 kultūros paveldo objektų

2020 rugsėjo 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvoje prasideda Europos paveldo dienos, kurios jau 27-tą kartą sieks atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros paveldą – mums atitekusį ankstesnių kartų palikimą. Šiemet jų

Misionierių sodai

NAUJŲ STATYBŲ PRAKTIKA: Vertingiausiuose paveldo teritorijose ribos pataisomis

2020 rugsėjo 103 KomentaraiPILOTAS.LT

Valstybinė kultūros paveldo komisija pritarė visuomeninei iniciatyvai uždrausti nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektų teritorijose statyti statinius, nesusijusius su paveldo objektų eksponavimu ar tvarkymu. KOMISIJA ANTRINA

Bartnininkų bažnyčia

GRAŽIAUSI GRIUVĖSIAI: Bus sutvarkytos Bartnininkų bažnyčios liekanos

2020 liepos 24Be komentarųPILOTAS.LT

Bus išsaugoti Vilkaviškio rajono Bartnininkų bažnyčios griuvėsiai. Vienais gražiausių Lietuvoje laikomų griuvėsių tvarkybos projektą parengė firmos „Senamiesčio projektai“ projektuotojai. Apsilankius Bartninkuose Vilkaviškio rajone dėmesį patraukia

Pasvalio sieurojo geležinkelio stotis

SIAUROJO GELEŽINKELIO PAVELDAS: Žygis, ekspedicija ir perspektyvos

2020 liepos 22Be komentarųPILOTAS.LT

Pasvalio rajono Pajiešmenių kultūros namuose įvyks renginys „Siaurukas: tarp nebūties ir atgimimo“. Po šio renginio organizuojami 2 dienų žygis bei mokslinė ekspedicija. Liepos 31 dieną

Vaidilutė Ščiglienė

PAVELDOSAUGININKŲ PIRMININKĖ: Vadovauti paveldo komisijai paskirta V.Ščiglienė

2020 birželio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Seimas Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininke neseniai paskyrė menotyrininkę dr. Vaidutę Ščiglienę. Iki šiol Valstybinės kultūros paveldo komisijos vadovės funkcijas atliko pirmininko pavaduotoja Andrijana Filinaitė.

Lietuvos kultūros taryba

ARTĖJA NAUJA KADENCIJA: Paskelbta Lietuvos kultūros tarybos narių paieška

2020 birželio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija paskelbė naujos kadencijos Lietuvos kultūros tarybos (LKT) narių rinkimų pradžią. Pretendentus į LKT narius gali siūlyti fiziniai ir juridiniai asmenys. Pagal Lietuvos kultūros

Kultūros ministerija

2,7 MILIJONO MENININKAMS REMTI: Kultūros ministerija didina finansavimą

2020 gegužės 8Be komentarųPILOTAS.LT

Šią savaitę Vyriausybei padidinus kultūros srities finansavimą dėl Koronavirus pandemijos, individualioms kultūros ir meno kūrėjų stipendijoms papildomai paskirta 2,1 mln. eurų. Iš viso Individualioms kultūros

Paežerių dvaras

PRISTATYS DVARO VIRTUVĘ: Buvusią kiaulidę suvalkiečiai pavers kavine

2020 balandžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Vilkaviškio rajone atgims dar vienas Paežerių dvaro sodybos pastatų – buvusi kiaulidė. Pastarojoje žadama įkurdinti kavinę, kuri lankytojams siūlys ir dvaro laikų patiekalus. Vilkaviškio rajono Paežerių