images_phocagallery_1316_tradic_namai_PAV_1316_titul_3

TRADICIJA ĮGAUNA PAVIDALĄ//PAVYZDINIAI NAMAI SAUGOMOMS TERITORIJOMS

Architektūrinė įtampa valstybės saugomose teritorijose paprastai bent triskart didesnė nei eiliniame Lietuvos kaime. Tai lemia ir ženkliai didesnis statybinis apetitas tose ypatingose teritorijose, ir ne visada paprastam mirtingajam suprantamas valstybės „reindžerių“ reikalavimų žodynas. Matyt, suprasdama tai, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos pradėjo vykdyti specialų tradicinės architektūros reinkarnavimo projektą.

Oficialiai projektas vadinasi „Etnografiniams Lietuvos regionams būdingų tradicinės architektūros pastatų, pastatų elementų katalogo parengimas ir pristatymas saugomose teritorijose". Per pusantrų metų turėtų būti parengti penki Lietuvos regionams būdingos tradicinės architektūros katalogai, kurie sudarys galimybes, kad nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose daugiau būtų statoma tradicinių sodybų.

PAVYZDINIŲ KATALOGŲ TIKSLAS – PAŽINTINIS ŠVIEČIAMASIS

Projektas skirtas  norintiems pasistatyti ar rekonstruoti sodybas Vakarų Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionuose. Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Rūtos Baškytės, siekiama informuoti visuomenę apie Lietuvos tradicinę architektūrą saugomose teritorijose, prisidėti prie jos išsaugojimo, taip pat suteikti galimybę naujakuriams ir tiems, kurie planuoja rekonstruoti sodybas, pasisemti idėjų, patikrintų mūsų protėvių gyvensenos ir laiko. Anot direktorės, žengdami su moderniu gyvenimu, turėtumėme išsaugoti vertingą savastį, o tęsdami tradicijas – formuoti darnią aplinką gražiausiose Lietuvos vietovėse. 

Katalogus sudarys istorinė, tradicinės architektūros pastatų ir elementų pavyzdžių, projektavimo ir statybos darbų organizavimo bei vykdymo dalys. Bus pristatomi naujų sodybų projektai, sukurti pagal tradicinės statybos dėsningumus. Anot projekto vadovės architektės Rasos Bertašiūtės, kataloguose pateikiami ne išbaigti projektai, pagal kuriuos galima „imti ir statyti“, bet eskiziniai architektūriniai projektai, kuriais norima diegti teisingą požiūrį į tradiciją ir jos evoliuciją. Šimtmečius tobulinta statyba tarsi savaime įkūnija žmogaus ir gamtos santarvę, grožio ir naudos vienovę.

ARCHITEKTŪRINIŲ INTERPRETACIJŲ REZULTATAS SKIRTINGAS

Anot Saugomų teritorijų tarnybos, šiuo projektu siekiama supažindinti su tradicine Lietuvos architektūra: pastatais, pastatų priklausiniais, puošybos ir apdailos elementais.  Bus parengti šešiems Lietuvos regionams būdingų tradicinės architektūros pastatų ir architektūros elementų katalogai. Šiuo metu jau yra išleistas tradicinės architektūros katalogas „Kaimo statyba: Rytų Aukštaitija".

Leidinyje pateikiami dvylikos naujų sodybų projektai (mėnesių vardais), parengti pagal autentiškus regiono sodybų pavyzdžius. Tai nėra konkrečių pastatų replikos, bet santūrios architektūrinės interpretacijos iš kelių autentiškų objektų – šiuolaikinės šeimos ar kaimo turizmo reikmes atatinkantys namai. Teisybės dėlei reikėtų pastebėti, kad ne visos interpretacijos yra vienodai sėkmingos ir kai kurie projektai-mėnesiai jau yra pernelyg tvarkingai „sušukuoti“, lyginant su savo šimtamečiais prototipais. To, matyt, sunku išvengti, nes bandymai universalizuoti tradicinę kaimo amatininkų architektūrą, mažiau jautriose architekto rankose, išvirsta į miestietišką unifikavimą.

Beje, katalogas supažindina ir su istoriniu kontekstu, pateikiamas projektavimo ir statybos darbų aprašas, esminės detalės ir mazgai. Tradicinių namų projektus parengė architektai: Aistė Andriušytė, Ruslanas Aranauskas, Rasa Bertašiūtė, Rolandas Bortkūnas, Juozas Križinauskas, Vilma Karvelytė-Balbierienė ir Neringa Norvaišaitė. Pradėjus rengti kitų regionų katalogus, kūrybinė grupė papildyta dar keliais architektais, besispecializuojančiais tradicinėje architektūroje.

TRADICINIAI NAMAI TURĖS PRIORITETĄ

Anot Rumšiškių liaudies buities muziejaus architektės ir šio projekto vadovės Rasos Bertašiūtės, tradicinės Rytų Aukštaitijos sodybų katalogas yra šviečiamoji pagalbinė priemonė, skirta architektams, naujakuriams, saugomų teritorijų darbuotojams ir visiems, besidomintiems Rytų Aukštaitijos architektūra. Anot R.Bertašiūtės, tai nėra privaloma direktyva, tačiau, žinant, kad kataloge pateiktiems projektams pritarė Saugomų teritorijų tarnybos vadovybė, tikėtina, kad šie projektai turės prioritetų saugomose teritorijose.

Iki 2013-ųjų pavasario planuojamuose išleisti Vakarų Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos kataloguose taip pat bus pateikti konkretūs sodybų projektiniai pasiūlymai, planai, spalviniai sprendimai, statybos technologijos. Šiuose kataloguose, anot Saugomų teritorijų tarnybos, skirtingai nei teisiniuose reglamentuose, bus pasiūlytas vizualiai aiškus, patrauklesnis, patogesnis bei kūrybiškesnis būdas sodybų projektavimui ir statybai. Žadama, kad saugomose teritorijose bus rengiami seminarai, kurių metu katalogai bus pristatomi vietiniams gyventojams. Taip numatyti susitikimai ir su architektų bendruomenėmis.

KAIMO STATYBA: RYTŲ AUKŠTAITIJA

Komentarai

 1. BRIEDAS . galima gryzti ir y tuos laikus kada namu isvis nebuvo. butu dar naturaliau. salia tokiu namu labaij graziai Baskytei atrodys satelitines antenos ir keturraciai. TOKIUS parko myletojus gali isgydyti tik kauno daktaras su elektra

 2. Dar tokios tragiškos knygos nesu matęs,baisu,ši knyga parodo saugomų teritorijų specialistų lygį,šveist juos reikėjo iš departamento.Galėjo apsiribot tik senais pvz.

 3. Tikriausiai gyvenate mieste,kodėl?Juk Jums tikriausiai norisi arti žemę,tai kas sulaiko?


 4. Kažkada iš tokių namų buvo bėgama į kolektyvinius daugiabučius, ir taip šventa Ugnis buvo iškeista į centralinius (radiatorius).

  Žemė arti, kai ją arti gali, kai troboj gyveni…

 5. Senovėje žmonės gyvendavo viename trobesyje su kliaulėmis ir vištomis.Gal saugojamose teritorijose vėrtėtų atgaivinti tokią tradiciją?

 6. Kodėl bandoma siūlyti grįžti į XIXamžių ar XX amžiaus pradžią? Gal vertėtų statyti namus iš molio ir šiaudų? Arba žemines,dengtas lapais ir šiaudais?

 7. As nesu gerbeja tokiu visokiu prototipiniu katalogu, bet sprendziant is pirmo zvilgsnio, komandos neblogai padirbeta. Namai tikrai atrodo gana itikinamai. Be to, ir sodybos planai pateikti. Idomu, kiek jie nutole nuo autentikos?
  Ar bus Vilniuje projekto pristatymas?

 8. liuks, kad idejot visos knygos pdf, nes as niekur nerandu jos nusipikt

 9. puiki ideja, gal maziau silikatiniu nebaigtu namu bus ne tik parkuose, bet ir visoje LT.
  Is viso – Arch. sajunga per mazai dirba, kad aukletu tiek statytojus, tiek Uzsakovus konkreciais pavyzdziais…

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Kauno tiltai

ĮTIKINO ŠVEDUS: „Kauno tiltai“ Švedijoje statys 400 metrų ilgio medinį tiltą

2021 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Bendrovė „Kauno tiltai“ Švedijoje statys 400 metrų ilgio medinį tiltą. Ilgiausio medinio tilto šioje Skandinavijos šalyje statyboms patirties bendrovė pasisėmė 2018-aisiais įgyvendinto Kėdainių medinio tilto

Metropol Parasol

ŽALIOJI EKONOMIKA: Rengiamas medinės statybos inovacijų forumas

2020 lapkričio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Rytoj įvyks Seimo Aplinkos apsaugos komiteto ir Medienos produktų gamybos inovacijų klasterio organizuojamas atviras tarptautinis forumas „Europos Naujasis Žaliasis kursas – galimybė Lietuvai tapti globaliu

Palangos kurhauzas

IŠ PELENŲ: Medinė Palangos Kurhauzo dalis atsiveria visuomenei

2020 spalio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Šeštadienį iš pelenų prikelta medinė Palangos Kurhauzo dalis atvers duris visuomenei. Medinėje Kurhauzo dalyje įrengta puošni reprezentacinė salė, 100 vietų teatro salė, taip pat –

Medinis stogas

MEDINIS LIETUVOS PAVELDAS: Stogams skirtas seminaras Rumšiškėse

2020 spalio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Medinė architektūra – svarbi mūsų lietuviškosios tapatybės dalis. Tačiau tiek meistrams, tiek medinių namų savininkams neretai pritrūksta žinių apie jų priežiūrą ir kultūrinę reikšmę. Spalio

Rudens lygiadienis Kernavėje

SPINDINTYS BALTŲ RAŠTAI: Užburianti rudens lygiadienio šventė Kernavėje

2020 rugsėjo 215 KomentaraiPILOTAS.LT

Savaitgalį Kernavėje ant Pilies kalno piliakalnio buvo minima Rudens lygiadienio bei Baltų vienybės diena. Lankytojams renginys tiesiog atėmė žadą savo įspūdingomis baltiškomis šviesos instaliacijomis. Rugsėjo

Ilguva

NUO KAIMO IKI DVARO: Medinės architektūros paveldo praktinis seminaras

2020 rugsėjo 10Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos liaudies buities muziejaus Salų II etnoarchitektūriniame kaime rengiamas praktinis seminaras, skirtas Lietuvos medinio kultūros paveldo tradicinių, specialiųjų statybos technologijų, meistrystės ir restauravimo amatui pažinti.

Gailutės g. 28

NYKSTANTIS KAUNO PAVELDAS: Seimo narė ragina išsaugoti Panemunės perlą

2020 liepos 234 KomentaraiPILOTAS.LT

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Gintarė Skaistė kreipėsi į Kauno miesto savivaldybės vadovus dėl Kauno medinio paveldo pastato, esančio Gailutės g. 28,

M.K.Čiurlionio g. 33

VILNIAUS MEDINUKŲ TOP 10: Gražiausių medinės architektūros objektų rinkimai

2020 liepos 13Be komentarųPILOTAS.LT

Medinės miesto architektūros muziejus (MMAM) paskelbė gražiausių Vilniaus medinukų konkursą. Gražiausiųjų TOP 10 bus paskelbtas jau rugsėjį. MMAM vykdo projektą „Vilniaus istorinio centro ir jo

Ilguva

ILGUVOS MEDINIS PAVELDAS: Pasirūpins Ilguvos bažnyčia ir varpine

2020 birželio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Šakių rajono Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia ir varpinė šiuo metu yra kritinės būklės. Neseniai patvirtinus Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo

Palangos kurhauzas

PALANGOS KURHAUZO ATGIMIMAS: Atidarymas suplanuotas dar šiemet

2020 sausio 231 KomentarasPILOTAS.LT

Palangoje atgyja jos simbolis – Kurhauzas. Planuojama, kad pradžią kurortui pradėjusio pastato išorė turėtų būti baigta tvarkyti iki šv. Velykų, o vidaus darbai – užbaigti

Henning Larsen

MEDINIS KVARTALAS KOPENHAGOJE Šiuolaikinis harmoningo gyvenimo gamtoje modelis

2020 sausio 133 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinoma danų architektūrinė kompanija „Henning Larsen“ Kopenhagos pakraštyje projektuoja tvarų žemaaukštį gyvenamąjį kvartalą. Pirmasis Kopenhagos visiškai medinis kvartalas turėtų įsipinti į vietos gamtinį kraštovaizdį ir tapti

Koncertų salės ir muziejaus centras „Tulivee salapiiritusemuuseum ja kontserdikeskus“

MEDINĖ ARCHITEKTŪRA ESTIJOJE: Kaimynai tradiciškai apdovanojo metų geriausius

2019 lapkričio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Medinės architektūros tradicijas nuosekliai puoselėjantys estai tradiciškai išrinko geriausius šių metų medinius pastatus. Kasmetiniame medinės architektūros konkurse geriausiu pripažintas koncertų salės ir muziejaus centras „Tulivee

"Vingių Dubingių" aludė

MEDINUKAI KAUNO CENTRE: Specialus žemėlapis, diskusija ir vakarinė ekskursija

2019 spalio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektūros festivalis KAFe 2019 tęsiasi. Jo ciklo „Mediniai centre [NE]reikalingi“ 3-ajame renginyje bus pristatytas specialus Kauno centro žemėlapis, vyks diskusija bei vakarinė ekskursija. Spalio

Birštono apžvalgos bokštas

MEDINIŲ BOKŠTŲ TRADICIJA: Birštonas dalins vaizdus iš paukščio skrydžio

2019 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Birštone  lankytojams atvertas aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje. Apie senųjų bokštų tradicijas užsimenančios medinės apdailos statinio 45 metrų aukštyje įrengta apžvalgos aikštelė atveria net 40 km gylio panoramas. Birštono apžvalgos

T„Steampunk“ (autoriai „SoomeenHahm Design“, I.Pantic ir „Fologram“)

MEDINIAI EKSPERIMENTAI: TAB 2019 konkursą laimėjo „Steampunk“

2019 kovo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Talino architektūros bienalė (TAB 2019) surengė atvirą eksperimentinės medinės instaliacijos konkursą „Nameliai ir buveinės“. Konkursą laimėjo „SoomeenHahm Design“, Igoris Panticas (Igor Pantic) ir „Fologram“ su

Pav.: Sidewalk Toronto (arch. „Snøhetta“, „Heatherwick Studio“ )

TORONTO IŠMANUSIS: 100 proc. medinis kvartalas Kanadoje

2019 vasario 261 KomentarasPILOTAS.LT

Kompanijos „Google“ dukterinė kompanija „Sidewalk Labs“ ką tik pasidalino savo „Išmaniojo miesto“ Toronte projekto vizualizacijomis. Firmų „Snøhetta“ ir „Heatherwick Studio“ projektuojama šio Kanados miesto urbanistinė

Palangos kurhauzas

GRĄŽINS SENĄJĮ VEIDĄ: Gautas Palangos kurhauzo medinės dalies statybos leidimas

2019 sausio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Prieš 17 metų sudegusi Palangos kultūros simbolio – kurhauzo – medinė dalis netrukus žada susigrąžinti senąjį savo veidą. Kaip praneša Palangos savivaldybė, leidimas atlikti šio

Carme Pinós

MEDINĖ POEZIJA: Aštrus C.Pinós vasaros paviljonas Australijoje

2018 spalio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Melburno (Australija) paviljonas „MPavilion“ šiandien pradėjo plačią vasaros kultūrinę programą, kuri truks 4 šiltuosius mėnesius. Šiemet ji skirta daugiausia statybos bendruomenėms bei moterų lyderystei, todėl paviljonui

Eksperimentinė medinė instaliacija Taline

NAMELIAI IR BUVEINĖS: TAB 2019 eksperimentinės medinės instaliacijos konkursas

2018 rugsėjo 27Be komentarųPILOTAS.LT

2019 metų Talino architektūros bienalė (TAB 2019) paskelbė atvirą eksperimentinės medinės instaliacijos konkursą „Nameliai ir buveinės“. Projektus vertins tarptautinė architektūros ekspertų komisija, o nugalėtojas idėją

Mjostarnet

MEDINĖS STATYBOS APOLOGETAI: Aukščiausias namas kyla „Lego“ principu

2018 rugpjūčio 212 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT pernai rašė apie Norvegijos ežero pakrantėje statomą medinį bokštą „Mjøstårnet“, kuris net 30 metrais praaugs aukščiausią pasaulio medinį pastatą. Tačiau iššūkių nebijančios kompanijos „Moelven“

Palangos kurhauzas XX a. pradžioje

PALANGOS KURHAUZO ATGIMIMAS: Pradedama medinės dalies pamatų restauracija

2018 liepos 26Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Palangoje – ilgai lauktas ir visai visuomenei svarbus įvykis. Vidurdienį čia iškilmingai pradedami sudegusios kurhauzo medinės dalies pamatų restauravimo darbai, kurie simbolizuos viso pastato

medinė architektūra

GYVENIMAS APLINK KIEMĄ: Šiuolaikiška medinės architektūros interpretacija Vengrijoje

2018 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Greta šiuolaikiškos bei banalios architektūros pavyzdžių provincijoje kartais galima sutikti bandymų giliau permąstyti ir moderniai interpretuoti liaudies architektūrą. Architektai Andras Varsanyi, Peter Pozsar ir Norbert

Shigeru Ban

ARČIAU GAMTOS: Medinis Shigeru Bano namas Londone

2018 sausio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Pritzkerio architektūros premijos laureatas Shigeru Banas (Shigeru Ban) dirba prie pirmo savo projekto Didžiojoje Britanijoje. Žinomas architektūros humanistas, nepaisant Londono didmiesčio konteksto, atrodo, išlieka ištikimas

Medis Lietuvos architektūroje

MEDIS LIETUVOS ARCHITEKTŪROJE: Keliaujanti paroda atidaryta Šiauliuose

2018 sausio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Per Lietuvą keliaujanti Lietuvos architektų sąjungos parengta paroda „Medis Lietuvos architektūroje“ ką tik atidaryta Šiaulių Universiteto galerijoje. Paroda Saulės mieste veiks iki sausio 30-osios. Parodoje

medis_171200_e01_xxx

MEDIS LIETUVOS ARCHITEKTŪROJE: LAS paroda Trakų rajono savivaldybėje

2017 gruodžio 121 KomentarasPILOTAS.LT

Trakų rajono savivaldybėje eksponuojama Lietuvos architektų sąjungos parengta paroda „Medis Lietuvos architektūroje“. Architektūros tyrinėtojų kolektyvo sukurta paroda glaustai pristato medinės architektūros Lietuvoje įvairovę, nagrinėja būdingiausius