Šiomis rugsėjo dienomis Kaune išlikti abejingam krepšiniui sunku. Gal net neįmanoma. To nepavyko padaryti nė Kauno fotografijos galerijai, paprastai gyvenančiai tolimą nuo sporto peripetijų gyvenimą. 8 geriausioms Europos vyrų krepšinio komandoms bei ištikimiausiems jų sirgaliams keliantis į Laikinąją sostinę, joje atidaroma fotografijų paroda, kuri užsimins apie miesto krepšinio tradicijas bei primins svarbią Kauno krepšinio istorijos atkarpą – legendinio „Žalgirio“ laikus.
Rugsėjo 13 dieną 17 val. Senamiestyje, Kauno fotografijos galerijoje (Rotušės a. 1 / Vilniaus g. 2) atidaroma žinomų šalies fotomenininkų Romualdo Požerskio ir Romualdo Rakausko fotografijų paroda „Legendiniai Žalgirio vyrai“. Atidaryme bus pristatytas ir parodoje eksponuojamų fotografijų albumas.
Paroda „Legendiniai Žalgirio vyrai“ mena tuos Lietuvos laikus, kai sportas buvo vienas iš nedaugelio galimų būdų pasauliui garsiai pareikšti apie savo šalį. Nuo 1982 metų dėl sovietų sąjungos vyrų krepšinio čempionato aukso medalių aktyviai kovoti pradėjęs „Žalgiris“, ėmė vienyti tautą ir, ko gero, ruošti dirvą į šalies nepriklausomybę atvedusiam tautiniam atgimimui.
Jau vėliau – 1988-aisiais – Kaune įvykusi fotomenininkų R.Rakausko ir R.Požerskio fotografijų paroda „Žalgirio vyrai-88“ į ekspozicines sales sutraukė tūkstančius, ir ne vien krepšinio mylėtojų. Garsas apie šią parodą tuomet ėjo iš lūpų į lūpas, o vyresnių klasių moksleiviui mokykloje prisipažinti, jog jos nematei buvo taip pat gėda, kaip ir nežinoti paskutinių krepšinio rungtynių rezultato, Žalgirio mūšio datos ar Sąjūdžio. Žymiai ilgesnėse, tačiau tvarkingesnėse žmonių eilėse nei prie deficitinių prekių tąkart kantriai stovėjo ir tie, kuriems „Žalgirio“ pergalės priminė 1939-ųjų Lietuvos krepšinio rinktinės triumfo akimirkas Kauno halėje ir kartu su Lietuvos laisvės idėja dar bręstantys tie, kuriems superfinalų krepšinio mūšiuose su Centrinio armijos sporto klubu pasiaukojančiai besigrumiantys „Žalgirio“ krepšininkai atrodė ne mažiau svarbūs už istorinius tautos didvyrius ar šalies politikus.
Žvelgiant iš dabar, legendiniais atrodo ne vien devintojo dešimtmečio „Žalgiris“, jo vyrai, bet ir pati 1988-ųjų R.Rakausko ir R.Požerskio paroda. Kadaise atgimstančioje visuomenėje sprogusi it savotiška fotografinė bomba ir ne vieną paskatinusi paimti fotoaparatą į rankas, kitą prasmę ji įgauna Europos vyrų krepšinio čempionato ir Kaune numatyto jo finalinio etapo akivaizdoje. Juk būtent Kaune vyko tos dabar legendinės krepšinio kovos, kuriose grūdinosi dabartinė šalies krepšinio trenerių, ekspertų, valdininkų karta. Tai yra ta karta, kuri anuomet Kauno halės bei kitų arenų krepšinio aikštelėse įveikdama didžiulį spaudimą, sugrąžino Lietuvos krepšinį į tarpukario aukštumas, 10-ajame dešimtmetyje sudarė atgimusios Lietuvos krepšinio rinktinės branduolį, o dabar bene daugiausia prisideda, kad šios garbingos tradicijos būtų išlaikytos ir tęsiamos. Ko gero, Europos čempionato auksas ar bent medaliai ne tik būtų geriausia dovana jiems bei visai Lietuvai, bet ir savotiška garantija, jog šlovingos Kauno krepšinio tradicijos neišnyks.
Beje, paroda „Legendiniai Žalgirio vyrai“ bus simboliškai pratęsta ir Laisvės alėjoje, kuri rugsėjo mėnesį turėtų būti tikra krepšinio oazė. Taigi, miestiečiai bei Kauno svečiai didelio formato R.Požerskio ir R.Rakausko kūrinius galės stebėti ir prisiminti ar susipažinti su šia nesena, tačiau jau legendine tapusia istorija tiesiog pakeliui į Nemuno salą, kur naujosios „Žalgirio“ arenos aikštelėje bei aplink virs naujos krepšinio aistros dėl šių metų Europos vyrų krepšinio čempionato aukso. Tikėkime – gims nauja Lietuvos krepšinio vyrų legenda.
Foto: Kauno fotografijos galerija.