Kitais metais Lietuva dešimtą kartą dalyvaus pasaulinėje parodoje „Expo“. Jau paskelbtas ir Lietuvos paviljono projektinių pasiūlymų supaprastinto atviro projekto konkursas. Nors tokio tipo renginys Lietuvai yra jubiliejinis, tačiau, ir šįkart, atrodo, teks verstis su itin kukliu biudžetu.
DALYVAUS PER 100 VALSTYBIŲ BEI ORGANIZACIJŲ
Kaip jau skelbė PILOTAS.LT, pasaulinė paroda „EXPO 2012“ vyks Yeosu mieste, Pietų Korėjoje. Nuo kitų metų gegužės 12 dienos iki rugpjūčio 12 dienos čia numatytoje parodoje turėtų dalyvauti per 100 viso pasaulio valstybių, tarptautinių organizacijų. Pagrindinė renginio tema – „Gyvieji vandenynai ir pakrantės“. LR Aplinkos ministerijos teigimu, parodoje „EXPO 2012“ bus pristatomos pažangiausios jūros išteklių panaudojimo technologijos, aplinkosaugos ir darnios plėtros problemos, vandenynų ir jūrų pakrantėse gyvenančių tautų kultūra. Su savo paviljonu į šią visuotiną ekspoziciją turėtų įsilieti ir Lietuva.
Vyriausybė Lietuvos paviljono projektavimo ir įrengimo organizavimą yra pavedusi Aplinkos ministerijai. Pačioje gegužės pabaigoje pastaroji paskelbė Lietuvos ekspozicijos pasaulinėje parodoje „EXPO 2012“ projektinių pasiūlymų supaprastintą atvirą projekto konkursą, kuriam pasiūlymus galima pateikti iki liepos 20 dienos. Projekto konkurso tikslas – iš konkursui pateiktų projektų išrinkti geriausią ir tinkamiausią Lietuvos ekspozicijos pasaulinėje parodoje „EXPO 2012“ projektinį pasiūlymą (idėjinį projektą). Kaip skelbia Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo ir švietimo skyriaus vedėjas R.Jankauskas, su šio konkurso nugalėtoju bus pasirašyta techninio projekto parengimo ir projekto vykdymo priežiūros sutartis.
LIETUVOS PAVILJONUI REZERVUOTAS 322 M² PLOTAS
Remiantis Lietuvos paviljono konkurso sąlygomis, jo projektas turi būti parengtas pagal Lietuvos paviljonui skirtą erdvę – 322 m² plotą tarptautinio paviljono B bloko pirmame aukšte, Atlanto vandenyno valstybėms skirtoje zonoje. Bendras erdvės aukštis siekia 8,4 m, o iš jo tinkamas naudoti – 7,2 m. Konkurso sąlygos nurodo, kad šioje erdvėje turi būti suprojektuotas antras aukštas (antresolės), kurio plotas pagal negali viršyti 50 proc. pagrindinio valstybei-dalyvei suteikto ploto. Maitinimui ir prekybai (nedideliam barui ir suvenyrų parduotuvei) paviljone gali būti numatyta ne daugiau kaip 20 proc. bendro (su antruoju aukštu) ploto. Paviljone taip pat turi būti numatyta iki 100 m². ploto daugiafunkcinė erdvė, pritaikoma specializuotiems renginiams (prezentacijos, forumai, filmų demonstravimas, fotografijų parodos, nedideli atlikėjų pasirodymai ir pan.), administracinės patalpos (komisaro kabinetas, direktoriaus kabinetas, trijų darbo vietų kabinetas ir persirengimo patalpa – joms skirti ne daugiau kaip 65 m²), tualetas. Konkursiniai projektai taip pat turi atitikti parodos „Expo 2012“ pagrindinę temą. Konceptualų ekspozicijos projektą organizatoriams reikia pateikti pirminių eskizų (tekstinių ir vizualinių projektų) formomis.
ŽADA SUTILPTI Į 4 MILIJONUS
Konkursui pateiktų darbų vertinimo kriterijai: ekspozicijos originalumas, informatyvumas ir vientisumas;projekto atitikimas pasaulinės parodos „EXPO 2012“ pagrindinei temai; ekspozicijos funkcionalumas; preliminari techninio projekto ir projekto vykdymo priežiūros kaina. Konkurso vertinimo komisija neskelbiama. Konkurso prizinis fondas – 35.000 litų iš kurių pirmosios vietos laimėtojui bus skiriama 15 000 litų premija (su 3 prizinėmis premijomis taip pat numatyta įteikti 2 paskatinamąsias premijas).
Nepaisant, kad šis kartas Lietuvai yra jubiliejinis, biudžetas tam numatytas bene kukliausias. Esame apskaičiavę, kad Lietuvos ekspozicijai įrengti ir išlaikyti Pietų Korėjoje užtektų kiek daugiau nei 4 mln. litų“, – dienraščiams „Vilniaus diena“ ir „Kauno diena“ yra teigęs Lietuvos ekspozicijos generalinis komisaras R.Jankauskas. Pačiam Lietuvos paviljonui žadama atseikėti mažiau nei 1 mln. litų (pagal konkurso sąlygas paviljono statybos sąmata su PVM negali viršyti 1 mln. Lt.). Likusios lėšos būtų išleistos paviljono įrangai, eksploatacijai, ekspozicijai parengti, reklamai, darbuotojų bei renginių dalyvių poreikiams ir pan.
ABEJINGUMAS AUGINA SKEPTIKŲ GRETAS
Beje, Lietuva dalyvavimui pasaulinėse parodose „Expo“ paprastai skiria gerokai mažiau lėšų bei dėmesio ne tik už didžiąsias pasaulio valstybes, bet ir už panašaus dydžio bei ekonominių pajėgumų kaimynes – Estiją, Latviją, Čekiją, Vengriją ir kt. Paprastai tenkinamasi kukliais paviljonais bendrose erdvėse. Dažniausia nesistengiama lankytojų patraukti ir pažangiais inžineriniais sprendimais, naujomis technologijomis. Pavyzdžiui, pernai Šanchajuje vykusioje parodoje „Expo 2010“ svarbūs Lietuvos paviljono akcentai buvo cepelinai bei krepšinis.
Šiokia tokia išimtis – prieš 11 metų Hanoveryje įvykusi paroda „Expo 2000“, kurioje Lietuva dalyvavo su nuosavu paviljonu. Tačiau pastarąjį atvejį lydėjo skandalai nuo pat Lietuvos paviljono projekto konkurso – tuomet realizuotas ne pirmą vietą laimėjęs projektas, iki jo eksploatacijos pabaigos – PILOTAS.LT žiniomis, apleistas Lietuvos paviljonas Hanoveryje dūla iki šiol. Susidaro įspūdis, kad deramai pristatyti savo šalies pasiekimus bei tapatumus dar nelabai mokame, o gal – nelabai ir norime. Toks nesugebėjimas bei abejingumas tik dar labiau didina ir taip jau gausias skeptikų gretas, kuriems atrodo, kad panašūs renginiai – tik beprasmiškas valstybinių lėšų švaistymas. Gera proga tai paneigti turėtų būti Milane, kur vyks paroda „Expo 2015“.