Kopenhagos miesto centro pašonėje danai ketina statyti naują pažangią atliekų deginimo gamyklą. Tarptautinį konkursą neseniai laimėjusi jauno, bet tarptautinėje arenoje jau gerai žinomo danų architekto Bjarkės Ingelso (Bjarke Ingels) kompanija „BIG“ pasiūlė naujo tipo pastatą, kuriame būtų originaliai suderintos pramoninė ir pramoginė funkcijos.
ANT GAMYKLOS STOGO – DIRBTINIS KRAŠTOVAIZDIS
Atliekų perdirbimo gamyklą „Amagerforbraending“ danai planuoja statyti teritorijoje tarp pramoninės ir gyvenamosios sostinės zonų. Gamyklos architektūros idėjų konkurso finaliniame etape „BIG‘as“ nurungė „Wilkinson Eyre Architects“, „Dominique Perrault Architecture“, „3xN“ ir kitus žinomus architektūrinius kolektyvus. Pagal konkurso nugalėtojų sumanymą, šiukšlių deginimo gamykla įgautų patrauklų pavidalą bei savotiškai jungtų miesto visuomeninę ir pramonę zonas. Ne vieną urbanistinę kalvą anksčiau suprojektavęs kolektyvas, naujuoju savo projektu aiškiai teigia, jog ir ekologiški projektai pajėgūs pagerinti gyvenimo kokybę mieste. Vietoje didžiulio monstro su tuščiu stogu čia kuriamas dirbtinis kraštovaizdis, kuris statinį didžiulį statinį sulietų su aplinka.
ŽALIAS KALNAS SU DIRBTINIO SNIEGO VIRŠŪNE
Nuolaidus pastato šonas čia leis sumažinti didžiulį gamyklos „Amagerforbraending“ tūrį bei sukurti visuomenę stogo jungtį su aplinka. Į stogą integruotas slidinėti skirtas šlaitas (arch. „Topotek 1 & Man Made Land“) gamyklą leistų paverti unikalia rekreacine teritorija, kur kiaurus metus galėtų rinktis žiemos sporto mylėtojai. Mat čia veiktų ne vien gamykla, bet ir žiemos sporto centras. Slidinėjimo entuziastams pritaikytą gamyklos stogo reljefą būtų sudarytų 3 skirtingo nuolydžio šlaitai, kurie garantuotų net 1,5 km ilgio nusileidimo trasą.
Beje, tikro sniego čia nebūtų. Pagal sumanymą, urbanistinis kalnas būtų padengtas dirbtiniu sniegu – specialiomis sintetinėmis granulėmis. Šiukšlių deginimo gamyklos fasadai būtų gausiai apželdinti, todėl iš toli statinys atrodytų kaip žalias kalnas su sniego viršūne.
MOKYS EKOLOGIJOS PAGRINDŲ
Architektams buvo svarbi ir edukacinė šio pažangaus statinio funkcija – iš į slidinėjimo trasas keliančių elevatorių pro stiklo sieną bus galima matyti gamyklos vidų, susipažinti su šios specifinės gamyklos virtuve. Dar viena sumatyta originali pramoga slidinėjimo centro lankytojams bei visam miestui – pro specialų kaminą į orą laiks nuo laiko išleisimi dūmų žiedai. Toks dūmų žiedas žymėtų kiekvieną gamyklos „suvartotą“ ir ekologišku būdu energija paverstą anglies dvideginio toną. Taip būtų atkreipiamas visuomenės dėmesys į ekologines problemas. Iš kamino išleisti dūmų žiedai ypač efektingai turėtų atrodyti naktį apšviesti spalvotų lazerių spindulių.
SUJUNGS EKOLOGIJĄ SU ESTETIKA
Architektūroje dažnai sunku ekologiškas technologijas suderinti su estetika, todėl ekologiška statyba retai yra architektūriškai patraukli. Talentingo architekto B.Ingelso vadovaujamas kolektyvas tikisi pasiekti, kad fabrikas „Amagerforbraending“ būtų vizualiai ir socialiai patrauklus visuomenei bei taptu nauju ryškiu miesto orientyru, svarbiu turistų traukos tašku. Atrodo, kad šis uždavinys progresyviam architektui nėra neįveikiamas. Apie tai byloja, ne vien realizuoti išskirtiniai B.Ingelso architektūriniai darbai, bet ir pernai gauta prestižinė Europos architektūros premija.
Projekto vizualizacijos iš oficialios firmos BIG svetainės.
Eglaite
( 2011-01-29 )
Labai dziugu, kad ir lietuvaite prisidejo prie sito darbo 😉
Andrius
( 2011-01-27 )
Belieka paminėti, kad prie šio projekto prisidėjo ir mūsų tautietė Alina! Sveikinimai! 🙂
Marytis
( 2011-01-27 )
Geras pavyzdys. Tereikia i Ignalinos atomines elektrines projektavimo salygu savada irasyti, kad stogas butu pritaikytas slidininkams ir basta.