images_phocagallery_614_gabry_pozi_1101_gabry_pi_110100_gab_e01V

APIE PRADŽIĄ, ESMĘ IR PROCENTUS//LIETUVOS ARCHITEKTŪROS STILIŲ RAIDA XXI A

3 skaitytojų pageidavimu, PILOTAS.LT redakcija pateikia ištrauką iš spaudai rengiamo folianto „Lietuvos architektūros istorija. VI tomas, I dalis. Šiuolaikinė Lietuvos architektūra”. Autorius – jaunas ir daug žadantis architektūros nacionalistas iš sunkiai prognozuojamo judėjimo kamufliažiniu pavadinimu „Architektūros parkas” – yra gerai žinomas alternatyvaus jaunimo sluoksniuose. Redakcija iš anksto atsiprašo likusių skaitytojų už teiginius, kurie gali nesutapti su įprastine PILOTAS.LT laikysena ir trajektorija.

Raktiniai žodžiai: Viešieji pirkimai, plastikiniai indai, greitas maistas, laikinas statinys, atsitiktiniai lytiniai santykiai, vartojamosios paskolos, nelegali statyba, 2011 „Olialia“ kalendorius.

PERĖJIMAS

Subyrėjus kolūkiams ir žlugus tarybų valdžiai prasidėjo nauja istorinė epocha. Perėjimas iš planinės ekonomikos į rinkos ekonomiką buvo ne be sukrėtimų ir visų menų motinai – Architektūrai ir jos vaikams – likusiems menams ir menininkams. Architektūra, kaip daugiavaikė motina neteko valstybės teiktų socialinių pašalpų. O kas buvo tų vaikų tėvas nelabai ir aišku, vis tiek niekas jais nesirūpino  bei alimentų nemokėjo.

Anuomet tikėta, kad visa ko tėvas, vyras ir pradžių pradžia, taip pat ir Dailiosios Architektūros, yra drg.Leninas. Suprantama, šis draugas, priėmęs Dailiąją Architektūrą į savo haremą, nevisuomet sugebėjo visomis žmonomis dorai rūpintis ir suteikti joms pakankamai dėmesio. Nors visuomenei buvo piešiamas priešingas rūpestingo, doro Dailiosios Architektūros vyro ir judviejų vaikų tėvo portretas.

Dailioji Architektūra buvo nepaprasto grožio ir seksualinės traukos objektas – šiomis savybėmis jai nė iš tolo neprilygo nei viena iš nesuskaičiuojamos gausybės konkurenčių. Negana to Architektūra visas jas lenkė savo iškalba, ir kas keisčiausia  bei šiaip nebūdinga gamtoje, netgi būdama nepaprastai graži ir elegantiška, buvo pati intelektualiausia ir protingiausia! Na bet visų vaikų tėvas ir oficialusis vyras dažniausiai to nepamatydavo – gal dėlto, kad per dažnai gerdavo arba apskritai nesuprato, kas tas grožis yra.

KENTĖJIMAS

Koją Dailiąjai Architektūrai dažnai kišdavo jos konkurentės, o ypač jaunesnioji sesė Statyba. Nors būdama plokščiapadė ir lašiniais aptekusi, Statyba, kankinama pavydo ir norėdama susireikšminti, kišdavo pagalius į ratus Architektūrai: tai už kokį atkatą su kažkuo suguldavo, tai įžūliai brukdavo visiems savo ūkinius kriterijus, be to apkalbėdavo savo vyresniąją sesę viešai ją išvadindama blondine.

Architektūra tylėjo, nes buvo per daug inteligentiška, nuolaidi ir gailestinga, tiesiog Krikščioniškai išauklėta, gal net per gera…

Be Statybos buvo gyvas perkūnas konkurenčių: dvynės Planinė Ekonomika ir Šešėlinė Ekonomika, Energetika, siaubingoji Biurokratija, gražuolės pusseserės Kultūra, Muzika ir Menotyra, moterimi apsimetęs transvestitas Deficitas ir taip toliau ir panašiai. Galima vardinti be galo.

PIRMIEJI DAIGAI

Subyrėjus Sovietų Sąjungai ir atėjus Nepriklausomybei, Architektūra liko be nuolatos girtaujančio, bet šiokį tokį atlyginimą į namus parnešančio vyro. Na, bet nėra čia ko liūdėti – skyrybos buvo neišvengiamas ir vienintelis teisingas pasirinkimas.

Pabėgusi iš haremo Architektūra atsidūrė tiesiog gatvėje… Čia klestėjo Privatizacija, Reketas, komerciniai bankai ir EBSW koncernai. Šių abejotinos reputacijos veikėjų sąjungoje gimė pirmieji Nepriklausomos Lietuvos statiniai, daugiausiai individualūs gyvenamieji namai, pasižymėję aukštu cokoliu, baseinu ir biliardu rūsyje, pasidabinę smailėjančiais penkiaaukščiais bokštais ir įspūdingomis tvoromis.

Šio periodo namai, nors ir buvo tvirtai fiziškai suręsti,  nepasižymėjo intelektu ir geromis šiluminėmis savybėmis. Stokojo jie ir žmogiškosios šilumos bei elementarios padėkos motinai gimdytojai Architektūrai. Kaip parodė laikas – nieko gero iš tų namų neišaugo. Dauguma supuvo kalėjimuose, išsišaudė, emigravo Anglijon ar tiesiog buitiškai prasigėrė. Tik atspariausieji ir gudresni tapo Verslininkais bei Politikais.

Besibaigiančią Vagnorkų erą pakeitė stabilesnė valiuta – Lietuvos Litas. Su juo padvelkė europietiški ir NATO krypčių vėjai. Į rytus nebežiūrėjome, nebent norėjome pamatyti tekančią saulę, kuri mano žiniomis geriausiai teka Japonijoje. Beje sutapimas ar ne, bet ten, Japonijoje, Architektūra yra be galo gerbiama ir viena gražiausių Pasaulyje, savo spintoje turinti gausų garderobą – nuo tradicinio kimono iki puošnios vakarinės suknelės, tame tarpe ir paprastą skoningą kasdieninį rūbą.

Visiškai skirtinga buvo mūsų slaviškoji kaimynė – dažėsi lūpas ryškiai raudonai ir pustėsi bei pūtėsi… Nežinia kam…

KVADRATO VALDŽIOJE

Išlipome iš vyžų. Pradėjome dėvėti dėvėtus Adidas, Dolce&Gabbana ir Prada – kiekvienas pagal skonį i kišenę. Maistą ir rūbus pradėjome pirkti prekybos centruose, kartais dar ir turguje. Rinkos ekonomikos pokyčiai ir vakarų kultūros (ne Japonijos !) gūsiai ir viesulai neabejotinai formavo ir Jaunąją Lietuvos Architektūrą, kuri neaišku nuo ko buvo priklausoma. Greičiausiai nuo nieko – pati nuo savęs taip pat nepriklausė.

Natūralu, kad būdama jauna ir nepriklausoma, nestokojo gerbėjų ir rėmėjų dėmesio. Tokie dažniausiai sėdėdavo už BMW X5 vairo ir klausėsi trankios muzikos, dažniausiai Rusiškos, už kurią net japoniška būtų geresnė. To pasekoje lyg žolė iš asfalto ėmė dygti modernūs vienšlaičiai, vienbučiai, dvibučiai ir daugiabučiai bei jų kvartalai, dažniausiai be inžinerinių tinklų ir infrastruktūros, į kuriuos vedė iš statybinio laužo supilti keliai.

Būtent tada atsirado absoliutus visa ko matavimo vienetas – „Kvadratas“, savo prioritetiškumu šluojantis ir triuškinantis funkcinius, estetinius, semantinius ir visus kitus kriterijus. Pasirodo, visų pelningiausia buvo pastatyti ir parduoti, arba nusipirkti ir parduoti. Aišku dažnai prieš tai reikėdavo pasiskolinti.

Skolindavo komerciniai bankai, už tam tikras palūkanas. Neabejotino pelno formulė sąlygojo Nekilnojamojo turto ir Statybų rinkos pakilimą į neregėtas aukštumas. Architektūra atsidūrusi tokioje šaunioje draugijoje mėgavosi savo populiarumu ir pripažinimu. Gal vis dėlto dažniau populiarumu…

BRANDUOLINIS KLAUSIMAS

Vieną dieną ėmė ir atsitiko toks dalykas apie kurį iki dabar kasdien rašo laikraščiai, kalba politikai, ekonomistai, namų šeimininkės, diedukai ir močiutės. Netgi darželinukai žino šitą žodį labiau, nei tą, kurio negalima sakyti prie močiutės. Krizė. Kadangi šis reiškinys plačiai nagrinėjamas, visuotinai paplitęs, ir itin aktualus, reikalaujantis atsakingų tyrimų ir studijų, šiame skyriuje neskirsime daugiau laiko šios temos diskursui.

Taigi, nepalankiai susiklosčius ekonominei situacijai Lietuvos ir pasaulio rinkose, Lietuviškoji Architektūra netenka dotacijų, kerpamos motinystės pašalpos. Sunkmečio situacijoje susiformuoja dvi jaunosios atžalos – Viešasis Pirkimas ir Paprastasis Remontas. Jiems skiriamų socialinių pašalpų vos užtenka sudurti galą su galu. Daugiavaikė Architektūra vejama iš bankams užstatytų butų ir sklypų, akyse nyksta architektų kontoros ir algos, kai kurios atžalos virsta pedofilų taikiniu. Architektai ir kiti menininkai ne savo noru keliauja į pogrindį ir traukiasi rezistencijon.

Tokioje kontraversiškoje geopolitinėje situacijoje kuo greičiau būtina imtis aktyvių visuomeninių veiksmų ir visų įmanomų priemonių Architektūros vardui reabilituoti. Nepasiduoti visuotinei anarchijai ir suirutei, išlaikyti kūrybinį principingumą, skatinti pagarbą Architektūros mokslui, puoselėti šimtametes nacionalinės Architektūros tradicijas.

„Neklausk ką tau duos architektūra, klausk ką tu gali duoti architektūrai“ – kažkada mokė charizmatiškasis Jungtinių Amerikos Valstijų architektas Džonas Kenedis. Klauskime savęs šito klausimo ir mes, mieli broliai ir seserys, nebijodami Dž.Kenedžio likimo!

@pilotas.lt: Andriaus Gabrio piešiniai

Komentarai

 1. sia tema butina rasyti…ir saunu, jog jauni kolegos tai daro. Straipsnis puikus, aktualus, turi savo stiliu…bet, jei tai ketinama isleisti kaip knyga, manyciau, jog reiketu daugiau igyti patirties rasant pradziai tik straipsnius (t.y.- pasiekti giluminio nardymo kategorija, pvz. kaip Pilotas).

 2. smagiai skaitėsi. liux Andriau 🙂

 3. Lankiausi „Architektūros parke“ antrą kartą, nors po pirmo nemaniau, kad taip nutiks (kom. nr.5).
  Tiesa, kitoj trasoj: http://www.laskaunas.lt, architektų istorijos. Kitas vaizdas! Galima ne tik pasivaikščioti, bet ir pasivažinėti dviračiu. Padangos pripompuotos, lenciūgas nekrenta.
  Euroremontas!
  Tik kam tie skirtumai tam pačiam parke? Gal autorius kitas?

 4. Nusivedžiau…

  Paprašiau…

  Rašo…

 5. Redaktoriau, nusiveskit straipsnio autorių kavos ar “čierkos“ ir paprašykit, kad dar “ką nors“ parašytų.

 6. Jeigu norite, kad matytusi pirmieji komentarai, turite prisiversti paspausti psl.2.

 7. kodėl nesimato 8-ių primųjų komentarų ?

 8. Neblogas tekstas, keliantis nuotaiką ir verčiantis į architektūrą (o gal ir globaliau) pažvelgti kitu kampu.
  Komentatoriams, tokiems kaip „varna“, „skaitytojas“, „žiūrėk po kojom“ ir pan., pirmiausia patarčiau apsižiūrėti ir įvertinti straipsnio žanrą ir tik tada drabstytis šūdais. Gal Jums apskritai užtektų DELFI ar ALFA pasaulėlio…

 9. geras skaitalas. linksmas, neuzkankintas. nieko rimto, bet nuotaika praskaidrino.
  p.s. Nuostabus personazas „Paprastasis Remontas“…

 10. “atsakyme“, ar pačiam ( ne )patiko straipsnis ?

 11. kodėl neturėti mados? ją galima ir sukurti 🙂

 12. “atsakyme“, neturėk “mados“ komentuoti komentarus.

 13. architektas nenori ir negali „virti“ kokiose nors kitose sultyse. Jo darbas – kad jo išvirtame produkte galėtų dar ir kitas savo košę maišyti ( komentaras komentoriui Liudui)

 14. Straipsnis – JĖGA !

  Dabar mažai žiūriu televizorių, todėl dažniau paskaitinėju.

  Turbūt gyventojai tokių namų ir butų, apie kuriuos autorius rašo, atpažinę save, šiek tiek susierzina.
  Iš kitos pusės vėlgi – ypač jauniems žmonėms iš atlyginimų ir pašalpų – pasvatot lig mirties….

  Man patiko, kad autorius su jumoru sugeba pakalbėt ir apie sušiktą krikščionybę.

 15. Straipsnis pradėtas žodžiais „kolūkis“, „tarybų valdžia“ – pasitikrinau ar nesu delfi komentaruose, berods ne. Tada kilo smarkių abejonių, bet perskaičiau. Visko nesugebėjau vistiek. Progresyvu, progresyvus ir įdomus mąstymas, negirdėti dalykai, džiugu, kad yra tokių kolegų. Beje, prieš tai buvęs mano sakinys yra taip prisisunkęs sarkazmo, kad net nedėjau kabučių.

 16. Jus gal daugiau is tos knygos galetumet paspausdinti, nes dabar sunkoka bendra vaizda susidaryti.
  Toks ispudis, kad autorius pina pina, o kazkas lieka lyg ir nepasakyta. Lyg puldinejama nuo vieno prie kito epizodo. Bet siaip poziuris idomus. Man kaip ne architektui is vis nera teke skaityti apie architektura ko nors idomaus. Atrodo, kad architektai per daug savo sultyse verda pas mus.

 17. teisinga interpretacija. nors kalba eina apie praeiti, kuri Andriui dabar rupi, bet iliustracijos geri skicai geriems sarzams, kurie atspindi ir siandienos gyvenima. man patiko kur moteris bega nuo vartojimo rutinos. na, kol apsiziures musu karta is kokio surenkamo bloko savo vaikyste pamena, tai gal prieisim ir prie nerealiai geru ideju…

 18. man patiko. aš net siūlyčiau, kad tokia retrosperktyvinė XX-o ir XXI-o pradžios amžių Lietuvos kultūrinio, ekonominio gyvenimo apžvalga būtų spausdinama kokių penktokėlių istorijos vadovėliuose. Čia yra viskas:- pradedant sužmogintomis personifikacijomis, baigiant konkrečiais istoriniai- ekonominiais momentais. Viskas vaizdu, nieko įžeidžiančio, o ko daugiau reikia rašant tokiu stiliumi ?
  ir dar- kaip gerai, kai esi jau per 40, o vis dar save laikai jaunu ir pradendančiu :-). su pagarba

 19. piesinukai juokingesni uz straipsni, man bent atrodo, kad kai kur siek tiek skystoki pokstai, nors nemazai ir taikliu pastebejimu

 20. man irgi patiko. pazystu nestokojanti jumoro jausmo autoriu, del ko puse komentavusiu turbut isvis nesuprato apie ka kalba, nes jo neturi, o kita puse, uzsikabine uz kokio tais vieno sakinio, piktinosi visu straipsniu. siulyciau atsipalaiduoti. ir apskritai, toks jau tas daznas lietuvis – labiau greitas sukritikuoti, nei pagirti.

 21. o man visai patiko… nors neturintiems jumoro jausmo geriau neskaityti…

 22. Perskaičiau. Jaučiuosi kaip įmynęs į straipsnio formos šūdą… Bet nėra ko piktintis. Kitą kartą būsiu atidesnis.

 23. Gal Jūs išsiblaivykit, o po to „straipsnius“ rašykit!

 24. Perskaičiau pirmus penkis sakinius ir susivėmiau. jaunas autorius arba visiškai glušas, arba visiškas oblius (kas žemaitiškai yra glušo sinonimas).
  Neprisimenu, kad pirmuoju architektu būtų vadintas Leninas, Stalinas ar dar kas nors iš šitos smirdančios šutvės.
  O šiaip – šūdina rašliava – be minties, be idėjos, be kiaušių. Triedalas.

 25. Architektūra tai bent buvo pilnateisė haremo narė, gavusi tam tikras privelegijas ir po skyrybų. O kokį autoriaus nuomone statusą turi Inžinerija (visos projekto dalys išskyrus architektūrą), be kurios Architektūra išlieka tik vizualiųjų menų atstove?

 26. jaunas rasytojas turi begale informacijos . taciau gaila kad jo likimas gali nusukti kaip kokio kenedzio , anas taij liguistas garbetroska , nemanau kad atsitiktinaij nusautas . gaila ir rasytojo vaiku kuriu likima spres teismaij ir prokuratura ( lietuvos ) , geriau rasytojau vaziuok ir pietu afrika den nors ir juodziu daug taciau negru ir ciukciu gal maziau … cia pavarksi kariaut su lezbijietemis ir sau biznio ryklais . nebent esi zvejys kuriam nesvarbu zyvys … 🙂 na gal tau ju tiesiog nereikia ?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

rotus_kn_210200_e02_xxx

APIE ISTORIJĄ – ŠIUOLAIKIŠKAI: Kauno rotušėje baigiamas kurti miesto muziejus

2024 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno rotušė išgyvena vienus didžiausių pokyčių per visą savo istoriją. Pastato restauravimo ir pritaikymo muziejinei funkcijai darbai jau eina į pabaigą. Šiuo metu rengiama šiuolaikinė

VU 4-asis paskaitų ciklas

NEAKIVAIZDINĖS ISTORIJOS STUDIJOS: 12 pasakojimų apie žmogų ir aplinką

2023 spalio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu kviečia vėl sugrįžti į auditorijas ir pratęsti neakivaizdines istorijos studijas. Trejus pastaruosius metus išimtinai Vilniaus miesto

Erasmus+

GATVĖS MENO INICIATYVA ŠIAULIUOSE: M.Kopernikas skatina mokytis ir tobulėti

2023 rugpjūčio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Vieno iš centrinėje Šiaulių miesto dalyje esančių namų siena nuo šiol vaizduoja mokslininką, atradėją Mikalojų Koperniką. „Erasmus+“ SIENA: pamatyk galimybę“ pavadintas kūrinys – dar viena

Kaunas: pasakojimai apie miestą ir jo žmones

APIE KAUNĄ IR JO ŽMONES: 33 istorijų knygos pristatymas „Pienocentro“ rūmuose

2022 gruodžio 13Be komentarųPILOTAS.LT

700 metų ir 33 istorijos. Kaip atrodė kauniečio pasaulis skirtingais laikotarpiais? Kuo jis gyveno, ką valgė, kuo tikėjo, ką dirbo, kas buvo svarbu ir ką

Vaidas Petrulis

APDOVANOJO ARCHITEKTŪROLOGĄ: Dr. V.Petruliui paskirta Kauno mokslo premija

2022 lapkričio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miestas kasmet skiria mokslo premijas už ilgametę aktyvią ir reikšmingą mokslinę veiklą, aukščiausius pasiekimus nacionaliniu ar tarptautiniu mastu, novatorišką mokslinę idėją ir jos įgyvendinimą

Helmutas Šabasevičius

AKTUALIOJI DAILĖTYRA: Istorija ir fikcija Lietuvos operų scenovaizdžiuose

2022 lapkričio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos teatro, dailės, scenografijos, choreografijos istorijos tyrinėtojas Helmutas Šabasevičius šiandien Nacionalinėje dailės galerijoje apžvelgs Lietuvos istorijos tematiką operos scenoje. Renginys – viešų paskaitų ciklo „Aktualioji

Maltos parlamentas

ARCHITEKTŪRINĖ OPERACIJA MALTOJE: Pirštų galiukais UNESCO paveldo kūne

2022 rugpjūčio 10Be komentarųRasytojas

Projektavimas istoriniuose miestuose neretai panašus į sudėtingą chirurginę operaciją, kai reikia moderniu architektūriniu implantu pakeisti sergantį urbanistinį organą, istorijos eigoje nutrupėjusią miesto struktūros dalį ar

Valdovų rūmai

UKRAINIETIŠKAS PAVASARIS: Lietuvos muziejuose labiausiai domino bendra istorija

2022 birželio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo pat karo Ukrainoje pradžios nuo jo bėgantiems šios šalies gyventojams mūsų kultūros įstaigos – bibliotekos, muziejai, scenos meno įstaigos – atvėrė duris ir kvietė

Žydų gatvė

VILNIUS ATKURS ŽYDŲ GATVĘ: Architektai rengia viešąją konsultaciją

2022 gegužės 6Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje norima rekonstruoti istorinę XVI amžių menančią Žydų gatvę ir architektūriniais akcentais pažymėti Vilniaus Didžiosios sinagogos buvusią teritoriją. Vilniaus miesto savivaldybė ir bendrovės „Vilniaus plano“

Paviljonas

VILNIUS EKSPONUOS ISTORIJĄ: Laukiama paviljono architektūrinių idėjų

2022 balandžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Vilnius ruošiasi 700 metų jubiliejui – architektai pakviesti sukurti paviljoną Gedimino kalno papėdėje. Būsimos paviljono ekspozicijos šerdis – pagal unikalią ir anksčiau nepublikuotą archyvinę medžiagą

Baltijos jūra

VAKARŲ LIETUVA VIENIJASI: Ugdys ir plėtos jūrinę tapatybę

2021 gruodžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Vakarų Lietuvos regionas pirmą kartą parengė vieningą planą, kaip skatins švietimo ir mokslo plėtrą iki 2030-ųjų. Atskiras dėmesys jame skiriamas ir jūrinės kultūros plėtojimui bei

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ISTORINIS ĮVYKIS: VDA ir KTU kartu ugdys architektūros daktarus

2021 lapkričio 34 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos mokslo taryba suteikė Vilniaus dailės akademijai (VDA) teisę vykdyti jungtinę architektūros krypties meno doktorantūrą kartu su Kauno technologijos universitetu (KTU). Doktorantūros studijos architektūros kryptyje

Antanas Gelgaudas

ANTANO GELGAUDO METAI: Respublikinis mokinių piešinių konkursas

2021 gegužės 18Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademija (VDA) rengia respublikinį vyresniųjų klasių mokinių piešinių konkursą-parodą. Konkurso-parodos tikslas – skatinant mokinių kūrybiškumą, puoselėti 1830-1831 metų sukilimo bei jo vado Lietuvoje

Joan Fontcuberta

ISTORIJOS KRIZĖ: J.Fontcuberta alternatyvi fotografijos istorija

2021 gegužės 10Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno fotografijos galerijoje pradeda veikti menininko Joan Fontcuberta paroda „Istorijos krizė“. Parodą atidarys virtualus turas po parodą ir diskusiją su parodos bei jos katalogo autoriais:

kariau_ka_210200_e01_xxx

KARIAUTI PRATUSI TAUTA: Parodos katalogo virtualus pristatymas

2021 vasario 22Be komentarųPILOTAS.LT

Metų pradžioje virtualiai atidaryta Tarptautinė paroda „Kariauti pratusi tauta. Lietuvių karinis elitas XIII–XIV a.“. Vasario 24 dieną rengiamas jos katalogo pristatymas. 2021 m. vasario 24

Lietuvos nacionalinis muziejus

ISTORIJOS MIESTUI IR PASAULIUI: Prasidėjo pavasarinis Vilniaus istorijos ciklas

2021 vasario 1Be komentarųPILOTAS.LT

Po trumpų žiemos atostogų Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas pakvietė sugrįžti į virtualias auditorijas ir pratęsti neakivaizdines Vilniaus miesto istorijos studijas.

LDK karinis elitas

KARIAUTI PRATUSI TAUTA: Parodos apie XIII–XIV a. lietuvių karinį elitą virtualus atidarymas

2021 sausio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinė paroda „Kariauti pratusi tauta. Lietuvių karinis elitas XIII–XIV a.“ buvo įrengta ir paruošta atverti lankytojams dar 2020 m. lapkričio 10 d., tačiau dėl sudėtingos

Menininkai kaip mokslininkai

PRO MOKSLININKŲ AKINIUS: Žinomų Lietuvos menininkų pamokos moksleiviams

2020 gruodžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Žinomi Lietuvos menininkai bei jų duetai moksleiviams ir mokytojams iki metų pabaigos pristatys 10 video pamokų, kurios siūlo į meną žvelgti pro mokslininkų akinius. „Menininkai

VU Chemijos ir geomokslų fakultetas (arch. G.Čaikauskas, S.Klezys, V.Raugala, V.Venckūnienė)

VU PLĖTRA SAULĖTEKYJE: Kuriamas didžiausias STEAM mokslo branduolys

2020 lapkričio 62 KomentaraiPILOTAS.LT

Vyriausybė neseniai patvirtino naujai dviejų Vilniaus universiteto (VU) padalinių infrastruktūrai sukurti skirtas lėšas. Saulėtekyje greta jau veikiančių stipriausių šalies mokslo centrų per trejus metus, planuojama,

VU biblioteka

VILNIAUS UNIVERSITETAS: Pačios vertingiausios kolekcijos atsiveria virtualiai

2020 balandžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

450 metų sukaktį mininti Vilniaus universiteto (VU) biblioteka atvėrė naujas galimybes pažinti virtualiai – pristatė atnaujintą skaitmeninių kolekcijų platformą internete. Tūkstančiais naujų dokumentų papildyta svetainė

koronavirusas

Į PAGALBĄ IŠ NAMŲ: Koronaviruso tyrimams reikia daugiau kompiuterinių raumenų

2020 kovo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Fiziškai prisidėti prie koronaviruso tyrimų galima net ir nerūpestingai tūnant namuose karantino sąlygomis. Ir ne vien liekant namuose ir neplatinant viruso. Vašingtono universiteto medicinos mokyklos Sent

Istorinis Vilnius

PASKATINS ISTORIJOS TYRĖJUS: Sostinės savivaldybė rengia stipendijų konkursą

2020 vasario 24Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinės savivaldybė jau trečius metus skiria stipendijas tyrinėjantiems Vilniaus istoriją. Šiemet šioms paskyrė 20.000 eurų. Vilniaus miesto savivaldybė ragina prisidėti prie sostinės istorinio pažinimo ir

Pasvalio krašto malūnai

GYVOSIOS ISTORIJOS: Seniesiems vandens malūnams skirtas renginys Pasvalyje

2019 lapkričio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Pasvalyje renkasi senųjų vandens malūnų tyrinėtojai. Šį penktadienį Pasvalio krašto muziejuje įvyks šiems statiniams skirti renginiai: konferencija, diskusija ir paroda. Lapkričio 15 dieną (penktadienį) 12

Vilniaus rotušė ©PILOTAS.LT

MENAS ARCHITEKTŪROJE: Paskaitų, susitikimų ir diskusijų ciklas Vilniaus rotušėje

2019 spalio 251 KomentarasPILOTAS.LT

VšĮ „Vilniaus rotušė“ rengia paskaitų, susitikimų ir diskusijų ciklą, skirtą Vilniaus meno istorijai architektūroje. Pirmas, istorinei fotografijai skirtas, šio ciklo renginys – jau spalio 30-ąją.

radvi_01_xxx

DIDIEJI RADVILOS: Kunigaikščių istorijos ir paveldo paroda Valdovų rūmuose

2019 spalio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Valdovų rūmuose, Vilniuje ką tik atidaryta paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“. Parodoje rodoma daugiau nei 350 eksponatų, surinktų iš bemaž 40 atminties institucijų, bažnyčių,