images_phocagallery_580_Venecijos_Bienale_e_580_Venecijos_bienale_1012_eV

ŽMONĖS SUSITIKS ARCHITEKTŪROJE//XII VENECIJOS ARCHITEKTŪROS BIENALĖ

 

Anot pranešimų spaudai, 12-oji Venecijos architektūros bienalė su 170 000 lankytojų tapo labiausiai lankomu Venecijos festivalių renginiu. Galbūt maloniausia tai išgirsti kuratorei, šiųmetinės Pritzkero architektūros premijos laureatei, japonų architektei Kazuo Sejima, kurios pasiūlyta tema – “Žmonės susitinka architektūroje”  (People meet in architecture) turėjo pabrėžti  architektūros komunikacinę misiją ir vertę.

Lyginant su ankstesnėmis parodomis teigiama, kad šiųmetinės Bienalės tema labiau „žemiška“, turinys – ne toks ekstravagantiškas. Taip pat pabrėžiama, kad kuratorė – moteris, ne europietė ir, beje, praktikuojanti architektė.

Kazuo Sejima sudaryta programa iš beveik  50 dalyvių ir panašaus skaičiaus nacionalinių paviljonų užpildė nuolatines parodų buveines – Giardini ir Arsenale bei mieste (ir už jo ribų) išslapstytus paviljonus. Tokios apimtys neišvengiamai lemia itin margą autorių, temų ir eksponavimo formų rinkinį. Ekspozicinės taktikos ir materijos įvairavo nuo eklektiškų ir perkrautų iki santūrių ir minimalistinių, nuo abstrakčių iki pedantiškų, nuo aukštųjų technologijų iki rankų darbo.

PASIVAIKŠČIOJIMAI DEBESYSE SU RANKŲ DARBO UŽUOMINOMIS

Įpareigojo ir kai kurios ekspozicinės erdvės,- užpildyti gigantiškas amfiladines buvusio virvių fabriko Arsenale erdves gali tapti tikru iššūkiu. Būtent ten ir buvo išdėstytos išoriškai efektingiausios ekspozicijos. Ispanų architektas Antón García-Abril ir jo Ensamble Studio sumontavo balansuojančią kompoziciją iš savo projektuose dažnai eksploatuojamų tiltinių sijų. Japonų architektė Tetsuo Kondo su vokiečių inžinierių grupės Transsolar pagalba pasiūlė „pasivaikščiojimą debesyse“: instaliacijoje Cloudscapes ažūriniais tilteliais buvo galima pakilti į garais užpildytą palubę.

Kai kurios ekspozicijos buvo beveik nenufotografuojamos: japonų architektas Junya Ishigami sukonstravo praktiškai nematomą namo maketą, jo tūrį “piešė” erdvėje ištemptos anglies pluošto vielos. Panašiai efemeriška buvo ir danų menininko Olafur Eliasson instaliacija su stroboskopų blykstėmis nušviestomis vandens čiurkšlėmis.

Rankdarbių mėgėjai dziaugėsi japonų kolektyvo Atelier Bow-Wow rūpestingai atliktais namų maketais (japonišku masteliu 1:20), ir ypatingai detaliais brėžiniais. Architektų / meistrų iš Indijos Studio Mumbai Architects salė priminė staiga apleistas dirbtuves su visais paliktais įrankiais, medžiagomis, detalėmis, pabrėžiančiais rankų darbo svarbą besivystančioje šalyje.

JO DIDENYBĖ MAKETAS GRĮŽTA Į ARCHITEKTŪRĄ

Turbut populiariausiu, „realiu“ architektūros proceso elementu išlieka maketai, jie buvo tiražuojami ir išdidinami iki įspūdingų mastelių. Čempionas – namo maketas Japonijos paviljone, pagamintas masteliu berods 1:3. Kruopštūs tiltų maketai iliustravo Šveicarijos paviljono temą – „Landšaftas ir statiniai“, reprezentavo šveicarų Valerio Olgiati, Christian Kerez, japonų Sou Fujimoto, Toyo Ito kūrybą, sudarė estiškos ekspozicijos pagrindą.

Skirta vietos ir seniausiam architektūrinės saviraiškos elementui – piešiniui: juos galima buvo užtikti Vokietijos ekspozicijoje, viena Didžiosios Britanijos ekspozicijos temų buvo archyviniai XIX amžiaus meno kritiko James Ruskin Venecijos eskizai, o Vengrija piešiniui ir pieštukams skyrė apskritai visą savo paviljoną.

Moderniausias technologijas atstovavo 3d filmai: didmiesčiai ir dykumos Australijos paviljone, režisieriaus Wim Wenders nufilmuotas parodos kuratorės firmos SANAA suprojektuotas Rolex mokymo centras Šveicarijoje, Kopenhagos ateities vizijos Danijos paviljone.

Bandymas įtraukti lankytoją buvo juntamas Šiaurės šalių paviljone, kuris, šalia Norvegijos, Švedijos, Suomijos viešųjų erdvių projektų ekspozicijos, buvo nuolatinio workshopo vieta. Didžiosios Britanijos paviljone sukonstruota tiksli 2012 metų olimpinio stadiono Londone tribūnos fragmento kopija buvo skirta paskaitoms, susitikimams, vaikų piešimo pamokoms ir t.t. Berlyno Raumlabor ir Plastique Fantastique atvežė savo pripučiamą virtuvę ir visą parodos teritoriją aprūpino mediniais krėslais.

NUNEŠIOTI PAVIRŠIAI IR PAKRANČIŲ URBANIZACIJA

Verbalinį Bienalės kontekstą įgarsino kuratoriaus Hans Ulrich Obrist filmuotų interviu salė su parodoje dalyvaujančiais architektais ir meninkais bei atskira salė, skirta architektūros originalui britui Cedric Price.

Tikra „lietuviška“ nuobodulio estetika triumfavo Belgijos paviljone eksponuojamuose nunešiotuose paviršiuose, nučiupinėtuose turėkluose, nuvaikščiotuose linoleumuose.

Ne vieną valandą galėjo užimti “perskaitymas” eksponuojamo tyrimo, arba vadinamojo research, kantriam lankytojui siūlančio kalną informacijos, schemų ir dokumentų. Tokių, kaip Singapūro paviljone pateikiamas salos pjūvio maketą palydinti gausybė lentelių su lyginamosiomis schemomis ir statistika, nusakančiomis dabartinę miesto urbanistinę situaciją arba Izraelio paviljone pristatyta unikalaus urbanistinio darinio, kibucų, istorija.

Bahreino karalystės paviljono pagrindine tema tapo žmogaus santykis su vandeniu. Žaibiškai urbanizuojamos pakrantės išstūmė tradicinius žvejų verslus, kurių artefaktai – mediniai nameliai ant vandens išlikdami svarbia vietos gyventojų kolektyvinės atminties dalimi, buvo priversti persikelti toliau nuo miestų plėtros, kol keli jų su visais kilimais ir užuolaidomis rado vietą kitame,- Venecijos, archipelage.

LAIKO CHAOSAS IR CHAOSO LAIKAS

Provokacijų tradiciškai netrūko OMA/AMO/Rem Koolhaas sekcijoje CRONOCHAOS (chronologinis chaosas?), skirtoje paveldui. Išskaičiavę, kad šiuo metu įvairiais reglamentais saugoma apie 4 proc. pasaulio statinių, o saugomų statinių amžius susitraukė iki minimumo, autoriai demonstravo paveldosaugos institucionalizavimo raidą iliustruodami ją nuotraukomis, istoriniais dokumentais ir reliktais: nuo senovinio stalelio iš Ermitažo muziejaus Sankt Peterburge iki didziulės oranžinės pagalvės/ baldo is chrestomatinio gyvenamojo namo Bordo mieste, 3 metai po realizacijos paskelbto paminklu. Galima teigti, kad tema nesistengia derintis prie Bienalės koncepcijos, bet autorius galima suprasti: šiuo metu tik lėšų stygius gali išgelbėti OMA suprojektuotą ir 1987 metais pastatytą šokio teatrą Hagoje, kurį numatyta nugriauti, jo vietoje paskelbtas tarptautinis konkursas ir išrinkti nugalėtojai.

Apvaikščiojus Giardini sodų galą paaiškėja vienintelė „tikra“ ir „funkcionali“ Bienalės realizacija parodoje – savamokslis olandų landšafto architektas Piet Oudolf įkurdino poetišką natūralistinį rudeninio žydėjimo augalų sodą…

 

XXII VENECIJOS ARCHITEKTŪROS BIENALĖS APDOVANOJIMAI

Aukso liūtas už gyvenimo pasiekimus – Rem Koolhaas (Olandija)

Aukso liūtas In memoriam – Kazuo Shinohara (Japonija)

Aukso liūtas geriausiam nacionaliniam paviljonui – Bahreino karalystė

Aukso liūtas už geriausią ekspoziciją – junya.ishigami + associates (Japonija)

Sidabro liūtas perspektyviam jaunajam dalyviui – OFFICE Kersten Geers David Van Severen + Bas Princen (Belgija / Olandija)

Specialios premijos: Amateur Architecture Studio (Kinija), Studio Mumbai (Indija), Piet Oudolf (Olandija)

 

©pilotas.lt (Martyno Mankaus ir Dariaus Spranaičio nuotraukos)

Komentarai

  1. Straipsnis- puikumėlis. Jauties taip, tarsi pats ten būvotum. Ačiū straipsnio autoriui – labai įdomu, nors nieko ir neišmanau apie architektūrą, tik žinau, kad man nepatinka “kosmonautika“. Sėkmės jums.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

N.Poškutė-Jukumienė

VILNIUS 2020: VIII tarptautinė emalio bienalė

2021 kovo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Galerija „Meno Niša“ pakvietė į aštuntosios tarptautinės emalio bienalės „Vilnius 2020“ dalyvių parodą. Parodoje lankytojai galės pamatyti 30-ies menininkų emalio darbus – juvelyrikos, metalo ir

Kazys Varnelis

LIETUVOS NACIONALINIS MUZIEJUS: 3 virtualūs parodų atidarymai

2021 vasario 23Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos nacionalinis muziejus pakvietė į virtualius naujausių parodų atidarymus, o atlaisvinus karantino sąlygas tiksi lankytojus pakviesti apžiūrėti jas gyvai. Tarp atidaromų parodų – tarptautinio pripažinimo

Gamtos kabinetai

„KENKĖJŲ“ INVAZIJA: Vilniaus rotušėje Aurelijos Maknytės paroda „Gamtos kabinetai“

2020 rugsėjo 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto rotušėje atidaroma Aurelijos Maknytės paroda „Gamtos kabinetai“. „Kenkėjų“ invazija į centrinį miesto statinį turėtų pabrėžti žinojimo, galios santykių ir estetikos reliatyvumą. Rugsėjo 22

Manifesta 13

MANIFESTA 13: Baltijos šalių meno projektas „Roots to Routes“ Marselyje

2020 rugpjūčio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Marselyje prasideda Europos meno bienalė „Manifesta 13“, kurios paralelinių renginių programoje – Baltijos šalių meno projektas „Roots to Routes“. Jį sudaro dvi parodos, performansai, video

Naršyti po paviršius

VIRTUALUS TURAS: 7 VDA studenčių paroda „Naršyti po paviršius“

2020 gegužės 22Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos (VDA) parodų erdvė „5 Malūnai“ šiandien 16 val. pristato virtualią parodą „Naršyti po paviršius“. Tai virtualus turas po septynių VDA magistrantūros studenčių

Kjerringøy žemės meno bienalė

ŽEMĖS MENAS NORVEGIJOJE: Atrenkami menininkai 2021 m. Kjerringøy bienalei

2020 gegužės 12Be komentarųPILOTAS.LT

Menininkai iš Baltijos ir Šiaurės šalių bei visų Arkties regionų yra kviečiami teikti paraiškas bei pritaikyti konkrečiai vietai skirtus žemės meno projektus. Kjerringøy žemės meno

Agilė Mažonaitė

FOTOPROJEKTAS „LAISVĖ“: A.Mažonaitės paroda apie Laisvės al. architektūrinę renovaciją

2020 sausio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien galerijoje „Meno parkas“, Kaune atidaroma Agilės Mažonaitės paroda „Laisvė“. Tai fotoprojektas apie architektūrinę renovaciją, lyg viso žmogaus gyvenimo kelio alegoriją, atspindinčią nepertraukiamus pokyčius, sociumo

Eimunto Nekrošiaus meno fortas

PASKUTINIEJI: Vilniuje atidaroma Eimunto Nekrošiaus teatrui skirta paroda

2019 lapkričio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje jau vyksta renginių ciklas „Eimuntas Nekrošius. Paskutinieji“. Vienas  ciklo pagrindinių akcentų – šiandien Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaroma šio neseniai mus palikusio didžiojo režisieriaus teatrui skirta

Vyrų pasaulis

VYRŲ PASAULIS: Karo fenomeną tyrinėjanti K.Grigaliūno meno paroda

2019 lapkričio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinės galerijoje „Meno Niša“ atidaroma Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, grafiko, tapytojo Kęstučio Grigaliūno parodą „Vyrų pasaulis arba Pokalbiai mėnesienoje“. Tai meninė istorija apie

Kauno grafikos bienalė

GROŽIS 2019: 3-osios Kauno tarptautinės grafikos bienalės paroda

2019 spalio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus M.Žilinsko dailės galerijoje atidaroma 3-osios Kauno tarptautinės grafikos bienalės paroda „Grožis“ . Bienalės tikslas, atsiribojant nuo primityvaus ir įprasto supratimo, atskleisti

medus_sk_191000_e02_xxx

MEDUS IR VANILĖ: Grafikės G.Grendaitės ir skulptoriaus T.Vosyliaus kūrybos paroda Dusetose

2019 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Grafikė Greta Grendaitė ir skulptorius Tomas Vosylius (duetas „Legal Art Lovers“) pristato savo 4-ąją bendrą parodą. Nors menininkai kuria skirtingomis raiškos priemonėmis, jų kūryba subtiliai

12-oji Kauno bienalė

KITOKIA KELIONĖ: Prasideda Kauno bienalė „Po išvykimo | prieš atvykstant“

2019 birželio 3Be komentarųPILOTAS.LT

26 menininkų iš viso pasaulio kūriniai, tyrinėjimai ir instaliacijos Kauno geležinkelio stotyje, Kauno paveikslų galerijoje ir įvairiose kitose antrojo šalies miesto vietose kviečia į patirčių

Eglė Colucci

EGLĖ COLUCCI: Argentinietiška movida Laikinosios sostinės modernizme

2019 sausio 30Be komentarųLeokadijus Joneikis

Šiandien tapytoja Eglė Colucci labiau žinoma Argentinoje, nei Lietuvoje, tačiau pastaruoju metu ji vis dažniau pastebima gimtąjame Kaune – paroda „Kauno kontekstai“ Galerijoje Urbana Kauno

Jörg Heiser

MENAS PAVOJUJE: Prof. J.Heiserio paskaita globalaus dešinėjimo akivaizdoje

2018 lapkričio 161 KomentarasPILOTAS.LT

Pastaraisiais metais aktyvėja dešiniųjų populistų ir neoliberalios ekonomikos spaudimas, su kuriuo vis dažniau susiduria šiuolaikinis menas ir institucijos. Apie tai išsamiai bus kalbama prof. Jorgo

Evaldas Pauza

SU MEILE: Skulptoriaus Evaldo Pauzos paroda Kaune

2018 spalio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kauno paveikslų galerijoje atidaroma skulptoriaus Evaldo Pauzos paroda „Su meile“. Parodoje, inspiruotoje tarpukario istorijų ir gyvenimo būdo, skirtoje Nepriklausomybės šimtmečiui, eksponuojami paskutiniųjų metų kūriniai.

12 Kauno bienalė

PASIRUOŠĘ NUSTEBINTI: Kauno bienalė keičia laiką ir darbo metodą

2018 spalio 21 KomentarasPILOTAS.LT

12-oji Kauno bienalė į parodas kvies jau kitų metų vasarą bei imsis kelionės ir tarpinės būsenos temos. Pranešama, kad šįkart keičiamas ne vien šio vieno

images_pulsas_foto_4730_galer_pl_160900_e01_xxx

GALERIJŲ SAVAITGALIS VILNIUJE://ŠIUOLAIKINIS MENAS GRĮŽTA IŠ ATOSTOGŲ

Galerijų savaitgalis Europos ir pasaulio miestuose vyksta jau ne vieną dešimtmetį ir žymi pirmąsias galerijų parodas po vasaros bei naujo meno sezono mieste atidarymą. Šiemet

images_phocagallery_4594_adjay_latv_1606_4594_tit3_adjay_e02_xxx

LATVIŲ MODERNAUS MENO MUZIEJUS//KONKURSĄ LAIMĖJO ADJAYE BIURAS IŠ LONDONO

Latvijos Modernaus meno fondo muziejaus konkursą Rygoje ką tik laimėjo Adjaye architektų biuras iš Londono su latviškais partneriais, architektų biuru AB3D. Kaip skelbėme anksčiau, viename

images_phocagallery_4484_ritua_paro_1604_4484_saugy_vn_160400_e01_xxx

LIPTI NEMATOMOMIS STRUKTŪROMIS://PARODA POŽEMINĖJE VANDENS SAUGYKLOJE

Vilniuje, požeminėje vandens saugykloje atidaroma Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos vykdomo projekto paroda „Lipti nematomomis struktūromis. Apie disciplinuojančias ritualines praktikas“. Neįprastoje erdvėje eksponuojami šiuolaikinių

images_pulsas_foto_4006_bienal_kn_150916_bra

TINKLINIAI SUSIDŪRIMAI://KAUNĄ SUPURTYS JUBILIEJINĖ MENO BIENALĖ

Prasideda didžiausias Baltijos šalyse šiuolaikinio meno festivalis „Kauno bienalė“. Jubiliejiniame – jau 10-ajame – renginyje savo kūrinius pristatys daugiau nei 80 menininkų iš viso pasaulio

images_pulsas_foto_3994_galer_pl_150900_e02_xxx

UOSTAMIESČIO GALERIJŲ DIENOS://17 PRIE MENO ARTINANČIŲ RENGINIŲ

Uostamiestyje prasideda „Galerijų dienos“. Ši nauja iniciatyva kolekcionierius, menininkus ir meno mylėtojus kviečia į parodų atidarymus, kūrybinius užsiėmimus, susitikimus su menininkais ir meno ekskursijas. 17

images_pulsas_foto_3435_stani_pl_141200_e01_xxx

KELIONĖ Į MARSĄ://SVAJONĖS IR PAULIAUS STANIKŲ „NEKRO-ROMANTINĖ“ PARODA

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos (LTMKS) projektų erdvėje „Malonioji 6“ atidaroma Svajonės ir Pauliaus Stanikų paroda „Kelionė į Marsą“. Svajonės ir Pauliaus Stanikų, gyvenančių ir

images_straipsniu_foto_3258_Periferinis Matymas_tit

ROKO DOVYDĖNO PARODA://VILNIUS IR JO APYLINKĖS PERIFERINIU ŽVILGSNIU

Periferinis matymas – žiūrėjimas akies krašteliu – yra įprastas reiškinys, tačiau tai kartu gali būti ir paslėptas dėmesys. Daug laiko praleidžiame stengdamiesi suprasti, kad mūsų

images_phocagallery_3171_Paroda Kolegos pav_3171_Kolegos_tit

Prospekto fotografijos galerija:// paroda „Kolegos“

Liepos 8 d., „Prospekto“ fotografijos galerijoje (Gedimino pr. 43, Vilnius) atidaryta fotografijų paroda „KOLEGOS“. Parodoje „Kolegos“ fotomenininkai kviečia lankytojus pažvelgti į save ir kartu paneigia

images_phocagallery_2829_biena_kaun_1401_2829_unite_kn_140105_e12_BRA

IŠAUGO TEKSTILINIUS DRABUŽIUS//IŠKILMINGAI UŽDARYTA IX KAUNO BIENALĖ

Kaune, M.Žilinsko dailės galerijoje iškilmingai uždaryta IX-oji Kauno bienalė „Unitekstas“. Kas dvejus metus Laikinojoje sostinėje vykstantis renginys išaugo tekstilės drabužius ir tapo respublikinės reikšmės meno