Šiuolaikišku požiūriu į fotografiją ir žmogaus fiksavimo būdu paskutinė V.Luckaus fotografijų serija „Baltame fone“, pradėta 1986 m., yra išskirtinė mūsų fotografijoje. Autorius fotografavo mugėje sutiktus žmones, neišraiškingai pozavusius prieš specialiai atsivežtą baltą foną. Kaip teigė pats fotografas, sukurti šią seriją jį paskatino supratimas, kad rūbai ir įvairūs buities aksesuarai gali daug pasakyti apie žmogaus charakterį. Dabar akivaizdu, kad V.Luckus anuomet numatė vieną ryškiausių šiuolaikinės fotografijos tendencijų – kurti formaliai panašius, bet subtiliai žmonių individualumą atskleidžiančius atvaizdus. Taigi serija „Baltame fone“ ir kiti konceptualūs V.Luckaus kūriniai šiandien leidžia jį vadinti vienu originaliausių, tačiau plačiajam žiūrovų ratui vis dar mažai žinomu, Lietuvos fotografu.
V.Luckus (1943-1987) fotografijos scenoje debiutavo šeštojo dešimtmečio pabaigoje ir joje įsitvirtino kartu su fotografų karta, suformavusia savitą „Lietuvos fotografijos mokyklą“. Tačiau netrukus V.Luckus atrado individualų kūrybinį braižą, išskyrusį jį iš kolegų. Autorius neapsiribojo Lietuvos vaizdų fiksavimų, daug keliavo ir siekė fotografijoje tam tikro spontaniškumo, kuris leido atsiriboti nuo tuometinių fotografijos klišių ir įamžinti tikro gyvenimo akimirkas. V.Luckus sukūrė konceptualių fotografijų serijas „Portretas stambiu planu“ (1969-1987) ir „Požiūris į senovinę fotografiją“ (1974-1987).
Gruodžio 14 dieną, 17 valandą Kauno Fotografijos galerija atidaro fotomenininko Vito LUCKAUS fotografijų parodą „Baltame fone“. Paroda veiks iki gruodžio 26 d.
Aušra Dambauskienė
( 2011-01-13 )
Didžiausia Vito Luckaus archyvo dalis yra JAV pas jo žmoną. Ji pasiryžusi perduoti šį archyvą Lietuvai. Reikia tinkamų patalpų, rėmėjų ir pagalbininkų Vito Luckaus muziejui Kaune įsteigti. Pauliaus Normanto archyvo jau netekome, negi neišsaugosime Vito Luckaus palikimo.
Beje, baltas fonas nuotraukose darytas ir originaliu, Vito atrastu išėsdinimo būdu.