Pavasarį urbanistinį-architektūrinį konkursą laimėjusi S.Kuncevičiaus architektūros studija (S.Kuncevičius, M.Dagys, L.Kuncevičienė, V.Kuncevičiūtė, Ž.Gudelis, A.Kuncevičiūtė) parengė Sporto rūmų ir „Žalgirio” stadiono teritorijos plėtros koncepciją, pagal kurią SĮ „Vilniaus planas“ jau ruošia detalųjį planą

vilnius urban ** SALDUS TANKĖJIMO TIRŠTUMAS // SPORTO RŪMAI MATUOJASI KONGRESŲ FRAKĄ

Vilniaus sporto rūmus ir „Žalgirio“ stadioną supanti teritorija jau po keleto metų gali tapti viena reprezentatyviausių sostinės vietų. Verslo, komercijos ir pramogų kompleksą dešiniajame Neries krante papildė kongresų centras – juo ketinama paversti Sporto rūmų pastatą.

Pavasarį urbanistinį-architektūrinį konkursą laimėjusi S.Kuncevičiaus architektūros studija (architektai S.Kuncevičius, M.Dagys, L.Kuncevičienė, V.Kuncevičiūtė, Ž.Gudelis, A.Kuncevičiūtė) parengė teritorijos plėtros koncepciją, pagal kurią SĮ „Vilniaus planas“ ruošia detalųjį planą.


Konkursiniame darbe deklaruoti urbanistiniai principai išliko ir projektavimui įsibėgėjus. Kaip „Statybų pilotui“ teigė Sigitas Kuncevičius, urbanistinės struktūros idėja – sujungti ašimis Konstitucijos prospektą su kitame Neries krante esančia piliaviete ir Kalnų parku

 

KVARTALAS PAGAL ISTORINĮ PAVYZDĮ

Konkursiniame darbe deklaruoti urbanistiniai principai išliko ir projektavimui įsibėgėjus. Kaip „Statybų pilotui“ teigė Sigitas Kuncevičius, urbanistinės struktūros idėja – sujungti ašimis Konstitucijos prospektą su kitame Neries krante esančia piliaviete ir Kalnų parku.

Teritoriją skrodžiantys du pagrindiniai pėsčiųjų pasažai srautus iš Rinktinės gatvės ir Konstitucijos prospekto sankryžos bei Šeimyniškių gatvės siurbtų į kvartalo vidų. Atskirdamas stadioną sklypo vakaruose ir administracinius pastatus rytuose, pasažas išsilietų į Sporto rūmų aikštę ir baigtųsi nauju pėsčiųjų tiltu per Nerį, vedančiu į Gedimino kalno papėdę.
Pasak S.Kuncevičiaus, Sporto rūmų aplinka – pati brangiausia vieta Vilniuje, todėl ją paskirti daugiabučiams neracionalu. Tuo labiau kad patraukli zona turi būti atvira visuomenei ir tapti visiems prieinamų jaukių viešųjų erdvių kompleksu. Todėl kvartale dominuos komerciniai ir biurų pastatai. Keli apartamentų namai galėtų atsirasti pietinėje sklypo dalyje prie upės, o šiaurinėje dalyje iškiltų viešbutis.
Projektuojant išliko konkurso darbe pasiūlyta užstatymo struktūra, atkartojanti istoriniam Vilniaus centrui būdingus erdvinės struktūros bruožus – netaisyklingumą, gamtos ir architektūros harmoniją. Autoriai išlaikė beveik senamiestišką mastelį, tačiau paraidžiui neimitavo istorinio užstatymo.
KOMPOZICIJOJE DOMINUOS SPORTO RŪMAI
Organišką urbanistinį tinklą sudarytų netaisyklingos formos pastatai, tarp kurių būtų apželdintos erdvės, vandens telkiniai, praėjimai. Kaip žaliąsias rekreacinės erdves architektai siūlo naudoti ir pastatų stogus. Visame kvartale turėtų vyrauti pėstieji; automobiliams skirtas 2 lygių požeminis parkingas, į kurį būtų neriama pro tunelį iš Šeimyniškių ir Upės gatvių.
Siekiantys 10 aukštų šiaurinėje sklypo dalyje pastatai, artėjant Neries link, žemėtų, smulkėtų iki 3–5 aukštų. Kvartalą autoriai pratęsė ir upės kratinėje: akcentavo laisvą, pabirusį užstatymą, per tarpus atverti upę į kvartalo vidų. Atnaujintą 10.000 vietų stadioną įrėmintų taip pat netaisyklingų formų aptarnavimo ir komerciniai blokai. Aplink įgilintą cokolinį stadiono aukštą, kuriame įsikurtų restoranai ir kavinės, architektai paliko erdvės patrauklioms terasoms.
Komplekso dominante išliks 1971 metais statyti Vilniaus koncertų ir sporto rūmai (arch. E.Chlomauskas, J.Kriukelis, Z.Liandzbergis), kuriuos ketinama paversti Nacionaliniu kongresų centru. Sostinei tokio verkiant reikia – Lietuva, besiruošianti 2013 metais pirmininkauti Europos Sąjungai, tarptautinius standartus atitinkančio kongresų centro iki šiol neturi. Žinia, tokiam nacionalinės svarbos objektui svarstytos dar kelios vietos – ant Tauro kalno, prie „Lietuvos“ viešbučio, šalia Seimo rūmų, šalia „Litexpo“ parodų centro. Neseniai ir pastarajam, ir Sporto rūmams Vyriausybė suteikė valstybinės svarbos objekto statusą.
 
KONGRESAMS PRIREIKĖ PRIESTATO
Pasak S.Kuncevičiaus, reprezentatyvi, patogiai pasiekiama Sporto rūmų vieta kongresų centrui – ideali. Sporto rūmai iš miesto centro ir aukštos klasės viešbučių pasiekiami per mažiau nei 20 minučių, taip pat jie atitinka tarptautinius saugumo reikalavimus. Svarbu ir objekto matomumas miestovaizdyje – iš viso miesto centro matydami čia verdantį gyvenimą, pasak S.Kuncevičiaus, Lietuvos piliečiai galės jaustis neizoliuoti nuo svarbių valstybei ir Europai klausimų sprendimo.
Nusprendus Sporto rūmus pritaikyti kongresų centrui, pakoreguotas ir aplinkinės teritorijos užstatymo planas. Pagal Užsienio reikalų ministerijos pateiktą programą kongresų kompleksas turėtų būti apie 28.000 m² ploto (Sporto rūmuose yra tik pusė tiek), todėl projekto autoriai greta suprojektavo kongresų centro priestatą. Tarp pastarojo ir Sporto rūmų driektųsi pagrindinė teritorijos urbanistinė pėsčiųjų ašis, besiremianti į naują tiltą. Abu pastatai būtų sujungti tik skaidriais vamzdžiais-koridoriais, pakibusiais virš susiformuosiančios aikštės-kiemo.
Naujasis priestatas neturėtų konkuruoti su Sporto rūmais nei gabaritais, nei architektūrine išraiška. Jis būtų netaisyklingo plano, 5 aukštų ir neviršytų žemiausio Sporto rūmų vantinės konstrukcijos taško altitudės. Santūriuose fasaduose dominuotų stiklas, kuris atvertų vaizdus į upę.
Naujajame priestate būtų įrengta 70 vietų salė, tinkama įvairioms mokslo, politinėms konferencijoms, taip pat pagalbinės patalpos, o cokoliniame aukšte – spaudos konferencijų salė ir kabinetai, skirti pavienių šalių atstovams.
 
REKONSTRUOTI SPORTO RŪMAI BRUOŽUS IŠLAIKYS
Senąjį Sporto rūmų pastatą architektai siūlo pritaikyti kongresų centro reikmėms iš esmės nekeičiant jo struktūros ir išsaugant didžiausias vertybes – brutalizmo architektūros požymius, konstrukcijas ir salę.
Mobiliomis pakabinamomis pertvaromis rūmų vidaus erdvę būtų galima padalinti į 3 sales: 100, 70 vietų ir amfiteatrą. Esant poreikiui, pertvaras būtų galima sustumti ir erdves vėl sujungti į vieną. Po konferencijų salėmis, cokoliniame aukšte, būtų įrengtas restoranų kompleksas, aptarnavimo patalpos.
Kadangi nuolatiniam darbui prireiks natūralios dienos šviesos, architektai pasiūlė šoninėse sienose esančius baltarusiškus stiklo blokelius pakeisti stiklo juostomis, o renovuojant vantines stogo konstrukcijas – įrengti švieslangius.
Kaip „Statybų pilotui“ teigė S.Kun-cevičius, tokie sprendiniai beveik nepakeis pastato įvaizdžio. Kad pastato architektūrinė koncepcija dar labiau išryškėtų, architekto nuomone, vertėtų „paradiniame“ fasade esančius įrėmintus stiklo lakštus pakeisti berėmio stiklo konstrukcija. Skaidresnė plokštuma leistų dar aiškiau suvokti Sporto rūmų eksterjero plastiką.
Tarp Sporto rūmų ir Neries upės esančias terasas, pandusus architektai siūlo išsaugoti: esą tokia erdvės kompozicija efektyviai „eksponuojanti“ pastatą, be to, S.Kuncevičiaus įsitikinimu, rūmų landšafto sprendiniai – taip pat architektūros vertybė, būdingas XX amžiaus pabaigos architektūros kūrinys.
Pasak S.Kuncevičiaus, Kultūros paveldo departamentas tokiems Sporto rūmų rekonstrukcijos pasiūlymams jau pritarė. „Statybų piloto“ žiniomis, Ūkio banko investicinė grupė į Nacionalinio kongresų centro kūrimą nusiteikusi investuoti apie 100 mln. litų, dar tiek pat tikimasi surinkti iš Europos fondų bei biudžeto.
 
Nuotraukos
 
{gallery}test_img/sporto_rumai{/gallery}

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Vilniaus pievos

VILNIUJE ŽYDĖS VEŠLIOS PIEVOS: Keičiamos vejų priežiūros taisyklės

2022 gegužės 13Be komentarųPILOTAS.LT

Šį pavasarį Vilnius keičia vejų tvarkymo politiką ir pristato naujas jų priežiūros taisykles, pagal kurias mieste vyraus natūralios pievos ir savaime želiantys augalai. Atsisakant šienavimo

Kaunas-Vilnius

APIE DVIEJŲ MIESTŲ PRIKLAUSOMYBĘ: Didžiąją parodą atidarys „MOratonas“

2022 balandžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Kaunas ir Vilnius, Vilnius ir Kaunas. Didžiausi Lietuvos miestai. Gal konkuruojantys, o gal būtini vienas kitam? Kaip ir kodėl jie (ne)sugyvena? MO muziejus atidaro didžiąją parodą

Tulpės

KAUNO „PILIAMIESČIO“ KONKURSAS: Žiuri išrinko 3 finalininkų kolektyvus

2022 vasario 141 KomentarasPILOTAS.LT

Kompanijos „YIT Lietuva“ atvirame „Piliamiesčio“ plėtros architektūriniame konkurse išrinktos 3 geriausios vizijos. Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus kartu su statybų bendrove „YIT Lietuva“ organizuotam konkursui

stoti_ko_210300_e01_xxx

SKELBIAMAS TARPTAUTINIS KONKURSAS: Vilniui reikia ikoniškos geležinkelio stoties idėjų

2021 kovo 48 KomentaraiPILOTAS.LT

Stoties rajoną iš esmės pertvarkyti ketinantis Vilnius, kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG), ką tik paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti. Tokio kompleksiškumo konkursas, kai

namai

PASAKOJIMAI APIE ARCHITEKTŪRĄ: Paskelbti 7 konkurso laimėtojai

2020 gruodžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik pasibaigė Architektūros fondo antrasis atviras pasakojimų apie architektūrą ir miestus projektas „Aikštėje“. Išrinkti 7 konkurso laimėtojai bei dar 7, nusipelnę garbingo paminėjimo. Architektūros

Nerealizuoti svajonių miestai

SVAJONIŲ MIESTAI: 4-asis respublikinis mokinių piešinių konkursas

2020 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Jau ketvirtus metus iš eilės vykstantis respublikinis konkursas pakvietė 7-12 klasių mokinius kurti monochrominius piešinius tema „Nerealizuoti svajonių miestai“. Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas kartu

Vilniaus portretai kine

VILNIAUS PORTRETAI: Kino istorikės Sonatos Žalneravičiūtės paskaita

2020 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Kino istorikė Sonata Žalneravičiūtė Vilniaus rotušėje supažindins su sostinės portretais kine. Kino siužetuose galime matyti žymiausias Vilniaus  vietas. Spalio 26 dieną (pirmadienį) 18 val. Vilniaus rotušėje (

Virgilijus Usinavičius

MANO VILNIUS: V.Usinavičiaus miesto patyrimo ir įsisavinimo fotožemėlapis

2020 birželio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus fotografijos galerijoje atidaroma prieš 5 metus prie nespalvotos fotografijos grįžusio Virgilijaus Usinavičiaus paroda „Mano Vilnius“. Tai savotiška autoriaus nuoroda, jog kiekvienas tame pačiame mieste

Vilnius: savas ir svetimas

NAUJASIS ŠILKO KELIAS: Kinijoje išleista istorinė knyga apie Vilnių

2020 gegužės 4Be komentarųPILOTAS.LT

Po dvejų metų intensyvaus darbo Kinijoje išleista rašytojo, istoriko Laimono Briedžio knyga „Vilnius: savas ir svetimas“. Tai pirmoji istorinė knyga apie Lietuvą kinų kalba. L.Briedžio

Neakivaizdinis Vilnius

NEAKIVAIZDINIO VILNIAUS STUDIJOS: Po metų veiklos pakvietė laikyti egzaminą

2020 balandžio 163 KomentaraiPILOTAS.LT

Lygiai prieš metus startavo sostinės savivaldybės projektas „Neakivaizdinis Vilnius“ – alternatyvaus Vilniaus pažinimo iniciatyva, kuri pirmą kartą pakvietė žmones iš visos Lietuvos sostinę pamatyti naujai.

"Samsung" ekodizainas

TIESIOG IŠ DĖŽĖS: 20.000 JAV dolerių prizinio fondo ekodizaino konkursas

2020 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Pasaulinė elektronikos kompanija „Samsung“ kartu su žinomu architektūros ir dizaino interneto portalu „Dezeen“ rengia gaminių iš panaudotų kartono pakuočių tarptautinį ekodizaino konkursą „Iš dėžės“. Konkurso

Algimantas Kunčius

VILNIAUS FOTOREFLEKSIJOS: Dviejų sostinės gatvių kaita vaizdų tyrinėtojo akimis

2020 kovo 4Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje rengiamas Algimanto Kunčiaus knygos „Fotorefleksijos“ pristatymas. Tai vaizdaknygė, kuri Vilniaus  senbuvio, fotografo ir nenuilstančio vaizdų tyrinėtojo akimis  atskleidžia dviejų sostinės gatvių kaitą. Kovo 19

Vilniaus gatvės

VILNIAUS SAVIVALDYBĖ: Sostinės gatves projektuos 8 įmonės

2020 sausio 131 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė sostinės gatvėms projektuoti konkurso būdu atsirinko 8 įmones, kurios šią paslaugą teiks kaip ir savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“. Sprendimą ieškoti šios paslaugos

Pasižvalgymas po Vilniaus apylinkes

PASIŽVALGYMAS PO VILNIAUS APYLINKES: M.Baužienės 3-osios knygos pristatymas

2020 sausio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje pristatoma architektūros istorikės Mortos Baužienės knyga „Pasižvalgymas po Vilniaus apylinkes“. Dalyvauja knygos autorė, leidyklos vadovas, paveldo žinovai. Sausio 8

Algimantas Aleksandravičius

PASAKŲ MIESTAS: Algimanto Aleksandravičiaus fotoparoda apie Vilnių

2019 spalio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus rotušėje atidaroma Algimanto Aleksandravičiaus fotoparoda „Vilnius – mano pasakų miestas“. Parodoje fotografas atskleidžia yra daugiakultūrę, turtingą istorijų ir legendų, kurios virsta pasakomis, sostinės sielą.

Didžioji gatvė

VILNIAUS KULTŪROS REIŠKINYS: Paroda „Didžioji gatvė“ Vilniaus paveikslų galerijoje

2019 rugsėjo 242 KomentaraiPILOTAS.LT

Didžioji gatvė – viena seniausių ir reikšmingiausių Vilniaus miesto gatvių. Jos savitumą atskleidžia Vilniaus paveikslų galerijoje atidaroma paroda. VILNIAUS „LAISVO ORO“ TERPĖ Rugsėjo 26 dieną

Gintautas Trimakas

TAVO BAŽNYČIOS: G.Trimako pasivaikščiojimai po savąjį miestą

2019 gegužės 21Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus rotušėje rengiamas fotomenininko Gintauto Trimako pasivaikščiojimų po „savąjį“ miestą pirmas paviešinimas. Šį fotografijų ciklą autorius kuria jau 3 dešimtmečius… Birželio 4 dieną (antradienį) 18

Neakivaizdinis Vilnius

NEAKIVAIZDINIS VILNIUS: startuoja vietinio turizmo skatinimo platforma

2019 balandžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Tiems, kam Vilnius atrodo jau seniai pažintas, senamiestis išvaikščiotas, o gražiausi pastatai aplankyti, sostinės savivaldybė pristato projektą „Neakivaizdinis Vilnius“. Tai vietinio turizmo skatinimo platforma, kurios

Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI ŠIAULIUOSE: Prieškonkursinės diskusijos prasideda

2019 vasario 12Be komentarųLiudas Pastanga

Šiauliai netrukus skelbs paminklo Tautos laisvei Prisikėlimo aikštėje idėjų konkursą. Parengiamieji konkurso renginiai ir diskusijos prasideda. Jau šiandien, antradienį šiauliečių laukia susitikimas–diskusija „Tautos laisvė ir

Vilniaus šviesų festivalis

VILNIAUS ŠVIESŲ FESTIVALIS: Instaliacijos įtrauks ir kvies keliauti

2019 sausio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Per Vilniaus gimtadienį startuos pirmasis Vilniaus šviesų festivalis. Žadama, kad Rotušės aikštė, Vokiečių gatvė, Bernardinų sodas ir kitos Senamiesčio erdvės jo metu nušvis tiesiog neatpažįstamai.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KULTŪROS RĖMIMAS VILNIUJE: Iniciatyvoms atseikės 272.000 eurų

2019 sausio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Liko vos kelios dienos menininkams ir organizacijoms siūlyti savo idėjas šių metų sostinės savivaldybės Kultūros rėmimo programų projektų konkursui. Kiekvienam laimėjusiam projektui šiemet bus paskirta

Saulius Žiūra

VILNIAUS HORIZONTAI: Paveiksliškas miestas Sauliaus Žiūros fotografijose

2019 sausio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo sausio 26 dienos Vilniaus rotušėje bus galima susipažinti su fotografo Sauliaus Žiūros paveikslišku ir savaimingu Vilniumi. Jo sostinės fotografijų paroda „Vilniaus horizontai“ čia veiks

Klaipėdos baseinas

APDOVANOJO BASEINĄ: Sportininkai išrinko 2018 metų geriausią infrastruktūros objektą

2018 gruodžio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos sporto federacijų sąjunga jau trečius metus rengia Lietuvos sporto vadybos apdovanojimus, kuriuose renkamas ir Metų sporto infrastruktūros objektas. Šioje kategorijoje šįkart 1-ąją vietą laimėjo

Vilniaus pokeris

VILNIAUS POKERIS: Legendiniam R.Gavelio romanui skirtų iliustracijų paroda

2018 lapkričio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Ričardo Gavelio romanas „Vilniaus pokeris“ 9-ojo dešimtmečio pabaigoje suteikė dar laisvės vėjo gūsį. Jis į literatūrą taip pat sugrąžino miesto kultūrą. Praėjus bemaž 30 metų,

Kauno pilies tiltas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Nerekomenduoja dalyvauti tilto prie Kauno pilies konkurse

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektų rūmai išplatino žinią architektams dėl Kauno savivaldybės paskelbto Pėsčiųjų tilto prie Kauno pilies konkurso, kuris turi rimtų ydų, dėl kurių dalyvavimas konkurse yra labai