Jau seniai seniai vieša paslaptis, jog Lietuvos architektai liepos 1-ąją pažymi savo profesinę šventę. Tai įtvirtinta net ir sieniniuose kalendoriuose. Pirmieji liepos 1-ąją šalyje pradėję švęsti Kauno architektai savo puoselėjamai tradicijai yra ištikimi jau bene ketvirtį amžiaus.
TRADICIJOS NEĮVEIKĖ NĖ KORONAVIRUSAS
Ketvirtį amžiaus Lietuvoje trunkančios Architektų dienos tradicijos nenutraukė nė pasaulį šiemet gąsdinantis koronavirusas. Savo mirtinus gniaužtus jis atleido tik visai prieš pat šventę. Viena seniausių ir tvirčiausių liepos 1-osios šventės akcentų Kaune – konkursas „Kaunas: architektūra“. Tai savotiškas regiono architektų kasmetinio derliaus susumavimas, kasmet ne tik patvirtinantis gerai žinomas architektūrines tiesas ar dar labiau įtvirtinantis krašto asmenybių reputaciją, bet ir pažeriantis netikėtumų. Šiemet konkurso komisiją sudarė architektai Jurgis Rimvydas Palys (pirmininkas) Guoda Bardauskaitė ir Šarūnas Kiaunė.
Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkė Asta Kiaunienė Architektų dieną šiemet pradėjo tylos minite pagerbdama Anapilin ką tik iškeliavusį žinomą Kauno urbanistą Alvydą Steponavičių. Ilgą pagiriamąjį žodį urbanistikai bei architektūrinei kūrybai taręs J.R.Palys pažymėjo, jog komisija parodai-konkursui pateiktus architektų projektus vertino subjektyviai. Daugiausia dėmesio ji skyrė architektūrinių idėjų kontekstualumui, originalumui bei tvarumui. Be kita ko, Kauno krašto architektams tai tapo proga pasijusti pasaulinės architektūros kontekste – būtent tokios šiuo metu yra ir pasaulinės architektūrinės vertinimo tendencijos. Šiemet konkursui Kauno krašto architektai iš viso pateikė net 65 įvairios paskirties architektūros darbus. Vertinimo komisijos pirmininkas siūlė pagirti visų jų autorius, tačiau komisijai visgi teko išrinkti atskirų kategorijų nugalėtojus.
VIENI – PATVIRTINO REPUTACIJĄ, KITI – RENGĖ SIURPRIZUS
Geriausių Kauno krašto darbų autoriai šįkart apdovanoti pakiliai skambant Aleksandro saksofono trelėms. Bene prestižiškiausioje parodos-konkurso „Architektūra: Kaunas 2020“ – visuomeninių ir komercinių pastatų – kategorijoje siurprizų visgi nebuvo. Su europietiško lygio architektūros Vilkaviškio autobusų stotimi savo aukštą architektūrinę reputaciją bei darbo etiką dar kartą patvirtino architektas Gintaras Balčytis. Beje, prieš trejus metus būtent autobusų stoties – Kauno – rekonstrukcijos realizacija jam garantavo Kauno krašto Metų architekto titulą bei nutiesė kilimą į daugybę šalies architektūrinių bei kultūrinių apdovanojimų. Ko gero, nieko nenustebino ir Geriausios koncepcijos kategorija. Joje diplomu apdovanotas koncertų salės „Baltija“ idėjos autorius Darius Čiuta, jau daugelį metų patvirtina konceptualiausio krašto ar net visos Lietuvos architekto reputaciją.
Šių metų parodos-konkurso „Architektūra: Kaunas 2020“ siurprizu galima būtų pavadinti Kompleksinį Prienų viešųjų erdvių sutvarkymą, kurio jauni autoriai –architektai Aurimas Lukšys, Vytautas Butkus, Audinga Unikaitė, Artūras Jegorovas, Eimantas Kaminskas – nuskynė laurus Geriausios viešosios erdvės kategorijoje. Jaunimas čia nurungė gerokai žymesnius ir labiau tituluotus kolegas.
Rekonstrukcijos kategorijoje geriausia paskelbta Nidos Prieplauka Neringoje (arch. G.Vieversys, A.Šablevičius, E.Buikaitė); Geriausiu jaunojo architekto (iki 40m.) kūriniu – Lietuvos paviljonas pasaulinėje parodoje EXPO 2020, Dubajuje (architektai E.Bružikaitė, M.Bučas, M. Čekaitis); Geriausiu interjeru – „Kaunas 2022“ Europos kultūros sostinės biuras (arch. K.Vaikšnoras, L.Tuleikis, K.Platakis). Konkurso vertinimo komisija šiemet taip ir nerado vertų apdovanoti gyvenamųjų namų kategorijoje. Taip tarsi sufleruojama, kad drąsūs ir ryškūs architektūriniai sprendimai toli gražu ne visada yra pagrįsti.
SKIRSTYTIS NENORĖJO NIEKAS
Per 25 metus Kaune kone nepajudinama yra ir liepos 1-osios architektų pikniko tradicija, kuri kaskart įgauna ir naujų atspalvių. Tapęs įprastu šis iki vidurnakčio įprastai trunkantis vakarinis architektų pasibuvimas iš Architektų ąžuolo pievelės prie Pažaislio vienuolyno pastaraisiais metais persikėlė arčiau vandens – į Kauno jachtklubą. Pievelėje nepakeičiamu buvusį tradicinį futbolą todėl pakeitė jo stalinė variacija, kuri šiuolaikiniam archjaunimui, ko gero, jau yra tapusi įprastesne. Jei šios tendencijos nesikeis, gali būti, jog liepos 1-ąją netruksime sulaukti ir virtualiojo futbolo turnyrų…
Kauno krašto architektai šiemet galėjo ne vien tiesiog pabūti bendraminčių kompanijoje ir padiskutuoti aktualiausiais nūdienos architektūriniais klausimais ar sužaisti stalo futbolo partiją, bet ir kiek pravėdinti galvas marių bangas skrodžiančiame laive bei pasimėgauti šiek tiek žemiškesniais malonumais. Diskusijose dominavo bene didžiausia savaitės architektūrinė aktualija Kaune – Mykolo Žilinsko galerijos uždarymas remontui, nesibaigus jo projektuotojų polemikai su autoriais.
Gal pačiam renginiui iki tobulumo kiek pritrūko visas architektūros kūrėjų bei jiems prijaučiančių kartas labiau suvienijančios bendros veiklos. Tačiau didėjantis pleištas tarp architektų kartų labiau visuotinė problema.
„Stogą raunančiu“ vakarinės architektų renginio dalies Kaune netikėtumu, daugeliui vyresniųjų šventės dalyvių – ypač, tapo perspektyvi psichodelinio roko grupė „Pilnatys“ bei jos charizmatiškas vokalistas Marius. Būtent šiam pastaruoju metu lietuviškai dainuojančiam pajūrio Lietuvos kolektyvui ir buvo patikėti paskutiniai Kauno architektų šventės akordai, nors skirstytis niekas dar nenorėjo. Tai taip pat – nepakeičiama Kauno architektų šventės tradicija.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT
!
( 2020-07-07 )
https://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/valstybes-diena-pakauneje-svente-surengta-atnaujintose-zapyskio-baznycios-erdvese-975437#comment-4073353
kuklus
( 2020-07-07 )
Einu į baleto spektaklius nuo trijų metų, gal todėl esu toks kuklus?
---------
( 2020-07-03 )
https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1177006/kaune-baigta-atnaujinti-vienybes-aikste
https://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/kaune-suniokotas-istorinis-pastatas-965744
http://pilotas.lt/2018/08/22/varpine/viesbucio-vagonas-smetoninio-lietuvos-banko-pasoneje-gyvenamuju-numeriu-eiles/
mnmn
( 2020-07-03 )
grazi tradicija
praeivis
( 2020-07-03 )
Berods kažkada buvo graži tradicija išrinkti ir metų architektūrinį agurką. O jų pastaruoju metu Kauno centre,manau, užderėjo nemažai.