Latvijos nacionalinis muziejus Rygoje; arch. „Processoffice“, „Andrius Skiezgelas Architecture“

MIES VAN DER ROHE RINKIMAI 2017: Tarp 356 pretendentų – 9 lietuvių architektūrinės realizacijos

Kas dvejus metus Barselonoje iškilmingai įteikiamas Europos sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimas – Mies van der Rohe premija – vienas prestižiškiausių architektūros apdovanojimų ne vien pačioje Europoje, bet ir tarptautiniu mastu. Jo laureatų aukštu architektūros lygiu galėjome įsitikinti ir prieš kelerius metus Kauno architektūros festivalyje KAFe 2013 eksponuotoje architektūrinėje parodoje. Šiemet šios premijos konkursui iš viso yra pateikti 356 realizuoti architektūros objektai iš Europos sąjungos bei į ją pretenduojančių Europos šalių. Tarp pretendentų – ir 9 lietuvių architektų darbai.

DAUGIAUSIA PROJEKTŲ – IŠ PRANCŪZIJOS IR ISPANIJOS
Kaip skelbia Mies van der Rohe architektūros fondas, į Europos sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimą šiemet pretenduoja įvairios paskirties architektūros projektai iš Europos 36 šalių bei 260 miestų. Daugiausia jų yra realizuota Prancūzijoje ir Ispanijoje – net po 28. Tai itin akivaizdžiai kalba apie šių šalių architektūrinį užtaisą bei aukštą jų projektuotojų profesinį lygį. Vis dėlto iš pasiūlytų objektų sąrašo daryti išvadų nereikėtų, mat dar laukia geriausių architektūros darbų atranka atskirose kategorijose.
Iš Didžiosios Britanijos į šį garbingą pastarųjų dvejų metų architektūros objektų sąrašą pateko 19, iš Vokietijos bei Italijos – 17, Danijos – 16, Austrijos – 15, Nyderlandų – 14 projektų. Reikėtų paminėti taip pat palyginti didelį projektų-pretendentų skaičių Belgijoje, Portugalijoje, Turkijoje ir Norvegijoje (po 13). Dar dalis šių šalių architektų yra suprojektavę objektus kitose Europos šalyse. Pavyzdžiui, Prancūzai „Dorell Ghotmeh Tane“ – Tartų mieste (Estija), britų „Prosecutor’s Office“ – Tbilisyje (Gruzija), vokiečių „Franz Reschke Landschaftsarchitektur + Studio Sophie Jahnke“ – Lvove (Ukraina) ir pan.
Į apdovanojimą iš Lietuvos pretenduoja 7 architektūros objektai. Tai yra tiek pat, kiek ir iš Estijos. Iš Latvijos yra vienu daugiau – 8. Iš Rytų ir Vidurio Europos šalių daugiau (10) projektų sąraše turi žymiai didesnė Lenkija (10), bei Slovėnija, Rumunija, Čekijos respublika. Kitą vertus šiek tiek mažiau architektūros objektų yra iš Bulgarijos, Serbijos, Slovakijos. Kaip ir iš Lietuvos, 7 projektai čia yra iš Kroatijos bei Gruzijos, kurios objektai į premiją pretenduoja tik pirmąjį kartą.
LAUREATĄ APDOVANOS BARSELONOS PAVILJONE
Pagal miestus, daugiausia pretendentų sąrašo objektų yra Londone – 8. Iš Barselonos bei Kopenhagos miestuose yra po 6, o Lilijanoje, Dubline, Bucharešte, Berlyne, Granadoje, Stambule ir Osle – po 4-5 jo objektus. Beje, Kaunas šiame sąraše yra tarp miestų, kurie konkursui nominavo po 3 projektus, o Vilnius – tarp nominuojančių po 2.
Iš 365 pretendentų, kaip minėta, pirmiausia bus atrinkta 40 per pastaruosius dvejus metus realizuotų projektų, kurie Europos šiuolaikinę architektūrą vėliau reprezentuos tarptautiniu mastu. Iš šių projektų bus atrinkti 5 finalininkai iš kurių vienas galiausiais ir bus paskelbtas nugalėtoju.
Nugalėtojo ir kylančio jaunojo architekto apdovanojimo ceremonija numatyta gegužės 26 dieną Mies van der Rohe paviljone, Barselonoje. Čia 40 geriausių Europos sąjungos bei į ją pretenduojančių šalių architektų darbų tuomet parodoje galės susipažinti ir plačioji visuomenė. Nugalėtojui kartu su garbingu apdovanojimu bus įteikta solidi 60.000 eurų premija.
2017-ŲJŲ APDOVANOJIMAS IŠPLĖTĖ GEOGRAFIJĄ
Žvalgantis po architektūros objektų pirminį sąrašą, į akis krenta, jog jame itin daug yra kultūrinės paskirties objektų. Tai akivaizdi Europos sąjungos kultūrinės politikos pasekmė. Palyginti su 2015-ųjų metų premija, sąraše padaugėjo multifunkcinių bei edukacinių objektų. Beje, tarp pastarųjų – šįkart net 3 yra iš Lietuvos. Prie šių statybos taip pat yra ženkliai prisidėję ES fondai.
Šiemet pirmą kartą konkurse dalyvauja prie Europos sąjungos šalių šeimos planuojančios prisijungti Rytų ir Vidurio Europos šalys – Gruzija, Moldova ir Ukraina. Jos dar labiau išplėtė šios architektūrinio apdovanojimo geografiją bei padidino Rytų ir Vidurio Europos atstovių skaičių jame. Beje, dėl Mies van der Rohe apdovanojimo (tuomet tai dar nebuvo Europos sąjungos premija) dar prieš Lietuvai tampant Europos sąjungos dalimi kadaise ėmė konkuruoti ir mūsų šalies architektai. Tuomet tai buvo savotišku ženklu, jog integruojamės Vakarų pasaulį, tampame jo dalimi.
Iš šių metų premijos „šalių-naujokių“ ypač išsiskiria Gruzija, kuri pastaraisiais metais daug investavo į šiuolaikinę architektūrą. Tai taip pat atspindi šios kylančios Kaukazo šalies architektų didelį kūrybinį potencialą bei aiškų norą eiti Vakarų kryptimi. Ukrainos ir Moldovos dalyvavimas apdovanojimo konkurse kol kas yra labiau simboliškas.
Tarp projektų autorių daug žinomų architektūros pasaulio vardų – Jean Nouvel, MVRDV, O.M.A., Álvaro Siza, „Mansilla + Tuñón Arquitectos“, „Aires Mateus“, Renzo Piano ir kt. Vis dėlto dar daugiau – mažai žinomų.
DAUGIAUSIA VILČIŲ – SU LATVIJOS NACIONALINIU MUZIEJUMI
Į Mies van der Rohe apdovanojimą iš Lietuvos iš viso pretenduoja 7 architektūros objektai – tiek pat, kiek ir iš Estijos. Iš Latvijos šiame sąraše yra vienu daugiau – 8. Tačiau derėtų paminėti, jog net 2 Latvijos projektus suprojektavo lietuvių architektai: kauniečių firma „Archispektras“ – „Kopų namą“ Papėje, Latvijos pajūryje, o vilniečių „Processoffice ir Andrius Skiezgelas Architecture“ – Latvijos nacionalinio muziejaus rekonstrukciją Rygoje. Beje, su pastaruoju architektūros objektu Lietuvoje dedama bene daugiausia vilčių.
Tarp pretendentų į apdovanojimo pirminį sąrašą iš Lietuvos pateko Rasos namai (arch. „Paleko ARCHstudija“, „Plazma“), K.Dineikos sveikatingumo parkas Druskininkuose (arch. „Vilniaus architektūros studija“), Visuomenės sveikatos fakultetas Kaune (arch. „G.Natkevičius ir partneriai“), verslo centras „Quadrum“ Vilniuje (arch. „Lund+Slaato Arkitekter + ARCHES + Schmidt Hammer Lassen Architects + NEY+partners“), Meno ir sinergijos biuras „InTegra“ (arch. „Vilniaus architektūros studija“), Vytauto Didžiojo universiteto multifunkcinis mokslo ir studijų centras (arch. G.Janulytės-Bernotienės studija), Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslo ir administracijos centras (arch. A.S.A, S.Kuncevičiaus architektūros studija).
FINALISTUS APLANKYS „GYVAI“
Europos sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimui – Mies van der Rohe premijai – kandidatus siūlo Tarptautinės architektų sąjungos skyriai bei nepriklausomi architektūros ekspertai. Mūsų šalyje tai – Lietuvos architektų sąjunga bei ekspertai Audrys Karalius ir Rūta Leitanaitė. Pasiūlytus darbus atrenka bei vertina autoritetinga vertinimo komisija, kurią sudaro įvairių šalių architektai ir architektūros kritikai. 5 finalistų projektus ši komisija „gyvai“ aplankys balandį. Norisi tikėtis, jog tarp jų įsiterps ir bent vienas tiesioginiai susijęs su Lietuva, vis dėlto, žvelgiant į kitų šalių architektų projektus, tai neatrodo realu. Gerai būtų jei bent vienas „lietuviškas“ objektas pagaliau patektų tarp 40 rinktinių apdovanojimo darbų. Iki šiol to pasiekti nepavyko, tačiau šiemet, reikia pripažinti, šansų turime daugiau nei bet kada anksčiau.
Parengta pagal Mies van der Rohe fondo ir PILOTAS.LT informaciją.
Nuotraukos: N.Tukaj, J.Kamenskas, J.Petronis, L.Garbačauskas, E.Dedok, Ž.Gudelis

Kopų namas Papėje (Latvija), arch. „Archispektras“

Kopų namas Papėje (Latvija), arch. „Archispektras“

Latvijos nacionalinis muziejus Rygoje; arch. „Processoffice“, „Andrius Skiezgelas Architecture“

Latvijos nacionalinis muziejus Rygoje; arch. „Processoffice“, „Andrius Skiezgelas Architecture“

Rasos namai Vilniuje; arch. „Paleko ARCHstudija“, „Plazma“

Rasos namai Vilniuje; arch. „Paleko ARCHstudija“, „Plazma“

K.Dineikos sveikatingumo parkas Druskininkuose, arch. Vilniaus architektūros studija“

K.Dineikos sveikatingumo parkas Druskininkuose, arch. Vilniaus architektūros studija“

Visuomenės sveikatos fakultetas Kaune, arch. „G.Natkevičius ir partneriai“

Visuomenės sveikatos fakultetas Kaune, arch. „G.Natkevičius ir partneriai“

Verslo centras „Quadrum“ Vilniuje; arch. „Lund+Slaato Arkitekter + ARCHES + Schmidt Hammer Lassen Architects + NEY+partners“

Verslo centras „Quadrum“ Vilniuje; arch. „Lund+Slaato Arkitekter + ARCHES + Schmidt Hammer Lassen Architects + NEY+partners“

Meno ir sinergijos biuras „InTegra“; arch. Vilniaus architektūros studija

Meno ir sinergijos biuras „InTegra“; arch. Vilniaus architektūros studija

Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslo ir administracijos centras; arch. A.S.A, S.Kuncevičiaus architektūros studija

Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslo ir administracijos centras; arch. A.S.A, S.Kuncevičiaus architektūros studija

Vytauto Didžiojo universiteto multifunkcinis mokslo ir studijų centras Kaune, arch. G.Janulytės-Bernotienės studija

Vytauto Didžiojo universiteto multifunkcinis mokslo ir studijų centras Kaune, arch. G.Janulytės-Bernotienės studija

Komentarai

  1. Yra keli stiprūs darbai, bet vienas,mano nuomone ,labai manieringas, pakliuvo ne į savo lygio kompaniją.

  2. Balsuočiau už Latvijos muziejų ir Rasos namus drąsiai. Aplamai, galima pasidžiaugti, kad bendra lietuviška ekspozicija gėdos jau nedaro. Europietiška architektūra.

  3. Leitanaitė yra ekspertė? O kur galima pamatyti jos projektuotus architektūros objektus ?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

1/5 metro

ŽVILGSNIS Į SAVE 2019-2020: Prasidėjo parodos-konkurso registracija

2020 birželio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga nuo 2003 metų organizuoja 2 metų šalies architektų kūrybos laikotarpį apimančią konkursą-parodą „Žvilgsnis į save“, kurio geriausius darbus išrenka tarptautinė vertinimo komisija.

Arvo Part centras

ESTAI IŠRINKO GERIAUSIUS: Apdovanojimų lietus 2019 metų architektūros kūrėjams

2019 gruodžio 171 KomentarasArtūras Karka

Metams baigiantis, estai tradiciškai išrinko savo geriausius metų architektūros opusus bei apdovanojo jų autorius. Tartu mieste surengtame iškilmingame renginyje estų architektūros, interjero, kraštovaizdžio kūrėjai buvo tiesiog apipilti

AIT-Award

APDOVANOJIMAS „AIT-AWARD“: Renkami geriausi interjere ir architektūroje

2019 lapkričio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo 2012-ųjų rengiamas „AIT-Award“ – vienas prestižiškiausių tarptautinių architektūros ir dizaino apdovanojimų. 14 kategorijų dėl apdovanojimo „Geriausias interjere ir architektūroje 2020“ kviečiami varžytis architektai, dizaineriai

Villa Tugendhat

NESENSTANTI MODERNIZMO KLASIKA: Vilos Tugendhat paroda Kaune

2019 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete jau galima apžiūrėti parodą, skirtą venam nesenstančių architekto Ludwig Mies van der Rohe moderniosios architektūros šedevrų – vilai Tugendhat. Iki

MO muziejus

ŽVILGSNIS Į SAVE 2017-2018: Geriausi konkurso darbai pristatomi Klaipėdoje

2019 rugpjūčio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos apskrities viešojoje I.Simonaitytės bibliotekoje, galerijoje „13L“ neseniai atidaryta geriausių 8-osios šiuolaikinės Lietuvos architektūros apžvalginės parodos konkurso „Žvilgsnis į save“ darbų ekspozicija. „Žvilgsnis į save“

Marcel Iancu namas

BE MŪSŲ: Modernizmo namų revitalizacija

2019 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Barselonoje įsikūręs Mies van der Rohe fondas, Briuselio Menų centras BOZAR ir Neapolio Federiko II universitetas ėmėsi kilnios misijos – Europos modernizmo architektūros gyvenamųjų namų

Kauno autobusų stotis

UŽ GERIAUSIĄ ARCHITEKTŪRĄ: Ieškoma kandidatų Aplinkos ministerijos apdovanojimams

2019 gegužės 8Be komentarųPILOTAS.LT

LR Aplinkos ministerija pakvietė siūlyti pretendentus šiemetiniams apdovanojimams už geriausią urbanistikos ir geriausią architektūros kūrinį, realizuotus 2018-2019 metais. Šie prieš 12 metų įsteigti Aplinkos ministerijos

Architektūros savaitė

ARCHITEKTŪROS SAVAITĖ: Apdovanojimai, parodos, ekskursijos, nuolaidos

2019 gegužės 71 KomentarasPILOTAS.LT

Nuo gegužės 9 dienos iki gegužės 19-osios pasaulio architektūros epicentras persikels į Barseloną. Mies van der Rohe fondas Katalonijos sostinėje rengia Architektūros savaitę, kurios metu numatyta

Mies van der Rohe premija 2019

MIES VAN DER ROHE PREMIJA 2019: Socialinių būstų renovacijai Prancūzijoje

2019 balandžio 103 KomentaraiPILOTAS.LT

Mies van der Rohe fondas ką tik paskelbė, kad 2019 metų ES šiuolaikinės architektūros apdovanojimą bei Mies van der Rohe premiją laimėjo jungtinis architektų kolektyvas

Mies van der Rohe

APIE GYVENIMĄ IR ARCHITEKTŪRĄ: Komiksų knygos „Mies“ pristatymas Barselonoje

2019 balandžio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Mies van der Rohe paviljone, Barselonoje įvyks komiksų knygos „Mies“ pristatymas. Leidyklos „Grafito Editorial“ išleista komiksų knyga, skirta vieno garsiausių XX amžiaus architektų – Ludwigo

Mis van der Rohe finalininkai

MIES VAN DER ROHE PREMIJA: Išrinkti 5 geriausi Europos objektai

2019 vasario 132 KomentaraiPILOTAS.LT

Mies van der Rohe fondas ką tik paskelbė 5 ES šiuolaikinės architektūros apdovanojimo bei Mies van der Rohe premijos finalininkus. Nugalėtojas iš jų bus išrinktas balandžio

EU Mies Award Polska

23 LENKIJOS ARCHITEKTŪROS METAI: Mies van der Rohe premijos nominantų paroda

2019 sausio 285 KomentaraiPILOTAS.LT

Neseniai skelbėme, jog Mies van der Rohe fondas išrinko 40 geriausių projektų, pretenduojančių į 2019 metų ES šiuolaikinės architektūros apdovanojimą – Mies van der Rohe premiją.

Mies van der Rohe apdovanojimas

SIDABRINIS EUROPOS 40-UKAS: Lietuviai liko už Mies van der Rohe pusfinalio ribų

2019 sausio 165 KomentaraiPILOTAS.LT

Mies van der Rohe fondas ką tik paskelbė 40 geriausių projektų, kurie pretenduoja į prestižinį ES šiuolaikinės architektūros apdovanojimą – Mies van der Rohe premiją.

Mies van der Rohe premija

EUROPOS ELITE 13 LIETUVIŠKŲ PROJEKTŲ: Mies van der Rohe turnyro atranka įveikta

2018 lapkričio 913 KomentarųAudrys Karalius

Dar niekada istorijoje lietuviškos architektūros neturėjome tiek daug elitinėje Europos architektūros lygoje. ES šiuolaikinės architektūros apdovanojimas – Mies van der Rohe premija – neabejotinai solidžiausias

Žvilgsnis į save 2017-2018

IŠDALINO METRĄ: Įteikti architektūros konkurso „Žvilgsnis į save“ apdovanojimai

2018 spalio 292 KomentaraiPILOTAS.LT

Baigėsi aštuntoji šiuolaikinės Lietuvos architektūros apžvalginė paroda-konkursas „Žvilgsnis į save“. Apdovanojimai už geriausią architektūrą – Metras 1/5  – savaitgalį buvo išdalinti Vilniuje, Danske banke. Tradicinis

Tarpukario modernizmas

APIE LIETUVOS ARCHITEKTŪRĄ: Architektų rūmai paruošė internetinių seminarų ciklą

2018 spalio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai pradeda internetinių seminarų ciklą apie XX amžiaus Lietuvos architektūrą. Pirmasis šio ciklo seminaras – „Tarpukario Lietuvos architektūra“ – jau spalio 19 dieną.

Sergei Tchoban

ARCHITEKTŪRINĖS VAIZDUOTĖS KAPITONAS: Europos architektūros premija – S.Čobanui

2018 rugsėjo 26Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros, dizaino meno ir planavimo studijų Europos centras bei Architektūros ir dizaino muziejus „The Chicago Athenaeum“ kasmet išrenka Europos architektūros premijos laureatą. Šiemet juo tapo

Mies van der Rohe

DU MALONUMAI SYKIU: Barselonos architektūros šedevras laukia… skaitytojų

2018 balandžio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Garsusis Mies van der Rohe paviljonas Sant Jordi parke, Barselonoje pavirto Skaitymo paviljonu. Statinį valdantis Mis van der Rohe fondas įsitikinęs, kad kultūrinių knygų skaitymas

Neave Brown

BRITAI NUSILENKĖ MODERNISTUI: RIBA auksas – 15 metų nepraktikuojančiam architektui

2017 spalio 32 KomentaraiPILOTAS.LT

Karališkoji britų architektų sąjunga (RIBA) ką tik įteikė 2018-ųjų Aukso medalį. Šio prestižinio britų architektūros apdovanojimo laureatu daug kam netikėtai tapo jau 15 metų nepraktikuojantis

Manuelle Gautrand

SPALVOS IR FORMOS MEISTRĖ: Europos architektūros premija – prancūzei M.Gautrand

2017 rugsėjo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros, dizaino meno ir planavimo studijų Europos centras bei Architektūros ir dizaino muziejus „The Chicago Athenaeum“ paskelbė 2017 metų Europos architektūros premijos laureatę. Kasmet įteikiamos

Klaipėdos architektūra

ARCHITEKTŪRA DANĖS KRANTINĖJE: Dvi parodos iš ciklo „Klaipėdos architektūra“

2017 birželio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje prasidėjęs architektūros renginių ciklas „Klaipėdos architektūra“ pristato dvi architektūros parodas Laivininkų krantinėje. Paroda „NordicBlock“ apžvelgia miesto kvartalų raidą Baltijos jūros regione, o paroda „Žvilgsnis

Karinių oro pajėgų aviacijos bazės paieškos ir gelbėjimo postas

RINKS PERNAI METŲ GERIAUSIUS: Priimamos paraiškos Aplinkos ministerijos apdovanojimams

2017 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkos ministerija pakvietė siūlyti pretendentus 2017 metų Aplinkos ministerijos apdovanojimams už kūrybinius laimėjimus urbanistikos ir architektūros srityse. Šiais apdovanojimais siekiama skatinti Lietuvos architektų kūrybinę veiklą,

Mies van der Rohe premija 2017

PAGYRĖ UŽ RENOVACIJĄ: Mies van der Rohe architektūros premiją nuraškė olandai

2017 gegužės 123 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT kiek anksčiau skelbė, jog į Europos sąjungos architektūros premijos, kurios konkursą organizuoja Barselonos Mies van der Rohe fondas, finalą pateko šiuolaikinės architektūros objektai iš

final_eu_170200_e01_xxx

MIES VAN DER ROHE FONDAS: Išrinkti Europos premijos 5 finalininkai

2017 vasario 21Be komentarųAlmantas Bružas

PILOTAS.LT neseniai skelbė apie istorinį įvykį – Lietuvos architektai pirmą kartą pateko į pusfinalį Europos sąjungos architektūros premijos, kurios konkursą organizuoja Barselonos Mies van der

_tit-rasu-namai16-12

PIRMAS KARTAS: Rasų namai išvedė Vilnių į Europos architektūrinį elitą!

2017 sausio 302 KomentaraiAudrys Karalius

Architektūra – ne sportas. Čia sunku objektyviai pritaikyti olimpinę formulę: Citius, Altius, Fortius. Ir visgi – architektūros varžybos turi prasmę, jei yra ta prasme tikinčių