NAA

NAA SULAUKĖ 127 PARAIŠKŲ: Nugalėtojus paskelbs liepos 1-ąją

2023-04-19
PILOTAS.LT

Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks trumpąjį nominantų sąrašą, o liepos 1 d. – apdovanojimų vakarą – paskelbs nugalėtojus.

DAUGIAUSIAI PARAIŠKŲ – GYVENAMOSIOS ARCHITEKTŪROS KATEGORIJOJE
Į Aplinkos ir Kultūros ministerijų organizuojamus apdovanojimus galėjo pretenduoti per dvejus pastaruosius metus – nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d. – įgyvendinti architektūros kūriniai.
„Paraiškų skaičius parodė, kad vienas didžiausių apdovanojimų norų – skatinti, sutelkti ir įvertinti architektūros kūrėjus – buvo išgirstas. Akivaizdu, kad architektų ir urbanistų bendruomenei reikėjo tokių apdovanojimų, jie yra svarbūs ir laukiami. Jau dabar matyti, kad kvietimas teikti darbus, kuriais labiausiai didžiuojasi, subūrė skirtingose architektūros srityse veikiančius specialistus: savus kūrinius apdovanojimams pateikė keliasdešimt architektūros ir urbanistikos studijų, nepriklausomi architektai, muziejai, įvairios sąjungos ir net leidyklos“ – sako Daiva Matusevičė, aplinkos viceministrė.
Paraiškas architektūros srities profesionalai galėjo teikti į devynias skirtingas kategorijas. Daugiausiai darbų sulaukė kategorija „Gyvenamosios architektūros kūrinys“ – 36 paraiškos. Kategorijai „Viešoji erdvė“ buvo pateikta 20 paraiškų, „Už architektūros teoriją ir sklaidą“ –18, „Komercinės architektūros kūrinys“ ir „Kultūrinės ir socialinės architektūros kūrinys“ –po 11, o kategorijoms „Urbanistikos kūrinys“ ir „Konversija“ – po 9 paraiškas.

DAUGIAU DĖMESIO VIEŠOSIOMS ERDVĖMS IR TEORIJAI
Mažiausiai kūrinių sulaukė kategorijos „Kultūros paveldo atnaujinimo objektas“ (7 paraiškos) ir „Tvarios inovacijos architektūroje“ (6 paraiškos).
Pasak Romualdo Kučinsko, architekto ir komisijos pirmininko, paraiškų kiekis atskirose kategorijose pakankamai tiksliai atspindi bendras tendencijas lietuviškoje architektūroje: „Daugiausia paraiškų gyvenamosios architektūros kategorijoje rodo tokios paskirties architektūros poreikį, nuolat vykdomų projektų bei realizacijų kiekį, ypač Vilniaus mieste. O štai mažas tvarios architektūros paraiškų kiekis, nepaisant nuolat girdimų diskusijų šia tema, nestebina. Tai vis dar sudėtinga tema, todėl vertinant konkrečius projektus bus įdomu matyti, kaip į ją atsakė architektai“.
Komisijos pirmininkas atkreipė dėmesį ir į gana didelį viešajai erdvei bei architektūros teorijos ir sklaidos kategorijai pateiktų darbų skaičių.
„Panašu, kad didėjant architektų bei urbanistų aktyvumui, auga ir pačių miestiečių supratimas, kad kokybiškas gyvenimas mieste neatsiejamas nuo gyvų viešųjų erdvių. O architektūros teorijos ir sklaidos kategorijos populiarumas greičiausiai rodo, kad ji buvo labai laukiama, kad architektų cecho „pabumbėjimai“ apie geros kritikos ir literatūros trūkumą, apie tai kad, tokio darbo niekas nevertina, buvo išgirsti“, – sako R.Kučinskas.

PARENGS TRUMPĄJĮ NOMINANTŲ SĄRAŠĄ
Šiuo metu komisija pradeda darbą ir iš pateiktų kūrinių išrinks verčiausius pretenduoti į NAA apdovanojimus. Trumpąjį nominantų sąrašą planuojama skelbti birželio pradžioje, iki apdovanojimų likus mėnesiui.
Paraiškose pateikti darbai bus vertinami pagal NAA vertybes: reiklumą architektūros kokybei ir estetikai, darnumą ir tvarumą, atvirumą ir skaidrumą, bendruomeniškumą, įtraukumą, socialinį jautrumą, valstybinių institucijų, architektų bendruomenės ir visuomenės bendradarbiavimą, kontekstualumą, funkcionalumą, vietos pajautimą, inovatyvumą.
Kaip sako architektas Gintaras Balčytis, vienas iš komisijos narių, gera architektūra yra kaip meno kūrinys, todėl ne paskutinėje vietoje liks ir jos emocinis poveikis.
„Jeigu architektūra veikia žmogų teigiamai, jeigu sukelia emocijas žiūrinčiam ar ja besinaudojančiam, tai šis aspektas jau gali tapti svariu kriterijumi, pagal kurį galima vertinti vieno ar kito architektūros kūrinio vertingumą“, – teigia Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.
Komisijos narė, architektė Dalia Dijokienė pabrėžia, kad vertinant paraiškas bus svarbu sau priminti, kad tai ne tik geriausio kūrinio išskyrimas iš kitų, bet ir Lietuvos visuomenės edukacija, gero skonio ugdymas: „Architektūra yra visuomenės veidrodis – kokie esame mes, tokia ir mūsų architektūra. Architektūros gerumas ar kokybė priklauso nuo kūrėjų ir visos visuomenės brandos, vertybių sistemos, skonio lavinimo ir sąžiningo požiūrio į darbą. Gera architektūra turi atspindėti tris kriterijus, kuriuos įvardijo dar Vitruvijus – patogu, puiku ir patvaru“.

PARAIŠKAS VERTINS 9 PROFESIONALŲ KOMISIJA
Pirmųjų NAA komisiją sudaro 9 nariai: Vilniaus dailės akademijos (VDA) Architektūros katedros docentas, architektas R.Kučinskas, Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto docentas, architektas G.Balčytis, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Urbanistikos katedros profesorė, architektė D.Dijokienė, architektai Gintautas Vieversys, Gražina Janulytė-Bernotienė, architektai-urbanistai Daiva Gasiūnienė ir Saulius Motieka, architektė, kultūros paveldo specialistė Irena Kliobavičiūtė ir kraštovaizdžio architektas Alvydas Žickis.
Geriausių architektūros kūrinių autoriai bus įvertinti šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtės specialiai NAA apdovanojimas kurtomis statulėlėmis.
Parengta pagal NAA informaciją.
Pav.: NAA.

naa-infografikas

Komentarai

  1. panasu, kad NAA organizatoriams svarbiausia gauti iskaita uz ivykdyta ES priemone. jos skaidrumas ir objektyvumas like antrame plane.

  2. O kaip yra su NAA proceso skaidrumu – kur galima rasti išsamų pretendentų sąrašą su pateikusiojo atrankai įvardinimu?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Litomišlo pėsčiųjų tiltas

DRĄSA IR KLAUSA ARCHITEKTŪROJE: Čekijoje geriausiu išrinktas pėsčiųjų tiltas provincijoje

2024 sausio 31Be komentarųAlmantas Bružas

Čekai savo geriausius architektūrinius projektus renka jau 8 metus. Čekijos architektų rūmų įsteigtas Čekijos architektūros apdovanojimas šiemet atiteko kuklaus istorinio miestelio drąsiam, tačiau kontekstualiam šiuolaikinės

trimo_vn_231200_tit_xxx

SULAUKĖ TARPTAUTINIO PRIPAŽINIMO: A.Trimonis pelnė Pasaulio architektūros festivalio laurus

2023 gruodžio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Vokietijoje gyvenantis ir kuriantis lietuvių architektas Alfredas Trimonis susilaukia vis didesnio pripažinimo tarptautinėje architektūros arenoje. Jo architektūros studijos kūriniai net kelis kartus pateko į Pasaulio

Lietuvos architektų sąjunga

2 NAUJI APDOVANOJIMAI ARCHITEKTAMS: LAS kviečia teikti nominantus

2023 lapkričio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga kviečia teikti nominantus 2 naujiems architektūriniams apdovanojimams. Pasiūlymų laukiama iki lapkričio 15 dienos. Lietuvos architektų sąjunga (LAS) naujais apdovanojimais žada apdovanoti 2

NAA

NAA SULAUKĖ 127 PARAIŠKŲ: Nugalėtojus paskelbs liepos 1-ąją

2023 balandžio 192 KomentaraiPILOTAS.LT

Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks

NAA

TERMINAS PRATĘSTAS: Paraiškų Nacionaliniams architektūros apdovanojimams lauks ilgiau

2023 kovo 29Be komentarųPILOTAS.LT

Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimuose (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys.

Romualdas Kučinskas

PASKELBTA NAA ŽIURI: Vairas patikėtas architektui Romualdui Kučinskui

2023 kovo 212 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiemet liepos 1-ąją, kai Lietuvoje švenčiama Architektų diena, pirmą kartą bus įteikti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA). Ką tik paskelbta šių apdovanojimų profesionali vertinimo komisija, kuriai

NAA

NACIONALINIAI ARCHITEKTŪROS APDOVANOJIMAI NR. 1: Laukiama paraiškų 9 kategorijose

2023 kovo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip praneša LR Aplinkos ministerija, nuo šiandien galima teikti paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9

NAA

NAA STATULĖLĖS KONKURSAS: Reikia idėjų apdovanojimų prizų objektams

2023 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau rašė apie Nacionalinius architektūros apdovanojimus (NAA), 1-ąjį kartą rengiamus Aplinkos ir Kultūros ministerijų. Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos aplinkos

NAA

PAKVIETĖ TEIKTI PARAIŠKAS: Paskelbti 1-ieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai

2023 vasario 9Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkos ir Kultūros ministerijos rengia 1-uosius Nacionalinius architektūros apdovanojimus (NAA). Pranešama, kad architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo

Kęstutis Kisielius

APDOVANOS KĘSTUTĮ KISIELIŲ: Už kūrybinius nuopelnus – Garbės riterio ordinas

2022 gruodžio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Šių metų gruodžio 17 dieną architektui Kęstučiui Kisieliui sukako 70 metų. Garbingo jubiliejaus proga, Lietuvos architektų sąjunga už kūrybinius nuopelnus architektūros kūrėją nusprendė apdovanoti Garbės riterio ordinu.

Obelio premija

SUKURTAS TVARUS BETONAS: Mokslininkai rado būdą neutralizuoti kenksmingąją gamybą

2022 spalio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Londono imperatoriškojo koledžo doktorantų duetas neseniai laimėjo pasaulinį architektūros prizą už novatoriško anglies neutralaus anglies dioksido atžvilgiu betono kūrimo metodo sukūrimą. Mokslininkams įteiktas 100.000 eurų

RIBA Stirling premijos renginys

BRITAI ŽINO RECEPTĄ: Pradedama diskusija apie Lietuvos Nacionalinius architektūros apdovanojimus

2022 spalio 141 KomentarasRasytojas

Karališkoji britų architektų sąjunga (institutas) – RIBA – vakar vėlai vakare paskelbė prestižinės Stirlingo premijos 2022 metų laureatą. Pastarąją žinią nuo pat šiandien ryto dalinasi

Žvilgsnis į save 2021-2022

ŽVILGSNIS Į SAVE: Artėja 2021-2022 m. Lietuvos architektūros apdovanojimų finalas

2022 spalio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Artėja kas antrus metus organizuojamų geriausios Lietuvos architektūros apdovanojimų „Žvilgsnis į save“ finalas. Tarptautinės vertinimo komisijos išrinkti nugalėtojai bus paskelbti spalio 13 dieną Vilniaus rotušėje.

VDA Telšių fakultetas

TERITORIJOS ĮVEIKLINIMAS: 6 jaunatviškos alternatyvos Telšiams

2022 balandžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademija (VDA), Telšių rajono savivaldybės iniciatyva buvo sudaryta darbo grupė, kuri parengė 6 skirtingus siūlymus, skirtus sklypui, esančiam Telšiuose, Parko g. 15A, įveiklinti. Tai

Mies van der Rohe 2022

PASKELBTI 5 GERIAUSI: Paaiškėjo Mies van der Rohe apdovanojimo finalininkai

2022 vasario 174 KomentaraiPILOTAS.LT

Europos Komisija ir Mies van der Rohe fondas ką tik paskelbė 5 finalininkus, pretenduojanąiua į 2022 metų Europos Sąjungos šiuolaikinės architektūros premiją – Mies van

Naujasis europinis bauhauzas

APDOVANOS UŽ „BAUHAUZIŠKAS“ VERTYBES: Paskelbtas 2022 metų konkursas

2022 sausio 24Be komentarųPILOTAS.LT

LR Aplinkos ministerija Lietuvos architektus pakvietė dalyvauti Europos Komisijos paskelbtame 2022 metų konkurse Naujojo europinio bauhauzo premijoms laimėti. Tai galimybė parodyti gerąją patirtį, pavyzdžius ir

Architektūros meno galerija "Nulinis laipsnis _0*“ atidaro pirmąją parodą Kaune.
Fototagas_ galerija nulinis laipsnis

ARCHITEKTŪROS GALERIJA NULINIS LAIPSNIS: Pirmoje parodoje Kaune – Romualdas Kučinskas

2021 gruodžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros meno galerija „Nulinis laipsnis _0*“ neseniai atidariusi filialinę salę Kaune, atveria architekto Romualdo Kučinsko parodą GA-860. Parodos formatas: Konceptas + Fotografija + video +

Balkrishna Doshi

RIBA AUKSAS 2022: Britai apdovanos pripažintą indų modernizmo architektą

2021 gruodžio 101 KomentarasPILOTAS.LT

Pripažintam Indijos modernizmo architektui Balkrishna Doshi kitais metais bus įteiktas Karališkosios britų architektų sąjungos (RIBA) 2022 metų Aukso medalis – vienas prestižiškiausių architektūros apdovanojimų pasaulyje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ISTORINIS ĮVYKIS: VDA ir KTU kartu ugdys architektūros daktarus

2021 lapkričio 34 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos mokslo taryba suteikė Vilniaus dailės akademijai (VDA) teisę vykdyti jungtinę architektūros krypties meno doktorantūrą kartu su Kauno technologijos universitetu (KTU). Doktorantūros studijos architektūros kryptyje

Anne Lacaton ir Jean Philippe Vassal

ATVIRA GYVENIMUI ARCHITEKTŪRA : Pritzkeris – architektūrinei porai iš Paryžiaus priemiesčio

2021 kovo 173 KomentaraiPILOTAS.LT

2021 metų Pritzkerio architektūros premiją laimėjo prancūzų architektai Anne Lacaton ir Jean Philippe Vassal iš Paryžiaus. Socialiai atsakingą bei aplinkai jautrų požiūrį architektūroje nuosekliai įtvirtinanti

Erdvė tarp dviejų Kadiso katedrų (arch. Alberto Campo Baeza). Foto: Javier Callejas

ISPANŲ ŠVIESOS VIRTUOZAS: Architektui A.Campo Baeza‘i – reikšmingas nacionalinis apdovanojimas

2021 sausio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Žinomas ispanų architektas Alberto Campo Baeza savo gimtinėje ką tik nuskynė prestižinio Nacionalinio architektūros apdovanojimo laurus. Valjadolide gimęs architektas daugiausia projektavo ne tik savo gimtojoje

Mies van der Rohe

KORONAVIRUSO SMŪGIS: Atidėta Mies van der Rohe architektūros premija

2020 lapkričio 171 KomentarasPILOTAS.LT

Europos Komisija bei Mies van der Rohe fondas ką tik nusprendė metams atidėti Europos sąjungos šiuolaikinės architektūros premiją. Šis architektų itin laukiamas renginys dėl Europą

skaitmeninė architektūra

VDA IR SKAITMENINĖ ARCHITEKTŪRA: Knygos pristatymas ir paroda

2020 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos leidykla 2020 m. išleido knygą „Skaitmeninė architektūra Vilniaus dailės akademijoje / Digital architecture at the Vilnius Academy of Arts“. Spalio 28 dieną

Utopija ir eksperimentas architektūroje

UTOPIJA IR EKSPERIMENTAS: Architektūros paskaitų ciklo 2-oji dalis

2020 spalio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros kokybės vystymo asociacija tęsia nuotolinių paskaitų ciklą „Utopija ir eksperimentas architektūroje“. Antrąją ciklo dalį sudaro 2 paskaitos. Renginys nemokamas. Architektūros kokybės vystymo asociacijos nuotolinių

1/5 metro

ŽVILGSNIS Į SAVE 2019-2020: Paskelbti apžvalginės parodos-konkurso laureatai

2020 spalio 22 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje ką tik išdalinti apžvalginės parodos-konkurso „Žvilgsnis į save 2019-2020“ šiuolaikinės architektūros apdovanojimai. Tradiciškai išrinkti 5 laureatai, kurie lygiomis dalimis pasidalino simbolinį metrą.