Jeigu kas nors Lietuvoje yra girdėjęs bent vieną architektūrinę pavardę – tai ta pavardė yra Nasvyčiai. Ši auksinė architektūrinė dviskaita tarsi nereikalavo vardų. Iki šiandien. Nes šiandieną vienas iš didžiųjų architektūros dvynių iškeliavo Anapilin: Vytautas Nasvytis.
Broliai Nasvyčiai tapo įspūdingu architektūriniu lydiniu, visą gyvenimą stebinusiu absoliučia tarpusavio klausa, sinchronu ir atkakliu manevringumu siekiant tikslo. Tai – ilgų distancijų bėgikai, ištvėrę sovietmečio marazmines parketus ir sugebėję ne tik patys realizuoti ikoninių objektų, bet ir įpūsti architektūrinio tikėjimo šviesą į kelias dešimtis jaunų galvų.
Nebus per garsiai pasakyta – ant Nasvyčių rankų išaugo net kelios architektų kartos.
O šiandien vienos iš rankų nebeliko. Architektūrinė dviskaita tapo istorija…
Vytautas Nasvytis gimė kartu su broliu Algimantu 1928–aisiais karo daktaro Kazimiero Nasvyčio šeimoje, keliais metais vėliau už sesę Undinę. Dvyniai viską darė kartu: mokėsi, sportavo, studijavo, kūrė architektūrą.
Vytautas ir Algimantas Nasvyčiai suprojektavo LTSR paviljono Maskvoje interjerus, „Neringos“ viešbučio ir kavinės interjerus Vilniuje (1959 m.), Centrinio pašto rekonstrukciją (1969 m.), Naujo miesto centro dešiniajame Neries krante urbanistinę viziją (1966-1974 m.), viešbutį „Lietuva“ Vilniuje (1963-1984 m.), Nacionalinį dramos teatrą Vilniuje (1981 m.), Seimo (anksčiau LTSR Aukščiausiosios tarybos rūmus) (1982 m.) ir daugelį kitų svarbių objektų.
V.Nasvyčiui (kartu su broliu Algimantu) suteiktas nusipelniusio Lietuvos meno veikėjo ir liaudies architekto vardas. Jis apdovanotas (kartu su broliu Algimantu) Valstybine premija, Architektūros riterio ženklu, LDK Didžiojo kunigaikščio Gedimino ketvirtojo laipsnio ordinu ir Kultūros ministerijos ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.
Vytauto Nasvyčio mirtis – neeilinė netektis Lietuvos architektūrai ir architektams.
PILOTAS.LT redakcija, jausdama didžią pagarbą velioniui ir jo veiklai, reiškia nuoširdžią užuojautą Vytauto Nasvyčio artimiesiems ir architektų bendruomenei…
VYTAUTO NASVYČIO LAIDOTUVĖS. Urna su Vytauto Nasvyčio pelenais bus lankoma šį sekmadienį, šventų Jonų bažnyčioje (Vilnius), sausio 10-ąją nuo 11-os valandos. Laidotuvių pradžia ten pat, 14:00. Laidojamas velionis bus Vilniuje, Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.
ROMUALDAS JUKNEVICIU
( 2016-01-08 )
Having been trained and influenced by great architects globally, I can say that Vytautas Nasvytis was one of them. I first met him during the 1990’s when I started to make numerous trips to my parents country of birth. He will be remembered as what makes an architect memorable: Vision and Talent.