images_phocagallery_2023_dineikines_tit

OPTIMIZMO ARCHITEKTŪRA//A.DINEIKOS STIPENDIJA PASKIRTA AŠTUNTĄJĮ KARTĄ

Anot Normano Fosterio, architektas visų pirma turi būti optimistas. Kitaip jis negali įkvėpti jokiam pastatui gyvybės ir prasmės. Negali pagerinti vietos, sukurti erdvės, kurioje vyktų tam tikri procesai pagal architektūrinį scenarijų. Dažnai to scenarijaus įmedžiaginimas netgi tampa svarbesnis už pačią architektūrą. Sėkmės atvejais architektūra nelieka tik forma, bet tampa vyksmo dalimi, aktyviai stimuliuojančia procesus.

Gali būti, kad spalio 4-ąją paskirta Arno Dineikos stipendija perspektyviausiam architektūros studentui jau tapo savotišku instrumentu kryptingai stimuliuojančiu ir pačią architektūros plėtotę. Aštuntoji stipendija (5.000 LT) teko ramiai ir tvarkingai VGTU ketvirtakursei Jūratei Cirtautaitei už pradinės mokyklos projektą Klaipėdoje, nors nedaug trūko, kad būtų paskirta kurso nenuoramai Joriui Šykovui (taip pat VGTU) už pradinės mokyklos Lazdynuose projektą.

NE VISI GERIAUSI PASIEKĖ FINIŠĄ

Būtent Jorio sprendimų motyvacija ir konceptualios mokyklos, kaip socialinio objekto, sąrangos paieškos paliko bene stipriausią įspūdį. Apskritai derėtų pastebėti, kad visi nominantai, be paminėtųjų dar ir Julija Mickevičiūtė, Andrius Laurinaitis bei Darius Kamarūnas, projektus pristatė sklandžiai, aiškiai ir argumentuotai. Tiesa, kai kuriems argumentams stigo gylio ar tvirtesnio architektūrinio „pamušalo“, tačiau, turint omeny kuklią architektūrinę patirtį, studentų pastangos ieškoti logiškų architektūrinių veiksmų ir juos paaiškinti bei apginti, yra vertos komplimentų.

Šiemet, kaip visada, architektūros ketvirtakursiai pateikė stipendijos konkursui praeito semestro projektus ir po balsavimo internetu iš 16 pretendentų buvo atrinkti 5 stipendijos nominantai. Greta kursinio projekto reikėjo parengti ir planšetą, plačiau pristatantį stipendijos kandidato kūrybinę veiklą. Visgi kai kurie dėstantys A.Dineikos stipendijos fundatoriai pastebėjo, kad tarp kursinių projektų buvo stiprių darbų, kurie į stipendijos finalą nepateko. Suabejota ar studentiškas balsavimas internetu nebus kartais įtakotas pažinčių ir asmeninių simpatijų.

RAMI J.CIRTAUTAITĖS PERGALĖ

Kaip žinia, Arno Dineikos stipendiją įkūrę jo mokiniai, tradiciškai sudaro ir architektūrinę vertinimo komisiją, kuriai penki studentiško turnyro finalininkai pristato savo kursinius projektus ir turi progą juos apginti kritiškoje, akademinių formalumų nesuvaržytoje aplinkoje. Projektų gynimas VGTU Architektūros fakulteto rūmuose šiemet, kaip visada, sutraukė gausų studentijos būrį, tačiau nepaisant salėje tvyrojusios optimistinės nuotaikos, platesnė diskusija neužsimezgė.

Aštuntoji A.Dineikos stipendininkė J.Cirtautaitė (vadovas S.Kuncevičius, VGTU) pradinę mokyklą Klaipėdoje suprojektavo šalia šiluminės elektrinės, kurią siūlė konvertuoti į Modernaus meno centrą. Studentė ieškojo klaipėdietiško architektūrinio tapatumo, naudodama fachverko motyvą, tačiau statinys šiuo požiūriu nepakluso autorei ir įgijo estetiškai universalią, kosmopolitišką formą. Gal dalį stipendijos išleidus geroms architektūrinėms knygoms, ateityje jaunosios autorės architektūra mažiau skirsis nuo jos žodžių.

DERLINGESNIŲ METŲ TEKS PALAUKTI

J.Šykovas, kaip minėjau, aistringai ir motyvuotai, pasiremdamas berniokiška vaikystės patirtimi, kūrė savąją mokyklą Lazdynuose, vadovaujamas jauno dėstytojo D.Linarto (VGTU). Jorio pastangos suprasti mažo žmogaus poreikius ir pomėgius ir neįsprausti jo į suaugusiųjų sugalvotą „teisingą“ mokyklos namą vertos pagyrimo. Visgi, iki didesnės projekto sėkmės šiek tiek pristigo nuoseklumo ir aiškesnio architektūrinio išpildymo.

Kiti trys nominantai nesudarė rimtesnės konkurencijos lyderiams: J.Mickevičiūtės pradinė mokykla Bajoruose (vad. S.Pamerneckis VGTU) stokojo architektūrinio nuoseklumo, iš Erasmus mainų programos Prahoje, Čekijos Technikos universitete, parvežęs galerijos ir daugiaaukščio parkingo projektą (vad. V.Kratky ir L.Marques) A.Laurinaitis neįtikino architektūrinės raiškos pagrįstumu, o dirbtinėje saloje viešbutį su konferencijų centru Klaipėdoje (vad. R.Šukaitytė, KTU) suprojektavęs D.Kamarūnas sukėlė įtarimų, kad mokosi architektūros iš aštunto dešimtmečio DDR žurnalų.

Ne visi metai vienodai derlingi, sakydavo profesorius V.Dičius, apžvelgdamas architektūros studentų projektus ir tai,- akivaizdi, tiesa. Tikėkimės, kad derlingesnių Lietuvos architektūrai metų nereikės laukti amžinai. Nors žinant, kad vien VGTU šiemet priėmė architektūros studijuoti net 100(!) pirmakursių, sunku patikėti, kad architektūros kokybė vis dar yra kam nors svarbi mūsų architektūros mokyklose.

Komentarai

 1. as irgi durnai tikiu, kurie nori ir tuei ka pasakyt. gal pacia projektu pateikimo sistema reikia tobulinti kazkaip. paprastinti ar ka.

 2. bet ne. cia paciu studentu reikalas. jei noretu tai jie ir padarytu. nenori reiskia.

 3. Itikinama versija visai. Bet tokie dazniausiai nelabai ir turi ka parodyt tai ir konkursuose ju niekas nepasiges. As kazkaip durnai tikiu, kad vistiek yra visokiu studentu ir jie parako kazkur turi. Gal klystu. O gal nera vyresniu asmenybiu kurios sugebetu juose pakurstyt aistra kurybai? Gal jiems pakanka atskaityti formalia paskaita, gauti simboline algele ir ales!

 4. o gal studentams neidomi ta stipendija? gal jiems uztenka pralisti savo fakultete, gauti iskaita ir ales!

 5. Saunu, kad vyksta. Zinoma nevisada vienodai geri metai pasitaiko. Dineikos stipendijai kandidatus kiek pamenu visuomet studentai atrinkdavo, dar kai stipendija buvo skiriama tik vgtu ribose. Destytojai studentus ir taip nuolatos reitinguoja pazymiais, dublioti to neverta. Neakademine komisija studentus kiekvienais metais apdovanoja las rengiamame geriausiu baigiamuju darbu konkurse. Dineikos stipendija uzima laisva nisa sioje nuopelnu dalinimosi sistemoje nes i procesai itraukia ir studentus, o tai nera blogai. Aisku jei reitinguojama internetu tai svarbiau tampa grazus paveiksliukai nei pats projektas. Bet cia globali problema, blogai dominuoja arch informacijos sklaidoje ir sunku su tuo varzytis. Klausimas yra, kodel nevisi gabus zmones dalyvauja siame konkurse? Gal jie pernelyg savikritiskai ziuri i savo projektus? Kaip tai pakeisti? Cia organizaciniai reikalai. Reikia aktyviai komunikuoti su visu mokyklu studentais ir destytojais dar iki prasidedant konkursui ir pasirupinti, kad apie tai butu kalbama, kad tai butu laukiamas ivykis ir savotiskas pripazinimas. Siemet buvo skelbiami interviu su buvusiais nugaletojais, bet nezinia kiek placiai si informacija paplito tarp visu mokyklu ir visu studentu. Galbut rengiantis konkursui surengti kelis viesus pristatymus, ar diskusijas. Anksciau buvo lengviau, kai tai vyko tik vgtu, dabar suvaldyti keturiu mokyklu demesi yra sioks toks issukis.

 6. nesamone!
  studentai pateikia konkursui projektus, o ju kolegos juos isreitinguoja. va cia ir prasideda visokie siurprizai, greiciausiai.
  ziuriu ir niekaip nesuprantu, kas galejo i penketuka isreitinguoti ta ktu luzeri.

 7. Na juk jau antri metai kaip pasikeitusi pretendavimo tvarka, niekas nieko neberenka, studentai patys aplikuoja. Reiketu sakyti, kad gal geriausi studentai tiesiog saves neivertino neteikdami paraisku.

 8. Na, atrodo, kad projektai tikrai yra gana vidutiniski. Gal studentams patrukdo kazkoks kurybinis pavydas stipresniesiems. Todel nerenka ju?

 9. geras buvo Dineika. tik apskritai sunku vertinti kas grazesnis, ar kas kurybingesnis. cia ne kilogramaij ar pinigaij, kur ymanoma suskaiciuoti.

 10. Šauniuosiuose šokių projektuose žiūrovų ir komisijos balsai sumuojasi. Galbūt 5 kandidatų atrankos modelis galėtų viena ausim išgirsti vietinių dėstytuvų niurzgėjimus bei pagyras. Galbūt tuomet ir laikinoji sostinė atsiųstų daugiau nei vieną kanditatą, o fundatorių akyse suspindėtų pasitikėjimo ir džiaugsmo ašarėlė

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

MRU studentų namai

ELEKTRA STUDENTŲ NAMAMS: Dešimtadalį reikiamos pagamins saulė

2020 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Jau artimiausiu metu ant Mykolo Riomerio universiteto (MRU) studentų namų stogų bus sumontuotos saulės energijos jėgainės. Planuojama, kad dvi ant tokios jėgainės pirmaisiais metais pagamins

Eglė Kirlytė

JAUNOJO DIZAINERIO PRIZAS 2020: Išrinkti laureatai 4 kategorijose

2020 liepos 7Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paskelbti „Jaunojo dizainerio prizo 2020“ konkurso laureatai. 4 pagrindinio prizo nugalėtojams atiteko po 1.000 eurų premiją. Pagrindinį Komunikacijos dizaino kategorijos prizą laimėjusi Eglė Kirlytė

SIKON

ANTANAS NAMUOSE: Studentų idėjų konkursas SIKON kviečia į saviizoliacinę erdvę

2020 birželio 221 KomentarasAistė Gaidilionytė, Augustas Lapinskas,

Studentų idėjų konkursas SIKON šiemet kviečia kiek sustoti ir vėl atsisukti į individualesnę architektūrą. Šių metų tema „Antanas namuose“ – užuomina į 2001-ųjų renginį bei

Klaipėda

PREMIJOS STUDENTAMS: Klaipėda vėl paskatins aktualių tyrimų autorius

2020 birželio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija jau kelerius metus skatina uostamiesčiui aktualius pritaikomuosius tyrimus atliekančius studentus. Šiemet Klaipėdos Universiteto studentų premijoms yra paskirta 2.892 eurų, o likusių

Istorinis Vilnius

PASKATINS ISTORIJOS TYRĖJUS: Sostinės savivaldybė rengia stipendijų konkursą

2020 vasario 24Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinės savivaldybė jau trečius metus skiria stipendijas tyrinėjantiems Vilniaus istoriją. Šiemet šioms paskyrė 20.000 eurų. Vilniaus miesto savivaldybė ragina prisidėti prie sostinės istorinio pažinimo ir

Mantvydas Pranulis

PIRMOJI M.K.ČIURLIONIO STIPENDIJA: Grafikei V.Žumbakytei ir kompozitoriui M.Pranuliui

2020 vasario 19Be komentarųPILOTAS.LT

Švenčiant Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) pirmą kartą įteikta M.K.Čiurlionio draugijos ir Vasario 16-osios fondo įsteigta, 5.000 eurų M.K.Čiurlionio stipendija-paskata

Studijų KAFe 2019

ARCHITEKTŪRA BE SIENŲ: Turnyrą „Studijų KAFe“ laimėjo dialogą su Ąžuolynu kūrę lenkų studentai

Kaune ką tik praūžė tarptautinis turnyras „Studijų KAFe 2019“, kuriame rungėsi architektūros studentai iš įvairių Europos šalių. 1-ąją vietą ir 1.000 eurų premiją jame laimėjo Vroclavo

Pasaulio tautų teisuolių centras ir Memorialas Šv. Gertrūdos g., Kaune (autorius M.Kilius), 2-oji vieta, 500 Eur.

BAUA-AWARD 2019: Atrinko geriausius Lietuvos architektūros studentus

2019 spalio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Vos kelios savaitės liko iki Rygoje organizuojamo 7-ojo Baltijos šalių architektų sąjungų asociacijos konkurso „BAUA Award“. Mūsų architektūros mokyklos – VDA, VGTU, KTU – šiam

Planeta iš žmonių

ŠANSAS ARCHITEKTŪROS STUDENTAMS: Praktika Lietuvos paviljone Venecijoje

2019 spalio 18Be komentarųPILOTAS.LT

2020 metų Venecijos architektūros bienalėje Lietuvai atstovaus projektas „Planeta iš žmonių“. Norintys atlikti praktiką šiame paviljone, kviečiami į susitikimą su projekto autoriais Vilniaus Gedimino technikos

VGTU studentų akimis

IŠLAISVINO FANTAZIJĄ: Universitetas studentų akimis

2019 birželio 182 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) studentai savo darbų parodoje „VGTU studentų akimis“ išlaisvino fantaziją ir savo aukštojo mokslo įstaigą pavertė sala, kalnu, oro uostu ar

Meno celės'19

MENO CELĖS’19: Daugiasluoksniai meninio tarpsmo procesai „Titanike“

2019 birželio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos (VDA) parodų salėse „Titanikas“ atidaroma projekto „Meno celės ‘19“ paroda. Menininko Vlado Suncovo kurta parodos architektūra – terpė vešėti įvairaus pavidalo formoms,

VDA Architektūros katedra

EKSPERIMENTINIS SKLIAUTAS: VDA architektų 3 metrų skulptūra mugėje „Art Vilnius’19“

2019 gegužės 30Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje prasidėjo dešimtoji jubiliejinė šiuolaikinio meno mugė „Art Vilnius“, kurioje kasmet apsilanko virš 20.000 lankytojų ir dalyvauja apie 60 meno galerijų iš 15 šalių. Šiemet

EKA

ESTAI KVIEČIA STUDIJUOTI: Siūlomos 8 tarptautinės menų magistro studijų programos

2019 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Daugiau nei šimtmetį menininkus ruošianti Estijos dailės akademija šiemet siūlo net 8 tarptautines magistro studijų programas. Norintys su jomis susipažinti iš vidaus, turi suskubti tuo

sikon

STUDENTIŠKŲ IDĖJŲ KONKURSAS SIKON: Tai kas buvo ir ko galima tikėtis

2019 balandžio 25Be komentarųGabija Bružaitė

Kaita – žodis, pirmiausiai galvoje iššaukiantis vikšro metamorfozės vaizdinį. Arba metų laikų kitimą. Tačiau bet kuriuo atveju – tai natūralus ir neišvengiamas procesas kiekvieno žmogaus,

Meno menės

MENO MENĖS 2019: VDA studentų paroda Panemunės pilies erdvėse

2019 balandžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademija (VDA) kasmet pavasarį pakviečia į renesansinę Panemunės pilį, kur įsikuria studentų kūrinių paroda „Meno menės“. Šiuolaikiniai tapybos, tekstilės, grafikos, stiklo, dizaino studentų darbai čia eksponuojami šimtmečius

VDA KF

INSPIRUOJANTIS TARPUKARIS: VDA KF architektūros studentų kompozicijos studijos

2019 balandžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto (VDA KF) Architektūros katedros studentai pristato kompozicijos darbus. Keramikos kūrybinio centro „Lauko ekspo“ paviljone, Vilniuje eksponuojamose darbuose studentai nagrinėja tarpukario

VGTU Architektūros studentai

LIETUVIŲ TRIUMFAS: VGTU architektūros studentai laimėjo „DocexDoce“ turnyrą

2019 balandžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Gedimino technikos universiteto architektūros magistrantūros studentai tapo 3-iojo tarptautinio architektūros turnyro „DocexDoce“ nugalėtojais. Tarptautinė vertinimo komisija lietuvių darbą išrinko geriausiu iš daugiau nei 500

piesi_ko_190400_e02_xxx

PIEŠINYS 2019: Paskelbtas 7-asis tarptautinis studentų piešinių konkursas

2019 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademija (VDA) kasmet rengia Algimanto Švėgždos vardo tarptautinę piešinių parodą-konkursą „Piešinys“. Baltijos šalių aukštųjų meno mokyklų studentų konkurso laimėtojams skiriamos 3 piniginės premijos

VGTU Architektūros fakultetas

ARCHITEKTŪRA IR BENDRUOMENĖ: VGTU architektūros studentų paroda

2019 kovo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje išeksponuota Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto studentų paroda „Architektūra ir bendruomenė“. Parodos pristatymas įvyks šiandien 15 val. Lietuvos architektų sąjungos

DocexDoce

PIRMĄ KARTĄ LIETUVOJE: Tarptautinis turnyras architektūros studentams „DocexDoce“

2019 kovo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet pirmą kartą Lietuvoje rengiamas tarptautinis turnyras architektūros studentams „DocexDoce“. Geriausių darbų autoriams – 3 piniginės premijos. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakultetas ir

Studijų KAFe

KAFE 2019: Studentai nagrinės architektūros vietoženklių Kaune temą

2019 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kas trejus metus organizuojamas Kauno architektūros festivalis KAFe tradiciškai surengia tarptautinę studentų parodą-konkursą. Šiemet Lietuvos bei užsienio šalių architektūros studentai kviečiami giliau panagrinėti ar vietoženklių architektūrą kuria,

Geras 2019

VGTU ARCHITEKTŪROS FAKULTETAS: 10-ieji apdovanojimai „Geras“

2019 vasario 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakultetas rengia kasmetinius „Geras“ apdovanojimus. Apdovanojimai įvyks jau 10-ąjį kartą. Vasario 15 dieną (penktadienį) 18 val. visi VGTU architektūros

Laima Antonova

BALSAVO UŽ TELŠIŠKĘ: Baltijos regiono jaunųjų menininkų simpatijų prizas – L.Antonovai

2018 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Latvijos dailės akademijoje savaitgalį įteikti Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų menininkų apdovanojimai “Nordic Baltic Young Artist Awards”. Šiame konkurse daugiausiai regiono meno mėgėjų balsų gavo

Brigita Kazlauskaitė-Bon Alog

A.STILLMANO STIPENDIJA: 2018-ųjų laureatė – VDA studentė B.Kazlauskaitė-Bon Alog

2018 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

2018 metų Ary Stillmano stipendiją laimėjo Vilniaus dailės akademijos IV kurso studentė Brigita Kazlauskaitė-Bon Alog. Stipendijos skyrimo tikslas – plėtoti Ary Stillmano gyvenimo ir kūrybos

Gabija Rutkūnaitė

PAGYRĖ IR LIETUVĘ: Išrinkti geriausi Baltijos šalių jaunųjų architektų baigiamieji darbai

2018 spalio 231 KomentarasPILOTAS.LT

Savaitgalį iškilmingai įteikti šių metų Baltijos šalių jaunųjų architektų geriausių baigiamųjų darbų konkurso apdovanojimai. Magistro darbų kategorijoje nugalėjo Estijos menų akademijos absolventas Arvi‘s Andersonas (Arvi