PILOTAS.LT pernai skelbė apie UNESCO kartu su Afganų informacijos ir kultūros ministerija organizuojamą atvirą anonimišką tarptautinį Bamijano kultūros centro projekto konkursą. Šis kultūros objektas planuojamas pačioje pašonėje UNESCO saugomos pasaulio paveldo vietovės, žinomos kaip Bamijano Budos. Neseniai paaiškėjo, jog konkursą laimėjo mažai žinomas Argentinos projektuotojų kolektyvas, pasiūlęs ne pastatą-objektą, bet išgremžtas „negatyvines“ erdves.
Antrą demokratinio valdymo dešimtmetį pradedantis Afganistanas planuoja naują kultūros centrą. Pernai rudenį paskelbtą atvirą jo architektūros idėjų konkursą ką tik laimėjo architektai Carloso Nahuelio Recabarreno, Manuelio Alberto Martínezo Cataláno ir Franco Morero kolektyvas iš Argentinos. Pietų Amerikos architektus tarptautinė žiuri išrinko iš net 1.070 darbų, pateiktų šiam svarbiam tarptautiniam konkursui. Beje, šiame dalyvavo net 117 šalių architektai.
Argentiniečių konkursinis darbas „Descriptive Memory: The Eternal Presence of Absence“ (liet. Aprašomoji atmintis: Amžinasis nebuvimo buvimas). „Mes pasiūlėme ne pastatą-objektą, bet labiau susirinkimų vietą, negatyvines erdves, kur įspūdingas Budos uolos kraštovaizdis persipintų su turtinga kultūrine veikla, kurią skatins centras“, – laimingąją koncepciją atskleidžia architektai. Pasak jų, šis centras labiau ne statomas, bet „randamas“ ar „atrandamas“ jį išgremžiant žemėje. Tokia primityvi architektūrinė koncepcija, pagal autorių sumanymą, garantuos itin menką poveikį aplinkai pastato, kuris būtų visiškai integruotas į kraštovaizdį, išnaudotų žemės šiluminės inercijos ir izoliacijos ypatybes bei sietųsi su senosiomis vietinėmis statybos tradicijomis. Nugalėtojams atiteko 25.000 JAV dolerių premija.
Afganų kultūros centro projekto konkurse paskatinamosiomis premijomis apdovanotos dar 4 kolektyvai iš Turkijos, Prancūzijos, Kipro ir Olandijos. Jiems paskirta po 8.000 JAV dolerių premiją.
Į UNESCO saugomo paveldo sąrašą Bamijano Budų vietovė įtraukta kaip Bamijano slėnio kultūrinis kraštovaizdis su archeologinėmis monumentų liekanomis. Jų pašonėje numatytąjį kultūros centrą tikimasi pastatyti per 2 metus, todėl paruošiamieji darbai bus pradėti nedelsiant.
Parengta pagal Bamijano kultūros centro informaciją.