Vilniuje įvyko bendra Lietuvos, Latvijos ir Estijos aukštųjų architektūros mokyklų absolventų darbų paroda-konkursas. Geriausiu bakalauro darbu jame pripažintas esto Atso Buddellio (Ats Buddell) transporto sistemų sujungimo projektas Taline, o geriausiais magistro darbais išrinkti net 3 projektai: lietuvių Donato Cesiulio „Bendruomenės centras Naujamiestyje, Vilniuje“ ir Luko Tuleikio „Demencijos centras „Žaliakalnio oranžerija“ bei estės Kristi Tuurmann „Visuomeninės aktyvios erdvės šiaurinėje Talino dalyje“.
PIRMĄ KARTĄ – TARPTAUTINIU MASTU
Tradiciškai kasmet Lietuvos architektų sąjungos organizuojama geriausia architektūros studentų absolventų paroda-konkursas pirmą kartą, bendradarbiaujant su Estijos, Latvijos architektų sąjungomis, vyko tarptautiniu mastu, Darbus parodoje pristatė visos Lietuvos, Latvijos ir Estijos architektūros mokyklos.
Architektūros studentams šis renginys svarbus ir dėl viešumo (galimybė savo darbą eksponuoti ne aukštosios mokyklos, o ekspozicinėje erdvėje, taip pat – pristatyti savo darbą ne tik akademinei, o platesnei architektų bendruomenei), ir dėl plataus konteksto (kitų mokyklų abiturientų darbų), ir dėl galimybės sulaukti kolegiško įvertinimo iš žiuri, kurie neatstovauja jo mokyklos, narių.
Parodoje, kuri iki lapkričio 20 dienos veikia Lietuvos architektų sąjungoje (Kalvarijų g. 1, Vilnius), iš viso pristatyta 16 darbų iš 8 architektūros mokyklų: Kauno Technologijos universiteto, Vilniaus dailės akademijos (Vilniaus ir Kauno fakultetų), Vilniaus Gedimino technikos universiteto, architektūros ir urbanistikos katedrų, Rygos technikos universiteto, Estijos meno akademijos, Talino Taikomųjų mokslų universiteto. Dvi neseniai įkurtos naujos mokyklos – VDA Klaipėdos fakultetasir Rygos ekonomikos ir verslo universiteto architektūros ir dizaino fakultetas – parodoje pristatė savo programą, o pirmųjų absolventų darbus pateiks kitąmet.
Kiekviena mokykla parodai pateikė po 2 darbus: vieną bakalauro ir vieną magistro, arba, Estijos universitetų (kuriuose nėra dviejų lygių studijų) atveju, 2 vienodo lygio darbus.
PRISTATĖ DARBUS IR DISKUTAVO
Tarptautinė dimensija ne tik padidino renginio reikšmingumą, žinomumą, bet ir tapo informacijos apie Latvijos, Estijos architektūrinio mokymo specifiką ir metodus šaltiniu.
Dvi dienas trukusį renginį sudarė ne tik parodos atidarymas, apdovanojimų įteikimas ir parodos leidinio pristatymas, bet ir viešas studentų darbų pristatymas, viešos žiuri narių E.Archipovaitės ir K.Luiko paskaitos bei atvira Baltijos šalių architektūros mokyklų diskusija, kurioje diskutuota apie architektūros edukacijos problemas ir specifiką: kaip architektūros studentų kiekis įtakoja studijų kokybę? (Rygos technikos universitete studijuoja 50 studentų, Talino taikomųjų mokslų – 149, Estijos meno akademija kasmet priima po 15 studentų; VGTU šiuo metu studijuoja 100 magistrų ir 450 bakalaurų) Koks darbas veiksmingiausias – didelėje grupėje, atskirose studijose ar individualus? Kokių naujų įgūdžių rinka reikalauja iš studijas baigusio architekto, ir ar mūsų architektūros mokyklos studentus parengia naujiems iššūkiams? Kaip mokyklos susieja savo mokymo programas su realybe: ar bendradarbiauja su savivaldybėmis, kitomis institucijomis, bendruomenėmis?
VERTINO NEPRIKLAUSOMA PROFESIONALŲ KOMISIJA
Studentų darbus vertino nepriklausoma žiuri: profesionalūs architektai, nedėstantys nė vienoje iš konkurse dalyvaujančių mokyklų. Šiemet Lietuvą atstovavo Elena Archipovaitė (dirbanti Norvegijos Mokslo ir technologijų universitete), Latviją – „Arhis“ studijos vadovasAndris Kronbergas, o Estiją – „Kontekst studio“ įkūrėjas architektas Karli Luik (ex. „Salto“). Tarptautinė žiuri projektuose ieškojo konceptualumo, originalumo, inovatyvumo, aiškiai išreikštos idėjos, pateikimo estetikos, tačiau visų pirma – architektūroje itin aktualaus integralaus požiūrio, socialinės dimensijos, tampraus analizės ir pateikiamo dizaino ryšio.
Vertinimo komisija geriausiu bakalauro darbu pripažinoesto Atso Buddellio transporto sistemų sujungimo projektą Taline. Geriausiais magistro darbais buvo išrinkti 3 projektai: lietuvių Donato Cesiulio „Bendruomenės centras Naujamiestyje, Vilniuje“ (VGTU), Luko Tuleikio „Demencijos centras „Žaliakalnio oranžerija“ (VDA Kauno fakultetas), estės Kristi Tuurmann „Visuomeninės aktyvios erdvės šiaurinėje Talino dalyje“ (Estijos meno akademija).
Renginio Didžiojo rėmėjo „Ceresit“ prizas atiteko Estijos taikomojo mokslo universiteto studentei Helen Tikka, projekte „Ulemiste jungtis“ sukūrusiai keleivių terminalą Taline.
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.