Kauno miesto taryba ką tik vienbalsiai pritarė sprendimui siekti, jog Kauno tarpukario modernizmo architektūra būtų įtraukta į UNESCO Preliminarųjį pasaulio paveldo sąrašą. Pasak miesto vadovų, išskirtinio Kauno reiškinio įtraukimas į šį sąrašą – tai miesto garbės ir prestižo reikalas.
IŠSISKIRIA RYTŲ EUROPOS KONTEKSTE
1919-1940-ųjų Kaune susiformavo unikalus reiškinys, iki šiol išskiriantis Lietuvą Rytų Europos kontekste. Tai – Kauno tarpukario laikotarpio architektūra, gimusi sudėtingų Europos įvykių sūkuryje. Per 20 nepriklausomybės metų Kaune suformuoti Europos dvasia persmelkti kultūriniai judėjimai ir reiškiniai, tarp kurių yra ir Kauno tarpukario modernizmo architektūra, tapo reikšmingais Rytų Europos mastu.
„Neveltui tuo metu Kaunas buvo pramintas Mažuoju Paryžiumi. Manau, Kauno tarpukario architektūra turėtų būti įtraukta į UNESCO“, – sakė Kauno meras A.Kupčinskas.
„Įtraukus tam tikrus objektus į paveldo sąrašą, jiems lėšos automatiškai nebus skiriamos. Visų pirma, tai – atsakomybė ir įsipareigojimas ne tik valstybiniu, bet vietos lygmeniu. Ruošiame savivaldybės saugomų objektų finansavimo programą, iš kurios galėtų būti prižiūrimi šie unikalūs pastatai", – teigė Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas R.Miliukštis.
PIRMAS ŽINGSNIS ŽENGTAS VASARĮ
Šių metų vasario mėnesį žengtas pirmas žingsnis siekiant atkreipti Europos dėmesį į šį svarbų kultūrinį reiškinį, kuris padėjo Lietuvai integruotis į tarpukario Europos politinį-socialinį ir kultūrinį kontekstą. Tarptautinės ekspertų komisijos svarstymui pateikta Europos paveldo ženklo (European Heritage Label) paraiška „1919-1940-ųjų Kaunas: Lietuvos vartai į modernėjančią Europą“.
Įvertinus šalių narių pateiktas paraiškas, galutines savo rekomendacijas tarptautinė ekspertų grupė pateiks Europos Komisijai 2015 m. pradžioje. 2003 m. į Preliminarųjį pasaulio paveldo sąrašą mišrių vertybių kategorijoje buvo įrašytas Trakų istorinis nacionalinis parkas.
Į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įrašomi išskirtinę visuotinęs vertę turintys kultūros ir gamtos paveldo objektai ir vietovės. Šiuo metu į paveldo sąrašą įtrauktos 4 Lietuvos vietos: Kernavės archeologinė vietovė, Kuršių nerija, Vilniaus istorinis centras bei Struvės geodezinio lanko punktai.
Parengta pagal Kauno savivaldybės informaciją.